Հնարավոր է՝ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ՄԻԵԴ բողոք ներկայացնեն նրա քաղբանտարկյալ լինելու հարցով
Կախված երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի վերաբերյալ գործի ընթացքից՝ հնարավոր է, որ նրա պաշտպանները երրորդ բողոքը ներկայացնեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան: Այս մասին Քոչարյանի գործով նիստի մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց նրա պաշտպան Արամ Օրբելյանը:
Բողոքն անհրաժեշտության դեպքում կներկայացվի Մարդու իրավունքների Եվրոպական կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի հիմքով: Ըստ այդ հոդվածի՝ Կոնվենցիայով սահմանված իրավունքների ու ազատությունների սահմանափակումները չեն կիրառվում որևէ այլ նպատակով, բացի այն, ինչի համար դրանք նախատեսված են:
Խոսքն, ըստ էության, Քոչարյանի՝ քաղբանտարկյալ լինելու հարցի մասին է:
«Միջազգային մի շարք կառույցների կողմից քաղբանտարկյալի վերաբերյալ տված սահմանումները վերաբերվում է նաև պարոն Քոչարանին»,- ասաց Արամ Օրբելյանը:
Պաշտպանի խոսքով՝ Հայաստանի դատական ատյաններում Քոչարյանի` քաղբանտարկյալ լինելու հարցը չի քննարկվում: «Այստեղ վեր ենք հանում իրավական խախտումները, որոնք մշակման փուլում են: ՄԻԵԴ դիմելը կախված չէ միայն այսօրվա դատական նիստի արդյունքից, որը իհարկե կարևոր է, բայց հաշվի է առնվելու նաև գործի ընթացքը»,- ասաց Արամ Օրբելյանը:
Պաշտպանը տեղակացրեց, որ իրենք քննարկում են Հայաստանում և Հայաստանից դուրս տարբեր իրավաբանների և իրավաբանական կառույցների դիրքորոշումները ևս բողոքում ներառելու հարցը:
«Այս պահին քննարկումների մեջ ենք Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի իրավական դոկտորների հետ, որոնց կողմից Քոչարյանին առնչվող տարբեր հարցերի վերաբերյալ տարբեր կարծիքներ են հնչել»,- ասաց Օրբելյանը:
Դատարանն այժմ քննում է նրա կալանքի ժամկետը երկարացնելու և գրավի դիմաց ազատ արձակելու երկու միջնորդությունները:

Адвокаты Роберта Кочаряна могут обратиться в Евросуд
В зависимости от хода дела второго президента РА Роберта Кочаряна его адвокаты могут обратиться с жалобой в Европейский суд по правам человека. Об этом до начала заседания по делу Кочаряна журналистам сообщил адвокат Кочаряна Арам Орбелян.
В случае необходимости жалоба может быть основана на ст.18 Европейской конвенции о правах человека. Согласно этой статье, “ограничения, допускаемые в настоящей Конвенции в отношении указанных прав и свобод, не должны применяться для иных целей, нежели те, для которых они были предусмотрены".
По сути, речь идет о том, что Кочарян является политзаключенным.
“Определения, установленные рядом международных структур для понятия “политзаключенный”, касаются также г-на Кочаряна”,- сказал Арам Орбелян.
По словам адвоката, вопрос о том, что Кочарян является политзаключенным, в судебных инстанциях Армении не обсуждается. “Обращение в ЕСПЧ зависит не только от результатовв сегодняшнего судебного заседания, которые, конечно, очень важны. Будет также учтен ход дела”,- отметил Арам Орбелян.
По словам адвоката, они обсуждают вопрос включения в жалобу позиций юристов и юридических структур, действующих как в Армении, так и за ее пределами.
“В настоящее время мы проводим обсуждения с докторами юриспруденции из Франции и России, которые высказывали различные мнения по касающимся Кочаряна вопросам”,- сообщил Орбеляян.
Напомним, что в Специальной следственной службе рассматривается дело о ссобытиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване, в рамках которого 26 июля 2018 г. второму президенту Армении Роберту Кочаряну было предъявлено обвинение в свержении конституцицонного строя страны. Суд первой инстанции принял решение об аресте Кочаряна, однако Апелляционный суд освободил экс-президента.
15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда и напраавил дело в тот же суд для проведения нового следствия. 7 декабря суд под председательством судьи Рубика Мхитаряна оставил в силе решение суда первой инстанции об аресте Кочаряна.
В настоящее время в суде рассматриваются два ходатайства – о продлении срока ареста Роберта Кочаряна и о его освобождении под залог.