Առողջության համար վտանգավոր ջրերը կվաճառվեն, մինչ ՍԱՊԾ-ն որոշի՝ ինչ անել
Վերջերս «Հետք»-ը հոդված է հրապարակել մանկական և շշալցված մի շարք ջրերի վերաբերյալ, որտեղ ներկայացված էին դրանց լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները:
Այդ արդյունքների համաձայն՝ ներկայացված 6 նմուշներից միայն 2-ն էին համապատասխանել սահմանված նորմերին և տեխնիկական կանոնակարգերին:
Ավելին, նմուշներից երկուսում՝ «Մաքուր ջուր» և «Գառնի» ապրանքանիշի ջրերում հայտնաբերվել էր ՄԱՖԱՄ-ի անթույլատրելի քանակ, իսկ վերջինում նաև ( «Գառնի» )՝ մարդու առողջության համար վտանգավոր պսևդոմոնաս աէրոգինոզա մանրէ:
Հրապարակման հաջորդ օրը Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունից, որը հանդիսանում է ոլորտը վերահսկող և պատասխանատու պետական կառույց, հետաքրքրվեցինք՝ ինչ գործողություններ են ձեռնարկելու: ՍԱՊԾ մամուլի քարտուղար Նվարդ Առաքելյանը մեզ հայտնեց, որ դեռ պետք է «ուսումնասիրեն հրապարակված տեղեկությունները»՝ կոնկրետ գործողություններ իրականացնելու համար: Դրանց մասին էլ` կտեղեկացնեն առաջիկայում:
«Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքի 8-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «Լաբորատոր փորձաքննության արդյունքում վտանգավոր ճանաչված և (կամ) պիտանիության ժամկետն անցած սննդամթերքը շուկայից հետ է կանչվում, ոչնչացվում կամ օգտահանվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով»։
Ավելին, այդ մասին պետական լիազոր մարմինը կատարում է հանրային իրազեկում՝ համաձայն նույն՝ վերը նշված օրենքի, քանի որ կա բնակչության առողջությանը վնաս հասցնելու ռիսկ:
Բայց հանրային իրազեկում այդպես էլ չեղավ. ՍԱՊԾ-ն իրեն պատկանող պաշտոնական ռեսուրսներով որևէ կերպ չանդրադարձավ թեմային ու ոչ մի տեղեկություն չտարածեց:
Հունիսի 29-ին մենք հարցում ուղարկեցինք կառավարություն՝ որպես վերադաս մարմնի՝ խնդրելով պատասխանել հետևյալ հարցերին.
- Ինչու՞ ՍԱՊԾ-ն գոնե վերը նշված 2-րդ դեպքում ժամանակավարապես չի կասեցնում ապրանքների վաճառքը, քանի որ դրանք վտանգավոր տարրեր են պարունակում և վնասում են բնակչության առողջությունը:
- Ինչու՞ արձանագրված խախտումների մասին, որպես ոլորտի պատասխանատու, չի կատարում հանրային իրազեկում՝ համաձայն «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքի:
Այսօր ՍԱՊԾ-ի կողմից մենք ստացանք այս հարցման պատասխանը, որտեղ նշված էր, որ «տնտեսվարող սուբյեկտի կամ արտադրանքի նկատմամբ սահմանափակումները կիրառվում են», երբ ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների խախտումներ են հայտնաբերվում:
Մինչդեռ լաբորատոր հետազոտությունների արդյունքներով հայտնաբերված տեխնիկական կանոնակարգերով նախատեսված պահանջներին չհամապատասխանելու դեպքերում ստուգում իրականացնող պաշտոնատար անձը կարող է ընդունել ապրանքի իրացումը կասեցնելու մասին կարգադրագրեր, որոնք գործում են մինչև հայտնաբերված խախտման վերացումը կամ ստուգման ակտի ընդունումը: Սա սահմանված է «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածում:
Ստացվում է՝ լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, որը տրվել է պետական համապատասխանության գնահատման գործունեություն իրականացնելու լիազորություն ունեցող մարմնի՝ «Ստանդարտ դիալոգ» լաբորատորիայի կողմից, ՍԱՊԾ-ի համար որևէիցե հիմք չի հանդիսանում, որպեսզի գոնե հանրային իրազեկում իրականացնի:
Այժմ ՍԱՊԾ-ն «վերահսկողական գործողություններ» է կատարում, իսկ վերը նշված հարցերին կպատասխանեն «վերահսկողական գործառույթներն ավարտելուց հետո»:
Թե այդ վերահսկողական գործողությունների մեջ տվյալ դեպքում ինչ է մտնում, մանրամասնված չէ:
Մինչ այժմ խախտումներ ունեցող բոլոր ջրերը վաճառքում են: Արտադրողները ևս լուռ են. նրանք որևէ կերպ չարձագանքեցին և նույնիսկ իրենց սպառողներին չփորձեցին պարզաբանել լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները:

Вредная для здоровья вода останется в продаже, пока ГСБПП будет решать, что делать
Hetq.am недавно опубликовал статью, в которой были представлены результаты  лабораторного исследования ряда образцов детской и бутилизированной воды.
Оказалось, что из шести образцов лишь два соответствовали установленным нормам и техническим регламентам.
Мало того, в двух образцах воды – “Макур джур” и “Гарни” – было обнаружено недопустимое содержание МАФАМ, а в последнем образце – еще и опасная для здоровья человека синегнойная палочка (Pseudomonas aeruginosa).
После появления публикации Государственная служба безопасности пищевых продуктов (ГСБПП), являющаяся контролирующим данную сферу органом, сообщила нам, что собирается “изучить обнародованные данные” с целью осуществления конкретных действий.
Ст.8 закона РА “О государственном контроле за безопасностью пищевых продуктов” устанавливает: пищевая продукция, признанная по результатам лабораторного исследования опасной и (или) просроченной, отзывается с рынка, уничтожается или используется в установленном правительством РА порядке.
Кроме того, в соответствии с данным законом полномочный орган осуществляет общественное оповещение, так как существует риск причинения вреда здоровью населения.
Однако ГСБПП никак не отреагировала на поднятую тему и не распространила соответствующее официальное сообщение .
29 июня мы направили в правительство запрос с просьбой ответить на следующие вопросы:
1. Почему ГСБПП хотя бы по двум вышеуказанным случаям не приостановила на время продажу этих товаров, если они содержат опасные элементы и причиняют вред здоровью человека?
2. Почему ГСБПП как отвечающий за сферу орган не осуществляет общественное оповещение в соответствии с законом РА “О государственном контроле за безопасностью пищевой продукции”?
Сегодня мы получили ответ ГСБПП на наш запрос, в котором говорилось, что “ограничения в отношении хозяйствующего субъекта или продукции применяются” в том случае, если выявляются нарушения требований регулирующих сферу правовых актов.
Между тем, если в результате лабораторных исследований были выявлены  несоответствия требованиям технических регламентов, проводящее проверку дожностное лицо может отдать распоряжение о прекращении реализации продукции. Распоряжение действует до устранения выявленного нарушения или до принятия акта проверки. Это требование установлено ст.19 закона “О государственном контроле за безопасностью пищевой продукции”.
Получается, что протокол лабораторной экспертизы, предоставленный имеющей полномочие на осуществление деятельности по оценке соответствия качества лабораторией “Стандарт диалог”, не является для ГСБПП основанием к тому, чтобы регулирующий сферу орган хотя бы осуществил общественное оповещение.
В настоящее время ГСБПП выполняет “контрольные действия”, а на вышеуказанные вопросы ответит “по завершении осуществления контрольных функций”. Что в данном случае представляют собой контрольные действия, в ответе не сказано.
Между тем все торговые марки бутилизрованной воды, в которых были обнаружены нарушения, остаются в продаже. Сами производители никак не комментируют результаты лабораторной экспертизы.
Карина
Отрадно слышать, что хоть кто-то в нашей стране занимается контролем и проверкой пищевых продуктов. Только обидно читать, что орган призванный защищать наши интересы, никак не реагирует и даже не оповещает. Нет сомнений,что там завязаны интересы... Но что можем мы в таком случае ? Какие имеем рычаги воздействия ??