32 տարում 37 մլն մոմ պատրաստած գործիքը՝ Թեհրանի հայոց ազգային թանգարանում
Թորգոմ Յունեսյանը Թեհրանի հայկական եկեղեցիներին 32 տարի մոմ է մատակարարել: Նա այդ տարիների ընթացքում իր գործիքով 37 մլն 373 հազար 500 մոմ է պատրաստել:
Թորգոմ Յունեսյանն այդ աշխատանքը սկսել է 1975 թվականի հունվարի 19-ից և շարունակել մինչ կյանքի վերջ. մահվանից մեկ տարի առաջ է դադարել զբաղվել այդ աշխատանքով:
Թորգոմը մոմը պատրաստել է մեղրամոմից, պարաֆինից և հատուկ պոլիմերներից և կանոնավոր կերպով անձամբ հանձնել է Թեհրանի հայկական եկեղեցիների լսարաններին ու պատասխանատուներին:
Թորգոմ Յունեսյանը 2008 թվականին մահացել է` 73 տարեկանում: Հենց այդ թվականին էլ Թեհրանում բացվել է Արտակ Մանուկյանի անվան հայոց ազգային թանգարանը: (Արտակ Ս. արք. Մանուկյանը 1969-ից ինչև 1990թ. Թեհրանի թեմի առաջնորդն է եղել):
Թորգոմի մոմապատրաստման գործիքը պահպանվել է և այսօր ներկայացված է Թեհրանի Արտակ Մանուկյանի անվան հայոց ազգային թանգարանում:
Թանգարանի տնօրեն Ալիս Շահմուրադյանն ասում է, որ շատ տեղեկություններ չեն պահպանվել մոմ պատրաստողի մասին: Կցկտուր տեղեկությունները հասել են ընտանիքի անդամներից, որոնք հեռացել են Թեհրանից:
Երբ թանգարանը բացելու նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթացել, հայտարարել են, որ ով ինչ հնություն կամ արժեքավոր իր ունի, թող բերի: Թորգոմ Յունեսյանի կինն էլ եկել, առաջարկել է, եթե թանգարանի համար գտնեն, թող վերցնեն ամուսնու մոմապատրաստման գործիքը: Առավել ևս, իրենք պատրաստվել են մեկնել Միացյալ Նահանգներ: Այսպես՝ մոմ պատրաստելու գործիքը հայտնվել է թանգարանի նմուշների տեսանելի վայրում:
Սկզբից նմուշները քիչ են եղել: Տնօրեն Շահմուրադյանն ասում է, որ վերջին 2-3 տարվա ընթացքում 200 գույք է ավելացվել: Նմուշ նվիրաբերողները հետագայում պարբերաբար այցելում են թանգարան՝ տեսնելու, թե ինչպես է պահպանվել իրենց հոր կամ հարազատի իրը: Ուրախանում են, երբ գտնում են նմուշը՝ պահպանված և թանգարանում պատվավոր տեղերից մեկը զբաղեցնելիս:
Թանգարանը գործում է Թեհրանի Հայոց թեմի թեմական խորհրդի ներքո: Այն փոքրիկ հավաքածու է ներկայացնում` Իրանում ապրող հայերի պատմության, մշակույթի և սովորույթների մասին:
Արտակ Մանուկյանի անվան թանգարանն Ամանորին հատկապես մարդաշատ է, որովհետև պարսիկ հյուրեր շատ են լինում: «Մենք փորձում ենք թանգարանը փակ չպահել: Մի փոքր առաջ պետական թանգարանի տնօրինությունն էր այստեղ, գալիս են, շնորհավորում են: Քաղաքապետարանից են գալիս»,- ասում է Ալիս Շահմուրադյանը:
Այս թանգարանը նաև Իրանի կառավարության ուշադրության կենտրոնում է: Եթե օտարերկրյա հյուրեր են ունենում, անպայման բերում են` ցուցադրելու հայերի` որպես ազգային փոքրամասնության ներկայացվածությունն Իրանում: Այդ թանգարանի նմուշներից հաճախ ազգային թանգարան կամ Իրանի այլ թանգարաններ են տանում, որպեսզի ցույց տան, որ քրիստոնյա ժողովուրդը նույնպես մշակույթ ունի Իրանում:
«Պարծենում են հայերով, որ Իրանի նման երկրում մի հատ փոքրամասնություն կարողացել է սենց թանգարան դասավորել: Երեք ամիս առաջ հավաք կար` 37 երկրից մարդ կար, 100 անդամով այցելության եկան՝ լրագրողներ, դասախոսներ, տեսնեիք՝ ինչպես էր լցված մեր թանգարանը»,- հիշում է տնօրենը:
1000 այցելու միայն Իրանի Ամանորին՝ Նովրուզին են ունենում: «Այդ տոն օրերը մեզի շատ-շատ է օգնում: Մեր դռնապանը հազիվ է դուռը պահում»,- պատմում է տնօրենը:
Այցելուների հետաքրքրությունը, տնօրենի խոսքով, պայմանավորված է այլ ազգով նրանց հետաքրքրասիրությամբ: Բացի դրանից, թանգարանն այնպիսի փողոցում է, որտեղ կրոնական տարբեր կոթողներ են հանգրվանել: Դիմացը զրադաշտների աղոթատեղին է: Մի փոքր վերևում՝ հրեաների, կողքը՝ պարսիկների մզկիթն է, ավելի վերև ընկած տարածքում երկու թանգարան կա, ու հետո էլ Իրանի ազգային թանգարանն է:
«Այս փողոցին ասում են «հոգևոր փողոց»: Եթե այցելություններն առավոտյան սկսում են մեզ մոտից, ավարտում են պետական թանգարանով, որտեղ նաև ճաշելու տեղ կա: Կամ էլ էնտեղից են սկսում, մեզ մոտ վերջացնում, մեր կողքն էլ՝ քյաբաբի տեղ կա: Այս փողոցը շատ է ճանաչված, և որ մեկն էլ գալիս է, անպայման այցելում է մեզ»,- ամփոփում է Ալիս Շահմուրադյանը:

37 Million Candles in 32 Years: Machine Now on Display at Tehran’s Armenian National Museum
Hetq reporter Kristine Aghalaryan visited Iran for the New Year. Here’s a story she filed from Tehran.
Torkom Yunesyan supplied Armenian churches in Tehran with candles for 32 years.
He made the candles himself, starting in 1975 and continuing almost until the day he died in 2008 at the age of 73.
Over the years it’s estimated that Mr. Yunesyan manufactured 37,373,500 candles on the contraption seen below. He used beeswax, paraffin, and various polymers to fashion the candles, personally delivering them to church officials.
Mr. Yunesyan's candle making machine is now housed in Tehran’s Artak Manukyan Armenian National Museum, which opened in 2008. (Archbishop Artak Manukyan served as the Primate of the Armenian Apostolic Church in Tehran from 1969-1990).
Museum Director Alis Shahmuradyan says much information about the candle maker hasn’t been preserved, and that only bits and pieces are known about him through family members.
Before the museum opened, a call went out to the Armenian community requesting that those possessing antiques and other valuables should bring them for display.
Mr. Yunesyan's wife offered to donate the candle making machine and the museum accepted. It was a fortuitous decision, since the Yunesyan family was about to relocate to the United States and the machine might have never survived.
The relic is now prominently displayed in the museum for all to see.
Director Shahmuradyan says when the museum opened there wasn’t much on display. Luckily, over 200 new items have been donated in the past few years.
The museum, operated by the local diocesan council, affords visitors a tiny glimpse into the rich cultural traditions and history of Armenians in Persia, now Iran.
“We try to keep the museum open all the time. Recently, a delegation from the State Museum Directorate visited. They congratulated us. They visit from the Tehran Municipality as well,” says Mrs. Shahmuradyan.
The museum was particularly busy at New Years, according to the director, since many non-Armenians visited as well.
The museum, despite its size, has a great reputation within Iran. The government even takes foreign guests and dignitaries to the museum, which is accessed through the courtyard of Tehran’s Sourb Astvatzatzin.
Items from the museum are sometimes loaned out to Iran’s National Museum and other galleries for display.
“They are proud of Armenians. They want to show that a minority in a country like Iran has been able to organize a museum. There was a conference three months ago. 100 people from 37 countries visited our museum. There were journalists and lecturers. You should have seen how packed the place was,” says Mrs. Shahmuradyan.
She says that some 1,000 people visited the museum during the holidays alone and that the door keeper had his hands busy those few days.
The director says that ethnic Persians and other non-Armenians visit the museum out of curiosity. For many, she says, it’s the first time seeing a culture other than their own.
The museum also attracts those visiting other houses of worship nearby. There’s a Zoroastrian temple across the street. A Jewish synagogue is up the street and there’s a mosque further up. Iran’s National Museum is a hop and a skip away.
“They call this the spiritual street,” says Mrs. Shahmuradyan. “If visitors start the day at our museum, they wind up at the National Museum, where there’s a place to eat. They also do the opposite. There’s a kebab joint near us. They eat there. The street is pretty famous. Anyone coming here winds up at our museum.”