Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին կասկածվում է հրազենի գործադրման մեջ․ 2007թ․ կարճված գործը վերաբացվում է
Գլխավոր դատախազությունը քիչ առաջ հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ գլխավոր դատախազը, նոր երևան եկած հանգամանքներով պայմանավորված, որոշել է վերացնել դեռևս 2007թ.-ին անզգուշությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով քրեական հետապնդում չիրականացնելու և վարույթը կարճելու որոշումը: Գլխավոր դատախազությունը որոշել է իրականացնել նոր նախաքննություն՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու հանգամանքով:
Վերաբացված գործում արդեն ներգրավվել են Սերժ Սարգսյանի եղբորորդիները՝ Նարեկ և Հայկ Սարգսյանները:
Դատախազության հաղորդագրության համաձայն՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին երեկոյան, Երևանի Թումանյան-Նալբանդյան փողոցների խաչմերուկից հրազենային վնասվածքով, գոտկային շրջանի միջանցիկ, որովայնի խոռոչ թափանցող վերքով, թիվ 3 կլինիկական հիվանդանոց է տեղափոխվել Երևան քաղաքի բնակիչ, 1984 թվականին ծնված Դ. Սիմոնյանը։
Նույն օրը ոստիկանության Կենտրոնական բաժին է ներկայացել Արթուր Ղևոնդյանը, ներկայացրել «Սիգ Սաուեր» տեսակի ատրճանակ՝ 6 փամփուշտներով և հայտնել, որ ատրճանակը նույն օրը գտել է իրենց շենքին կից մանկապարտեզի մոտից և զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով կրակելով՝ մարմնական վնասվածք է պատճառել իր ընկեր Դ․ Սիմոնյանին։
Դեպքի առթիվ Կենտրոնականի քննչական բաժնում 2007 թվականի ապրիլի 1-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ անզգուշությամբ մեկ ուրիշի առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու հանգամանքով:
Իրականացված նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա քննիչը հաստատել է, որ Դ. Սիմոնյանին մարմնական վնասվածքն անզգուշությամբ պատճառել է Արթուր Ղևոնդյանը: Եվ նկատի ունենալով, որ Դ. Սիմոնյանը հաշտվել է վերջինիս հետ, 2007 թվականի մայիսի 28-ին, դիմողի բողոքի բացակայության և հաշտվելու հիմքով որոշում է կայացրել քրեական գործով Արթուր Ղևոնդյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնել և քրեական գործը կարճել:
Սակայն դեպքից 11 տարի անց՝ 2018 թվականի հունիսի 29-ին Դ. Սիմոնյանը դիմում է ներկայացրել Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազություն և տեղեկացրել, որ իրեն կրակել և մարմնական վնասվածքը պատճառել է ոչ թե Արթուր Ղևոնդյանը, այլև Հ. Ալ.-ի Սարգսյանը՝ իրենց տան առաջին հարկում գտնվող թիկնազորի համար նախատեսված սենյակում։
Հ. Սարգսյանը Սերժ Սարգսյանի եղբորորդին է՝ Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին՝ Հայկ Սարգսյանը, ով բնակվում է Թումանյան-Նալբանդյան փողոցների խաչմերուկում գտվող շենքում՝ այն տարածքում, որտեղ կրակել են Դ. Սիմոնյանի վրա և նրան մարմնական վնասվածք պատճառել: Հայկ Սարգսյանի գրանցման հասցեում նաև հաշվառված է հայրը՝ Ալեքսանդր Սարգսյանը և մյուս եղբայրը՝ Նարեկ Սարգսյանը, ով ևս, քաղաքացու փոխանցմամբ, տեղյակ է եղել այս գործից:
Դ. Սիմոնյանը դատախազությանը հայտնել է, որ 2007 թվականի այդ օրը Թումանյան փողոցում կենցաղային հարցերի շուրջ վիճաբանել է ընկերոջ՝ Արթուր Ղևոնդյանի հետ, երբ Հայկ Սարգսյանը, գտնվելով թմրանյութի ազդեցության տակ, սկսել է սպառնալ, որ կսպանի Դ. Սիմոնյանին, ապա իր մոտ պահվող արտասահմանյան արտադրության ատրճանակից կրակել է նրա որովայնին: Մինչ Հայկ Սարգսյանը շարունակել է սպառնալիքները, Արթուր Ղևոնդյանը հասցրել է նրա ձեռքից վերցնել ատրճանակը և կատարվածի մասին տեղեկացնել Հայկ Սարգսյանի եղբորը՝ Նարեկ Սարգսյանին: Դ. Սիմոնյանին ավտոմեքենայով տեղափոխել է հիվանդանոց, որտեղ ենթարկվել է վիրահատության։ Գիտակցության գալուց հետո Դ. Սիմոնյանը ոստիկաններին հայտնել է, թե իբր իրեն պատահաբար կրակել է Արթուր Ղևոդյանը, իսկ զենքը գտել են մանկապարտեզի մոտից, քանի որ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդիները՝ Հայկ և Նարեկ Սարգսյանները, սպառնացել են, որ հակառակ դեպքում Դ. Սիմոնյանը երկար չի ապրի։
Նկատի ունենալով, որ հաղորդմամբ ներկայացված տվյալներով ի հայտ են եկել այնպիսի նոր հանգամանքներ, որոնք հայտնի չեն եղել վարույթ իրականացնող մարմնին՝ Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազի կողմից հունիսի 29-ին որոշում է կայացվել կարճված քրեական գործով, նոր երևան եկած հանգամանքներով պայմանավորված վարույթ հարուցել՝ ապօրինաբար մեկ ուրիշին դիտավորությամբ կյանքից զրկելու հանգամանքով:
Գլխավոր դատախազը 2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշել է քննություն կատարելու հանձնարարությամբ քրեական գործն ուղարկել Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժին:
Հավելենք, որ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները այս պահին խուզարկություն են կատարում Ալեքսանդր Սարգսյանի բնակարանում, որտեղ և գրանցված են Հայկ և Նարեկ Սարգսյանները:

Племянник Сержа Саргсяна подозревается в применении огнестрельного оружия: новое расследование по закрытому в 2007 г. уголовному делу
Немногим ранее Генпрокуратура распространила сообщение о том, что в свете вновь открывшихся обстоятельств генпрокурор отменил решение о неосуществлении уголовного преследования и прекращении производства по уголовному делу, возбужденному в 2007 г. по признакам причинения по неосторожности тяжкого вреда здоровью другого лица. Генпрокуратура решила провести новое расследование по данному факту.
В возобновленное уголовное дело вовлечены сыновья брата Сержа Саргсяна – Нарек и Айк Саргсяны.
Согласно сообщению прокуратуры, вечером 1 апреля 2007 г. с перекрестка улиц Туманяна и Налбандяна в Ереване с огнестрельным ранением в поясничную область и проникающей раной в брюшной полости в 3-ю клиническую больницу был доставлен житель Еревана Д.Симонян, 1984 г.р.
В тот же день в Центральное отделение полиции явился Артур Гевондян, который предъявил пистолет “Сиг Сауэр” с шестью патронами и сообщил, что нашел оружие в тот же день рядом с детским садом, расположенном недалеко от их дома, и что вследствие неосторожного обращения с пистолетом выстрелил из него, причинив телесное повреждение своему другу, Д.Симоняну.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по признакам причинения по неосторожности тяжкого вреда здоровью другого лица.
В ходе предварительного следствия следователь, учитывая факт примирения Д.Симоняна и А.Гевондяна, решил закрыть уголовное дело.
Однако спустя 11 лет после этих событий, 29 июня 2018 г., Д.Симонян обратился в прокуратуру столичных административных округов Кентрон и Норк-Мараш с заявлением, в котором сообщил, что в него стрелял и причинил телесное повреждение не Артур Гевондян, а Айк Саргсян, находившийся в комнате для сотрудников службы охраны на первом этаже своего дома.
Айк Саргсян – родной племянник Сержа Саргсяна. Он проживает в доме, расположенном на перекрестке улиц Туманяна и Налбандяна. По адресу регистрации А.Саргсяна прописаны также его отец, Александр Саргсян, и брат, Нарек Саргсян, который, по словам потерпевшего, тоже знал о произошедшем.
В прокуратуре Д.Симонян сообщил, что в указанный день 2007 г. между ним и Артуром Гевондяном вспыхнул спор по бытовому вопросу. Находившийся под воздействием наркотика Айк Саргсян начал угрожать, что убьет Д.Симоняна, после чего выстрелил из имевшегося при нем пистолета иностранного призводства в живот Симоняну. Пока Айк Саргсян высказывал угрозы, Артур Гевондян успел отнять у него пистолет и сообщить о произошдешем брату А.Саргсяна, Нареку Саргсяну. Д.Симоняна доставили на автомобиле в больницу, где ему сделали операцию. Придя в сознание, Д.Симонян рассказал полицейским, что якобы в него случайно выстрелил Артур Гевондян, а оружие они нашли рядом с детским садом. Причиной таких показаний стало то, что сыновья брата Сержа Саргсяна, Айк и Нарек Саргсяны, пригрозили, что в противном случае на оставят Д.Симоняна в живых.
Учитывая вновь открывшиеся обстоятельства, прокурор ереванских административных округов Кентрон и Норк-Мараш 29 июня принял решение возбудить новое производство по делу о попытке умышленного лишения жизни другого лица.
3 июля 2018 г. генпрокурор поручил направить уголовное дело в следственный отдел административных округов Кентрон и Норк-Мараш следственного управления г.Еревана.
Добавим, что в данный момент сотрудники Службы национальной безопасности проводят обыск в квартире Александра Саргсяна, где зарегистрированы Айк и Нарек Саргсяны.