ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի բիզնես կապերը հանքարդյունաբերության ոլորտում
Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանի ունեցվածքով հնարավոր է մի քանի պետական հիմնարկ պահել՝ վճարել աշխատողների աշխատավարձը, հոգալ նրանց կարիքները, շենքի պահպանման ծախսերը և այլն:
Նշենք, որ ՀՔԾ-ի գործունեությունը նպատակաուղղված է օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանության մարմինների ղեկավար աշխատողների, պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձանց իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործությունների, ինչպես նաև ընտրական գործընթացների հետ կապված քրեական գործերով նախաքննություն իրականացնելուն: Այլ կերպ ասած՝ այս կառույցն է զբաղվում հանցագործության մեջ կասկածվող կամ մեղադրվող պաշտոնյաների գործերով:
Դավիթ Սուքիասյանն առաջին անգամ է ներկայացնում գույքի ու եկամուտների հայտարարագիր և դրանից է պարզ դարձել իր ունեցվածքի «մեծությունը»: Նա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել այս տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ ունեցած գույքը, դրամական միջոցներն ու եկամուտները:
Նշված ժամանակահատվածի դրությամբ ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի եկամուտը գոյացել է աշխատավարձից՝ 2 մլն 344 հազար դրամ և 20.000 ԱՄՆ դոլար ստացած վարկից:
Ինչ վերաբերում է ունեցած դրամական միջոցներին, ապա դրանք ոչ մի կերպ չեն «խաչվում» ստացած եկամուտների հետ:
Պաշտոնյան այնքան գումար ունի, որ նույնիսկ միլիարդների հասնող փոխառություն է տալիս այլ անձանց: Տրված թվով 4 փոխառությունների ընդհանուր գումարային չափը կազմում է 1 մլրդ 126 մլն 500 հազար դրամ, 375 հազար դոլար և 20 հազար եվրո:
Դրանով չի սահմանափակվում Դավիթ Սուքիասյանի ունեցվածքը: Նա հայտարարագրել է թվով 4՝ MERCEDES-BENZ 500S, RANGE ROVER Supercharged 5.0, LEXUS GX460, ZAZ 968 մակնիշի ավտոմեքենաներ: Նա հայտարարագրել է նաև մեկ բնակելի տուն:
Թեև հայտարարագրում անշարժ գույքի հասցեները չեն հրապարակվում, սակայն պարզեցինք, որ այն գտնվում է Առինջ գյուղում: Առինջի ավագանին դեռևս 2013թ. դեկտեմբերին որոշել էր «ձևակերպել կառուցապատող Դավիթ Համլետի Սուքիասյանի կողմից իրականացված բնակելի տան, տնտեսական շինությունների և պարսպի ավարտված շինարարության շահագործման փաստագրումը»:
ՀՔԾ-ի աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սուքիասյանն ունի նաև առևտրային ընկերություններ: Հուլիսի 1-ի դրությամբ նա իր հայտարարագրում նշել էր 3 ընկերության մասին:
«Հանրային ծառայության մասին» օրենքով ընկերությունների անունները հրապարակման ենթակա չեն, սակայն «Հետք»-ը պարզեց, որ պաշտոնյային են պատկանում «ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ», «ՄՄՎԻՆԻՆԳ», «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ները, որտեղ Դավիթ Սուքիասյանն ունի 100% բաժնեմաս:
Ավելին, հայտարարագիրը ներկայացնելուց հետո պաշտոնյան դարձել է ևս մեկ ընկերության միանձնյա սեփականատեր:
«ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2011թ.՝ Ռուզաննա Հովսեփյանի կողմից: Վերջինս նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի եղբոր՝ նախկին պատգամավոր Հենրիկ (Ջոնիկ) Աբրահամյանի կինն է: Նա այս տարվա օգոստոսի 8-ին դուրս է եկել ընկերությունից, և նույն օրը «ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետեր է դարձել Դավիթ Սուքիասյանը: Ըստ հարկային մարմնի` այս ընկերության գործունեությունը ժամանակավոր դադարեցված է: Այն զբաղվում է կոպճահանքերի և ավազահանքերի շահագործումով, կավի և ճենակավի (կաոլինի) արդյունահանումով:
«ԱՆԻ-ԿՎԱՐՑ» ՍՊԸ-ն 2012թ. 50 տարի ժամկետով՝ մինչև 2062թ. ստացել է օգտակար հանածոների արդյունահանման նպատակով ընդերքօգտագործման թույլտվություն: Ընկերությունը շահագործում է Արարատի մարզի Շահումյան համայնքի ավազակավճային խառնուրդի (ԱԿԽ) հանքը:
Ընկերությունը 2011թ. Շահումյան համայնքում հողի վարձակալության մրցույթում հաղթող է ճանաչվել և նրա հետ կնքվել է 3.01հա ընդերքօգտագործման նպատակով հատկացված հողամասի վարձակալության պայմանագիր՝ 121 հազար 500 դրամ վարձավճարով: Վարձավճարը հաշվարկվել է կադաստրային արժեքի 0,5%-ով: Բացի այդ, ընկերությունը նույն համայնքում օգտագործում է նաև 1.99 հա արոտավայր՝ 1373 դրամ վարձավճարով: Այս անգամ հաշվարկել են եկամուտի 30%-ի չափով:
Նշենք, որ Շահումյանի համայնքապետը, նախկին պատգամավոր Կարո Կարապետյանի (Յուվեցի Կարո) փեսան է: Կարո Կարապետյանը Հովիկ Աբրահամյանի խնամի Գագիկ Ծառուկյանի ղեկավարած «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր էր:
«ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ն (նախկին՝ «Գետն Գրուպ» ՓԲԸ) ևս հանքարդյունաբերական գործունեություն է ծավալում: Զբաղվում է Ավազի և խճի արդյունահանումով: ՍՊԸ-ն մինչև 2032թ. ընդերքօգտագործման և արդյունահանման թույլտվություն ունի: Շահագործում է Արմավիրի մարզի Արաքսի ավազանի Գետափի ԱԿԽ-ն:
«ԴԼՍ ԳՐՈՒՊ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2013թ.-ին: Հիմնադիրը եղել է երևանաբնակ Անահիտ Նազարեթյանը, սակայն՝ 2014թ. մարտից ընկերության միանձնյա սեփականատեր է դարձել Դավիթ Սուքիասյանը:
«ՄՄՎԻՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն (նախկին՝ «Վահան-Արտյոմ» ՍՊԸ) նույնպես ավազի և խճի արդյունահանումով է զբաղված: Ընկերությունը շահագործում է Արմավիրի մարզի Քարաջրի կոպճային ավազի հանքը, որի համար մինչև 2061թ. ունի թույլտվություն:
«Վահան-Արտյոմ» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2008թ. գործել մինչև 2012թ., որից անմիջապես հետո ընկերության իրավահաջորդ է դարձել «ՄՄՎԻՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն: Դավիթ Սուքիասյանը ընկերության միանձնյա բաժնետեր է 2012թ. փետրվարից:
«ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն ևս նույն ոլորտի գործունեություն է ծավալում: Արարատի մարզում շահագործում է «Վանինայի» ավազ կոչվող հանքավայրը: Այդտեղից արդյունահանում է ավազ և խիճ: Թույլտվությունը տրված է մինչև 2064թ.:
Այս ընկերությունը «դժվար» ճանապարհ է անցել մինչև ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի ձեռքն ընկնելը: Նախ՝ 2003թ. հիմնադրվել է «ԷՄԷԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ՍՊԸ-ն, որը գործել է մինչև 2015թ. փետրվար ամիսը: Հետո դրա հիմքի վրա ստեղծվել է «ՎԱՆԻՆԱ ՍԻՆԱՆՅԱՆ» ՍՊԸ-ն, վերջինս էլ հիմնել է «ՄԼ ՄԱՅՆԻՆԳ» ընկերությունը:
Ընկերության հիմքը դրել է Վանինա Սինանյանը, այնուհետև բաժնետեր է դարձել Մարինե Արաբաթյանը, իսկ 2010 թվականի դեկտեմբերի կեսերից միանձնյա բաժնետեր է Դավիթ Սուքիասյանը:
Նշենք, որ այս տարվա հունիսի 23-ին կառավարությունն ընդունեց որոշում, որով ՀՔԾ-ի աշխատակազմի ղեկավարին պատկանող «ՄԼ Մայնինգ» ՍՊԸ-ի կողմից ներմուծվող սարքավորումներն ազատեց մաքսատուրքի վճարից: «ՄԼ Մայնինգ» ընկերության կողմից ներմուծվող սարքավորումներն օգտագործվելու են հանքարդյունաբերության մեջ։ Ընկերությունը պետք է ներմուծի 75 մլն դրամ արժողությամբ երկու սարքավորում՝ Բուլղարիայից։
Կառավարության որոշման նախագծում նշված էր, որ ընկերությունն արդեն իրականացրել է 400 մլն դրամի ներդրում, նախատեսում է իրականացնել ևս 100 մլն դրամի ներդրում և ստեղծել առնվազն 15-20 աշխատատեղ՝ 180 000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Արտադրանքի ծավալները կկազմեն 240 մլն դրամ, որից 180 մլն դրամի արտադրանքը կարտահանվի ԵԱՏՄ անդամ երկրներ, 55 մլն դրամը՝ երրորդ երկրներ։
Փորձեցինք պարզաբանումներ ստանալ Դավիթ Սուքիասյանից, սակայն նրա աշխատասենյակի հեռախոսազանգերին պատասխանող չկար:

Armenia’s SIS Chief of Staff: Unaccounted Wealth and Big Business Interests in Mining
Davit Sukiasyan, Chief of Staff of Armenia’s Special Investigation Service (SIS), has so much wealth at his disposal that it would suffice to manage several state institutions - pay salaries, maintain the buildings, and so on.
But Sukiasyan prefers to invest his wealth in Armenia’s mining industry, as we shall soon see. He also likes to spread his money around, loaning huge amounts to others whose names are “officially protected”.
According to his financial disclosure filed with the Ethics Committee of High-Ranking Officials, he had 2.344 million AMD (US$4,870) and a loan of $ 20,000 in income as of July 1,2017; all derived from wages.
Despite these paltry sums, Sukiasyan has so much “additional” money that, in the same disclosure, he declared four loans to unnamed individuals or organizations totaling 1 billion 126 million 500 thousand AMD, U.S. $375,000, and 20 thousand euros.
So where did Sukiasyan’s “additional” resources come from. Better still, does the Ethics Committee see a need to delve into his finances given the huge disparity between what he declares as income and what he doles out in loans to others?
Sukiasyan also declared four cars- a Mercedes-Benz 500S, a Range Rover Supercharged 5.0, a Lexus GX460, a ZAZ 968 - and a private house.
Although real estate addresses are not published in the disclosures, Hetq found out that the private house is located in the village of Arinj.
Davit Sukiasyan also owns some commercial companies. As of July 1, he mentioned three that he owns.
According to the Law on Public Service, the names of the companies are not subject to publication, but Hetq has found out that DLS GROUP, MVVINING and ML MINING belong to the official, and in all cases Davit Sukiasyan owns a 100% equity stake.
Moreover, after submitting the disclosure, the official has become the sole proprietor of another company – ANI-KVARTZ LLC.
ANI-KVARTZ LLC was founded in 2011 by Ruzanna Hovsepyan, the wife of ex-Prime Minister Hovik Abrahamyan's brother Henrik (Jonik) Abrahamyan. He left the company on August 8 this year and Davit Sukiasyan became 100% shareholder of ANI-KVARTZ LLC the same day. According to the tax authority, the company has temporarily suspended operations. It is engaged in gravel and sand mining, with the extraction of clay and kaolin.
ANI-KVARTZ LLC has received a permit for mineral mining for 50 years; until 2062. The company exploits the Shahumyan community’s sand and chalk mine in Armenia’s Ararat Province.
Let's also mention that the Shahumyan mayor is the son-in-law of former MP Karo Karapetyan. Karo Karapetyan was a member of the Prosperous Armenia faction, headed by Hovik Abrahamyan's in-law Gagik Tsarukyan.
DLS GROUP LLC (formerly Getn Group CJSC) is also engaged in mining, particularly with sand and gravel mining. The company has extraction permits until 2032. It exploits Getap sand and gravel mine in Armavir province.
DLS GROUP LLC was founded in 2013. Davit Sukiasyan became the sole owner of the company in March 2014.
MVVINING LLC (formerly Vahan-Artyom LLC) is also engaged in sand and gravel extraction. The company exploits the Karajour sand and gravel mine in Armavir Province and has a permit until 2061.
Vahan-Artyom LLC was established in 2008 and operated until 2012, when MVVINING LLC became the legal successor of the company. Davit Sukiasyan has been the sole shareholder of the company since February 2012.
ML MINING LLC is engaged in the same industry. It exploits the Vanina sand mine in Ararat Province, extracting sand and gravel. The company’s permit runs until 2064. Davit Sukiasyan has been the sole proprietor since December 2010.
It should be noted that on June 23, 2017, the Armenian government granted ML MINING LLC a customs exemption for equipment. The company must import two pieces of mining equipment from Bulgaria, worth 75 million drams.
According to the government’s draft decision, the company has already invested 400 million drams, and plans to invest another 100 mln AMD and create at least 15-20 workplaces with an average salary of 180,000 AMD. Production volumes will generate 240 million drams, of which 180 million drams of product will be exported to Eurasian Economic Union countries, and 55 million drams to other countries.
Hetq tried to reach Davit Sukiasyan for clarification on all the above, but nobody answered the phone in his office.
According to the SIS website:
The Special Investigation Service conducts preliminary investigation of criminal cases, related to the complicity of officials of Legislative, Executive and Judicial Power Bodies, persons carrying out state special service, connected with their official positions or with crimes committed by them, as well as electoral processes envisaged by Criminal Procedure Code of the Republic of Armenia.
In other words, the SIS is tasked with investigating government officials and state agencies suspected of criminal activities.