Ոստիկանությունը Ռուզաննա Ազիզյանին դեռևս չի հայտնաբերել
Հունիսի 13-ին քննչական կոմիտեն Մոնթե Մելքոնյանի անվան 11 հիմնական դպրոցի նախկին տնօրեն Ռուզաննա Ազիզյանի նկատմամբ հայտարարել է հետախուզում, սակայն ոստիկանությունը նրան մինչ օրս չի հայտնաբերել:
Նրան հայտնաբերելու համար քննչական կոմիտեն դիմել է ոստիկանություն: Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ նրան հայտնաբերելու մասին դեռևս ոստիկանությունից որևէ տեղեկություն չեն ստացել: Ոստիկանությունից էլ մանրամասնեցին, որ ձեռնարկվում են օպերատիվ հետախուզական միջոցառումներ նրան հայտնաբերելու և նախաքննական մարմին ներկայացնելու համար:
Նշենք, որ «Ֆեյսբուք»-յան օգտատերերից մեկը մայիսին 9-ին Ռուզաննա Ազիզյանին տեսել և լուսանկարել էր Լոս Անջելեսի օդանավակայանում: Ոստիկանությունից չմանրամասնեցին՝ արդյոք քայլեր ձեռնարկում են նրան ԱՄՆ-ում հայտնաբերելու ուղղությամբ, միայն նշեցին, որ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները շարունակվում են:
Հիշեցնենք, որ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով հունիսին 13-ին որոշում է կայացվել՝ Ազիզյանին պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահելու համար որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Հավելենք, որ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Ռ. Ազիզյանը, զբաղեցնելով Երևանի «Մոնթե Մելքոնյանի անվան հ. 11 հիմնական դպրոց» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի պաշտոնը, 2014-2017թթ. ընթացքում հրամաններ է ստորագրել՝ մի շարք աշխատակիցների դրամական պարգևատրումներ տալու մասին։ Վերջիններս, ստանալով պարգեւատրումները, ամբողջությամբ կամ մասնակի առձեռն վերադարձրել են ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ ըստ նրա կողմից ներկայացված նախնական պահանջի:

Полиция пока не разыскала Рузанну Азизян
13 июня Следственный комитет объявил в розыск бывшего директора 11-ой ереванской школы имени Монте Мелконяна Рузанну Азизян. Последняя, однако, до сих пор не обнаружена.
С целью розыска Р.Азизян СК обратился в полицию. Советник председателя СК Сона Трузян сообщила Hetq.am, что пока сведения о местонахождении бывшего директора школы не получены.
9 мая один из пользователей Фейсбука сфотографировал Рузанну Азизян в аэропорту Лос-Анджелеса. Полиция не сообщает, предпринимаются ли шаги по ее обнаружению в США. Отмечается лишь, что оперативно-розыскные мероприятия продолжаются.
Отметим, что 13 июня в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном отделе полиции административного округа Малатия-Себастия, было принято решение о вовлечении Азизян в качестве обвиняемой в связи со злоупотреблением ею должностными полномочиями.
В результате следственных действий получены фактические данные о том, что в 2014-2017 гг. Рузанна Азизян, занимая должность директора 11-ой основной школы имени Монте Мелконяна, подписывала приказы о выдаче денежных вознаграждений ряду сотрудников. Последние, получив суммы, возвращали их полностью или частично директору школы по ее требованию.