Լրագրողները հրաժարվում են համագործակցել Կարեն Անդրեասյանի հետ
«Լրագրողներ հանուն մարդու իրավունքների» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարում է, որ հետ է վերցնում Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ ստորագրած համագործակցության հուշագրից իր ստորագրությունը: Հուշագիրը ստորագրվել էր անցած տարի մի քանի այլ ՀԿ-ների հետ միասին:
Մեր կազմակերպությունը, մասնավորապես, պաշտպանի գրասենյակի հետ համագործակցելու էր զինծառայողների իրավունքների պաշտպանության, բռնությունների խնդիրներով: Մենք փորձելու էինք օգտվել պաշտպանի գրասենյակի այն հնարավորություններից, որը մեզ հասանելի չէր:
Սակայն Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնը ստանձնած Կարեն Անդրեասյանը չանցավ առաջին իսկ փորձությունը: Նա չարձագանքեց և որևէ պարզաբանում կամ վերաբերմունք չարտահայտեց ՊՆ քննչական ծառայության կողմից իմ նկատմամբ սկսած կեղծ հիմքերով արշավին, այն դեպքում, երբ պաշտպանի գրասենյակը կարող էր հստակեցնել այդ հարցը:
Իսկ մեր զրույցի ընթացքում պաշտպանը բացատրում էր, որ օրենքի տառն իր համար ավելին է, քան մարդու իրավունքը:
Օրենքներն ընդունվում և կիրառվում են մարդու համար և չեն կարող գործել ի վնաս մարդու: Պաշտպանի պարտականությունն է հետևել, որ չխախտվեն Աստծո կողմից մարդուն տրված իրավունքները նույնիսկ օրենքով, որոնք գրվում են մարդու ձեռքով:
Չի բացառվում, որ պաշտպանելով օրենքը՝ պաշտպանը պաշտպանում է հենց իրեն:
Մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում այսօր աղետալի է, և խնդիրների նկատմամբ պաշտպանի այսպիսի մոտեցումը անհնարին է դարձնում մեր հետագա համագործակցությունը:

Журналисты отказываются сотрудничать с Кареном Андреасяном
Общественная организация “Журналисты во имя прав человека” заявляет, что отзывает свою подпись под Меморандумом о сотрудничестве с Защитником прав человека. Меморандум был подписан в прошлом году с несколькими другими ОО.
Наша организация сотрудничала с офисом Защитника, в частности, в вопросах применения насилия по отношению к военнослужащим и защиты их прав. Мы должны были попытаться воспользоваться и другими возможностями офиса ЗПЧ, которые были недоступны для нас.
Однако занявший пост Защитника прав человека Карен Андреасян не выдержал первое же испытание. Он не отреагировал, не представил каких-либо объяснений и не высказал своего отношения к кампании на ложной основе, инициированной в отношении меня следственной службой Министерства обороны. Между тем офис ЗПЧ мог внести ясность в этот вопрос.
А в ходе нашей беседы Защитник сказал, что буква закона для него важнее, чем права человека.
Законы принимаются и применяются для человека и не могут действовать ему во вред. Обязанность ЗПЧ следить за тем, чтобы права, данные Господом человеку, не нарушались законами, которые пишутся людьми.
Не исключено, что, защищая закон, ЗПЧ защищает именно себя.
Сегодня в Армении положение дел с правами человека находится в катастрофическом состоянии, и подобное отношение ЗПЧ к проблемам делает невозможным наше дальнейшее сотрудничество.