Քաղաքապետարանը պայմանագիր է կնքել պաշտոնյայի դստեր` գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված ընկերության հետ
Պետական մարմինները շարունակում են իրենց կարիքների համար ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր կնքել պաշտոնյաների, նրանց ընտանիքի անդամների կամ նրանց հետ փոխկապակցված ընկերությունների հետ:
2018թ․ մարտի 14-ին Երևանի քաղաքապետարանը պայմանագիր է կնքել արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Կամո Ադամյանի դստեր՝ Ալիտա Ադամյանի ընկերության հետ:
«Ակադա պրինտ» ՍՊ ընկերությունը քաղաքապետարանի համար պետք է տպագրի աղբահանության վճարների անդորրագրեր: Պայմանագրով տպագրվելու է 945 000 անդորրագիր, յուրաքանչյուրը՝ 9 դրամով: Պայմանագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 8.5 միլիոն դրամ:
Անհասկանալի է, թե ինչպես է «Ակադա պրինտ»-ը քաղաքապետարանի հետ պայմանագիր կնքել, եթե հարկային ծառայության պաշտոնական կայքի տվյալներով՝ ընկերության գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է:
Ստացվում է՝ ՊԵԿ-ի տվյալներով ընկերությունը գործունեություն չի ծավալում, սակայն մրցույթում շահում և պայմանագիր է կնքում։ «Հարկային օրենսգիրք»-ով՝ գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցրած ընկերությունը պարտավոր է գործունեությունը վերսկսելիս հարկային մարմնին տեղեկացնել այդ մասին:
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալներով՝ «Ակադա պրինտ» ընկերությունը հիմնադրվել է 2004 թվականի հունիսին: Հիմնադրման ժամանակ ընկերության սեփականատերերից մեկը եղել է Կամո Ադամյանի կինը՝ Ալինա Դանիելյանը և Լիլիթ Գրիգորյանը, սակայն 2012 թվականից նրանք դադարել են ընկերության սեփականատերերը լինելուց և ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը անցել է Կամո Ադամյանի քսանամյա դստերը: Իսկ 2017 թվականի հունիսից ընկերության տնօրենի պաշտոնին Ադամյանի մյուս դուստրն է՝ Դիանա Ադամյանը:
Ի դեպ, առաջին տարին չէ, որ այս ընկերության հետ պետական մարմինները պայմանագրեր են կնքում:
2013 թվականին Վերահսկիչ պալատը հրապարակել է ժամանակավոր անաշխատունակության թերթիկների տպագրման, բաշխման և օգտագործման գործընթացի վերահսկողության արդյունքների մասին հաշվետվություն, որում «Ակադա պրինտ»-ին ևս անդրադարձել է:
Մասնավորապես՝ Վերահսկիչ պալատը պարզել է, որ սոցիալական ապահովության ծառայությունը 2012 թվականի հոկտեմբերին «Ակադա պրինտ»-ի հետ կնքել է 150 000 հատ անաշխատունակության թերթիկների տպագրության պայմանագիր՝ մեկ թերթիկի համար վճարելով 137 դրամ, իսկ նույն նմուշի 170 000 ձևաթղթի համար 2013 թվականի հուլիսին «Նորք» կենտրոնին վճարել է 64.8 դրամ:
Վերահսկիչ պալատը եզրակացրել է, որ եթե սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունը «Ակադա պրինտ»-ի փոխարեն թերթիկները տպագրեր «Նորք» կենտրոնի միջոցով և յուրաքանչյուրի համար վճարեր 64.8 դրամ, ապա պետական բյուջեից կխնայվեր 10 մլն 830 հազար դրամ:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն»-ի հրապարակած զեկույցով՝ «Ակադա պրինտ»-ը 2011թ. դեկտեմբերին ավելի բարձր գնային առաջարկով հաղթել է Սոցիալական ապահովության պետական ծառայության վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրությունների և կենսաթոշակի վկայականների տպագրության մրցույթում:
Արդարադատության նախարարության աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Կամո Ադամյանը եղել է նաև ազգային վիճակագրական ծառայության և էներգետիկայի նախարարության տնտեսական բաժնի պետ, նույն նախարարության գլխավոր աուդիտոր, ապա աշխատել է որպես արդարադատության նախարարության ներքին աուդիտի բաժնի պետ, աշխատակազմի ղեկավար, իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի գործակալության պետ։

Столичная мэрия заключила договор с временно недействующей компанией дочери чиновника
Государственные органы продолжают заключать договоры об оказании услуг с компаниями, принадлежащими должностным лицам, членам их семей, взаимосвязанными с ними организациями.
14 марта 2018 г. мэрия Еревана заключила договор с компанией дочери заместителя руководителя аппарата Министерства юстиции Камо Адамяна, Алиты Адамян.
ООО “Акада принт” должна напечатать для мэрии квитанции о платежах за уборку мусора. По договору предусмотрено напечатать 945.000 квитанций, каждая стоимостью 9 драмов. Общая сумма договора составила 8.5 млн драмов.
Непонятно, однако, каким образом “Акада принт” заключила договор, если по данным официального сайта Налоговой службы деятельность компании временно приостановлена.
Получается, что “Акада принт” не развертывает деятельность, но выигрывает тендеры на заключение договора. Согласно Налоговому кодексу, при возобновлении деятельности временно недействовавшая компания обязана поставить об этом в известность налоговый орган.
По данным госреестра юридических лиц, компания “Акада принт” была основана в июне 2004 г. Во время учреждения собственниками компании были жена Камо Адамяна Алина Даниелян и Лилит Григорян. Однако в 2012 г. компания полностью перешла к 20-летней дочери К.Адамяна, а в 2017 г. должность директора заняла другая дочь Адамяна - Диана Адамян.
“Акада принт” не первый год заключает договоры с госорганами. В 2013 г. Контрольная палата опубликовала отчет о результатах осуществления контроля за процессом печатания, распределения и использования листков о временной нетрудоспособности, в котором речь шла и о компании “Акада принт”.
КП, в частности, выяснила, что в октябре 2012 г. Служба социальной защиты заключила с “Акада принт” договор о печатании 150 тыс. листков о нетрудоспособности, каждый стоимостью 137 драмов. Между тем в июле 2013 г. за 170 тыс. экземпляров тех же бланков Служба соцзащиты заплатила центру “Норк” 64.8 драма за один экземпляр.
Контрольная палата пришла к выводу, что если бы бланки были напечатаны не компанией “Акада принт”, а центром “Норк”, то можно было бы сэкономить 10 млн 830 тыс. драмов бюджетных средств.
В докладе Антикоррупционного центра “Транспаренси Интернешнл” отмечалось, что в декабре 2011 г. “Акада принт” выиграла тендер на печатание протоколов об административных правонарушениях и пенсионных книжек по более высокому ценовому предложению.
Заместитель руководителя аппарата Министерства юстиции Камо Адамян в прошлом занимал должности начальника экономических отделов Национальной статистической службы и Министерства энергетики, главного аудитора Минэнерго, начальника отдела внутреннего аудита и руководителя аппарата Министерства юстиции, начальника Агентства государственной регистрации юридических лиц.