Դավիթ Պետրոսյան․ «260 հազար դրամով փորձում են մարդկանց տեղափոխել պաշտպանության ոլորտ»
Ազգային ժողովում քննարկում է ընթանում «Հանուն գիտության զարգացման» շարժման անդամների հետ: Պահանջը մեկն է` միաժամանակ պահպանել թե՛ ծառայության, թե՛ կրթության անընդհատության սկզբունքը: Շարժման ղեկավար Դավիթ Պետրոսյանի համոզմամբ` ֆինանսական պայմանները կրթության և պաշտպանության ոլորտում այնքան անհավասար են, որ արդյունքում նախապատվությունը տրվում է երկրորդին: «Հենց «Պատիվ ունեմ» ծրագրով 260 հազար դրամ աշխատավարձ է տրվում սպաներին, իսկ գիտաշխատողներին` 60-80 հազար դրամ: Նախորդ հանդիպման ժամանակ Վիգեն Սարգսյանը մեր տղաներից մեկին էսպիսի մի հարց տվեց` «որքա՞ն ես ստանում գիտությամբ զբաղվելով», մեր ընկերը պատասխանեց` «80 հազար դրամ», նախարարն էլ ասաց` արի մեզ մոտ, մենք քեզ 260 հազար դրամ կտանք: Այսինքն ստացվում է, որ սոցիալական գրավչության միջոցով փորձ է արվում մարդկանց տեղափոխել մյուս դաշտ»,- ասաց Դավիթ Պետրոսյանը:
Նախաձեռնության անդամ Յուրի Ավագյանը ներկայացրեց բանակում ծառայած երիտասարդների շրջանում իրենց անցկացրած հետազոտության արդյունքները: Ասում է` դրանով որոշակիորեն հստակեցվում են կրթություն-բանակ կապի հետևանքները. «Կազմեցինք հարցաթերթիկ, հետազոտություն անցկացրինք 1000 ծառայած տղաների շրջանում` հաշվի առնելով ընդունելության քննության միավորները: Այսպիսով, նրանց 9%-ը զորացրվելուց հետո ուսումը չի շարունակել, 13-ը սովորել է հեռակա ուսուցման համակարգում, 10%-ը փոխել է մասնագիտական ուղղվածությունը, 43%-ի մոտ նկատվել է ՄՈԳ-ի նվազում, իսկ 21%-ի դեպքում որակի աճ է եղել, չեն տուժել»: ԿԳ նախարար Լևոն Մկրտչյանը չի կարծում, թե բանակում ծառայելը, միանշանակ, ազդում է կրթության իրավունքի իրականացման վրա. «Իսկ ո՞վ ասաց, որ մասնագիտությունը փոխելը ծառայության հետևանք է: Կարող է մարդը գնացել, ծառայել, եկել է, ուզում է այլ մասնագիտություն ձեռք բերել»:
Նախարարը վստահ է` բոլոր առաջարկվող տարբերակները կարելի է լավագույնս վերանայել համապատասխան մարմնի առկայության դեպքում. «Ես պատկերացնում եմ, որ պիտի ձևավորվի լուրջ հանձնաժողով, որի մեջ կներգրավվի ԿԳՆ-ն, հասկանանք` որ մասնագիտության մեջ ինչ խնդիր կա, ինչպես պետք է դրանք լուծենք: ՊՆ-ի հետ էլ ենք խոսել, պատրաստ ենք քննարկել»:
Նախարարը նաև ներկայացրեց 2007-2016թթ. ուսումնասիրությունների արդյունքները` արձանագրելով. «Ունենք այսպիսի տվյալներ. դոկտորները 445-ն են, թեկնածուները` 5032: Նրանցից 2017թ. նոյեմբերի դրությամբ գիտության մեջ մնացել են դոկտորներից 191 հոգի, թեկնածուներից` 646: Էստեղ կան նաև մարդիկ, ովքեր ՀՀ քաղաքացիներ չեն, բայց նրանց թիվը փոքր է: Այսինքն, դոկտորների 42.9%-ն է մնում գիտության մեջ, թեկնածուների` 12.8%-ը»: Շարժման անդամներին կարծես թե չեն բավարարում նախարարի ներկայացրած տվյալները. փաստեր են ուզում ոչ թե գիտությամբ զբաղվողների վերաբերյալ, այլ ծառայությունից վերադարձած այն անհատների, ովքեր ցանկանում են զբաղվել գիտությամբ:
Շարժման մասնակիցներին հետաքրքրում է` որքանով է արդարացված տարկետման իրավունքից զրկել նրան, ով բժշկական եզրակացության համաձայն` չի կարող սպայական կոչում ստանալ: Պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արտակ Զաքարյանի խոսքով` քայլեր են ձեռնարկվում խնդրին լուծում տալու համար. «Այժմ ծառայության համար բժշկական չափորոշիչները վերանայվում են, իսկ եթե առողջության սահմանափակում է, դեռ չի նշանակում, թե չի կարող ծառայել, կարող է որպես շարքային չծառայի, բայց այլ ծառայություն մատուցի»:
Լևոն Մկրտչյանը ստեղծված իրավիճակը մեկնաբանում է տարիքային խմբով. 18 տարին լրացած անձը դեռևս հստակ չգիտի` գիտնական դառնալու՞ է, թե՞ ոչ: Ըստ նախարարի` գիտության և ծառայության միջև հակասություն չկա, խնդիրն էլ արհեստական է. «Ես, նույն երիտասարդներին հարգելով, չգնացի համալսարան, քանի որ էմոցիոնալ փուլ անցավ այս ամենը: Բայց անձամբ հանդիպել եմ մտահոգ անձանց հետ` հասկանալու հիմնական խնդիրները: Ենթաօրենսդրական դաշտում կարելի է որոշ չափով լուծել այս խնդիրները: Սիրով հրավիրում ենք բոլոր շահագրգիռ կողմերին, դասախոսներին: Մենք էլ ձեզ հետ կհասկանանք , թե ըստ ոլորտների` ինչ չափանիշներ պիտի դնենք, որ ընդառաջենք տղաներին»:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն էլ հավելում է․ «Որևէ ենթաօրենսդրական ակտ չի կարող ընդունվել առանց ուսանողների մասնակցության»: Փաստորեն Կառավարությունը պատրաստակամություն է հայտնում լսել ուսանողների կարծիքը:
«Մեր ամբիոնները ծերանում են: Օրինակ, կարող եք նայել ֆիզիկայի ֆակուլտետը և պատկերացում կազմել: Ուստի տարկետումը չի խանգարում գիտությանը, նախ պետք է կրթական ոլորտում փնտրել բացերը»,- քննարկման ընթացքում նշեց Լևոն Մկրտչյանը:
Շարժման մասնակից Գարիկ Պետրոսյանին մտահոգում է այն, որ բանակում երբեմն անհասկանալի է «մասնագիտություն-պարտականություն» կապը. «Արդյո՞ք ըստ մասնագիտությունների գիտնականների զբավածությունը բանակում հստակեցված է, որովհետև հաճախ բանակում մի մասնագիտության տերը մեկ այլ աշխատանք է իրականացնում»:
Նախաձեռնության անդամները հայտնեցին իրենց վերջնական դիրքորոշումը` կառավարությունը թող սահմանի տարկետման իրավունքի տրամադրման ճկուն քաղաքականություն. «Մենք ունենք գրագետ սպաների անհրաժեշտություն: Թող ուսանողն ունենա ազատ ընտրության իրավունք` պահպանելով և´ ծառայելու, և´ կրթության անընդհատության սկզբունքները»:
Շարմազանովը վստահեցրեց, որ բոլոր առաջարկները քննարկվելու են: Կլոր-սեղան քննարկումը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ «Հանուն գիտության զարգացման» շարժման անդամներն օրեր շարունակ դասադուլ էին անցկացնում` ընդդեմ տարկետման իրավունքի սահմանափակման: Սակայն ԱԺ-ն երկորորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի» մասին օրենքը: Շարժման անդամները համաձայնության էին եկել` Ազգային ժողովում անցկացնել կլոր-սեղան քննարկում:

Давид Петросян: “За 260 тысяч драмов предпринимается попытка увести людей в сферу обороны”
В Национальном Собрании проходит обсуждение с участием членов движения “Во имя развития науки”. Руководитель движения Давид Петросян выразил убежденность, что в вопросах финансирования образования и обороны предпочтение отдается второй сфере. “Конкретно по программе “Честь имею” для офицеров предусмотрена зарплата в размере 260 тысяч драмов, в то время как для научных сотрудников – всего 80 тысяч. На предыдущей встрече Виген Саркисян (министр обороны. – Авт.) спросил одного из наших ребят, сколько он получает, занимаясь наукой. Услышав ответ “80 тысяч драмов”, министр сказал: “Приходи к нам, мы тебе будем платить 260 тысяч”. Получается, что путем социальной привлекательности предпринимается попытка увести людей в другое поле”,- отметил Давид Петросян.
Член инициативы Юрий Авакян представил результаты опроса, проведенного среди 1000 отслуживших в армии молодых людей: “9% не продолжили учебу после демобилизации, 13% перешли на заочное обучение, 10% сменили специальность, у 43% наблюдалось снижение коэффициента профессиональных качеств, у 21% - повышение КПК”.
Свою точку зрения высказал и министр образования Левон Мкртчян:, “Я думаю, что необходимо сформировать серьезную комиссию, в которую войдут представители Министерства образования. Мы должны понять, какие проблемы существуют по каждой конкретной специальности и как можно их решить. Мы говорили об этом с представителями Министерства обороны и готовы обсудить  вопрос”.
Мкртчян представил также результаты исследования, проведенного в 2007-2016 годах.: “В 2017 г. из 445 докторов наук деятельность в научной сфере продолжил 191 доктор, из 5032 кандидатов - 646. Среди них есть также лица, не являющиеся  гражданами Армении, но их немного. То есть наукой продолжают заниматься 42,9% докторов и 12,8% кандидатов наук”.
Членов движения не удовлетворили данные, приведенные министром образования. Их интересовало, сколько демобилизованных из армии молодых людей хотели бы заниматься наукой. Они также хотели знать, оправданно ли лишать права на отсрочку ребят, которые согласно медицинскому заключению не могут получить офицерское звание. Заместитель министра обороны Артак Закарян заверил, что в направлении решения этой проблемы предпринимаются определенные шаги.
Левон Мкртчян объяснил сложившуюся ситуацию фактором возраста. 18-летний юноша, по словам министра, еще четко не знает, станет он ученым или нет. Между наукой и службой нет противоречий, проблема создана искусственно, отметил глава Минобра.
“Я лично встречался с людьми, которых волнует этот вопрос, чтобы понять, в чем главная проблема. Существующие проблемы можно в определенной степени решить посредством подзаконодательных актов. Мы приглашщаем все заинтересованные стороны, преподавателей вместе с нами понять, какие стандарты следует ввести в каждой сфере, чтобы пойти навстречу ребятам”,- сказал Левон Мкртчян.
Вице-спикер НС Эдуард Шармазанов добавил, что “ни один подзаконодательный акт не может быть принят без участия студентов”. Из этого можно заключить, что правительство готово выслушать точку зрения студентов.
Участники движения “Во имя развития науки” представили свою окончательную позицию: правительство должно разработать гибкую политику предоставления права на отсрочку. “Мы нуждаемся в грамотных офицерах. Пусть студент будет иметь право на свободный выбор, сохраняя принципы непрерывности службы и образования”.
Э.Шармазанов заверил, что все предложения будут рассмотрены. “Круглый стол” будет продолжен.
Напомним, что студенты-участники движения “Во имя развития науки” бойкотировали занятия в знак протеста против ограничения права на отсрочку от армии. Тем не маенее, парламент принял закон “О военной службе и статусе военнослужащего”. Студенты согласились участвовать в организованном в Национальном Собрании “круглом столе” по этому вопросу.