Հայկ Սարգսյանի խոսքով՝ Պրահայում ձերբակալված եղբայրը ընտիր պայմաններում է պահվում
Ալեքսանդր Սարգսյանի որդին՝ Հայկ Սարգսյանը, խոսել է Պրահայում ձերբակալված իր եղբոր՝ Նարեկ Սարգսյանի հետ: Այս մասին իր դատական նիստից առաջ լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ ասաց Հայկ Սարգսյանը:
Լրագրողների հարցին՝ եղբայրը ի՞նչ պայմաններում է պահվում, Հայկ Սարգսյանը պատասխանեց՝ ընտիր: Հարցին՝ ինչ դժգոհություններ է ներկայացրել, Սարգսյանը պատասխանեց՝ ոչ մի:
Նշենք, որ այսօր Հայկ Սարգսյանի գործի քննությունը հետաձգվեց մեղադրող դատախազի բացակայության պատճառով: Հայկ Սարգսյանը մեղադրվում է 2007 թվականին սպանության փորձ կատարելու և ապօրինի զենք-զինամթերք կրելու մեջ:
Քննչական կոմիտեի վարույթում քննվող գործի շրջանակներում, ըստ ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության, փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ քաղաքացի Դավիթ Սիմոնյանը 2007 թվականի ապրիլի 1-ին Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանի բնակության վայրի՝ Երևան քաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11 շենքի բնակարանի նկուղային հարկում գտնվող սենյակում հրազենային վնասվածք է ստացել Հայկ Սարգսյանի արձակած կրակոցի հետևանքով։
Միջադեպից հետո Դավիթ Սիմոնյանը հայտնել է, թե իր վնասվածքը մեկ այլ անձ է պատճառել, և դա եղել է անփութության հետևանք: Դրանից հետո քրեական գործի վարույթը կարճվել է:
Վերջերս Սիմոնյանը հանցագործության մասին հաղորդում է տվել ու հայտնել, որ Հայկ Սարգսյանն է պատճառել իր վնասվածքը, և նոր երևան եկած հանգամանքի հիմքով` գործը վերաբացվել է:
Հարուցված քրեական գործի շրջանակներում Հայկ Սարգսյանին մեղադրանք է առաջադրվել և նրա նկատմամբ խափանման միջոց էր ընտրվել կալանավորումը, որը փոխվել է 50 մլն դրամ գրավով:

По словам Айка Саргсяна, задержанный в Праге его брат содержится в отличных условиях
Племянник бывшего президента и премьер-министра Сержа Саргсяна Айк Саргсян прокомментировал задержание в Праге своего брата, Нарека Саргсяна. Об этом Саргсян сообщил журналистам до начала судебного заседания по своему делу.
На вопрос, в каких условиях содержится его брат, Айк ответил: в отличных.
Отметим, что сегодня заседание по делу Айка Саргсяна было отложено из-за отсутствия обвинителя. А.Саргсян обвиняется в совершенной в 2007 году попытке убийства и хранении незаконного оруж ия и боеприпасов
В рамках дела, которое расследуется в Следственном комитете, получены фактические данные о том, что в апреле 2007 г. гражданин Давид Симонян, находясь в подвальном помещении дома номер 11 по улице Туманяна, где проживает Айк Саргсян, получил огнестрельное ранение вследствие произведенного последним выстрела.
После инцидента Д.Симонян заявил, что его по небрежности ранил другой человек. На этом основнаии уголовное дело было закрыто.
Однако недавно Симонян представил сообщение о преступлении, в котором отметил, что телесное повреждение ему причинил Айк Саргсян. В свете вновь открывшихся обстоятельств расследование уголовного дела было возобновлено.
Айку Саргсяну предъявлено обвинение. В отношении него была избрана мера пресечения в виде ареста, которую затем заменили на освобождение под залог в 50 млн драмов.