Մեծամորի հիվանդանոցում սպառած էլեկտրաէներգիայի համար վճարում են բուժաշխատողները
Արմավիրի մարզի Մեծամորի բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներն իրենց աշխատավարձի մի մասը թողնում են հաստատությանը, որպեսզի այդ կերպ կարողանան փակել պարտքերը: Ամեն ամիս բուժքույրերը և հավաքարարները նվիրաբերում են իրենց աշխատավարձի 5%-ը, իսկ բժիշկները` 10%-ը: ԲԿ-ի տնօրեն Միքայել Վանյանի խոսքերով՝ այդ նվիրաբերություններն ամսական կազմում են մոտ 1 միլիոն 100 հազար դրամ: Դրանով վճարում են ԲԿ-ի սպառած էլեկտրաէներգիայի վարձավճարը:
Մեծամորում է գտնվում Հայկական ատոմային էլեկտրակայանը, որն արտադրում է Հայաստանում  օգտագործվող էլեկտրաէներգիայի 40%–ը։ ՀԱԷԿ-ը Հայաստանում ամենաէժան էլեկտարաէներգիա արտադրող ձեռնարկությունն է։ Վերջինս «Բարձրավոլտ էլեկտրացանցեր»-ին հոսանքը տալիս է 12 դրամով։ Իսկ հիմա Մեծամորի բժշկական կենտրոնը 44,98  դրամով պիտի վճարի ՀԷՑ-ին։
«Ահռելի թվով գազ և էլեկտրաէներգիա ենք օգտագործում ձմռան ամիսներին, միջինը մոտ 5 միլիոն դրամ, դրա համար այսօր լուրջ պարտքեր են կուտակվել էլեկտրական ցանցերում՝ մոտ 23 միլիոն դրամ»,-ասում է բժշկական կենտրոնի տնօրենը:
Բանն այն է, որ Մեծամորի ԲԿ-ն, որը ներառում է ստացիոնար, ամբուլատոր և մեկ հերթափոխով շտապօգնության ծառայությունները, կենտրոնացած է մեկ տեղում, իսկ շենքի զգալի հատվածը վերանորոգված չէ: Պատուհանները դեռ հին փայտե պատուհաններն են, որտեղից սառը օդ է ներխուժում:
Միքայել Վանյանն ասում է, որ նաև շենքային անմխիթար վիճակն է պատճառը, որ չեն կարողանում ձմռանը նորմալ ջերմաստիճան ապահովել, ծախսն էլ՝ կրճատել:
«Ստացիոնար հատվածը 1980-ականներից վերանորոգման չի ենթարկվել, պատուհաններն այդ թվականնների պատուհաններն են: Փոքր-փոքր կոսմետիկ վերանորոգումներ արվել են, բացի վերակենդանացման բաժանմունքից, մանկական բաժանմունքի մի հատվածից և վիրահատարանից, որտեղ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացվել են, մնացած մասում վիճակը վատ է»,-նշում է Մ. Վանյանը:
Պոլիկլինիկայի հատվածը 2 տարի առաջ Համաշխարհային բանկի ֆինանսավորմամբ է վերանորոգվել: Այն համալրվել է նաև ժամանակակից սարքավորումներով:
Իսկ 1980-ականների շունչը զգացվում է թե´ ամբուլատոր հատվածի միջանցքներում, թե´ հիվանդասենյակներում ու սանհանգույցներում: Պատերը խոնավ են՝ պատված մեծ-մեծ ճաքերով ու թափված ծեփերով: Ելքը մասամբ գտել են: Ցուցապաստառներով փակել են անցքերն ու ճաքերը:
Տնօրենը տեղեկացրեց, որ բոլոր աշխատակիցներով նամակ են գրել էլեկտրական ցանցերի սեփականատիրոջը՝ խնդրելով սառեցնել պարտքը: Միքայել Վանյանն ասում է, որ այս տարվա ծախսը ԲԿ-ի նվիրաբերած գումարներով մի կերպ կփակեն, սակայն չեն կարող մարել ամբողջ պարտքը:
«Հիմա զուտ խնայողական ռեժիմով ենք աշխատում՝ էլեկտրաէներգիայի, դեղորայքի, վառելիքի, բոլոր տնտեսական ծախսերը տարեցտարի շեշտակի նվազեցրել ենք: Բայց, միևնույն է, բյուջե պետք է լինի: Աշխատավարձի ֆոնդը կազմում է 254 միլիոն դրամ, իսկ պետական պատվերի ծավալը 212 միլիոն է, բնական է, որ հիմնական շեշտը դնում ենք վճարովի ծառայությունների վրա»,-հավելեց Մ. Վանյանը:
Վճարովի ծառայությունները ԲԿ-ում կազմում են ընդհանուրի 30%, որը լուրջ թիվ են համարում: Դեռևս գործում է սահմանափակ բյուջեի սկզբունքը, և փորձում են վճարովի ծառայությունների հաշվին թեթևացնել ֆինանսական բեռը: Միքայել Վանյանն ասում է, որ շատ են ոգևորվել նոր կառավարության որդեգրած քաղաքականությունից, որ պետք է ազատականացվի և բուժհաստատություններին պետության կողմից վճարումները կատարվեն ըստ կատարած աշխատանքի: Բժշկական կենտրոնի ղեկավարն ասում է, որ ամեն մի բժշկական հաստատություն ունի մի ծառայություն, որն ամենալավն է: Օրինակ՝ իրենք ունեն մրցունակ ինֆեկցիոն ծառայություն և միշտ գերակատարել են, ինչի դիմաց, սակայն, պատշաճ չեն վճարվում:
Խնայողական ռեժիմի անցնելու շրջանակներում ԲԿ-ում իրականացվել են նաև օպտիմալացման աշխատանքներ: 237 հաստիք կար, 3 տարիների ընթացքում դրանք կրճատվել են՝ դառնալով 191: Պատճառը ֆինանսական է, և այդ հաստիքների ոչ շատ անհրաժեշտ լինելը:
Վանյանն ասում է՝ եթե բյուջեն ազատականացվի, Մեծամորի ԲԿ-ն ոտքի կկանգնի: Տնօրենը նշեց, որ կառավարության համապատասխան որոշմամբ յուրաքանչյուր հաջորդ տարի ԲԿ-ները պետք է ֆինանսավորվեն ընթացիկ տարվա կատարած աշխատանքից ոչ պակասի չափով: Միքայել Վանյանն ասում է, որ առանց լուրջ հիմնավորման, և´ ինֆեկցիոն, և´ մանկական բաժանմունքների ծառայությունների դիմաց, 2014թ.-ին միանգամից 18 միլիոն դրամով նվազեցրել են ֆինասավորումը: Այդ հաշվարկից սկսած` ամեն տարի գումարի չափը պակասել է: Այդտեղից էլ սկսվել են Մեծամորի ԲԿ-ի դժվարությունները:
Միքայել Վանյանն ասում է, որ բոլոր նախարարներին դիմել են այս հարցով, հարցը լուծում չի ստացել: Նոր նախարարից սպասելիքներ ունեն:
Բժշկական կենտրոնն այլ պարտքեր ևս ունի: Օրինակ՝ 3 միլիոն դրամ դեղորայքի պարտք ունեն, ջրի պարտք են կուտակել, հարկերը չեն կարողացել վճարել, ընդհանուրը՝ 45 միլիոն դրամի: Աշխատավարձի պարտք, սակայն, չունեն:
Որպեսզի նոր պարտքեր չկուտակեն, նույնիսկ դեղորայքն են սահմանափակ քանակով գնում՝ դրամարկղում եղած գումարի չափով, որը կարող է 1 շաբաթ բավականացնել:
Ինչպես մյուս մարզային հիվանդանոցներում, այնպես էլ Մեծամորի բժշկական կենտրոնում, սարքավորումների մի մասը բավականին հին են: Օրինակ՝ ռենտգեն ապարատը 1980-ականների է։ Այդ թվականների արտադրության են սարքավորումների զգալի մասը: 2 տարի առաջ մասնագետ են հրավիրել, և սարքավորումների հիմնական մասի մաշվածությունն ու անսարքությունները վերանորոգվել են, կարողանում են օգտագործել: Բայց դա հարցի լուծում չէ:
Միայն վիրահատական և վերակենդանացման բաժանմունքների սարքավորումներն են նոր, ինչպես նաև պոլիկլինիկայինը: Վճարովի ծառայությունների հաշվին կարողանում են քիչ-քիչ նորացնել, բայց, այդ տեմպով, երկար տարիներ կպահանջվի:
Միքայել Վանյանն ասում է, որ և´ շենքային պայմանները, և´ սարքավորումներն անհամեմատելի են Երևանի բժշկական կենտրոնների հետ, և այդ պատճառով մարզերից հիվանդները շարունակում են գնալ Երևանի բուժհաստատություններ:  Տնօրենի խոսքերով՝ բժշկական կենտրոնի հեղինակության հաշվին են կարողանում հիվանդներին պահել իրենց մոտ:
Հիվանդների շարժը պայմանավորված է նաև պետպատվերի սահմանափակ տեղերով: Օրինակ՝ նախորդ տարվա մայիս ամսին հիվանդներին հերթագրել են սեպտեմբերի երկրորդ կեսի համար, բնականաբար, այդ հիվանդները չէին սպասի, և ով ի վիճակի է եղել վճարել, բուժվել է, ով ոչ՝ գնացել է Երևան:
«Մենք հիվանդի պակաս չունենք, ֆինանսի պակաս ունենք: Մեր միակ խնդիրն այն է, որ մեր կատարած աշխատանքը չի վճարվում»,-նշեց Մ. Վանյանը:
Նա ելքը տեսնում է հետևյալում. գյուղական համայներում կան բուժամբուլատորիաներ, որտեղ տնօրենի, հաշվապահի, օպերատորի հաստիքներ կան: Վանյանի կոպիտ հաշվարկներով` Արմավիրի մարզի գյուղական համայնքներում մոտ 120 միլիոն դրամի աշխատավարձ ստանում են այդ հաստիքի աշխատակիցները:
Ըստ նրա՝ լավ կլինի, որ նշված ամբուլատորիաները գործեն մարզերի հիվանդանոցների ենթակայության տակ, և այդ 120 միլիոնն էլ բաժանվի մարզի հիվանդանոցների միջև, քանի որ օպերատորի, հաշվապահի գործը կարող են անել հիվանդանոցի աշխատակիցները: Մանավանդ` շուտով անցում է կատարվելու էլեկտրոնային առողջապահության, որի շրջանակում յուրաքանչյուր բժիշկ պետք է իր կատարած աշխատանքը մուտքագրի համակարգ, ուստի հաշվապահի ու օպերատորի հաստիքները դառնալու են աննպատակահարմար:
Միքայել Վանյանը ևս մեկ հարց բարձրացրեց: Մեծամորի ԲԿ-ին պատկանող շենքեր կան, որոնք չեն օգտագործվում, օրինակ՝ քաղաքի կենտրոնում գտնվող պոլիկլինիկայի շենքը: Կառավարությանն առաջարկում է վաճառել չօգտագործվող շենքերը և այդ գումարով վերանորոգել ԲԿ-ն, փոխել պատուհանները, տեղադրել արևային մարտկոցներ, ինչը ԲԿ-ին կազատի «էլեկտրաէներգիայի ցավից»:
Նշենք, որ Մեծամորի ԲԿ-ն ընդհանուր սպասարկում է մոտ 21 հազար բնակչի, որից 11 հազարը՝ շրջակա գյուղերի բնակիչներ են:

Unfair Policy? Employees Pay the Electricity Bill at Armenia's Metzamor Medical Center
For some time now, employees at the Metzamor Medical Center in Armenia’s Armavir Province have been allocating a part of their wages to pay the electric bills incurred by the hospital.
It appears that no one at the center has ever filed a complaint.
Every month, nurses and cleaners donate 5%,and doctors,10% of their wages. According to hospital director Mikayel Vanyan, these donations add up to about 1.1 million AMD ($2,280) per month.
The Metzamor Medical Center (MMC) serves around 21,000 residents, of which 11,000 are from surrounding villages.
Armenian Nuclear Power Plant (ANPP), which produces 40% of the electricity used in the country, is in Metzamor. ANPP is the cheapest power generator in Armenia. It provides electricity to High Voltage Electric Networks for 12 drams, while the MMC pays 44.98 drams to the Electric Networks of Armenia.
"We use a huge amount of gas and electricity in the winter, that costs us around five million drams per month. That’s why we have accumulated debts to the Electric Networks of around 23 million drams," says Vanyan.
The MMC, which includes in-patient, outpatient, and one-shift ambulance services, is consolidated in one place, while most of the building is not renovated. The old wooden windows allow cold air in.
Mikayel Vanyan says that the poor condition of the building is also an obstacle to ensuring normal temperatures in winter and cutting costs.
"The in-patient part hasn’t been renovated since the 1980s. The windows are from those days. Except for the resuscitation department, one part of the children's department and the operating room, where some repairs have been made, the rest is in bad condition," Vanyan says.
The polyclinic section was repaired two years ago with World Bank funding. It has also been furnished with modern equipment.
Traces of the 1980s are still to be seen in the corridors of the outpatient part of the hospital, wards and toilets. Walls are wet, covered with big cracks and fallen plaster. Management has found a partial solution. Holes and cracks have been covered with posters.
The director says that all the employees have written letters to the owner of the electric networks, asking to freeze the debt. Mikayel Vanyan says that this year's expenditure will somehow be covered by the funds donated to the medical center, but they cannot repay the entire debt.
"By saving, we’ve drastically reduced electricity, medicine, fuel costs and all our economic expenses over the years. But we still need to have a budget. The salary fund is 254 million drams, and the volume of state orders is 212 million. Of course, we put the main emphasis on paid services, " Vanyan says.
The center’s paid services, through which it tries to alleviate its financial burden, comprise 30% of total services; a serious number.
Vanyan says they are very excited about the new government's policy that will liberalize the budget and pay medical facilities based on performance.
Optimization activities have also had a role in the efforts to save. The staff has been reduced from 237 to 191 in the last three years.
Vanyan says if the budget is liberalized, the Metzamor Medical Center will recover.
According to the government’s decision, every other year, medical centers should be financed by an amount not less than for the current year's work.
Vanyan says that in 2014, without providing any justification, financial support for the services of the infectious and pediatric departments was reduced by 18 million drams. Since then, the amount of funding has decreased every year. That’s when the MMC’s problems started.
The MMC director says that all the ministers have been contacted on this issue, but it hasn’t been solved.
The medical center has other debts, too. For example, it owes 3 million drams for medications and water. Taxes go unpaid. In general, debts total 45 million drams. The center always pays salaries.
Not to accumulate new debt, medicines are now purchased in limited quantities, using the cash they have. This may be enough for one week.
As in other regional hospitals, some of the MMC’s equipment is quite old. For example, the X-ray machine dates to the 1980s. Most of the equipment was produced in those years. Two years ago, a specialist was invited to repair most of the equipment so that it could be used. This is not a solution.
Only the equipment in surgical department, intensive care unit, and polyclinic is new. Paid services’ revenue allows them to update a bit, but at a rate that will take many years.
Mikayel Vanyan says that both conditions in the building and equipment cannot be compared with hospitals in Yerevan, and that's why the provincial patients continue to go to the capital for medical care.
"We have no shortage of patients - we lack finances. Our only problem is that our work is not being paid for, " Vanyan says.
In his opinion, the solution is the following. There are medical clinics in rural communities that have job positions of directors, accountants, operators. According to Vanyan's rough calculations, these staff members annually receive around 120 million drams in the rural communities of Armavir Province.
In his opinion, it would be better if these medical clinics operated under the administration of provincial hospitals and that the 120 million was distributed among those hospitals.
Mikayel Vanyan raised one more issue. There are unused buildings, like the polyclinic building in the city center, that belong to the Metzamor Medical Center. The government proposes to sell the unused buildings and repair the medical center with that amount.
Dear Levon....no one at the center has ever complained about their wages being used to pay the utility bill.