Մի մայթին Մաշտոցին նվիրված հուշակաթողն է, մյուսին՝ աղբանոց
«Մաքրությունը ողորմություն է բնության հանդեպ»,-նման գրությամբ ցուցանակ է փակցված Աշտարակ քաղաքում կանգնեցված «Հայոց այբուբենի հուշակոթող»-ի կողքին:
Աշտարակով անցնող ճանապարհի մի մայթին Ջիմ Թորոսյանի հեղինակած այս հուշարձանն է, մույս մայթին՝ աղբանոց դարձած տարածքը: Հուշարձանը տեղադրված է Օշական գյուղի մուտքից քիչ հեռու: Այս հուշարձանի կողքով են զբոսաշրջիկներն ու դպրոցականներն այցելում Մեսրոպ Մաշտոցի գերեզմանին:
«Հայոց այբուբենի հուշակոթող»-ը տեղադրվել է 1962 թվականին՝ Մեսրոպ Մաշտոցի ծննդյան 1600-ամյակի առթիվ: Այն ընդգրկված է Օշականի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների ցանկում: Հուշակոթողը բաղկացած է բացված գրքի նմանվող երկու հուշասալերից:
Հուշակոթողի պահպանության ու տարածքի մաքրության պատասխանատուն Աշտարակի քաղաքապետարանն է:
«Աշտարակի կոմունալ ծառայություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Էդգար Մելիքյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում նշեց, որ աղբանոցի վերածված տարածքը սեփականատեր ունի, սակայն սեփականատիրոջը չեն կարողանում գտնել: Քաղաքապետարանի տեղեկություններով՝ տարածքի սեփականատերը Հայաստանում չի բնակվում, այդ իսկ պատճառով քաղաքապետարանը որոշել է իր միջոցներով աղբը մաքրել:
Էդգար Մելիքյանի փոխանցմամբ՝ նոր են տեղեկացել, որ տարածքը աղբանոցի է վերածվել և այս շաբաթվա ընթացքում այն կմաքրեն:
ՀՈԱԿ-ի տնօրենը մարզպետարանի ներկայացուցչի հետ եղել է այդ տարածքում: Ասում է՝ այն հաճախ է մաքրվում, սակայն կրկին աղբանոցի է վերածվում: Ուստի պետք է որևէ միջոց ձեռնարկեն, որպեսզի տուրիստական նշանակություն ունեցող այդ տարածքը կրկին աղբանոցի չվերածվի: Թե ինչ միջոց` չհստակեցրեց. «Եթե ինչ-որ մի բան նորից եղավ, կրկին պետք է անենք: Իսկ ինչ մնում է տիրոջը գտնելուն կամ այդ տարածքը փակելուն, ես տեղյակ չեմ, ոնց կլինի: Ընթացքի մեջ է ամեն ինչ»:

На одной стороне – памятник армянскому алфавиту, на другой – мусорная свалка
“Чистота – это дань природе”,- щит с такой надписью установлен рядом с памятником армянскому алфавиту в городе Аштараке.
На одной стороне проходящей через город автотрассы можно увидеть созданный Джимом Торосяном мемориал, на другой –  мусорную свалку. Мемориал установлен недалеко от въезда в село Ошакан. Мимо него обычно проходят многочисленные туристы и школьники, приезжающие сюда на могилу создателя армянской письменности Месропа Маштоца.
Памятник армянскому алфавиту, который был установлен в 1962 г. в честь 1600-летия со дня рождения Месропа Маштоца, включен в список недвижимых памятников истории и культуры Ошакана. Он состоит из двух плит, напоминающих раскрытую книгу.
За чистоту территории, на которой находится мемориал, отвечает мэрия Аштарака.
Директор ГНКО “Аштаракская коммунальная служба” Эдгар Меликян в беседе с Hetq.am отметил, что превращенная в свалку территория имеет владельца, которого, однако, не могут найти. По сведениям мэрии собственник не проживает в Армении, поэтому городские власти решили сами очистить территорию.
По словам Э.Меликяна, о том, что на этой территории возникла мусорная свалка, власти города узнали недавно. Уже принято решение вывезти мусор на этой неделе.
Директор ГНКО и представитель мэрии Аштарака побывали на территории мемориала. Эдгар Меликян заверил, что мусор отсюда вывозится часто, но вскоре вновь появляется. Необходимо принять меры, которые исключат возможность загрязнения территории, имеющей туристическое значение, отметил наш собеседник, не уточнив, однако, какие меры имеет в виду. Что касается поиска владельца или ограждения территории, то, по словам Меликяна, на данный момент ничего конкретного он сказать не может.