Հայաստանի սեյսմավտանգ դպրոցները
5,5 և ավելի մագնիտուդով երկրաշարժերի դեպքում Հայաստանում տեղի կունենա բազմաթիվ դպրոցական շենքերի և շինությունների կամ նրանց առանձին մասերի փլուզում, որը կբերի մեծ թվով զոհերի և նյութական կորուստների։
Այս «ահազանգով» երկու տարի առաջ կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի Հանրապետության պետական հանրակրթական դպրոցների սեյսմիկ անվտանգության բարելավման 2015-2030թթ. ծրագիրը։ Ծրագրում ու դրա գործողությունների պլանում մի քանի անգամ փոփոխություն է կատարվել, վերջինը` այս տարվա հուլիսին: Դրանով նաև հաստատվեց Հայաստանի սեյսմավտանգ դպրոցների ցանկը:
Հանրապետությունում «սեյսմակայունության տեսակետից այսօր առավել վտանգավոր» են համարվում 425 դպրոցներ: Սա հանրապետության դպրոցների 30%-ն է:
Ցանկում կան դպրոցներ, որոնց հիմնանորոգման համար պետբյուջեից, սոցիալական ծրագրերից և վարկային միջոցներից արդեն իսկ միլիոնավոր դրամներ ու դոլարներ են հատկացվել:
Ցանկում ընդգրկվել են նախկինում հիմնանորոգված դպրոցներ
Սեյսմավտանգ համարվող 425 դպրոցներից մի քանիսի տնօրենները մեզ հետ զրույցում վստահեցրին, որ իրենց դպրոցը սեյսմակայուն է, և դրանց հիմնանորոգման համար բյուջեից արդեն իսկ միլիոնավոր դրամներ են ծախսվել:
Գորիսի թիվ 4 ավագ դպրոցը, օրինակ, կապիտալ վերանորոգվել և ամրացվել է 2007-2008 թվականներին: Տնօրեն Արմինե Շեգունցը մեզ հետ զրույցում ասաց, որ դպրոցը վերանորոգել է «Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամը», ծախսը կազմել է 110 միլիոն դրամ:
Ծրագրում ընդգրկված դպրոցներից նույն շրջանում` երեք փուլով, վերանորոգվել և ամրացվել է նաև Վայոց Ձորի Շատին գյուղի դպրոցը: 2010թ. կապիտալ վերանորոգվել է Տավուշի Այգեհովիտ գյուղի դպրոցը:
2007-2009թթ. հիմնանորոգվել է ցանկում ընդգրկված մեկ այլ՝ Պոլիտեխնիկական համալսարանի Վանաձորի մասնաճյուղի ավագ դպրոցը, որը տեղակայված է համալսարանի մասնաշենքերից մեկում: Բուհի ռեկտոր Արմեն Խառատյանն ասում է, որ հիմնանորոգման ավարտից հետո ավագ դպրոցը դոմիկներից տեղափոխվել է համալսարան: Մի քանի մասնաշենքերի (այդ թվում՝ ավագ դպրոցի) հիմնանորոգումը, ռեկտորի խոսքով, իրականացվել է շուրջ 300 մլն դրամ արժեքով (2 փուլով):
Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն որոշման առաջին փոփոխության ժամանակ՝ 2017թ. հունվարի նիստին, դիտողություն էր արել նախագիծը ներկայացնողին:
«Ենթադրվում է, որ նախագծի N2 հավելվածով ներկայացված Հայաստանի Հանրապետությունում «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի» շրջանակներում կառուցվելիք կամ ամրացվելիք դպրոցների ցանկում առկա են դպրոցներ, որոնց վրա վերջին տարիների ընթացքում կատարվել են զգալի ֆինանսական ներդրումներ (օրինակ` Հաղարծին համայնքի միջնակարգ դպրոցում), նպատակահարմար է դրանք փոխարինել այլ դպրոցներով»,- նկատել էր կոմիտեն:
Նախագծի հեղինակը՝ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը (ներկայացնող՝ նախարար Դավիթ Լոքյան), սակայն, չի ընդունել այս առաջարկը՝ պատճառաբանելով, որ «այլընտրանքային տարբերակ չի ներկայացվել»:
Ցանկում փոփոխություններ կատարելու առաջարկներ են արել նաև Արարատի մարզպետարանն ու Երևանի քաղաքապետարանը: Նրանք առաջարկել են մի քանի դպրոցներ փոխարինել ուրիշներով: Երկու առաջարկներն էլ մերժվել են. նախագծի հեղինակը Արարատի մարզպետարանին պատասխանել է, որ «ցանկում ներառված դպրոցների սեյսմիկ խոցելիության աստիճանը բարձր է, իսկ փոխարինման համար առաջարկված դպրոցներինը` միջին»: Երևանի քաղաքապետարանի առաջարկը մերժվել է՝ առանց մեկնաբանության:
20 «գերակա» դպրոցները
Կառավարությունը նշված 425 դպրոցներից առանձնացրել է 20-ը, որոնք ունեն «առաջնահերթ կարգով բարելավման անհրաժեշտություն»: Ծրագրում չի հստակեցվում, թե ինչ չափանիշերով են ընտրվել հենց այս 20 դպրոցները: Անորոշ է նաև, թե ինչ է նշանակում բարելավում:
Դրանց ընտրության սկզբունքներից մեկով` Երևանին պետք էր «ցուցաբերել տարբերակված մոտեցում» և ծրագրերի շուրջ 30%-ն իրականացնել Երևանում, քանի որ այստեղ է սովորում հանրապետության աշակերտների շուրջ 30%-ը: Չնայած սրան՝ կառուցվելիք կամ ամրացվելիք 20 դպրոցներից Երևանում են գտնվում 12-ը՝ 60%-ը:
Մեկ այլ սկզբունքի համաձայն՝ դպրոցների ընտրության ժամանակ պետք էր «չներառել ներկայումս լավ տեխնիկական պայմաններ ունեցող դպրոցները»:
Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն նկատել է, որ այս դպրոցներից Երևանի թիվ 51 և Սևանի թիվ 1 հիմնական դպրոցներում վերջին տարիների պետական բյուջեներով կատարվում են հիմնանորոգման աշխատանքներ, որոնք այժմ ընթացքի մեջ են:
Կոմիտեն առաջարկել է ցանկից հանել այդ դպրոցները, սակայն առաջարկը չի ընդունվել: Պատճառաբանվել է, որ Երևանի թիվ 51 դպրոցի համար պետական բյուջեով կառուցվել է նոր մասնաշենք և ամրացման ենթակա է հին մասնաշենքը, իսկ Սևանի թիվ 1 հիմնական դպրոցում բյուջեով նախատեսված են ոչ թե ամրացման, այլ վերանորոգման աշխատանքներ:
Ֆինանսների նախարարությունը, սակայն, պահանջել է հիմնավորել այս պատճառաբանությունը, քանի որ պետական բյուջեով նախատեսված է եղել Երևանի թիվ 51 դպրոցի հիմնանորոգում, ոչ թե նոր մասնաշենքի կառուցում: Ընդ որում՝ փաստաթղթերով նախատեսված է եղել թվով 2 մասնաշենքերի ուժեղացում: Սրա համար 2016թ. կնքվել է 440 մլն դրամի կապալի պայմանագիր, և նույն տարում պետական բյուջեից փոխանցվել է մոտ 37 մլն դրամ, ևս 88 մլն-ը նախատեսվել է փոխանցել 2017-ին:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը, սակայն, չի ընդունել ֆինանսների նախարարության առարկությունը` այս անգամ պնդելով, որ «քաղաքաշինության պետական կոմիտեի պատվիրատվությամբ իրականացվում են դպրոցի մի մասնաշենքի հիմնանորոգման աշխատանքները»:
Ինչ վերաբերում է Սևանի թիվ 1 դպրոցին, այն հանվել է 20 դպրոցների ցանկից, երբ ֆինանսների նախարարությունը հերքել է դպրոցում միայն վերանորոգման աշխատանքներ տանելու պատճառաբանությունը՝ նշելով, որ փաստաթղթերում «ներառված է եղել թվով 6 մասնաշենքերի ուժեղացումը՝ ըստ անհրաժեշտության»:
Արդյունքում հաստատվել է հետևյալ 20 դպրոցների ցանկը:
Նշենք, որ Հայաստանի կառավարության և Ասիական զարգացման բանկի միջև 2015թ. կնքվել է «Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման» վարկային ծրագրի համաձայնագիրը, որի բյուջեն կազմում է 107 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Նշված գումարից 88.5 միլիոն դոլարը բանկի տրամադրած գումարն է, իսկ 18,5 միլիոնը՝ կառավարության ներդրումը:
Կառավարության որոշման և դրա գործողությունների ծրագրում ուղիղ չի նշվում, որ 20 դպրոցները բարեկարգվելու կամ հիմնանորոգվելու են հենց այս վարկային միջոցներով, սակայն ասվում է, որ նախագծի ընդունման արդյունքում սեյսմիկ առումով անվտանգ դպրոցներում սովորողների քանակը կավելանա 13037-ով, որը Ասիական զարգացման բանկի վարկային ծրագրով ակնկալվող արդյունքն է:
Ցանկում կան դպրոցներ, որոնք հիմնանորոգվում են Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով
«Հետք»-ն անդրադարձել է Համաշխարհային բանկի վարկով հանրապետության 17 ավագ դպրոցների հիմնանորոգման ծրագրին, որը կարող է կիսատ մնալ վարկային միջոցների ոչ բավարար լինելու պատճառաբանությամբ:
Այս դպրոցներից հինգի հիմնանորոգման մրցույթներն արդեն կայացել են: Կնքվել են շինարարության իրականացման պայմանագրերը: Դրանք են Տավուշի մարզի Նոյեմբերյան քաղաքի ավագ, Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքի ավագ, Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքի թիվ 1 ավագ, Արմավիրի մարզի Մեծամոր քաղաքի թիվ 2 ավագ, Արարատի մարզի Արարատ քաղաքի ավագ դպրոցները:
Չնայած սրան՝ Հրազդանի թիվ 1 ավագ, Մեծամորի թիվ 2 ավագ, Արարատի ավագ դպրոցները, որոնց հիմնանորոգման ընդհանուր արժեքը ՀԲ վարկային ծրագրով կազմում է ավելի քանի 4 միլիոն դոլար, ընդգրկվել են նաև կառավարության սեյսմակայունության տեսակետից առավել վտանգավոր 425 դպրոցների ցանկում: Համաշխարհային բանկի վարկային ծրագրով հիմնանորոգման ենթակա, սակայն հարցականի տակ հայտնված 12 դպրոցներից 9-ը ևս ընդգրկված են կառավարության այս ծրագրում: Որոշման վերջին փոփոխության՝ հուլիսի նիստի ժամանակ, առարկություններ և առաջարկություններ ներկայացրած գերատեսչություններից որևէ մեկը չի բարձրաձայնել այս մասին: Ձայնի իրավունք է ունեցել նաև ՀԲ-ի վարկային ծրագիրն իրականացնողը՝ կրթության և գիտության նախարարությունը, որը դիտողություններ և առաջարկություններ չի ունեցել:
Անվտանգության ցածր մակարդակ ունեցող որոշ դպրոցներ դուրս են մնացել կառավարության ծրագրից
2017թ. հուլիսի որոշման նախագիծը, որով հաստատվել է սեյսմավտանգ 425 դպրոցների ցանկը, կառավարություն է ներկայացրել տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունը` ի դեմս նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի:
Որոշման նախապատմությունն ուսումնասիրելիս պարզվում է, որ Հայաստանում 2015թ. նախապես հաստատված է եղել սեյսմիկ առումով ամենավտանգավոր 377 դպրոցների ցանկ։
Նշված դպրոցները, ըստ որոշման, ունեին անվտանգության ցածր մակարդակ՝ համաձայն ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի Երևանյան գրասենյակի սահմանած սեյսմիկ անվտանգության չափանիշերի: Դրանց ուժեղացման կամ նորի կառուցման նախնական ծախսերը գնահատվել էին 617 միլիոն ԱՄՆ դոլար, որից 107 միլիոն դոլարը՝ 2015-2020թթ. համար։
Որոշման` այս տարվա հունվարին և հուլիսին կատարված փոփոխություններով սահմանվեց հանրապետությունում սեյսմակայունության տեսակետից առավել վտանգավոր 425 դպրոցների ցանկ, որում սակայն չեն ընդգրկվել նախկինում վտանգավոր համարված բոլոր 377 դպրոցները:
Համեմատելով երկու որոշումները` պարզվում է, որ 425-ի մեջ չեն նախկինում սեյսմավտանգ համարված դպրոցներից 150-ը:
Այս 150 դպրոցներից միայն Արտաշատի թիվ 6 միջնակարգ դպրոցն է, որ ըստ ԿԳՆ-ի հրապարակած վերջին տվյալների, չի գործում: Երկու այլ հաստատություն` «Սիսիանի թիվ 1 հատուկ հիմնական» և «Գորիսի թիվ 1 հատուկ հիմնական» դպրոցները կառավարության՝ 2016թ. երկու տարբեր որոշումներով վերակազմակերպվել են ՊՈԱԿ-ների: Դրանք այժմ դպրոցներ չեն, սակայն իրականացնում են կրթական գործունեություն` կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխաների համար:
Մնացած կրթական հաստատությունները ներառված են ԿԳՆ-ի` գործող դպրոցների ցանկում:
Ծրագրից դուրս մնացած նշված 150 դպրոցների թվում կան սեյսմիկ ստուգումներով վթարավտանգ համարվող դպրոցներ:
2015թ. ցանկում ընդգրկված, սակայն երկու տարի անց ցանկից հանված Շիրակավանի դպրոցը կառուցվել է 1896թ.: Տնօրեն Ջուլիետա Մկրտչյանն ասում է, որ դպրոցը չի հիմնանորոգվել: Միայն 2008թ. է «Հայաստան» համահայակական հիմնադրամի միջոցով կոսմետիկ վերանորոգում է իրականացվել, այն էլ` մասնակի: «Տասը դասարան արեցին, գնացին, հետո մարզպետարանի հատկացրած միջոցներով փոխվել են ֆիզկուլտուրայի դահլիճի և բուֆետի պատուհանները, ու վերջ»,- ասում է Ջուլիետա Մկրտչյանը:
2014թ., տնօրենի խոսքով, ստուգել են դպրոցի սեյսմակայունությունը: «Սեյսմիկ կայանից եկան, ուսումնասիրեցին, ասեցին, որ վթարային է»,- ասում է Մկրտչյանը: Հարցին` սեյսմավտանգության ինչ աստիճան է եղել դպրոցում, պատասխանեց. «Ճիշտն ասած, իրանք էդ որոշումը չբերեցին, որ ես կարդամ, նկարեցին, ստուգեցին, ու թողեցին-գնացին: Եզրակացություն չբերեցին, որ ես իմանայի»: Տնօրենը տեղյակ չի եղել, որ 2017թ. ցանկից դպրոցը դուրս է մնացել:
Դպրոցում սովորում է 102 աշակերտ, 10-ը` նախակրթարանում: 2008թ. կոսմետիկ վերանարոգոման շնորհիվ դասարանների ներսում, տնօրենի խոսքով, մաքուր վիճակ է, բայց միայն ներսից: Այս դպրոցի հիմնանորոգման ծախսերը, 2015թ. որոշմամբ, գնահատվել էին 327 հազար դոլար: Տնօրենի խոսքով` եթե որոշեն դպրոցը հիմնանորոգել, դա դասապրոցեսին չի խանգարի. իրենք կարող են ժամանակավորապես դաս անել նաև գյուղի մանկապարտեզում, ինչպես 2008թ. մասնակի վերանորոգման ժամանակ:
Սառնաղբյուրի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Հմայակ Հակոբյանն էլ ասում է, որ դպրոցի երեք մասնաշենքերից մեկը, որում այժմ դաս են անում, բարեկարգվել է 2000-2001թթ.: Վերանորոգվել է «Սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի» ծրագրով (մեկնարկային գինը` 70 մլն դրամ, վերանորոգվել է մոտ 50 մլն-ով). տանիքը, դուռ-լուսամուտներն են փոխվել, բայց հիմքերին ուշադրություն չի դարձվել:
2015թ. կառավարության կողմից մասնագետներ են եկել և ասել, որ չնայած մի մասնաշենքը նորոգվել է, բայց դրա հիմքերը քայքայված են և բավարար չեն շենքը շահագործելու համար: Իսկ մնացած երկու մասնաշենքերն ընդհանրապես չեն վերանորոգվել կառուցվելուց հետո, անմխիթար են, և պետք է դրանց փոխարեն նորը կառուցել:
Հմայակ Հակոբյանն ասում է. «Մեզ եզրակացություն էլ չեն տվել, իրենց խոսքերից եմ եզրակացնում, որ խոսում էին, թե հիմքերը լրիվ քանդված դպրոց է, մենք չենք կարող դա տալ հիմնանորոգման տակ, անիմաստ ա: Ես էդ խոսակցությունն եմ լսել, դրանից հետո ինձ ոչ եզրակացություն են ասել, ոչ էլ ասել են` նորն են կառուցելու: Գնացել են, մինչև էսօր ինձ ոչ մեկը էդ հարցով չի զանգել»:

Students at Risk: 30% of Armenia’s Schools Seismically Unsafe
If there’s ever a 5.5 magnitude earthquake in Armenia, numerous school buildings will partly or fully collapse, resulting in large numbers of casualties and material losses.
Taking this into account, Armenia’s government approved the Seismic Safety Improvement of the RA Public Schools Program for 2015-2030 in 2015. Since then, several changes have been made to the program and its action plan, the last one being in July of this year. This is when the list of Armenia's earthquake-prone schools was also approved.
According to the list, 425 schools are at risk in terms of seismic resistance. This is 30% of the country's schools.
Some of the schools in the list, however, have already been allocated millions of drams and dollars from the state budget, social projects and loans.
The list includes formerly renovated schools
Some of the directors of 425 schools told us that their schools were seismically stable, and millions of drams had been spent from the budget for their rehabilitation.
#4 high school in Goris, for example, was rehabilitated and reinforced in 2007-2008. Director Armineh Shegounts said that the school had been renovated by the Social Investment Fund for 110 million drams.
Another school from the list, in the Shatin village of Vayots Dzor province, was rehabilitated and renovated in three stages in 2007-2008.
In 2010, Aygevit village school of Tavush province was rehabilitated.
Another listed school, the Vanadzor branch of the Polytechnic University, was rehabilitated in 2007-2009. University head Armen Kharatyan says that after the completion of the rehab, the high school moved from domiks (containers) to the university. He says the total rehab of several buildings, including that one, was done for around 300 million AMD.
In January 2017, the State Committee for Urban Development proposed to the project presenter to replace those schools in the list that had been recently rehabilitated.
Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan didn’t accept this proposal, reasoning that "no alternatives were submitted".
The Ararat Provincial Administration and the Yerevan Municipality also suggested that changes be made to the list. They offered to replace several schools with others. Both proposals have been rejected. The author of the project replied to the Ararat Provincial Administration that "the seismic vulnerability level of the schools included in the list is high, while it’s medium level in case of the proposed schools." Yerevan Municipality's proposal was rejected without comments.
Twenty "prioritized" schools
The government has outlined twenty out of 425 mentioned schools, which are "in urgent need of improvement". The program doesn’t specify why these twenty schools have been selected. It's also unclear what is meant by “improvement”.
According to one of the selection principles, Yerevan should "have a differentiated approach" and around 30% of the programs should be implemented in Yerevan, as around 30% of the country's schoolchildren study there. Despite this, 12 of 20 schools (60%) to be built or reinforced are in Yerevan.
According to another principle, when selecting the schools, schools with good technical conditions should have been omitted.
The State Committee for Urban Development noted that Yerevan #51 and Sevan #1 schools had been renovated in recent years with state budgets, but they were still in the list.
The Committee suggested to remove these schools from the list, but the proposal wasn’t accepted, with the reasoning that a new building was built with the state budget in case of the Yerevan #51 school in and it was the old building to be reinforced. As for Sevan primary school, the budget was provided for repair works, not reinforcement. After some back and forth with the Ministry of Finance, Sevan #1 school was removed from the list, while Yerevan #51 school is still there, though more than 500 million drams have already been allocated for its reinforcement.
It should be noted that a Seismic Safety Improvement Loan Agreement was signed between the Government of Armenia and the Asian Development Bank, with a total budget of $107 million, $88.5 million of which is provided by the bank, and $ 18.5 million is the government’s contribution.
The government's decision and its action plan don’t mention that the above-mentioned twenty schools will be renovated or rehabilitated by this loan, but it says that as a result of the adoption of the project, the number of students in seismically safe schools will increase by 13037, which is the same as the expected outcome of the Asian Development Bank loan agreement.
Some schools in the list are being renovated by the World Bank loan program
Hetq earlier wrote about the World Bank's loan for renovating 17 high schools in Armenia, which may remain incomplete due to the insufficient funding.
Rehabilitation contracts have been signed for five of them - Noyemberyan high school in Tavoush Province, high school in Martouni, Gegharkounik Province, #1 high school in Hrazdan city, Kotayk Province, #2 high school in Metzamor, Armavir Province, and the one in Ararat town, Ararat Province.
Despite this, Hrazdan #1, Metzamor #2 and Ararat high schools, the total cost of rehabilitation of which by the WB loan program is more than $ 4 million, have also been included in the list of 425. Nine of twelve schools that were included in the list of the World Bank loan program, but are under the question, are also included in this government program. During July sessions, none of the authorities presenting objections and suggestions voiced this. The implementer of the WB's loan, the Ministry of Education and Science, was silent about this, too.
Some schools with low seismic safety are out
The draft decision, by which the list of 425 seismic hazards schools was approved in July 2017, was submitted to the government by the Ministry of Territorial Administration and Development, represented by Deputy Minister Vache Terteryan.
In 2015, a list of 377 earthquake-prone schools of Armenia was compiled. These schools had a low level of seismic safety, according to the standards set by the UNICEF Yerevan Office. The initial cost of reinforcing them or building new ones was estimated at $ 617 million, of which $ 107 million was for 2015-2020.
However, 150 of these 377 schools are not included in the list of 425.
Of these 150 schools, only secondary school # 6 in Artashat doesn’t operate, according to the recent data published by the Ministry of Education. Two other institutions - Sisian's #1 and Goris #1 Special Secondary Schools - were reorganized as SNCOs by two different decisions. They are not schools any more, but they carry out educational activities for children in need of special education.
The rest of the educational institutions are included in the MOE's list of operating schools.
Among the above-mentioned 150 schools, there are schools that are considered unsafe.
Shirakavan school, built in 1896, was included in the 2015 list and removed two years later. Principal Juliette Mkrtchyan says the school has never been rehabilitated. In 2008, it underwent some cosmetic renovation financed by Hayastan All-Armenian Fund. Some windows have been replaced by the funds provided by the provincial administration.
The principal says that the school's seismic stability was checked in 2014 and it was said to be earthquake-prone. The director wasn’t aware that the school was left out of the list in 2017.
112 students attend the school and the pre-school. Its rehabilitation was estimated at $327,000 in 2015.
The Sarnaghbyour secondary school building, another one that was left out in 2017, was partially renovated in 2000-2001, by the Social Investment Fund project. The roof, doors and windows were replaced, but no attention was paid to the foundation.
Principal Hmayak Hakobyan says that when government experts visited the school in 2015, they said that although one of three buildings had been renovated, its foundation was too weak to keep the building open.
The school’s other two buildings have never been renovated and must be replaced with new construction.