Հայկական ստարտափ ակադեմիա՝ նոր մշակույթ ստարտափ էկոհամակարգում
Հոկտեմբերի 16-ից Հայաստանում կգործի առաջին հայկական ստարտափ ակադեմիան՝ Armenia Startup Academy, որի նպատակն է անհրաժեշտ գիտելիքի և փորձի շնորհիվ զարգացնել հայկական ստարտափ էկոհամակարգն ու ստեղծել մի միջավայր, որտեղ առաջ կգան համաշխարհային մակարդակով ասելիք ունեցող տեխնոլոգիական ստարտափներ։ Այն կօգնի ստարտափերներին ստեղծել արտադրանք, որի կարիքն իրոք կա և որի համար մարդիկ պատրաստ են վճարել։
Ակադեմիան SmartGateVC-ի հիմնադիրների կողմից ստեղծված Catalyst հիմնադրամի նախաձեռնություններից է։ Այն իրականացվում է Եվրոպական Միության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության (BMZ) կողմից համաֆինանսավորվող և Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ) աջակցությամբ իրականացվող «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» (SMEDA) ծրագրի շրջանակում։
Հայկական ստարտափ ակադեմիային մինչև հոկտեմբերի 9-ը կարող են դիմել բոլոր այն ստարտափները, որոնք արդեն իսկ ինչ-որ գործունեություն են իրականացնում։ Քանի որ սա նախաաքսելերացիոն ծրագիր է, ստարտափները պետք է ավարտած լինեն նախնական գաղափարի համար նախատեսված ինկուբացիոն շրջանը։
Հայտադիմումների և հարցազրույցների հիման վրա կընտրվի առավելագույնը 15 ստարտափ։ Կրթական այս ծրագիրի տևողությունը 12 շաբաթ է:
Առաջին 4 շաբաթը նախատեսված է մասնագետների օգնությամբ ստարտափի հետ կապված ներքին և արտաքին գործոնների հստակեցման համար։ Այդ ընթացքում պետք է պարզել՝ ինչպես է հնարավոր բարձրացնել հիմնադիրների աշխատանքային արդյունավետությունը, քննարկել արտադրանքի որակի բարելավման տարբերակները, հստակեցնել շուկան ու հասկանալ՝ ովքեր են հնարավոր ներդրողները։
Երկրորդ 4 շաբաթվա ընթացքում կընտրվի հիմնական շուկան (market selection) ու կմշակվի, և վերջում պատրաստ կլինի ստարտափի «go to market» ռազմավարությունը։ Հաշվի կառնվեն բազմաթիվ գործոններ՝ տվյալ շուկայում հնարավոր աքսելերատորները, օգտագործողների վարքագիծը, տվյալ շուկայում արտադրանքի զարգացման հեռանկարը և այլն։
Վերջին 4 շաբաթը նախատեսված է market validation-ին պատրաստվելուն։ Նախատեսվում է, որ ծրագրի վերջում ստարտափները ներդրումների շնորհիվ իրենց գործունեությունը որոշ ժամանակ կշարունակեն արդեն իսկ ընտրած շուկայում կամ որևէ գլոբալ աքսելերատոր կընդունվեն՝ մինչ այդ եղած բիզնես ենթադրությունները (business assumptions) հստակեցնելու համար։
Հայկական ստարտափ ակադեմիայի գաղափարի հիմքում Սիլիկոնյան հովտում կիրառվող որոշ ծրագրեր են, որոնք, իհարկե, մշակվել և հարմարեցվել են հայկական իրականությանը։ Ծրագրի իրականացմանը աջակցելու պատրաստակամություն են հայտնել նաև արտասահմանում ապրող հայ համայնքի տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռներեցները։ Նրանցից շատերը որպես մենթոր ներգրավված կլինեն ծրագրում կամ պարզապես իրենց խորհուրդներով կօգնեն ստարտափերներին։
Ծրագիրը հիմնականում նախատեսված է ընտրված ստարտափների համար, սակայն հանրային միջոցառումները բաց կլինեն բոլոր ցանկացողների համար։ Մասնակցության տեսանկյունից սահմանափակումներ չկան։ Նախատեսվում է, որ մասնակիցները օրվա մեծ մասը կանցկացնեն հատուկ co-working տարածքում, որը կունենա նաև հանդիպումների համար նախատեսված սենյակներ։
Ակադեմիայում ստարտափների հետ աշխատելու են տարբեր մասնագետներ՝ մենթորներ՝ ձեռներեցության ոլորտում փորձառու մարդիկ, որոնք պատրաստ են իրենց փորձը շարունակաբար կիսել ստարտափերների հետ, դասընթացավարներ, instructors, entrepreneurial assistants, որոնք կոնկրետ ոլորտների վերաբերյալ հստակ գիտելիք կփոխանցեն և հրավիրված խոսնակներ, որոնք տարբեր հետաքրքիր թեմաների շուրջ դասախոսություններ կկարդան։ Նախապես առանձնացվել է 5 կարևոր ոլորտ՝ Growth hacking, Product analytics, Costomer development, Sales, Communication and Culture: Մի քանի շաբաթվա ընթացքում այս թեմաներն ամբողջ խորությամբ ուսումնասիրել են նախապես ընտրված 7 երիտասարդ մասնագետները, որոնք էլ ծրագրի շրջանակում այդ գիտելիքը կփոխացեն ստարտափերներին։ Ակադեմիայի ընձեռած կարևոր հնարավորություններից մեկն է լինելու նաև customer development tracking անելու մեթոդաբանությունից օգտվելը։ Հասանելիության տեսանկյունից քիչ օգտագործվող այս մեթոդի շնորհիվ հնարավոր կլինի հստակեցնել customer segment-ը, value proposition-ը և օպտիմալացնել վաճառքի ուղիները։
SmartGateVC-ի համահիմնադիր Համբարձում Քաղկեցյանի խոսքերով՝ ակադեմիայի կրթական ծրագիրը նախատեսված է ոչ միայն տեսական և գործնական գիտելիք տրամադրելու, այլև ստարտափը ներդրողների տեսանկյունից հնարավորինս պատրաստի դարձնելու համար. «Վենչուրային ներդրումներ կարտարողները նախքան որոշում կայացնելը ստուգում են ստարտափի հետ կապված հնարավոր 10 ասպեկտները։ Գոյություն ունեն տեխնիկական, շուկայական, ֆինանսական, իրավական, թիմի, հաճախորդների հետ կապված և այլ due diligence գործընթացներ։ Մեր ծրագրում ներառված են համապատասխան թեմաներ հենց այս տասը ասպեկտներից յուրաքանչյուրին ամեն շաբաթ անդրադառնալու համար»։
Յուրաքանչյուր 3 շաբաթը մեկ ստարտափերներն իրենց ելույթ-ներկայացումների ընթացքում կամփոփեն արված աշխատանքների արդյունքները։ Այս ամբողջ ընթացքում, ինչպես նաև վերջին օրը ներկա կլինեն տարբեր ներդրողներ։ SmartGateVC-ի համահիմնադիր Աշոտ Արզումանյանն ասում է. «Քանի որ վենչուրային ներդրումների դեպքում շատ ընդունված են համաներդրումները, մենք անում ենք ամեն ինչ, որ ակադեմիայում ներդրողները ծանոթանան, շփվեն, հետևեն ստարտափների գործունեությանը, որ հետո ներդրումներ անենք ոչ միայն մենք, այլև մյուսները»։
Հայկական ստարտափ ակադեմիայի այս ծրագիրն ավարտելուց հետո ստարտափները պատրաստ կլինեն անկախ զարգանալու կամ մասնակցելու աքսելարատոր ծրագրի՝ ունենալով 6-12 ամսվա նախատեսվող գործողությունների պլանը։

On October 16, the Armenia Startup Academy will be launched in Armenia, which aims to develop the Armenian start-up ecosystem by utilizing necessary knowledge and experience, and create an environment where global level technology start-ups will be born.
It will help start-ups to create products that are really needed and for which people are willing to pay.
The Academy is one of the initiatives of the Catalyst Foundation created by SmartGateVC's founders. It is implemented within the framework of the SMEDA program funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and supported by the German Federal Enterprise for International Cooperation (GIZ).
All operating start-ups can apply to the Armenian Startup Academy before October 9. As this is a pre-acceleration program, start-ups have to have completed the incubation period intended for the original idea.
Up to 15 start-ups will be selected based on applications and interviews. The duration of this educational program is twelve weeks.
The first four weeks are intended for clarifying internal and external factors associated with start-ups. During that time, the discussed topics will include work efficiency of the founders, options to improve product quality, the market and potential investors.
During the following four weeks, the market will be selected and developed, and, by the end, start-up’s strategy of “going to market” will be ready. Many factors will be taken into account: potential accelerators in the given market, user behavior, prospects of product development in the given market, etc.
The last four weeks are for preparing for market validation. It is anticipated that, at the end of the program, startups will continue to operate for some time in the already chosen market or will be included in some global accelerator to clarify the existing business assumptions.
Armenia Startup Academy is based on some of the programs used in the Silicon Valley, which have been developed and adapted to the Armenian reality. Some entrepreneurs from the diaspora expressed willingness to support the project. Many of them will be involved in the program as mentors or simply help with their advice.
The program is primarily intended for selected start-ups, but public events will be open to all. There are no restrictions on participation. It is envisaged that participants will spend most of the day in a special co-working area, which will also include meeting rooms.
Mentors, trainers, instructors, entrepreneurial assistants will work in the Academy, conveying their expertise and knowledge on specific areas. Invited speakers will lecture on a variety of topics. Five priority areas have been identified: Growth hacking, Product analytics, Customer development, Sales, Communication and Culture. Within several weeks, these topics have been thoroughly studied by previously selected seven young professionals, who will now pass their knowledge to start-ups. One of the important opportunities offered by the Academy will be the use of customer development tracking methodology. Due to this approach, which is accessible to few, it is possible to clarify the customer segment, value proposition, and optimize sales channels.
Co-founder of SmartGateVC, Hambardzum Kaghketsyan, says the Academy's educational program is intended not only for providing theoretical and practical knowledge, but also for making start-ups as ready as possible from the perspective of investors. "Venture investors, before making a decision, check ten possible aspects of the start-up. There are technical, market, financial, legal, team, customer-related and other due diligence processes. Our program includes relevant topics to address each of these ten aspects every week, " Hambardzum says.
Every three weeks, start-ups will summarize the results of their work during their presentations. During this entire period, as well as on the last day, different investors will be present.
Co-founder of SmartGateVC Ashot Arzumanyan says, "As venture co-investments are very popular, we do everything we can to make the Academy's investors acquainted with each other, follow the start-ups activities, so that they also invest in them."
After completing this program of the Armenia Startup Academy, start-ups will be ready for independent development or participation in the accelerator program, having an action plan for 6-12 months.