Հայաստանի առևտուրը ԵԱՏՄ-ի ներսում. իրական պատկերը՝ ուռճացվածի կողքին
«Եթե ամփոփեմ Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵԱՏՄ) անդամակցելու երկու տարվա արդյունքներն, ապա առաջին ակնհայտ արդյունքը Հայաստանի ապրանքաշրջանառությունն է Միության անդամ երկրների հետ։ Այն տարեցտարի աճել է։ 2016 թվականին միայն ՌԴ Հայաստանից պատրաստի արտադրանքի արտահանումն աճել է 51.3%-ով, իսկ դեպի Ղազախստան, Ղրղզստան և Բելառուս այն աճել է անգամներով։ Այն շուկաների ազատականացումը, որն իր մեջ պարունակում էր ԵԱՏՄ-ն, իր արդյունքները տվեց»,- այսօր հայտարարեց ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը «ՀՀ-ն երկու տարի Եվրասիական տնտեսական միությունում. առաջին արդյունքները» թեմայով կլոր սեղան-քննարկման ժամանակ:
Նախարարը պնդում է, որ եթե Հայաստանը չանդամակցեր ԵԱՏՄ-ին, ապա «ավելի մեծ տնտեսական խնդիրներ կառաջանային, քան հիմա»։
Չնայած թե´ քննարկմանը, թե´ լրագրողների հետ զրույցում նախարարը չներկայացրեց տվյալներ, սակայն Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակումներում կարելի է գտնել ցուցանիշներն ու հասկանալ, թե ինչ դեր ունի Հայաստանը ԵԱՏՄ առևտրում, ինչի հաշվին է աճել դեպի ՌԴ արտահանումը և ինչ առևտուր է անում մյուս երեք երկրների հետ։ Իսկ այդ տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանից արտահանումն աճել է, սակայն այս պահին Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի ներսում արտահանման ամենափոքր կշիռն ունի, բացի ՌԴ-ից` մյուս երեք երկրների հետ առևտրային թույլ հարաբերությունների մեջ է, իսկ դեպի ՌԴ արտահանումն աճել է մեծապես թունդ ալկոհոլային խմիչքի, մասնավորապես՝ կոնյակի արտահանման ծավալների ավելացման հաշվին։
ԵԱՏՄ. փոխադարձ առևտուրը
Այսպիսով, հանձնաժողովի ամենաթարմ տվյալներով՝ այս տարվա հունվար-ապրիլին ԵԱՏՄ երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը կազմել է 15.9 մլրդ դոլար՝ 2016 թվականի նույն ժամանահատվածի համեմատ աճելով 27.5%-ով։ Այս տվյալը ցույց է տալիս ԵԱՏՄ անդամ հինգ երկրների՝ Միության ներսում կատարված արտահանման արժեքների գումարը։
Որպես արտահանող Հայաստանին բաժին է հասնում այս ընդհանուր առևտրաշրջանառության ընդամենը 0.9%-ը: Ընդ որում, մնացած չորս երկրների համեմատ, սա ամենափոքր մասնաբաժինն է։ Ամենամեծ կշիռը Ռուսաստանինն է՝ 62.8%:
Իսկ որպես ներմուծող` Հայաստանին բաժին է ընկնում 2.4%-ը։ Սա նշանակում է, որ այս Միության ներսում մեր երկիրն առավել գնորդի, քան վաճառողի դերում է։ Այդ կարգավիճակում են նաև Բելառուսը, Ղազախստանն ու Ղրղզստանը։ Եվ միայն Ռուսաստանն է, որ ավելի շատ մատակարարել է, քան ներկրել. արտահանմամբ զբաղեցրել է 62.8%-ը, ներմուծմամբ՝ 34.8%-ը։
Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալների' հունվար-ապրիլին Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներ է արտահանել 134.5 մլն դոլարի ապրանք, որից 131 մլն դոլարը կամ մոտ 98%-ը՝ դեպի Ռուսաստան։ Այսինքն՝ Միության մյուս երկրներում հայկական ապրանքները պահանջարկ չեն վայելում։ Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ Հայաստանից ՌԴ արտահանումն աճել է 25.9%-ով։
Ուշագրավ է, որ Ս. Կարայանն այսօր իր խոսքում շեշտեց, որ 2016 թվականին Հայաստանից ՌԴ պատրաստի արտադրանքի արտահանումն ավելի քան կիսով չափ աճել է։ Իսկ դեպի մյուս երկրներ՝ Ղազախստան, Բելառուս ու Ղրղզստան, աճել է անգամներով։ Եվ կարող է տպավորություն ստեղծվել, թե Հայաստանն այս երկրների հետ սկսել է ակտիվ առևտուր անել։ Սակայն, դա ընդամենը չափազանցություն է։ Մեկ այլ հարց է, թե որքանով է աճել արտահանումը, եւ արտահանման ինչ ծավալների մասին է խոսքը։ Օրինակ, եթե այս տարի արտահանվել է 1 տոննա ծիրան, հաջորդ տարի՝ 2 տոննա, ապա կստացվի արտահանումն աճել է 2 անգամ։ Սակայն, խոսքն ընդամենը 1 տոննայով աճի մասին է։ Նույնն էլ Հայաստանի առևտուրն է Միության անդամ երեք երկների հետ, որն այնքան փոքր է, որ նույնիսկ ոչ մեծ ծավալի տեղաշարժի պարագայում անգամներով աճեր են գրանցվում։
Մասնավորապես, այս տարվա հունվար-ապրիլին Հայաստանից դեպի Ղրղզստան արտահանումը կազմել է ընդամենը 0.3 մլն դոլար, աճը՝ 2.4 անգամ։ Շատ «տպավորիչ» աճ է։
Հայաստանից Ղազախստան արտահանումը կազմել է ընդամենը 1.3 մլն դոլար, աճը՝ 97.7%:
Դեպի Բելառուս արտահանվել է 1.7 մլն դոլարի ապրանք, որը նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 25.5%-ով նվազել է։
Նույն ժամանակահատվածում Հայաստանը ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծել է մոտ 375 մլն դոլարի ապրանք, որի 98%-ը' կրկին Ռուսաստանից։
Բելառուսի համար ևս հիմնական շուկան Ռուսաստանն է։ Արտահանել է ընդհանուր առմամբ 4 մլրդ դոլարի ապրանք, որից 3.8 մլրդ դոլարը՝ դեպի Ռուսաստան (աճը՝ 31,7%):
Ղազախստանն արատահանել է շուրջ 1.6 մլրդ դոլարի ապրանք, որից 1.4 մլրդ դոլարը՝ դեպի Ռուսաստան (աճը՝ 34.5%):
Ղրղզստանն արտահանել է մոտ 188 մլն դոլարի, որից 100 մլն դոլարը՝ դեպի Ռուսաստան (աճը՝ 2 անգամ), 87 մլն դոլարը՝ Ղազախստան (անկումը՝ 12.2%):
Իսկ ամենամեծ մասնաբաժին ունեցող Ռուսաստանն արտահանել է 10 մլրդ դոլարի ապրանք, որից 5.7 մլրդ դոլարը՝ Բելառուս (17.4% աճ), 3.6 մլրդ դոլարը՝ Ղազախստան (38.8% աճ), 411 մլն դոլարը՝ Ղրղզստան (26.7% աճ), 330 մլն դոլարը՝ Հայաստան (19.5% աճ):
Ինչի հաշվին է աճել Հայաստանից արտահանումը
Հանձնաժողովը նաև մանրամասն տեղեկություններ է հրապարակում, թե որ երկրից ինչ ապրանքներ են արտահանվել ԵԱՏՄ տարածք։ Ինչպես արդեն նշեցինք, դեպի ԵԱՏՄ երկրներ Հայաստանից արտահանված ապրանքների 98%-ը «հանգրվանել են» Ռուսաստանում։ Հենց դեպի այդ երկիր ապրանքների հաշվին էլ աճ է գրանցվել։
Այսպես, Հայաստանից ԵԱՏՄ արտահանված 134.5 մլն դոլարից մոտ 57 մլն դոլարը միայն թունդ ալկոհոլային խմիչքն է (55.5 մլն դոլարը՝ դեպի ՌԴ), որի ներքո պետք է հասկանալ հիմնականում կոնյակը։ 2016-ի հունվար-ապրիլի համեմատ կոնյակի արտահանումն աճել է 69.5%-ով, և հենց դա էլ մեծապես նպաստել է դեպի ՌԴ արտահանման ընդհանուր աճին։
Մյուս արտահանված ապրանքատեսակներից յուրաքանչյուրի արժեքը չի գերազանցել 5 մլն դոլարը։ Աճել է նաև ձկան (արտահանման ընդհանուր ծավալը՝ 3.9 մլն դոլար, աճը՝ կրկնակի), դեղամիջոցների (մոտ 3 մլն դոլար, աճը՝ 4.5 անգամ), ծաղիկների (2.2 մլն դոլար, աճը՝ 2.7 անգամ) և այլ ապրանքների արտահանումը։ Սակայն, դրանց ծավալներն այնքան մեծ չեն, որ մեծ ազդեցություն թողած լինեն ընդհանուր աճի վրա։
Որոշ ապրանքատեսակների առումով անկում է գրանցվել, օրինակ՝ լոլիկի (4.8 մլն դոլար, նվազումը՝ 65.7%): Այս առնչությամբ բազմիցս նշվել է, որ նախորդ տարի, իրականում, թուրքական լոլիկն է հայկականի անվան տակ արտահանվել ՌԴ, սակայն Մաքսային ծառայությունն այդպես էլ չընդունեց ասվածը։ Շեշտակի նվազել է պանրի արտահանումը (1.1 մլն դոլար, նվազումը՝ 82%)։ Այս առումով ևս ամեն ինչ «մաքուր» չէր։ Ինչպես ավելի վաղ գրել ենք, Լեհաստանից ստացված տվյալների համաձայն` 2015-2016թթ. մեծ քանակությամբ պանիր է արտահանվել Հայաստան ու «կորել» ճանապարհին. ՀՀ մաքսային ծառայության տվյալներով` նման քանակ արձանագրված չէ։
Այսպիսով, թեև Հայաստանից ԵԱՏՄ, իսկ ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ ՌԴ արտահանումն աճել է, սակայն ամեն ինչ այնքան էլ միանշանակ չէ, ինչպես ներկայացնում են մեր պաշտոնյաները։

Торговля Армении в ЕАЭС: реальные и раздутые показатели
“Если обобщить результаты двухлетнего членства Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), то самый очевидный результат будет касаться товарооборота Армении с членами союза. Этот показатель растет с каждым годом. В 2016 г. экспорт готовой продукции из Армении в РФ вырос на 51.3%, в Казахастан, Киргизию и Беларусь – в разы”,- заявил в ходе организованного сегодня “круглого стола” на тему “Два года членства Республики Армения в ЕАЭС: первые результаты” министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян.
Министр считает, что если бы Армения не вступила в ЕАЭС, экономических проблем в стране было бы больше, чем сейчас.
Несмотря на то, что ни во время обсуждения, ни на встрече с журналистами Сурен Караян не представил данные, их можно найти в публикациях Евразийской экономической комиссии и понять, какую роль играет Армения в торговле ЕАЭС, за счет чего выросли объемы экспорта в РФ и каковы объемы торговли с тремя остальными странами. Согласно этим данным, объемы экспорта из РА выросли, но на сегодняшний день у нашей страны самые низкие показатели экспорта в страны ЕАЭС, за исключением РФ. Что касается объемов экспорта в Российскую Федерацию, то они выросли главным образом за счет алкогольной продукции, в частности коньяка.
ЕАЭС: взаимная торговля
Итак, по последним данным Евразийской экономической комиссии, в январе-апреле этого года торговый оборот между странами ЕАЭС составил 15.9 млрд долларов, что на 27.5% больше показателя того же периода 2016 г.
На долю Армении приходится всего 0,9% от общего объема торгового оборота. По сравнению с другими четырьмя странами это самый низкий показатель. Самый высокий показатель у России – 62,8%.
Доля Армении в сфере импорта составляет 2,4%. Это означает, что внутри союза наша страна выступает в основном в роли покупателя, а не продавца. Такой же статус имеют Беларусь, Казахстан и Киргизия. И только Россия экспортировала больше, чем импортировала – соответственно 62.8% и 34.8%
По данным Евразийской экономической комиссии в январе-апреле Армения экспортировала в страны ЕАЭС товаров на сумму 134.5 млн долларов, при этом  131 млн, или около 98%, составили объемы экспорта в Россию. Получается, что в остальных странах союза армянские товары не пользуются спросом. По сравнению с тем же периодом прошлого года экспорт из Армении в РФ вырос на 25.9%.
Примечательно, что в своем сегодняшнем выступлении С.Караян сделал акцент на увеличении объемов экспорта готовой продукции из Армении в РФ более чем наполовину. Экспорт в остальные страны – Казахстан, Беларусь, Киргизию - вырос в разы. Может сложиться впечатление, что Армения начала вести активную торговлю с этими странами, однако такое мнение ошибочно.
Все дело в том, насколько выросли объемы экспорта. Скажем, если в этом году была вывезена одна тонна абрикосов, а в следующем году будет вывезено две тонны, то получится, что экспорт вырос в два раза, хотя речь идет о росте на одну тонну. То же самое можно сказать о торговле Армении с остальными странами ЕАЭС.
В частности, в январе-апреле этого года экспорт из Армению в Киргизии составил всего 0,3 млн долларов, рост – 2,4 раза. Ничего не скажешь, очень “впечатляюще”.
Экспорт из Армении в Казахстан составил всего 1,3 млн долларов, рост – 97,7%.
В Беларусь было поставлено товаров на сумму 1,7 млн доларов, что на 25,5% меньше прошлогоднего показателя.
В тот же период импорт в Армению из стран ЕАЭС составил около 375 млн долларов. 98% этой суммы пришлись на Россию. Было экспортировано товаров на сумму 4 млрд долларов, из которых 3,8 млрд составил экспорт в Россию (рост – 31,7%).
Казахстан экспортировал товаров на сумму около 1,6 млрд долларов, из которых 1,4 млрд – в Россию (рост - 34.5%).
Показатель по Киргизии составил около 188 млн долларов, 100 млн из которых экспорт в Россию (рост в два раза), 87 млн долларов – в Казахстан (спад - 12,2%).
Объемы экспорта из России составили 10 млрд долларов: 5,7 млрд в Беларусь (рост - 17.4%), 3.6 млрд в Казахстан (рост - 38.8%), 411 млн долларов в Киргизию (рост - 26.7%), 330 млн долларов в Армению (рост - 19.5%).
За счет чего выросли объемы экспорта из Армении
Комиссия также опубликовала подробные сведения о том, какие товары экспортируются на территорию ЕАЭС из каждой страны. Как мы уже отметили, 98% товаров, экспортированных из Армении в страны ЕАЭС, “оседает” в России. Рост достигнут именно за счет потока товаров в эту страну.
Так, из экспортированных из Армении в ЕАЭС товаров на сумму 134,5 млн долларов около 57 млн долларов пришлись на алкогольные напитки, в которых основную долю составляет коньяк. По сравнению с периодом с января по апрель 2016 г. экспорт коньяка вырос на 69.5%, что и способствовало значительному росту общего объема экспорта в Россию.
Стоимость каждого из остальных видов экспортированных из Армении товаров не превышала 5 млн долларов. Выросли объемы экспорта рыбы, лекарств, цветов и других товаров. Но эти объемы не настолько велики, чтобы оказать воздействие на общие показатели роста.
По некоторым видам товаров зарегистрирован спад. В частности, объем экспорта помидоров составил 4,8 млн долларов, спад – 65,7%. В связи с этим неоднократно отмечалось, что в действительности в РФ под видом армянских помидоров экспортировались турецкие, однако Таможенная служба так и не согласилась с этим утверждением. Существенно сократился экспорт сыра (1.1  млн долларов, спад – 82%). В этом плане тоже не все “чисто”. Ранее мы писали о том, что, согласно полученным из Польши данным, в 2015-2016 гг. в Армению было экспортировано большое количество сыра, которое по дороге “пропало”. По данным Таможенной службы РА, такое количество не было зарегистрировано.
Таким образом, хотя экспорт из Армении в ЕАЭС, точнее в РФ, вырос, ситуация не такая однозначная, как это представляют наши должностные лица.
Напомним также, что в 2015, когда Армения уже была членом ЕАЭС, объемы экспорта сократились.
До сих спорным остается один из наиболее важных вопросов: что было бы, если б Армения не стала членом ЕАЭС?