55 անհատների և կազմակերպությունների բաց նամակը Երևանի քույր-քաղաքներին
55 անհատներ և կազմակերպություններ բաց նամակ են հղել Երևանի քույր-քաղաքներին, մասնավորապես՝ Վոլգոգրադի, Ստավրոպոլի, Նիսի, Դոնի Ռոստովի, Անտանանարիվոյի, Բեյրութի, Բրատիսլավայի, Սպահանի, Կարարայի, Լոս Անջելեսի, Քեմբրիջի, Քիշինևի, Մարսելի, Թբիլիսիի, Բուենոս Այրեսի, Մոնրեալի, Օդեսայի, Սան Պաուլոյի, Վենետիկի, Ռիգայի, Ամմանի, Նովոսիբիրսկի և Անտոնիի քաղաքապետերին, իսկ պատճենը՝ Հայաստանում Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Լիբանանի, Սլովակիայի, Իրանի, Իտալիայի, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Ուկրաինայի, Բրազիլիայի, Լատվիայի, Հորդանանի դեսպաններին և պատվո հյուպատոսներին, տեղական լրատվամիջոցներին.
Քույր քաղաք Երևանի բռնարար քաղաքապետարանի հետ համագործակցության կասեման կոչ
26 փետրվարի, 2018թ․
Հարգարժան քաղաքապետ,
Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երևանի քաղաքապետարանի կայքէջում նշված է, որ Ձեր քաղաքը հանդիսանում է Երևանի քույր-քաղաքներից, և երկու քաղաքապետարանների միջև ստորագրված է բարեկամության, տարբեր ոլորտներում համագործակցության և փոխօգնության համաձայնագիր։
2018թ․ փետրվարի 13-ին Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի գլխավորությամբ անցկացվող ավագանու նիստի ժամանակ տեղի է ունեցել աննախադեպ հրապարակային բռնություն ավագանու կին անդամներ Մարինա Խաչատրյանի և Սոնա Աղեկյանի նկատմամբ։ Ընդդիմադիր “Երկիր ծիրանի” կուսակցությունը ներկայացնող ավագանու անդամները ավագանու և մասնավորապես՝ քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի ուշադրությունը Երևանի Նուբարաշեն թաղամասում հարակից կալանավայրի կոյուղաջրերի արտահոսման երկար տարիներ անտեսված խնդրին հրավիրելու նպատակով՝ բնակիչների խնդրանքով նիստին ապակե տարաներով բերել էին թաղամասով հոսող կոյուղաջրից։ Նպատակն այն էր, որ ավագանու անդամները  թեկուզ կարճ ժամանակով իրենց կաշվի վրա զգան արտահոսող կոյուղաջրերի գարշահոտության պատճառով կալանավորների և բնակիչների կրած զրկանքները և վերջապես լուծեն տարիներ տևող խնդիրը։ Սակայն ի արձագանք ընդդիմադիր կողմի այս քայլին, քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հրահանգով ավագանու այլ անդամները  (հատկապես, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ հանդիսացող ավագանու անդամները) և քաղաքապետարանի աշխատակիցները բառացիորեն հարձակվել են Մարինա Խաչատրյանի և Սոնա Աղեկյանի վրա, հրապարակայնորեն ֆիզիկական բռնություն գործադրել նրանց հանդեպ, հայհոյել, կատարել սեռական ոտնձգություն, սպառնացել այլ բռնություններ կատարել, բռնի վտարել են նիստի դահլիճից։
Քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը ոչ միայն պատասխանատվություն չի ստանձնել իր հրամանով և ներկայությամբ տեղի ունեցած բռնարարքների համար, այլև շարունակել է ավագանու այս ընդդիմադիր կուսակցության անդամների նկատմամբ վարչական ռեպրեսիաները։ Քաղաքապետարանը նաև որոշում է կայացրել ապօրինաբար սահմանափակել լրատվամիջոցների ներկայությունը ավագանու նիստերին։
Բռնարարքներից անցել է 10 օր, սակայն ավագանու մեծամասնություն կազմող կուսակցությունը՝ Հանրապետական կուսակցությունը, որը մեծամասնություն է նաև խորհրդարանում, ոչ միայն հանդես չի եկել  դատապարտող հայտարարությամբ, այլև արդարացրել է բռնությունները՝ մեղադրելով ավագանու կին անդամներին և հնչեցնելով կոպտագույն սեքսիստական արտահայտություններ։ Որոշ լրատվամիջոցներ նույնպես շարունակում են հրապարակել սեքսիստական ու գենդերային հիմքով բռնությունն ուղղակիորեն արդարացնող հոդվածներ։
Հայաստանի իրավապահ մարմինները նույնպես արձագանքել են մեծ ուշացումով՝ հանրային բողոքի  ու պահանջի ներքո։ Քննություն է կատարվում առավելապես մեղմ պատիժ ենթադրող քրեական հոդվածների շրջանակներում։
Այս բաց նամակով մենք՝ ներքոստորագրյալներս, խնդրում ենք Ձեզ միակողմանիորեն խզել կամ ժամանակավորապես կասեցնել Երևանի քաղաքապետարանի հետ կնքած բարեկամության մասին համաձայնագիրը, քանի դեռ այս բռնարարքների կատարողներն ու ներկայիս քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը չեն ենթարկվել պատասխանատվության, և չի փոխվել Երևանի ավագանու ներկայիս կազմը։ Բռնարար և կոռումպացված քաղաքապետով ու ավագանու անդամներով քույր-քաղաք ունենալը պատիվ չի բերում ոչ մի քաղաքի ղեկավարությանն ու բնակչությանը, ուստի կոչ ենք անում Ձեզ կիսել մեր մտահոգությունն ու հրաժարվել բռնարար կառույցի հետ համագործակցությունից։

Open Letter to Mayors of Yerevan’s Twin Cities: Suspend Cooperation With Yerevan Municipality Since it Perpetuates Violence
To the mayors of Volgograd, Stavropol, Nice, Rostov-on-Don, Antananarivo, Beirut, Bratislava, Isfahan, Carrara, Los Angeles, Cambridge, Chisinau, Marseille, Tbilisi, Buenos Ayres, Montreal, Odessa, Sao Paolo, Venice, Riga, Amman, Novosibirsk and Antony
CC: Ambassadors and/or honorary consuls of Russia, France, Lebanon, Slovakia, Iran, Italy, USA, Ukraine, Brazil, Latvia, Jordan in Armenia
CC: Local media outlets of Volgograd, Stavropol, Nice, Rostov-on-Don, Antananarivo, Beirut, Bratislava, Isfahan, Carrara, Los Angeles, Cambridge, Chisinau, Marseille, Tbilisi, Buenos Aires, Montreal, Odessa, Sao Paolo, Venice, Riga, Amman, Novosibirsk and Antony
The website of  the Yerevan municipality, capital of the Republic of Armenia, states that your city is one of Yerevan’s twin cities. The municipalities of the two cities have signed an agreement of friendship, partnership and mutual support.
On February 13th, 2018, unprecedented public violence was perpetuated against 2 oppositional members of the Council of Yerevan at the council meeting chaired by mayor Taron Margarian. Marina Khachatryan and Sona Aghekyan of “Yerkir Tsirani” oppositional party intended to draw the attention of the municipal council and particularly Mayor Taron Margarian on the years-long  neglected issue of the residents of Nubarashen District. At the request of fellow citizens, in glass jars they brought samples of the sewer water that was leaking from inside the prison of Nubarashen into the residential areas spreading intolerable odor. The aim was that the council members and the mayor temporarily feel the dire conditions in which the residents of the prison and the residential district lived in and to temporarily give a solution to the long-standing issue. At the herding of Mayor Taron Margaryan, other male council members and staff of the municipality (including Artur Gevorkyan, Davit Ohanyan, Sergey Mkrtchyan, Hovhannes Avanesyan, Edmond Kirakosyan, Vaspurak Martirosyan, Gor Vardanyan) literally  assaulted Marina Khachatryan and Sona Aghekian, publicly beat them, manhandled them, threatened and used sexual swear words against them, exerted sexual abuse and other forms of violence.
Not only did mayor Taron Margarian not assume responsibility for the violence perpetuated at his command and in his presence, but he subsequently continued exercising various administrative repressions against the oppositional women council members. After the violent incident, the municipality has also decided from now on to illegally restrain and bar the presence of media at municipal council meetings.
10 days have passed after the perpetrated violence, however the Republican Party holding majority seats both at the municipal council and in the parliament of Armenia, has not condemned the violence. On the contrary, it has justified the brutal acts blaming the women council members and making uttery sexist statements. Some media outlets also continue publishing articles directly justifying gender-based violence and sexism.
Armenia’s law enforcement bodies reacted to the acts of violence with a great delay under the influence of public outcry and demand. The criminal investigation will be held under Articles of the Criminal Code of Armenia implying mildest publishment.
With this open letter, we, the undersigned, are pleading with you to unilaterally sever or suspend the agreement of friendship signed with the Municipality of Yerevan until the perpetrators of violence and the incumbent mayor Taron Margaryan are held responsible and the current municipal council is changed. Having a sister-city with a violent and corrupt mayor and council members does no honor to the administration and population of any city, therefore with call upon you to share our concern and renounce cooperating with a structure perpetrating violence.