Վազգենաշեն. երբ գյուղացին նախընտրում է օրավարձով աշխատել, քան մշակել սեփական հողը
Ստեփանակերտ-Մարտունի մայրուղուց աջ թեքվելուց և Բերդաշենն անցնելուց հետո հողե ճանապարհին, որը տանում է Վազգենաշեն գյուղը, առավոտյան կենդանի շունչ չկար: Դժվար էր տարբերել, թե ճանապարհի եզերքի դաշտերից որն է ցորենի, որը՝ արոտավայր: Երաշտից ամեն ինչ չորացել, գետնին է կպել:
Մինչ մեքենայից ճանապարհն էի ուսումնասիրում, ականջիս հասան գործընկերոջս խոսքերը, որ երբ իրենք 90-ականների վերջին ընտանիքով Չարենցավանից տեղափոխվել են այս կողմերը, բնակավայրը շրջապատված էր մրգատու ծառերի այգիներով, որտեղ երեխա ժամանակ կարելի էր հեշտությամբ կորչել:
Մարտունու շրջանի Վազգենաշեն գյուղը (նախկինում` Ավդալ-Գյուլափլու) համայնքի կոչում ստացել է միայն 2001թ., այնինչ առաջին վերաբնակիչները բնակավայրում սկսել են հաստատվել զինադադարից անմիջապես հետո:
Ներկայում համայնքում ապրում է 310 բնակիչ: Ըստ համայնքի բուժակամանկաբարձական կետի վարիչ Մարետա Մելքոնյանի՝ այս տարի արդեն ունեցել են երկու ծնունդ և մինչև տարեվերջ սպասում են ևս երեքին: Ի տարբերություն անցած տարվա` այս տարի ծնունդների թիվը աճել է ընդամենը երկուսով:
Եվս մի քանի կիլոմետր տափաստան, և ահա առաջին ավերակը, որը ձեռքի տակ եղած շինանյութերից վեր են ածել գոմի: Վազգենաշենի (նախկին Ավդալի հատվածում) առաջին բնակիչները նույն շրջանի Հացի գյուղից տեղափոխված Բալայանների ընտանիքի անդամներ են:
90-ականներից մինչ այսօր Վազգենաշենի այդ հատվածում այդպես էլ ոչ ոք բնակություն չի հաստատել: Բալայանները պատերազմից հետո կանգուն մնացած երկու ավերակներից մեկը սեփական ուժերով գոմ են սարքել, իսկ մյուսը՝ տուն: Միշա Բալայանը արդեն մոտ 20 տարի ապրում է այդ տանը իր արդեն տարեց ծնողների հետ:
| Միշան և մայրը` Դաարիկո Բալայանը |
Միշայի կինն ու երկու անչափահաս երեխաները ապրում են Հացի գյուղում: Բալայաններին արտաքին աշխարհի ու ընտանիքի` հարևան գյուղում ապրող մնացած անդամների հետ կապող օղակը հեռուստացույցն է (Էլեկտրականությունը 2-3 տարի առաջ սեփական ուժերով են անցկացրել), հեռախոսը և գյուղական ճանապարհներին հալումաշ եղած հին «Նիվա»-ն:
«Զինադադարից անմիջապես հետո, 5 ոչխար ու 2 կով վերցրած, եկել ենք ստեղ և սկսել անասնապահությամբ զբաղվել: Կամաց-կամաց շատացրել ենք, և ժամանակ ա եղել` մոտ 80 գլուխ կով ենք ունեցել: Հիմա միայն 47 գլուխ կով,18 ոչխար և 130 հավ ու հնդկահավ ունենք: Արդեն քանի տարի է, իրացումը շատ դժվար է: Շաբաթներով Ստեփանակերտի ու Մարտունու մսավաճառներին խնդրում ենք, որ միսն ընդունեն: Այնինչ մենք տարեկան 15-20 ցուլի իրացման խնդիր ունենք: Միակ լավ սեզոնը ամանորյա և այլ տոների նախօրեն է: Կաթի իրացումն էլ խնդիր ա դառել: Մինչև վերջերս գյուղում «Արցախկաթ»-ն ընդունման կետ ուներ, հանձնում էինք, էդ էլ փակեցին: Հիմա էս շոգին մինչև կաթն ամենամոտիկը շրջկենտրոն՝ Մարտունի, ես հասցնումՙ արդեն փչանում ա: Ճարներս կտրած` պանիր ենք անում, ինչն էլ սեզոնին կիլոն 1000 դրամից ավել չես վաճառի»,- ասում է Միշան:
Ֆերմերի խոսքով՝ գյուղի պայմանները բարենպաստ են անասնապահության համար, բայց վերջերս երաշտի պատճառով և խոտն է քիչ, և ջուրն է պակասել: Ամեն դեպքում ջրի հարցում Միշայի ընտանիքը դեռևս շահեկան վիճակում է: Նրանք մոտակայքում հոսող առվակից «ջուր են քաշել»: Իսկ ահա Ավդուռ գյուղից չոբանն ամեն օր հոտը ջրելու համար գալիս է Վազգենաշեն (Ավդալի մասը):
Գյուղատնտեսություն առանց ջրի
Արցախում վերջին մի քանի տարիների երաշտից բացի մի շարք համայնքներում իրավիճակը ավելի է բարդացնում ոռոգման և խմելու ջրի քչությունը, որոշ դեպքերում էլ` դրանց իսպառ բացակայությունը: Վազգենաշենը բացառություն չէ: Ոռոգման ջուր, ըստ գյուղացիների, երբեք էլ չեն ունեցել: Խմելու ջրի հետ խնդիրներն էլ, համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Շահեն Պողոսյանի խոսքով, սկսվել են հինգ տարի առաջ: Այս տարի 900 հա դաշտից երաշտի պատճառով բերք չկար:
Ինչ վերաբերում է խմելու ջրին, ապա այսօր բնակիչներն օրական երկու անգամ են ջուր ունենում, առավոտյան` մեկ ժամով, իսկ երեկոյան՝ 40 րոպեով: Այդ ժամանակն էլ, ըստ Շահեն Պողոսյանի, պայմանական է` կախված նրանից, թե տունը որքան է հեռու ջրամբարից:
Ռուբեն Ռամազյանը բազմանդամ ընտանիքի հայր է: Երեք տարի առաջ տնամերձ հողատարածքում նռան այգի է հիմնել: Այսօր 610 նռան տնկիները Ռուբեն պապը թոռների հետ դույլերով է ջրում:
| Ռուբեն Ռամազյանի նորատունկ նռան այգին |
«Մոտակա առուներից մեկից իմ ուժերով ջուրը հասցրել եմ բակ, որ գոնե բանջարանոցը մշակենք, բայց ջրի ճնշումը էնքան թույլ ա, որ նռան այգի չի հասնում: Ինչ արած, արդեն երկրորդ տարին է, ինչ դույլերով ենք ջրում, ափսոս ա, ծառերը չչորանան»,- ասում է նա:
Խնդիրը լուծելու համար վերջերս մաքրել են դեռ խորհրդային տարիներից մնացած արտեզյան ջրհորերից մեկը, բայց եղանակների տաքացման պատճառով ջուրը դարձյալ պակասել է:
Ջրի պակասի պատճառով գյուղացիների մեծ մասը սեփական հողը մշակելու փոխարեն նախընտրում է օրավարձով աշխատել հարևան գյուղացիների համար: Սեզոնին, Վազգենաշենի համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Շահեն Պողոսյանի խոսքով, 60-70 հոգի օրական 5000 դրամով աշխատում են շրջանի տարբեր բնակավայրերի դաշտերում ու այգիներում:
Մոտ 8-9 ընտանիքի տղամարդիկ էլ խոպան են գնացել արտերկիր, որոնց ընտանիքների մի մասն էլ Վազգենաշենից հետ վերադարձել են Հայաստանի Հանրապետություն:
Սիրիահայերը Վազգենաշենում
Մինչև Սիրիայի վերջին դեպքերը, երբ բավական թվով սիրահայեր հաստատվեցին ՀՀ-ում և Արցախում, 4 սիրիահայ ընտանիքներ Վազգենաշենում հաստատվել էին դեռ 2000-ականներին: Այսօր նրանցից միայն մեկ ընտանիք է մնացել:Մեկը Սիրիա է վերադարձել, մյուս երկուսն էլ` Հայաստան:
Նախկին զինվորական Եսայի Ջուրյանը կնոջ հետ Քեսաբից Վազգենաշեն է տեղափոխվել 2001թ: Եսային հիշում է, որ այն ժամանակ, երբ ինքը մտադրվեց հաստատվել հայրենիքում, մի օդանավի գնով կարելի էր տուն գնել Հայաստանում, բայց ինքը նախընտրեց պայքարած Արցախի հողում հաստատվել:
| «Մեր այստեղ գալու միակ նպատակը մի ավերակ կարգի բերելն էր ու այստեղի մարդկանց հետ ուրախությունն ու տխրությունը կիսելը»,- ասում է սիրիահայ Եսային: |
Մնացածների պես իրենք էլ հողագործությամբ ու անասնապահությամբ էին զբաղվում: Երաշտի պատճառով բերք չկար, և եղած անասունները վաճառեց` վնասները փակելու համար: Վերջերս էլ սրտի վիրահատությունից հետո այլևս անկարող է ծանր գործ անել:
«Հիմա էլ ջուր չկա, որ գոնե տնամերձը մշակենք: Տարիներ առաջ տնկած ծառերը չորանում են: Ողջ ունեցվածքս 1 կով է, 2 խոզ և 15 հավ: Դրանից ստացված եկամուտով էլ յոլա ենք գնում, չենք բողոքում»,- ասում է նա:
Չնայած դժվարություններին` Սիրիա վերադառնալու մասին խոսք անգամ չկա. Եսային ասում է, որ, այո, Քեսաբն իր ծննդավայրն է, բայց այն Հայաստանի մեջ չէ:

Karabakh Villagers Prefer to Work for Others Than Cultivate Their Own Land
This year's drought, as well as the shortage and in some cases, complete lack of water in general is causing many residents of the village of Vazgenashen in the Nagorno-Karabakh region of Martouni to work for others for a daily fee instead of cultivating their own land.
Turning right from the main Stepanakert–Martouni road and passing Berdashen, we didn't encounter a soul in the morning on the dirt road that leads to the village of Vazgenashen. It was hard to distinguish from the lands at either side of the road which were wheat crops and which were pasture. The drought dried up everything.
While I was surveying the road from the car, I heard my colleague say that when his family moved from Charentsavan to this area at the end of the 90s, the place was surrounded by fruit orchards, where it was easy to disappear as a child.
The rural community of Vazgenashen in the region of Martouni in Nagorno-Karabakh was recognized as a community only in 2001, and the first residents relocated there immediately after declaration of the ceasefire.
The current population is 310. According to head of the medical and obstetric center Mareta Melkonyan, there were two births in the village this year and three more are expected by the end of the year, which would mean two more births this year than last year.
A few more kilometers along the steppe and we reach the first ruins, which were turned into a barn from whatever construction material was available. The first residents of Vazgenashen were members of the Balayan family who moved from the village of Hats in the same region.
From the 90s till today, no one has settled in this area of Vazgenashen. After the Karabakh War, the Balayans turned one of the two ruins into a barn and the other into a house. Misha Balayan has been living in that house for almost 20 years with his now elderly parents.
Misha's wife and two small children live in the village of Hats. That which connects the Balayans to the outside world and family members living in the neighboring village are the television (they installed electricity themselves 2–3 years ago), the telephone, and the ancient Niva that's worn out on these village roads.
"Immediately after the ceasefire, we came here with 5 sheep and 2 cows and began working in animal husbandry. Gradually, we increased [the livestock] and at one time we had about 80 cows. Now we only have 47 cows, 18 sheep, and 130 chickens and turkeys. It's been a few years that sales have been bad. We ask meat sellers in Stepanakert and Martouni for weeks on end to take our meat. We're unable to sell 15–20 bulls a year. The only good season is on the eve of new year and other holidays. Selling milk has become a problem as well. Until recently, Artsakh-Kat had a collection point in the village; we would deliver [to them, but] they closed that too. Now, in this heat, by the time you deliver the milk to the closest regional center, Martouni, it goes bad. Having no choice, we make butter, which you won't sell for more than 1,000 dram [about $2.44 USD] a kilo during the season," says Misha.
According to the farmer, conditions in the village are favorable for breeding animals, but recently, because of the drought, both hay and water have decreased. In any case, Misha's family still has an advantageous position: they "draw water" from the stream flowing nearby. While shepherds come from the village of Avdur to Vazgenashen every day to water their flock.
Agriculture Without Water
Apart from the drought, complicating the situation more in recent years in Artsakh has been the shortage — and in some cases, complete lack — of irrigation and drinking water. Vazgenashen is no exception. Villagers say they've never had irrigation water. And the problems with the drinking water, according to staff secretary Shahen Poghosyan, began 5 years ago. This year, 900 hectares of land yielded no crops due to the drought.
As for drinking water, residents get water into their homes twice a day — once in the morning, for an hour, and once in the evening, for 40 minutes. And this too, according to Poghosyan, depends on how far the house is from the reservoir.
Father of a large family, Ruben Ramazyan three years ago planted a pomegranate orchard in the land adjacent to his home. Today, Ruben, with the help of his grandchildren, waters his 610 pomegranate saplings using buckets.
"I managed to draw water from one of the nearby streams to my yard, so that at least we can develop the vegetable garden, but the water pressure is so weak that it doesn't reach the pomegranate orchard. What can I do? It’s already the second year that we've been.  watering [the orchard] using buckets; it's a pity, so the trees don't dry out," he says.
To solve the problem, they cleaned one of the artesian wells left over from the Soviet years, but due to warming temperatures, the water again decreased.
Because of the lack of water, a majority of villagers instead of cultivating their own land prefer to work for neighboring villagers for a daily fee. During the season, according to Poghosyan, 60–70 people work for 5,000 AMD (about $12.20) in the region's various fields and orchards.
The men of 8–9 families have gone to work abroad and some of these families decided to move from Vazgenashen to the Republic of Armenia.
Syrian-Armenians in Vazgenashen
Prior to recent events in Syria, after which a large number of Syrian-Armenians settled in the Republic of Armenia and Artsakh, 4 Syrian-Armenian families moved to Vazgenashen in the 2000s. Today only one of these families remains. One returned to Syria, while the other two, to Armenia.
Former military officer Yesayi Juryan and his wife moved to Vazgenashen from Kessab in 2001. Yesayi recalls when he sought to settle in the homeland, for the cost of a plane ticket you could buy a house in Armenia, but he preferred to settle in lands that were fought for, in Artsakh.
Like everyone else, they also farm and breed animals. Yesayi says there was no harvest this year because of the drought, and he sold his livestock to cut his losses. After recent heart surgery, he is no longer able to do heavy work.
"And now there's no water to at least cultivate [the land] adjacent to the house. The trees [I] planted years ago are drying out. All I have is 1 cow, 2 pigs, and 15 chickens. We make do with the income received from that; we don't complain," he says.
Despite the difficulties, there's no talk of returning to Syria: Yesayi says that though Kessab is his birthplace, it's not in Armenia.