Անիլ Ագարվալի մութ գործերը
Նոյեմբերի 25-ին հանքարդյունաբերության խնդիրները քննարկող Մայնվեբ կայքում (Minweb.com) հրապարակված մի հոդվածում նշված է, որ լոնդոնյան «Վենդատա Ռեսոուրսես» եւ «Տորոնտո-լիստեդի Ստերլիտ Գոլդ» ընկերությունների հիմնական բաժնետեր Անիլ Ագարվալը կարող է կորցնել Հայաստանի ոսկու նախագիծը: «Ագարվալի կոնֆլիկտը Հայաստանի կառավարության հետ արդեն ազդել է «Ստերլիտի» բաժնետոմսերի գնի վրա եւ Կովկասի ամենահարուստ ոսկու պաշարներ ունեցող ընկերությանը դարձրել միջազգային շուկայական խաղերի առարկա»,- գրված է հոդվածում:
Հ այաստանի կառավարության հետ Ագարվալի կոնֆլիկտի հիմնական պատճառը ոսկու ձեռնարկության կողմից ոսկու իրական պաշաները թաքցնելն է: Թեեւ 2005թ. փետրվարի 2-ին ՀՀ տնտեսական դատարանում «Արարատ ոսկու արդյունահանման ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ի եւ ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական տեսչության միջեւ կնքվել է հաշտության համաձայնություն, սակայն շատ հարցեր առայսօր մնացել են անպատասխան: Հիշեցնենք, որ Բնապահպանության նախարարության բնապահպանական պետական տեսչությունը 2004թ. հունիսի 3-ին կազմած ակտում ներկայացրել է հետեւյալ փաստերը. «Սոթքի հանքավայրում վերահաշվարկի արդյունքում հայտնաբերվել են 865,2 կգ ոսկու, 3,3տ արծաթի, 0,86տ սելենի, 7,18տ թելուրի թաքցված ծավալներ: Մեղրաձորի ոսկու հանքավայրում հայտնաբերվել են 143, 4կգ ոսկու, 2,78տ արծաթի եւ 3,38տ թելուրի թաքցված ծավալներ»:
Մետաղների այս ծավալները թաքցնելու արդյունքում 900 մլն դրամ հաշվարկային ծավալով վնաս է հասցվել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Ինչպե՞ս է պատահել, որ ոսկու թաքցրած պաշարներ հայտնաբերած տեսչությունը դատարանում հրաժարվել է իր կատարած ուսումնասիրության արդյունքներից: Անհասկանալի է նաեւ, թե ինչու ՀՀ գլխավոր դատախազության կոռուպցիայի դեմ պայքարի վարչությունը, իր ձեռքի տակ ունենալով նման փաստեր, չի հարուցել քրեական գործ եւ չի կատարել քննություն' պարզելու իրականությունը: Հաշտության համաձայնագիրը լուրջ կասկածների տեղիք է տալիս.
հանրապեության լավագույն մասնագետներից կազմված խումբը չէր կարող նման սխալներ թույլ տալ:
Հնդկաստանում ծնված Անիլ Ագարվալն իր գործունեությունը սկսել է որպես մետաղի ջարդոնի մանր առեւտրական, այնուհետեւ նա պղնձե լարեր էր վաճառում Հնդկաստանի հեռահաղորդակցության ընկերություններին եւ այդպիսով մեծ կարողություն կուտակեց: 30 տարի առաջ նա տեղափոխվեց Լոնդոն:
«Կորպուոչ» (CorpWatch) կայքում «Վեդանտան սպառնում է հնդկական համայքներին» վերնագրով հոդվածում Նիտյանանդ æայարաման գրում է, որ Հարավային Հնդկաստանում Յարքուադի լեռների բարձունքում գտնվող տաճարի պատերին վերջերս հայտնվել են բազմաթիվ ճաքեր։ Մի քանի հարյուրամյակ առաջ կառուցված այդ տաճարը նման վիճակի է հասցրել վերջերս նրա շրջակայքում նոր հանքավայրի գործարկումը «Մադրաս Ալյումինիում Քոմփանի Լիմիթեդ»-ի (ՄԱԼՔՈ) կողմից, որը «Վեդանտա Ռեսոուրսես» անունով բրիտանական ընկերության մասնաճյուղն է եւ վերոհիշյալ լեռների բարձունքում արդյունահանում է բոքսիտ: ՄԱԼՔՈ-ն այդ տարածքում, մի հսկայական ջրամբարի հարեւանությամբ, կառուցել է ձուլարան, որտեղ բոքսիտը վերածվում է ալյումինի:
Ձուլարանի թափոններից առաջացած հսկայական թունավոր բլուրը ջրամբարից բաժանում է մի բարակ հողաթափ։
ՄԱԼՔՈ–ն ծագումով հնդիկ բրիտանացի միլիարդեր Անիլ Ագարվալի ստեղծած «Վեդանտա ռեսուրսես» անունով հսկա մեքենայի ընդամենը մի փոքրիկ մասնիկն է։
«Վեդանտա Ռեսոուրսես»-ն այսօր պղնձի, ալյումինի, ցինկի, կապարի եւ ոսկու արդյունահանման միջազգային ներդրումային պորտֆելով հզոր կառույց է։
Գործունեության կենտրոնը Հնդկաստանն է: Ընկերությունը ունի պղնձի եւ ալյումինի մի քանի ձուլարաններ: Ընկերության կայքում տեղադրված տարեկան հաշվետվության համաձայն' շուտով Հնդկաստանում կբացվեն եւս երկու հանքավայր եւ պղնձի երկու նոր ձուլարաններ:
«Վեդանտան» Հնդկաստանում երկու ընկերություն ունի' «Սթերլայթ Ինդասթրիս Ինդիա Էլ Թի Դի»-ն եւ «Վեդանտա Ալյումինա Էլ Թի Դի»-ն: Այս ընկերություններն իրենց հերթին ունեն հինգ մասնաճյուղեր: Այդ մասին ավելի մանրամասն կարելի է տեղեկանալ «Վեդանտա Ռեսոուրսեսի» կայքում տեղադրված 2005թ. տարեկան հաշվետվությունից:
Հնդիկ ակտիվիստ-բնապահպանները պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են կազմակերպում: Նրանց պնդմամբ' «Վեդանտա Ռեսոուրսեսի» ծրագրերը սպառնում են վերացնել խիտ անտառապատված տարածքները: Այդ տարածքներում բնակվում են վագրեր, հնդկական բիզոններ, արջեր եւ փղեր։ Նրանք նշում են, որ «վտանգի տակ են նաեւ տեղական աղքատ համայնքները»: Հնդիկ ակտիվիստները պնդում են, որ Վեդանտայի ծրագրերն անօրինական են, եւ որ կառավարությունը հանցավոր համաձայնության է եկել ընկերության հետ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը շրջանցելու նպատակով։
Հանդիպելով համայնքների դիմադրությանը' «Վեդանտա Ռեսոուրսես»-ին պատկանող «Սթերլայթը» հիմնադրել է տեղական համայնքների կարիքներին ուղղված հիմնադրամ։ «Մենք ոչ մի արտառոց բան չենք անում»,-« India's Financial Express » («Հնդկաստանի ֆինանսական էքսպրես» ) գործակալությանը հայտնել է հիմնադրամի Մանուկների աջակցման կենտրոնի ղեկավար Ս. Չաամունդին։ «Սակայն տեսնելով մանուկների աչքերում երանություն՝ երբ նրանք զգում են, որ իրենց մասին ինչ-որ մեկը հոգ է տանում, եւ փայլ աղքատ ծնողների դեմքի վրա, երբ նրանց երեխաներն ասում են «ներողություն» եւ «շնորհակալություն», ճիշտ այնպես, ինչպես այն տների երեխաները, որտեղ նրանք աշխատում են որպես ծառաներ, հուշում է մեզ, որ մենք զբաղված ենք արժեքավոր գործով»։
Սոցիալական օգնության այս ծրագրերը, սակայն, չկարողացան հակազդել «Վեդանտայի» գործունեության նկատմամբ դժգոհություններին կամ հերքել միջավայրն աղտոտելու, տեղացիներին թունավորելու եւ բնապահպանությունը շրջանցելու նպատակով պաշտոնյաների հետ հանցավոր համաձայնության գալու բազմաթիվ փաստերը։
Միշտ նոր հանքեր եւ ձեռնարկություններ գործարկելիս Ագարվալը հանդիպում էր լուրջ դիմադրությունների թե ' բնապահպանների, թե ' բնակիչների կողմից: Եղել են բազմաթիվ ցույցեր, սակայն կարճ ժամանակ անց, որպես կանոն, Ագարվալը միշտ լեզու էր գտնում կառավարության հետ:
Տեղի ունեցած պատահարների եւ գազերի արտահոսքի հետեւանքով Մադրասի Գերագույն դատարանը ստիպված եղավ հետաքննություն սկսել «Սթերլայթի» կողմից միջավայրն աղտոտելու փաստերով։ Ազգային միջավայրային վերահսկողության լաբորատորիան ընկերությանը մեղադրեց վնասակար նյութերի վտանգավոր ծավալներ միջավայր արտանետելու մեջ եւ պահանջեց փակել ընկերությունը։ Պահանջն ի կատար ածվեց: Սակայն երեք ամիս անց նույն դատարանը վերացրեց իր որոշումը, արդարացրեց «Սթերլայթին» եւ թույլատրեց դրա վերաբացումը։
2004թ.–ի սեպտեմբեր ամսվա դրությամբ, երբ Գերագույն դատարանի կողմից ուղարկված Վերահսկողության կոմիտեն այցելեց «Սթերլայթ». գործարանն արդեն արտանետում էր թույլատրված նորման չորս անգամ գերազանցող ծավալների վտանգավոր նյութեր:
Լրագրողը պարզել է, որ «Սթերլայթ»-ի մի քանի պղնձաձուլարաններ եւ զտարաններ ոչ միայն չեն անցել Հնդկաստանի օրենքով պահանջվող շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննությունը, այլեւ ընդհանրապես չեն ունեցել կառավարության թույլտվությունը այդ ձեռնարկությունների շինարարության համար:
Նիտյանանդ æայարաման պարզել է նաեւ, որ կենտրոնական կառավարությունը այդ թույլտվությունը տվել է հետին ամսաթվով, նույն կերպ' նաեւ շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձաքննության թույլտվությունը կառավարության հրահանգից հետո:
Չնայած իր կապերին եւ հսկա կարողությանը, Անիլ Ագարվալը խնդիրներ ունի օրենքի հետ թե՛ Բրիտանիայում, թե՛ Հնդկաստանում: Հնդկաստանում նրան մեղադրում են բորսայական տխրահռչակ խարդախ Հարշադ Մեհթայի հետ համագործակցելու մեջ։
«Մեծ ցուլ» անունով հայտնի Մեհթան զբաղվում էր ինսայդերային առեւտրով եւ արժեթղթերի գների մանիպուլյացիայով։ 1998–ին, երբ Բոմբեյի բորսայի ցուցանիշները շատ ցածր էին, Մեհթան զբաղված էր «Սթերլայթի» արժեթղթերի գները բարձրացնելով: Նրան հաջողվեց դրանց գինը բարձրացնել 41 տոկոսով։ Նույն տարում Հնդկաստանի Արժեթղթերի փոխանակման խորհուրդը երկու տարով արգելեց «Սթերլայթի» արժեթղթերի վաճառքը:
Սակայն Հնդկաստանի Արժեթղթերի վերաքննիչ տրիբունալը «Սթերլայթի» գործը թողեց առանց քննության: Հանքարդյունահանման ոլորտում շատերի համար բազմաթիվ հարցեր մնացին անպատասխան:
Մեծ Բրիտանիայում 2000թ.–ին Լոնդոնի աշխատանքային տրիբունալը կայացրեց մի որոշում, որով Ա. Ագարվալին ստիպեց 1,2 միլիոն դոլարի փոխհատուցում վճարել իր աշխատողներից մեկին սպառնալու համար: Այդ աշխատողին Ագարվալը ստիպել էր կեղծել Միացյալ նահանգների մի ընկերությանը ներկայացվող տվյալները։
Ըստ տրիբունալի արձանագրության' Ագարվալն աշխատողի վրա էր շպրտել իր թվային օրագիրը եւ գոռացել. «Դու դեռ իմ վատ կողմը չես տեսել։ Այնպես կանեմ, որ դու տեղ չունենաս այս մոլորակի վրա»։ 2004թ.–ի մարտին www.forbec.com -ում հրապարակված մի հոդվածում «Բիլիոնարիս» ամսագրի թղթակից Մայքլ Ֆրիդմանին այս միջադեպի առթիվ Ագարվալը պարզաբանել էր. «13 000 աշխատող ունենալիս միշտ կլինեն որոշ բողոքներ»։
Պարտադիր ստուգումներից եւ հետաքննություններից խուսափելու համար ընկերությունն այժմ փորձում է դուրս գալ Բոմբեյի Բորսայից եւ Հնդկաստանի իր բիզնեսը փոխանցել Միացյալ Թագավորություն։ «Սա առաջին Հնդկական ընկերությունն է, որը գրանցում է ստանում Լոնդոնում»,-գրում է Ֆրիդմանը,- «մինչդեռ անհրաժեշտ էր ստուգել, թե արդյոք Ագարվալի ցույց տված սեփականությունն իրականում գոյություն ունի՞, եւ արդյոք նրա վերահսկողության ստանդարտները համապատասխանու՞մ են իրականությանը։ Իրավաբաններից, բանկիրներից եւ ճարտարապետներից կազմված 120 հոգանոց թիմը մեկնեց Հնդկաստան, որպեսզի ստուգի սեփականությունը եւ ուսումնասիրի փաստաթղթերը»։

Anil Agarwal's Shady Dealings
An article published on November 25, 2005 on www.mineweb.com, an international mining publication focusing on mining finance and corporate news, suggested that Anil Agarwal, the chairman of Vedanta Resources and Toronto-listed junior miner Sterlite Gold, is likely to lose a major goldmine project in Armenia. "Agarwal's conflict with the Armenian government has already hurt the share price of Sterlite, and puts into international play one of the potentially richest of gold deposits in the Caucasus," the article states.
The main reason for the Armenian government's conflict with Agarwal is the concealment of the real reserves of gold by the gold plant. Although on February 2, 2005, the Economic Court ruled to uphold a settlement agreement signed between the Ararat Gold Recovery Company (AGRC) and the Environmental Supervision Department of the Ministry of Ecology, many problems still remain unsolved. We remind you that on June 3, 2004 the Ministry of Ecology's State Environmental Supervision Department published its findings which stated: "In an inspection carried out at the Sotk mine, 865.2 kg of gold, 3.3 tons of silver, 0.86 tons of selenium, and 7.18 tons of tellurium were discovered. An inspection of the Meghradzor goldmine in the Kotayk Marz revealed hidden resources consisting of 143.4 kg of gold, 2.78 tons of silver and 3.38 tons of tellurium." According to the ministry, the concealment of the metals cost the Republic of Armenia 900 million drams (approximately $1,800,000 USD) in lost revenues.
How did it happen that the department, which discovered the concealment of the metals, renounced the results of its investigation during the court proceedings? It is also unclear why the Anti-corruption Department of the Office of the Prosecutor General of Armenia, having the data regarding the concealed resources at its disposal, has not held an inquiry to find out the facts. The settlement agreement gives rise to serious doubts: a group consisting of leading experts could not have made such a blunder.
Born in eastern India, Anil Agarwal started out as a scrap metal merchant in Mumbai, before moving to London 30 years ago. Agarwal's fortunes soared as the small Indian company he set up in 1988 rode the telecom boom, supplying copper cables to telecom companies in India
In his article Vedanta Undermines Indian Communities published on November 15th, 2005 by Corpwatch (www.corpwatch.org) Nityanand Jayaraman writes: " A tribal temple on Shervaroyan Peak in the hills of Yercaud in Southern India recently developed several large cracks. Built several centuries ago, the temple has withstood colonization and independence. But of late, a new mine threatens to destroy this historic site. Vedanta, a fast-growing British company, owns a subsidiary - Madras Aluminium Company Limited (MALCO) - that has been strip mining this and nearby peaks for bauxite, the ore that yields aluminium."
MALCO has built on the banks of the huge reservoir on the Kaveri River in Mettur a smelter and a refinery complex where locally mined bauxite is converted into aluminium. A mountain of toxic red mud - a by-product of aluminum production - is separated from the reservoir by a flimsy embankment.
"MALCO is a small cog in the giant wheel that is Vedanta Resources, a company set up by British billionaire businessman Anil Agarwal. Today, Vedanta is a vertically- integrated behemoth with an impressive international portfolio comprising copper, bauxite (aluminium), zinc, lead and gold. In India, which remains its production base, the company runs a giant copper smelter in the coastal town of Tuticorin in the southern state of Tamil Nadu, and aluminium smelters in the central and east Indian states of Chattisgarh and Orissa.", Nityanand Jayaraman continues.
According to the company's annual report, it plans to start a massive captive mine in the Niyamagiri hills of Orissa, a smelter in nearby Lanjigarh, and a refinery also in Orissa.
Sterlite Industries India Ltd and Vedanta Alumina Ltd are Vedanta's two most significant businesses in India. Vedanta group's Indian subsidiaries include five branches. For more information see: Annual Report 2005. Vedanta Resources plc.
According to Indian activists, the projects threaten densely forested areas that are home to tigers, Indian bison, bears, and elephants. "The affected human population includes impoverished tribal communities, some of whom charge that Vedanta's projects are illegal, and that the state and central governments are colluding with the company to circumvent environmental protections," the journalist reports.
Faced with community opposition, Sterlite has set up a foundation to address local needs.
"We don't do anything extraordinary," S. Chaamundi, country head of the foundation's child welfare program told India's Financial Express. "But the glow in the eyes of the children when they feel that they have someone to bother about them, the shine in the face of the poor parents when they report their child also say 'sorry' and 'thank you,' like the children in the homes they work as housemaids or coolies, make us feel we are doing something worthwhile."
These social welfare programs have done little to blunt a long history of opposition to Vedanta or to counter evidence that it has polluted the environment, poisoned locals, and colluded with officials to bypass environmental protections.
Always when starting a new business, a smelter, a refinery or a mine, Agarwal has faced serious opposition by both the ecologists and the population. There have been numerous protest demonstrations but shortly after, as a rule, he managed to reach an agreement with the government.
"A spate of accidents and gas leaks from the factory spurred the Madras High Court to commission a report on pollution by Sterlite. NEERI - a national environmental engineering laboratory - faulted the company for discharging dangerous levels of pollution into the environment and recommended the company's closure. Barely three months later, the same court reversed itself, cleared Sterlite, and recommended its reopening", Nityanand Jayaraman reports .
By September 2004, when a Monitoring Committee (SCMC) empowered by the Supreme Court visited Sterlite, the plant was churning out four times the allowed levels of pollutants, according to the Vedanta's Annual Report 2004.
The journalist found out that all the new construction in Tuticorin has occured without the environmental clearances legally required by both the central and state governments,
and that other illegal construction at the Orissa site continues. "At the time of the Supreme Court monitoring committee's 2004 visit to Tuticorin, Sterlite had nearly completed construction of a 300,000 ton-per-year copper smelter, a 127,000 ton copper refinery, a power plant, and several other units. None had government approval", he states.
Nityanand Jayaraman also found out that the central government gave post-facto clearance to the already constructed plants - despite the fact that Sterlite had never gotten the pollution board's consent to built them.
He goes on: "Despite his high level connections, Agarwal has fallen afoul of the law in both Britain and in India where he was accused of collaborating with the infamous stock-
market scamster Harshad Mehta. Known as "Big Bull" Mehta was notorious for insider trading and manipulating stock prices." In 1998 while the Bombay Stock Exchange was performing poorly and Mehta was promoting Sterlite stock, the company's shares rose by 41 percent. That same year, the Securities Exchange Board of India (SEBI) "prohibited [Sterlite] from accessing the capital market for a period of two years," for insider trading and other offenses. A subsequent exoneration of Sterlite by the Securities Appellate Tribunal's left many questions unanswered."
"In the UK in 2000, the London Employment Tribunal awarded $1.2 million in damages to an executive whom Agarwal had harassed for refusing to falsify a presentation for a U.S. offering. According to the tribunal, Agarwal threw his digital diary at the executive, and thundered: "You have not seen my negative side, and I will make sure that you do not have a place on this planet." In the March 2004 Billionaires, Michael Freedman reported Agarwal responding that "with 13,000 employees some grievances are inevitable"". (Freedman's article was published on March 14, 2004 on www.forbes.com)
Faced with mandatory disclosures and scrutiny, the company is seeking to delist itself from the Bombay Stock Exchange and transfer its Indian holdings to the UK. "This was the first Indian mining outfit to have a primary listing [in London]," Freedman reported, "and the City needed to be satisfied that the assets Agarwal claimed truly existed and his governance standards measured up. A team of 120 lawyers, bankers and engineers went to India to verify titles and pore over the books."