Ազգային պարկը չի կարողանում կանխել գյուղացիների կողմից կատարվող ծառահատումները
Երեկվանից «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում օգատատերերը «Դիլիջան» ազգային պարկ»-ում հատված ծառերի լուսանկարներ էին հրապարակում։
Երկու օր առաջ հատված ծառերի դեպքին երեկ անդրադարձել էինք։ Մասնավորապես նշել էինք, որ պարկի տարբեր մասերում առողջ ծառեր էին հատվել, իսկ մեր զրուցակից Տիգրան Շահբազյանը հայտնել էր, որ Հաղարծին գյուղում գյուղացիները զբաղված են հատված ծառերն իրենց բակերում դասավորելով։
Այս լուսանկարը մարտի 26-ին է արված, այն մեզ փոխանցել է Տիգրան Շահբազյանը։
Երեկ «Հայկական բնապահպանական ճակատ»-ի ֆեյսբուքյան էջում պարկում հատված ծառերի նոր լուսանկարներ հրապարակեց Լևոն Գալստյանը։ Նրա փոխանցմամբ՝ ծառերը հատվել են երեկ, իսկ դրանք լուսանկարել են օտարերկրյա զբոսաշրջիկները։
«Ճանապարհի եզրերին մոտ 2 կմ երկարությամբ բազմաթիվ հատված ծառեր ու փայտի կույտեր են։ Տեղացիների ասելով՝ ՀՀԿ-ն նաև այսպիսի ընտրակաշառքի ձև է ընտրել ու կիրառում է անտառամերձ բնակավայրերում»,- գրել էր Լեւոն Գալստյանը։
«Դիլիջան» ազգային պարկ»-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահիկ Վասիլյանը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ մեր հրապարակած լուսանկարներին երեկ ծանոթացել է. «Այդ ծառերից որոշ մասն արդեն ակտավորված է, որոշ հին ծառեր են եղել, որոնք որպես թափուկ կտրվել են, դրա համար թվում է, թե նոր կտրած են։ Իսկ գիտեք՝ հին ծառը որ կտրում են, տեսքից դառնում է ոնց որ թարմ կտրած։ Մարդկանց շփոթության մեջ է գցում»։
Տնօրենի պաշտոնակատարի փոխանցմամբ՝ ապօրինի ծառահատումները կատարավել են շաբաթ-կիրակի օրերին՝ գյուղացիների կողմից։ Այդ օրերին իրավական գործողություն կատարել չեն կարողացել, այդ պատճառով նոր են պատրաստվում արձանագրություն կազմել. «2-3 դեպք բացահայտել ենք, որոնք այժմ կարձանագրենք, կհանձնենք տեսչություն»։
Այս օրերին, նրա խոսքով, ապօրինի ծառահատման 3-4 դեպք է գրանցվել։ Բոլոր դեպքերում էլ գյուղացիներն են կատարել։ Վասիլյանը հավաստիացնում է, որ գյուղացիների դեմ պայքարելը դժվար է, քանի որ ապօրինի ծառահատումներ կատարելու հանգամանքը նրանք պատճառաբանում են սոցիալական վատ վիճակով։ Երեկ էլ այցելել է Հաղարծին գյուղ, որտեղից լուսանկար էինք հրապարակել, հանդիպել է գյուղացիների հետ, ասում է՝ նրանք նոր բան չեն ասել, կրկնել են, որ այդ ծառերի վաճառքի գումարով են սնվում, քանի որ այլ միջոց և եկամուտ չունեն. «Ասում են՝ ավելի լավ է ինձ տանեք, ակտ գրեք, քան իմ երեխան այս ձմեռով սառի»։
Իրավիճակը շտկելու համար Վահիկ Վասիլյանն առանջահերթ է համարում գյուղացիներին «ստիպել», որ գոնե թափուկները տանեն, քանի որ նրանք թափուկի տոմս են գնում և երեք թափուկ վերցնելիս միաժամանակ առողջ ծառ հատում։

В национальном парке «Дилижан» не в состоянии пресекать вырубки со стороны местных жителей
Со вчерашнего дня в социальной сети «Фейсбук» размещаются снимки вырубок деревьев в национальном парке «Дилижан».
Два дня назад мы рассказывали о ситуации в этом парке, отметив, что срублены здоровые деревья, а наш собеседник Тигран Шахбазян сообщил, что жители села Агарцин уже складируют в своих дворах заготовленные поленья.
Этот снимок, который предоставил нам Тигран Шахбазян, сделан 26 марта.
Вчера новые снимки вырубок деревьев в парке «Дилижан» разместил на фейсбуковской страничке «Армянского экологического фронта» Левон Галстян. Он сообщил, что деревья были срублены вчера, а сфотографировали их иностранные туристы.
«На обочине дороги, на расстоянии примерно двух километров, лежали бревна и кучки дров. По словам местных жителей, такую форму взятки Республиканская партия раздает избирателям в населенных пунктах, расположенных недалеко от леса»,- написал эколог.
В беседе с нами временно исполняющий обязанности директора национального парка «Дилижан» Вагик Василян сказал, что ознакомился вчера с опубликованными нами снимками. «В отношении части этих деревьев уже составлены акты. Но некоторые деревья были старыми. Знаете, когда срезаешь старое дерево, кажется, что это было дерево молодое, что вводит людей в заблуждение».
По словам Василяна, незаконные вырпубки были осуществлены местными жителями в субботу и воскресенье, когда невозможно выполнить правовые действия, поэтому они только сейчас собрались составить протокол. «Мы раскрыли 2-3 случая, которые запротоколируем и передадим в инспекцию»,- отметил наш собеседник.
Он также сообщил, что в эти дни были зарегистрированы 3-4 случая незаконных вырубок, и все они были совершены местными жителями. По словам Вагика Василяна, вести с ними борьбу невозможно, так как незаконные вырубки деревьев они обуславливают своим тяжелым социальным положением. «Они говорят: пусть на меня составят акт, лишь бы мои дети не мерзли зимой»,- рассказал наш собеседник.
По его словам, сельчан надо «заставлять» брать только опилки, но они, получая соответствующее разрешение, заодно срезают и здоровые деревья.