Eurasia House International-ի կողմից կեղծ տեղեկություն ներկայացնելը օրինազանցություն է. բրիտանական ռեգիստրի պարզաբանումը
Խորհրդարանում քննարկվում է Հայաստանի 4-րդ նախագահի ընտրության հարցը: Ընտրությունը կկայանա վաղը: Միակ թեկնածուն ՀՀԿ և ՀՅԴ խմբակցությունների առաջադրած և «Ծառուկյան» խմբակցության աջակցությունը վայելող Արմեն Սարգսյանն է:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Սարգսյանը մինչ այժմ չի ներկայացրել փաստաթղթեր, որոնք կապացուցեն իր՝ վերջին 6 տարիներին միայն Հայաստանի քաղաքացի լինելու և Հայաստանում բնակված լինելու հանգամանքները, ինչպես պահանջում է Սահմանադրությունը:
Անդրադառնալով բրիտանական Eurasia House International ընկերության փաստաթղթերի «Հետք»-ի հրապարակմանը, որոնց համաձայն՝ դեռ 2014թ. Սարգսյանը ներկայացել է որպես Բրիտանիայի քաղաքացի, դեսպան Սարգսյանն ասել էր. «Դուք պատկերացնում եք՝ որ Բրիտանիայում հենց որ մեկը հրաժարական տվեց, ամեն տեղից իր անունը հանեցի՞ն»: Այն, որ իր անունը ռեգիստրներում շարունակվել է նշվել «իներցիայով», Սարգսյանն ասել է նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ: «Նա պնդում է, որ 2011 թվականին հրաժարվել է քաղաքացիությունից, և այն փաստաթղթերը, որոնք որ կան համացանցում, դրանք պարզապես այդպես իներցիայով շարունակել են նշել բրիտանական քաղաքացիությունը»,- հանդիպումից հետո ասել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի տնօրեն Սոնա Այվազյանը։
Բրիտանական աղբյուրները գուցե շարունակեին «իներցիայով» բրիտանացի ներկայացնել Սարգսյանին, եթե այդ փաստաթղթերը չներկայացներ հենց իր ղեկավարած ընկերությունը: Companies House-ը, որին հղում էինք արել, ընկերությունների տվյալները ներկայացնում է ոչ թե իր ունեցած աղբյուրներից, այլ ընկերությունների ներկայացրած փաստաթղթերի հիման վրա: Արմեն Սարգսյանի ստորագրությունն առկա է նույն տարում՝ 2014-ին, ինչպես նաև ընկերության գոյության վերջին տարում (2015թ.) ներկայացրած այլ փաստաթղթերում:
Այս դեպքում արդյոք փաստաթղթերի մի մասը ներկայացվել է «իներցիայով», մյուս մասը՝ ընկերության ներկայացուցիչների կողմից:
Բրիտանական Companies House ռեգիստրից հայտնում են, որ սխալ տեղեկություններ գրանցելու պատասխանատվություն կրում է ընկերությունը: «Մենք մի շարք ստուգումներ ենք իրականացնում՝ համոզվելու համար, որ փաստաթղթերը համապատասխանում են իրավական պահանջներին, բայց չունենք օրենքով սահմանված ուժը կամ կարողությունը՝ ստուգելու ընկերությունների՝ մեզ ուղարկած տեղեկության ճշգրտությունը», - «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են ռեգիստրի մամուլի գրասենյակից:
«Հաշվի առնելով այն, որ ներկայացվող տեղեկությունն անցնում է մեր ներքին ստուգումները, մենք ընդունում ենք այն և տեղադրում հանրային գրառումների բաժնում: Փաստը, որ տեղեկությունը տեղադրվել է հանրային գրառումներում, չպետք է ընկալվի որպես վկայություն նրա, որ Companies House-ը ստուգել կամ հաստատել է այն որևէ կերպ: Ընկերությունները պարտավոր են ապահովել, որ ներկայացնում են ճշգրիտ տեղեկություն, և օրինազանցություն է (offence)՝ ընկերությունների ռեգիստրին գիտակցաբար կամ անխոհեմաբար կեղծ կամ ապակողմնորոշող տեղեկություն ներկայացնելը»,- գրված է Companies House-ի պատասխանի մեջ:
Նշենք, որ բրիտանական ընկերությունների ռեգիստրին դիմելուց բացի, «Հետք»-ը հարցումներ է ուղարկել նաև պետական մարմիններին՝ խնդրելով պարզաբանել Արմեն Սարգսյանի քաղաքացիության հարցը: Պատասխանները կհրապարակենք ստանալուց հետո:
Մինչ այդ, Արմեն Սարգսյանը պնդում է, որ նրանց համար, որոնք երկքաղաքացի են, Բրիտանիայի քաղաքացիությունից հրաժարվելու գործընթացը «պարզ-մեխանիկական» է, այսինքն՝ պատասխանի կամ հաստատման սպասելու կարիք չկա: «Այն պահից, երբ որ դիմում ես քաղաքացիությունից հրաժարվելու, և դա տեղի է ունեցել 2011թ. (դեկտեմբերի 2-խմբ.), դու այլևս կարող ես քեզ համարել, որ էդ երկրի քաղաքացի չես»,- «Ազատություն» ռ/կ-ի հետ հարցազրույցում ասել է Սարգսյանը և նույն միտքը կրկնել այսօր՝ խորհրդարանում հարց ու պատասխանի ժամանակ. «Կրկնակի քաղաքացիություն ունեցող անհատների համար մերժման պրոցեդուրա չկա... և նույնիսկ անհատը չի կարող ինքը հետ կանչել իր դիմումը»:
Լուսանկարում՝ արքայազն Չարլզը և Արմեն Սարգսյանը / eurasiahouse.com
Հրաչ Պետրոսյան
Հուսով եմ ԵԼՔ-ը, Հետքը ու այլ ԶԼՄ-ներ նույն նախանձախնդրությամբ կստուգեն Կարեն Կարապետյանի վերջին 4 տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունում անընդմեջ բնակված լինելու փաստը, եթե վերջինս ապրիլին առաջադրվի կառավարության անդամ։
Սուրեն Պետրոսյան
Հետաքրքիր է ստացվում. եթե մեկը դիմում է քաղաքացիությունից հրաժարվելու և իրեն կարող է դիմելու պահից համարել ոչ քաղաքացի, տեսնես, կարող է անձը իրեն համարել քաղաքացի դիմելու պահից սկսած: Իհարկե՝ ոչ: Դա գործնթաց է, պետք է նախ հաստատվի դու այդ երկրին, կոպիտ ասած, ինչ պարտք ու պահանջ ունես, ինչ կարգավիճակ կունենաս հրաժարվելուց հետո, կամ վերջապես որ երկրի քաղաքացի ես դառնում կամ մնում, ...... Հաստատ Մոլորակի քաղաքացի լինել չես կարող:

Предоставление “Eurasia House International” ложных сведений является нарушением закона – разъяснение британского реестра
В парламенте обсуждается кандидатура четвертого президента Республики Армения. Выборы состоятся завтра. Единственным кандидатом на этот пост является выдвинутый фракциями Республиканской партии Армении и АРФ Дашнакцутюн Армен Саркисян, которого поддержала также фракция “Царукян”.
Напомним, что А. Саркисян до сих пор не представил документы, доказывающие, что последние шесть лет он являлся гражданином только Республики Армения и постоянно проживал в Армении, как того требует Конституция страны.
Касаясь публикации Hetq.am о документах британской компании “Eurasia House International”, согласно которым Армен Саркисян еще в 2014 г. предствлялся гражданином Британии, посол Саркисян сказал:  “Вам кажется, что если в Британии кто-то уходит в отставку, его имя отовсюду исключают?”
О том, что его имя продолжает оставаться в реестрах “по инерции”, Саркисян сказал и на встрече с представителями гражданского общества. “Он утверждает, что в 2011 г. отказался от гражданства, и в тех документах, которые есть в Сети, по инерции сохраняется информация о его британском гражданстве”,- сообщила после встречи с кандидатом в президенты РА директор Антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” Сона Айвазян.
Британские источники, возможно, продолжали бы “по инерции” представлять Армена Саркисяна британцем, если б эти документы не предоставила руководимая им компания.
Британский реестр “Companies House”, на который мы сослались, предоставляет данные о компаниях не из своих источников, а на основе документов самих компаний. Подпись Армена Саркисяна присутствует в других документах, которые были представлены как в 2014-ом году, так и в последний год существования компании – в 2015-ом.
Как в таком случае были предоставлены документы – часть “по инерции”, часть – представителями компании?
В “Companies House” сообщили, что ответственность за регистрацию неправильных сведений несет компания. “Мы проводим ряд проверок, чтобы убедиться в том, что доументы соответствуют правовым требованиям. Но у нас нет установленных законом полномочий на проверку точности информации, предоставленной нам компаниями”,- сообщил в ответ на запрос Hetq.am представитель пресс-службы реестра.
“Учитывая то обстоятельство, что предоставленная информация подвергается нашим внутренним проверкам, мы принимаем ее и размещаем в разделе общественных записей. Тот факт, что информация размещается в разделе общественных записей, не должен восприниматься как свидетельство того, что “Companies House” каким-то образом проверила или утвердила ее. Компании обязаны обеспечивать предоставление точных сведений. Предоставление осознанно или по неосторожности ложных или дезинфоромирующих сведений является нарушением закона (offence)”,- написано в ответе “Companies House”.
Отметим, что помимо обращения в реестр британских компаний Hetq.am направил запросы в государственные органы Армении с просьбой дать разъяснения по поводу гражданства Армена Саркисяна. Ответы мы опубликуем сразу после их получения.
Тем временем А.Саркисян утверждает, что для лиц, имеющих двойное гражданство, процесс отказа от гражданства Великобритании носит “механический” характер. Это означает, что не надо ждать ответа или его подтверждения. “Начиная с момента подачи заявления об отказе от гражданства, а это произошло в 2011 году (11 декабря. – ред.), ты может считать, что больше не являешься гражданином этой страны”,- сказал Армен Саркисян в интервью радио “Свобода”. Эту же мысль он повторил в ходе сегодняшней встречи с депутатами Национального Собрания: “Для лиц, имеющих двойное гражданство, процедуры отказа нет… Человек даже не может отозвать свое заявление”.