Քրեակատարողական հիմնարկների պետերի «համեստ» ունեցվածքը
«Հանրային ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություն ներկայացնելուց հետո 2017 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ առկա գույքի, եկամուտների, դրամական միջոցների վերաբերյալ առաջին անգամ հայտարարագիր են ներկայացնում նաև քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցները:
«Հետք»-ը ներկայացնում է քրեակատարողական հիմնարկների պետերի հայտարարագրից տեղեկություններ:
Կալանավորված անձանց և դատապարտյալների թվով ամենամեծ քրեակատարողական հիմնարկի՝ «Նուբարաշեն»-ի պետ Սերոբ Հարությունյանը, հուլիսի 1-ի դրությամբ ունեցել է 1 բնակարան, 2 ավտոտնակ և MERCEDES-BENZ S 500 մակնիշի ավտոմեքենա:
Պաշտոնյայի եկամուտները գոյացել են միայն աշխատավարձից՝ 1 միլիոն 926 հազար դրամ: Փոխարենը ունեցած դրամական միջոցներն են մեծ՝ 16 միլիոն 500 հազար դրամ և 53 հազար 500 դոլար:
«Երևան-Կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Վահե Պապոյանը համեմատաբար ավելի «համեստ» հայտարարագիր է ներկայացրել: Հուլիսի 1-ի դրությամբ նրա եկամուտները կազմել են ընդամենը 1 միլիոն 926 հազար դրամ, որը աշխատավարձն է, իսկ դրամական միջոցները կազմել են 3 միլիոն դրամ:
Որպես անշարժ գույք հայտարարագրել է մեկ բնակարան:
Վահան Մարգարյանը, ով «Հրազդան» ՔԿՀ-ի պետն է, դարձյալ միայն աշխատավարձն է հայտարարագրել որպես եկամուտ՝ 1 միլիոն 954 հազար դրամ: Փոխարենը ունի զգալի չափի դրամական միջոցներ՝ 5 միլիոն դրամ և 75 հազար դոլար;
Հայտարարագրել է նաև 4 միավոր հողամաս և մեկ բնակարան:
«Գորիս» ՔԿՀ-ի պետ Արտուշ Մաքունցը հուլիսի 1-ի դրությամբ իր հաշվին ունեցել է 300 հազար դրամ, իսկ որպես եկամուտ՝ 1 միլիոն 982 հազար դրամ աշխատավարձը:
Նա հայտարարագրել է նաև INFINITI QX4 3.5 մակնիշի ավտոմեքենա և 1 բնակարան:
Փոխարենը «հարուստ» հայտարարագիր է ներկայացրել «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի պետ Լյովա Բաղդասարյանը: Նա հայտարարագրել է աշխատավարձից ստացված 1 միլիոն 873 հազար դրամ եկամուտը, ինչպես նաև իր հաշվին ունեցած դրամական միջոցները՝ 11 միլիոն դրամ և 45 հազար դոլար:
Լյովա Բաղդասարյանն ունի առանձնատուն, 2 բնակարան և MERCEDES-BENZ S 350 մակնիշի մեկ ավտոմեքենա:
Նշենք, որ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը դեռ չի հրապարակել «Արմավիր», «Վարդաշեն», «Վանաձոր», «Արթիկ», «Սևան», «Աբովյան», «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ների պետեր՝ Տիգրան Նավասարդյանի, Հովհաննես Հակոբջանյանի, Գևորգ Մկրտչյանի, Արտյոմ Մխոյանի, Արամ Խաչատրյանի, Արսեն Աֆրիկյանի, Մանուկ Միքայելյանի հայտարարագրերը, որոնց կանդրադառնանք առաջիկայում:

“Скромное” имущество начальников УИУ
После внесения изменения в закон РА “Об общественной службе” впервые декларации об имуществе, доходах и денежных средствах представили работники уголовно-исполнительных учреждений.
В этой публикации приведем сведения из некоторых деклараций.
Начальник самого крупного по числу заключенных и осужденных уголовно-исполнительного учреждения “Нубарашен” Сероб Арутюнян по положению на 1 июля имел одну квартиру, два гаража и автомобиль  марки “MERCEDES-BENZ S 500”. Доходы чиновника образовывались за счет зарплаты в 1 млн 926 тыс. драмов. Зато у Сероба Арутюняна оказались довольно крупные денежные средства –  16 млн 500 тыс. драмов и 53 тыс. 500 долларов.
Более “скромное” имущество задекларировал начальник уголовно-исполнительного учреждения “Ереван-Кентрон” Ваге Папоян. По положению на 1 июля его доход составляла зарплата в размере 1 млн 926 тыс. драмов. Имелись также денежные средства на сумму 3 млн драмов.
В качестве недвижимости В.Папоян задекларировал одну квартиру.
Начальник УИУ “Раздан” Ваан Маркарян в качестве дохода указал только зарплату в размере 1 млн 954 тыс. драмов. Зато у него оказались довольно внушительные денежные средства – 5 млн драмов и 75 тыс. долларов.
В декларации Маркаряна записаны также 4 земельных участка и одна квартира.
Начальник УИУ “Горис” Артуш  Макунц по положению на 1 июля имел на своем банковском счете 300 тыс. драмов, а его доход составляла зарплата в размере 1 млн 982 тыс. драмов.
Макунц задекларировал также автомобиль "INFINITI QX4 3.5” и одну квартиру.
Зато начальник УИУ “Кош” Лева Багдасарян представил довольно “внушительную” декларацию. Багдасарян задекларировал доход от зарплаты в размере 1 млн 873 тыс. драмов, а также денежные средства – 11 млн драмов и 45 тыс. долларов.
Лева Багдасарян имеет также особняк, две квартиры и автомобиль марки “MERCEDES-BENZ S 350”.
Отметим, что Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц пока не опубликовала декларации начальников УИУ “Армавир”, “Вардашен”, “Ванадзор”, “Артик”, “Севан”, “Абовян”, “Больница для осужденных”,  о которых мы расскажем в ближайшее время