Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Նյու Յորքի Մետրոպոլիտեն թանգարանում բացված «Արմենիա» խորագրով ցուցահանդես
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հետ այցելել է Նյու Յորքի հանրահայտ Մետրոպոլիտեն թանգարանում բացված «Արմենիա» խորագրով ցուցահանդես:
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել ցուցասրահներով, ծանոթացել ներկայացված հայկական արվեստի ու մշակույթի լավագույն նմուշներին՝ սկսած 4-րդ դարից մինչև 17-րդ դար:
Վարչապետը նշել է, որ 2018 թվականը խորհրդանշական տարի է, որի ընթացքում զգալիորեն ամրապնդվել են հայ-ամերիկյան մշակութային կապերը:
«Այս տարի հայկական մշակույթը ներկայացվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում աննախադեպ ձևով՝ մոտեցնելով Հայաստանի մշակութային և քաղաքակրթական ժառանգությունը մեր ամերիկացի բարեկամներին: Այս տարի նշվում է ամերիկյան հողում հայկական ներկայության 400 ամյակը: 1618 թվականին առաջին հայը՝ Մարտին անունով, հասել է Վիրջինիայի ափերին և բնակություն հաստատել Ջեյմսթաունում: Այդ օրվանից ի վեր մեր հայրենակիցների ներկայությունն այս հողի վրա չի ընդհատվել, ինչպես և նրանց ներդրումն իրենց նոր հայրենիքի մշակույթի մեջ: Այս տարի ավելի վաղ հայկական մշակույթը՝ սովորույթներն ու ավանդույթները, ցուցադրվել են Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ մայրաքաղաքի սրտում, ազգային Մոլում, Սմիթսոնյան ժողովրդական կյանքի փառատոնի շրջանակում: Այն մեզ աննախադեպ հնարավորություն տվեց հայկական մշակույթն իր յուրահատուկ բազմազանությամբ ներկայացնել ամերիկյան հասարակությանը, ինչպես նաև աշխարհի տարբեր անկյուններից ժամանած հազարավոր զբոսաշրջիկների: Մի քանի շաբաթ առաջ մեր երկու ժողովուրդները միասին նշեցին Պուլիտցերյան մրցանակակիր, դրամատուրգ և գրող Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան 110-ամյակը: Սարոյանի ժառանգությունը նշելու նպատակով, որը թանկ է մեր երկու ժողովուրդների համար, հեղինակի հայրենի Կալիֆոռնիա նահանգի Ֆրեզնո քաղաքում բացվել է Սարոյանի թանգարանը: Որպես Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի համար այս աննախադեպ իրադարձային մշակութային տարվա գագաթնակետը` այժմ ես մեծ պատիվ ու անձնական ուրախություն ունեմ ականատես լինելու այս յուրահատուկ ցուցահանդեսի բացմանը, շատ առումներով եզակի ցուցահանդես»,- ասել է վարչապետը` ավելացնելով, որ այն ներկայացնում է հայկական ինտեգրված մշակույթը, որպես նաև արևմտյան մշակույթի և քրիստոնյա քաղաքակրթության ներկայացուցիչ:
Վարչապետը նշել է, որ ցուցահանդեսում ներկայացված 14 դարերի հայկական ժառանգությունն իր անգին գլուխգործոցներով, ամբողջ աշխարհից հավաքվել է Մետրոպոլիտենում` աշխարհի ամենակարևոր թանգարաններից մեկում, և համոզմունք հայտնել, որ այն, անկասկած, Միացյալ Նահանգներում կփոխի Հայաստանի և հայկական արվեստի նկատմամբ ընկալումն ու գնահատականը: «Այս նշանավոր նախաձեռնության շնորհիվ Մետրոպոլիտենի տասնյակ հազարավոր այցելուներ կծանոթանան մեր ազգի պատմական և մշակութային ժառանգությանը, որն առաջինն է ընդունել քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն: Այսօր ներկայացվում են ավելի քան 140 նմուշներ` պատկերազարդ ձեռագրեր, եկեղեցիների մանրանկարներ, խաչքարեր, տպագիր գրքեր և այլ եզակի ցուցանմուշներ, ներառյալ Թորոս Ռոսլինի, Սարգիս Պիցակի, Թորոս Տարոնացու, Հակոբ Ջուղաեցու, Գրիգոր Տաթևացու ստեղծագործություններ»,- ասել է վարչապետը` հավելելով, որ շատերի համար Մետրոպոլիտենում «Հայաստան» ցուցահանդեսը երազանքի իրականացում է: Վարչապետը հավելել է, որ այն հնարավոր է դարձել տիկին Հելեն Էվանսի և նրա գործընկերների ջանքերի շնորհիվ: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև թանգարանի նախագահ Դանիել Վայսին, թանգարանի տնօրեն Մաքս Հոլիին, միջոցառման համակարգողներին, ինչպես նաև բոլոր անհատ նվիրատուներին, հիմնադրամներին, Երուսաղեմի և Կոստանդնուպոլսի Հայոց պատրիարքարաններին, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին:
Ցուցահանդեսը ներկայացնում է հայկական արվեստի ու մշակույթի լավագույն նմուշները՝ սկսած 4-րդ դարից մինչև 17-րդ դար: Ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի գեղարվեստական և մշակութային ձեռքբերումներին համաշխարհային համատեքստում: Ցուցադրությանը ներկայացված են թվով 140 նմուշներ:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, along with Catholicos of All Armenians Garegin II,  today visited the “Armenia!” exhibition at New York’s Metropolitan Museum. Pashinyan is in New York to attend the 73rd UN General Assembly Session.
The exhibition presents the best examples of Armenian art and culture from the 4th to the 17th century. The exhibition is dedicated to the Armenian people's artistic and cultural achievements in the global context. There are 140 items in the exhibition.
Here’s an unedited government press release on Pashinyan’s visit:
Nikol Pashinyan noted that 2018 is a symbolic year for the strengthening of U.S.-Armenian cultural ties.
“This year Armenian culture is being presented in the United States of America in an unprecedented manner. It will help make Armenian art and culture more identifiable and attractive for the friendly American people.
"This year marks the 400th anniversary of the first ever arrival of Armenians in the United States. It was in 1618, when the first Armenian, with a name Martin reached Virginia and settled himself in Jamestown. It was the head start, later on more Armenian immigrants came, bringing with them their national traditions, lifestyle and culture.
"Earlier this year, Armenian culture, customs and traditions were exhibited in the heart of the U.S. capital, Washington, DC within the framework of the Smithsonian Folk life Festival. It provided Armenian people with an opportunity to represent Armenian culture in its unique variety not only to the Americans, but also to thousands of tourists from different parts of the world.
"A few weeks ago, our two peoples jointly celebrated the 110th Anniversary of Pulitzer Prize-winner, playwright and writer William Saroyan. To celebrate his literary legacy, Saroyan’s Museum has been inaugurated in Fresno, the writer’s native town. As the culmination of this unprecedented cultural year for Armenia in the United States, I now have a great honor and personal joy to attend this unique exhibition - unique in many respects,” the Prime Minister said, adding that it represents an integrated Armenian culture as the representative of Western Culture and Christian Civilization.
The Premier noted that the exhibition brings together the Armenian heritage of 14 centuries with its priceless masterpieces from around the world in one of the most important museums in the world. Nikol Pashinyan expressed conviction that it would undoubtedly change the perception and assessment of Armenia and Armenian art in the United States.
“Due to this wonderful initiative, multiple visitors of the museum can get acquainted with the historical and cultural heritage of the nation who was the first to adopt Christianity as its state religion. More than 140 relics, illustrated manuscripts, miniatures of churches, cross-tones, printed books and other unique exhibits are displayed in the museum, among them works of such renowned authors as Toros Roslin, Sargis Pitsak, Toros Taronatsi, Hakob Jughayetsi, Grigor Tatevatsi,” Prime Minister Pashinyan said, noting that for many people this exhibition is the accomplishment of their dream. He added that it was made possible through the efforts of Mrs. Helen Evans and her partners.
Nikol Pashinyan also thanked the President of the Museum Daniel Ways, the Director of the Museum Max Holley, the event coordinators, as well as all individual donors, foundations, Armenian Patriarchate of Jerusalem and Constantinople, Mother See of Holy Etchmiadzin.