ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի բիզնես կապերը հանքարդյունաբերության ոլորտում
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանի ունեցվածքով հնարավոր է մի քանի պետական հիմնարկ պահել՝ վճարել աշխատողների աշխատավարձը, հոգալ նրանց կարիքները, շենքի պահպանման ծախսերը և այլն:
Նշենք, որ ՀՔԾ-ի գործունեությունը նպատակաուղղված է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձանց իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների հետ կապված քրեական գործերով նախաքննություն իրականացնելուն: Այլ կերպ ասած՝ այս կառույցն է զբաղվում հանցագործության մեջ կասկածվող կամ մեղադրվող պաշտոնյաների գործերով:
Դավիթ Սուքիասյանն առաջին անգամ է ներկայացնում գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր և դրանից է պարզ դարձել իր ունեցվածքի «մեծությունը»: Նա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել այս տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ ունեցած գույքը, դրամական միջոցներն ու եկամուտները:
Նշված ժամանակահատվածի դրությամբ ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի եկամուտը գոյացել է աշխատավարձից՝ 2 մլն 344 հազար դրամ և 20.000 ԱՄՆ դոլար ստացած վարկից:
Ինչ վերաբերում է ունեցած դրամական միջոցներին, ապա դրանք ոչ մի կերպ չեն «խաչվում» ստացած եկամուտների հետ:
Պաշտոնյան այնքան գումար ունի, որ նույնիսկ միլիարդների հասնող փոխառություն է տալիս այլ անձանց: Տրված թվով 4 փոխառությունների ընդհանուր գումարային չափը կազմում է 1 մլրդ 126 մլն 500 հազար դրամ, 375 հազար դոլար և 20 հազար եվրո:
Դրանով չի սահմանափակվում Դավիթ Սուքիասյանի ունեցվածքը: Նա հայտարարագրել է թվով 4՝ MERCEDES-BENZ 500S, RANGE ROVER Supercharged 5.0, LEXUS GX460, ZAZ 968 մակնիշի ավտոմեքենաներ: Նա հայտարարագրել է նաև մեկ բնակելի տուն:
Թեև հայտարարագրում անշարժ գույքի հասցեները չեն հրապարակվում, սակայն պարզեցինք, որ այն գտնվում է Առինջ գյուղում: Առինջի ավագանին դեռևս 2013թ. դեկտեմբերին որոշել էր «ձևակերպել կառուցապատող Դավիթ Համլետի Սուքիասյանի կողմից իրականացված բնակելի տան, տնտեսական շինությունների և պարսպի ավարտված շինարարության շահագործման փաստագրումը»:
ՀՔԾ-ի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանն ունի նաև առևտրային ընկերություններ: Հուլիսի 1-ի դրությամբ նա իր հայտարարագրում նշել էր 3 ընկերության մասին:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքով ընկերությունների անունները հրապարակման ենթակա չեն, սակայն «Հետք»-ը պարզեց, որ պաշտոնյային են պատկանում «ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ», «ՄՄՎԻՆԻՆԳ», «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ները, որտեղ Դավիթ Սուքիասյանն ունի 100% բաժնեմաս:
Ավելին, հայտարարագիրը ներկայացնելուց հետո պաշտոնյան դարձել է ևս մեկ ընկերության միանձնյա սեփականատեր:
«ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2011թ.՝ Ռուզաննա Հովսեփյանի կողմից: Վերջինս նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր՝ նախկին պատգամավոր Հենրիկ (Ջոնիկ) Աբրահամյանի կինն է: Նա այս տարվա օգոստոսի 8-ին դուրս է եկել ընկերությունից, և նույն օրը «ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետեր է դարձել Դավիթ Սուքիասյանը: Ըստ հարկային մարմնի` այս ընկերության գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է: Այն զբաղվում է կոպճահանքերի և ավազահանքերի շահագործումով, կավի և ճենակավի (կաոլինի) արդյունահանումով:
«ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ն 2012թ. 50 տարի ժամկետով՝ մինչև 2062թ. ստացել է օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման թույլտվություն: Ընկերությունը շահագործում է Արարատի մարզի Շահումյան համայնքի ավազակավճային խառնուրդի (ԱԿԽ) հանքը:
Ընկերությունը 2011թ. Շահումյան համայնքում հողի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել և նրա հետ կնքվել է 3.01հա ընդերքօգտագործման նպատակով հատկացված հողամասի վարձակալության պայմանագիր՝ 121 հազար 500 դրամ վարձավճարով: Վարձավճարը հաշվարկվել է կադաստրային արժեքի 0,5%-ով: Բացի այդ, ընկերությունը նույն համայնքում օգտագործում է նաև 1.99 հա արոտավայր՝ 1373 դրամ վարձավճարով: Այս անգամ հաշվարկել են եկամուտի 30%-ի չափով:
Նշենք, որ Շահումյանի համայնքապետը, նախկին պատգամավոր Կարո Կարապետյանի (Յուվեցի Կարո) փեսան է: Կարո Կարապետյանը Հովիկ Աբրահամյանի խնամի Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր էր:
«ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ն (նախկին՝ «Գետն Գրուպ» ՓԲԸ) ևս հանքարդյունաբերական գործունեություն է ծավալում: Զբաղվում է Ավազի և խճի արդյունահանումով: ՍՊԸ-ն մինչև 2032թ. ընդերքօգտագործման և արդյունահանման թույլտվություն ունի: Շահագործում է Արմավիրի մարզի Արաքսի ավազանի Գետափի ԱԿԽ-ն:
«ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ.-ին: Հիմնադիրը եղել է երևանաբնակ Անահիտ Նազարեթյանը, սակայն՝ 2014թ. մարտից ընկերության միանձնյա սեփականատեր է դարձել Դավիթ Սուքիասյանը:
«ՄՄՎԻՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն (նախկին՝ «Վահան-Արտյոմ» ՍՊԸ) նույնպես ավազի և խճի արդյունահանումով է զբաղված: Ընկերությունը շահագործում է Արմավիրի մարզի Քարաջրի կոպճային ավազի հանքը, որի համար մինչև 2061թ. ունի թույլտվություն:
«Վահան-Արտյոմ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2008թ. գործել մինչև 2012թ., որից անմիջապես հետո ընկերության իրավահաջորդ է դարձել «ՄՄՎԻՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն: Դավիթ Սուքիասյանը ընկերության միանձնյա բաժնետեր է 2012թ. փետրվարից:
«ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն ևս նույն ոլորտի գործունեություն է ծավալում: Արարատի մարզում շահագործում է «Վանինայի» ավազ կոչվող հանքավայրը: Այդտեղից արդյունահանում է ավազ և խիճ: Թույլտվությունը տրված է մինչև 2064թ.:
Այս ընկերությունը «դժվար» ճանապարհ է անցել մինչև ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի ձեռքն ընկնելը: Նախ՝ 2003թ. հիմնադրվել է «ԷՄԷԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն, որը գործել է մինչև 2015թ. փետրվար ամիսը: Հետո դրա հիմքի վրա ստեղծվել է «ՎԱՆԻՆԱ ՍԻՆԱՆՅԱՆ» ՍՊԸ-ն, վերջինս էլ հիմնել է «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ընկերությունը:
Ընկերության հիմքը դրել է Վանինա Սինանյանը, այնուհետև բաժնետեր է դարձել Մարինե Արաբաթյանը, իսկ 2010 թվականի դեկտեմբերի կեսերից միանձնյա բաժնետեր է Դավիթ Սուքիասյանը:
Նշենք, որ այս տարվա հունիսի 23-ին կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով ՀՔԾ-ի աշխատակազմի ղեկավարին պատկանող «ՄԼ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի կողմից ներմուծվող սարքավորումներն ազատեց մաքսատուրքի վճարից: «ՄԼ Մայնինգ» ընկերության կողմից ներմուծվող սարքավորումներն օգտագործվելու են հանքարդյունաբերության մեջ։ Ընկերությունը պետք է ներմուծի 75 մլն դրամ արժողությամբ երկու սարքավորում՝ Բուլղարիայից։
Կառավարության որոշման նախագծում նշված էր, որ ընկերությունն արդեն իրականացրել է 400 մլն դրամի ներդրում, նախատեսում է իրականացնել ևս 100 մլն դրամի ներդրում և ստեղծել առնվազն 15-20 աշխատատեղ՝ 180 000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Արտադրանքի ծավալները կկազմեն 240 մլն դրամ, որից 180 մլն դրամի արտադրանքը կարտահանվի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ, 55 մլն դրամը՝ երրորդ երկրներ։
Փորձեցինք պարզաբանումներ ստանալ Դավիթ Սուքիասյանից, սակայն նրա աշխատասենյակի հեռախոսազանգերին պատասխանող չկար:

Руководитель аппарата ССС имеет бизнес в гонодобывающей сфере
Денежных средств руководителя аппарата Специальной следственной службы Давида Сукиасяна хватит на выплату зарплаты сотрудникам нескольких госучреждений, оплату расходов на содержание зданий и т.д.
Отметим, что ССС занимается делами должностных лиц, подозреваемых или обвиняемых в преступлениях.
Декларацию об имуществе и доходах Давид Сукиасян представил впервые, и этот документ показал, каким огромным состоянием он владеет.
По положению на 1 июля доход руководителя аппарата ССС составляла его зарплата в размере 2 млн 344 тыс. драмов и полученный им кредит на сумму 20.000 долларов США.
Что касается денежных средств, то они никак не соответствуют доходам этого чиновника. У Давида Сукиасяна 120 млн драмов, 150 тыс. долларов, 80 тыс. евро.
Денег у этого должностного лица столько, что он даже выдает займы в несколько миллиардов драмов. Общая сумма четырех выданных им займов составляет 1 млрд 126 млн 500 тыс. драмов, 375 тыс. долларов и 20 тыс. евро.
Однако имущество Сукиасяна этим не ограничивается. Он также задекларировал 4 автомобиля – MERCEDES-BENZ 500S, RANGE ROVER Supercharged 5.0, LEXUS GX460, ZAZ 968 и один жилой дом.
Несмотря на то, что в декларации адрес недвижимости не указан, мы выяснили, что она находится в селе Ариндж.
Руководитель аппарата ССС имеет и коммерческие компании. В своей декларации Сукиасян указал три ООО.
По закону РА “Об общественной службе” названия компаний не могут быть разглашены, однако Hetq.am выяснил, что чиновнику принадлежат ООО “ДЛС Групп”, “ММВининг”, “МЛ Майнинг”.
Мало того, после представления декларации Сукиасян стал единоличным собственником еще одной компании.
ООО “АНИ-КВАРЦ” было основано в 2011 г. Рузанной Овсепян. Последняя является женой бывшего депутата парламента Генрика (Джоника) Абрамяна, брата экс-премьера РА Овика Абрамяна. 8 августа этого года Овсепян ушла из компании, и в тот же день единоличным владельцем ООО “АНИ-КВАРЦ” стал Давид Сукиасян. По данным налогового органа, в настоящее время деятельность этой компании, занимающейся эксплуатацией карьеров и добычей каолина, временно прекращена.
В 2012 г. ООО “АНИ-КВАРЦ” получило разрешение на добычу полезных ископаемых сроком на 50 лет. Компания эксплуатирует карьер песчано-меловой смеси на территории села Шаумян в Араратской области.
В 2011 г. с компанией был заключен договор об аренде земельного участка площадью 3,01 га в целях недропользования, арендная плата составляла 121 тыс. 500 драмов. В той же общине компания использует также пастбище площадью 1,99 га, за которое платит 1373 драма.
Отметим, что старостой общины Шаумян является зять бывшего депутата Национального Собрания Каро Карапетяна (Ювеци Каро). Последний входил в парламентскую фракцию “Процветающая Армения”, возглавляемую кумом Овика Абрамяна Гагиком Царукяном.
Горнодобывающей деятельностью занимается и ООО” ДЛС Групп” (бывшее ЗАО “Гетн Групп”), которое добывает песок и щебень. Компания эксплуатирует Гетапский карьер песчано-меловой смеси в бассейне реки Аракс (Армавирская область). Выданное ей разрешение на недропользование и добычу действительно до 2043 г.
ООО” ДЛС Групп” было основано в 2013 г. Учредителем была жительница Еревана Анаит Назаретян, однако с марта 2014 г. единоличным владельцем этой компании стал Давид Сукиасян.
ООО “ММВининг” (бывшее ООО “Ваан-Артём”) тоже занимается добычей песка и щебня. Компания эксплуатирует песчаный карьер в общине Караджур Армавирской облаасти. Разрешение на эту деятельность выдано до 2061 г.
ООО “Ваан-Артём” было основано в 2008 г., действовало до 2012 г., после чего правопреемником компании стало ООО “ММВининг”. В феврале 2012 г. единоличным акционером этой компании стал Давид Сукиасян.
В той же сфере действует и ООО “МЛ МАЙНИНГ”, эксплуатирующее песчаный карьер в Араратской области. Разрешение на эту деятельность выдано до 2064 г.
До того, как перейти в руки руководителя аппарата ССС, компания прошла долгий путь. В 2003 г. было учреждено ООО “ЭМЭЛ МАЙНИНГ”, которо действовало до февраля 2015 г. Затем на его основе было создано ООО “ВАНИНА СИНАНЯН”, которое и основало компанию “МЛ МАЙНИНГ”.
Компанию создала Ванина Синанян, затем акционером стала Марине Арабатян, а с середины декабря 2010 г. единственным акционером стал Давид Сукиасян.
Отметим, что 23 июня этого года правительство приняло решение, которым оборудование, импортируемое ООО “МЛ МАЙНИНГ”, было освобождено от уплаты таможенной пошлины. Оборудование предназначено для горнодобывающей сферы.
В проекте решения правительства указано, что компания уже инвестировала 400 млн драмов и предусматривает инвестировать еще 100 млн драмов, создав 15-20 рабочих мест со средней зарплатой 180 тысяч драмов. Продукция будет экспортироваться в основном в страны-члены ЕАЭС, а также в третьи страны.
Мы попытались получить разъяснения у Давида Сукиасяна, однако на наши звонки в его рабочем кабинете никто не ответил.