Արմեն Գևորգյանը՝ լրագրողներին. «Խնդրում եմ՝ ինձ հաջողություն մաղթեք»
Վերաքննիչ քրեական դատարանում քիչ առաջ վերսկսվեց նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով վերաքննիչ բողոքների քննությունը: Դատարան ժամանած Արմեն Գևորգյանը լրագրողների շատ հարցերի չպատասխանեց՝ փոխարենն առաջարկելով իրեն հաջողություն մաղթել:
«Ձեզ ամենայն բարիք և ինձ, խնդրում եմ՝ հաջողություն մաղթեք»,- ասաց Արմեն Գևորգյանը:
Ըստ մամուլում առկա տեղեկությունների՝ Արմեն Գեւորգյանը 2008 թվականին հայտնի գաղտնի շտաբի անդամ է եղել, որը գործում էր Բաղրամյան 26-ում, հենց այս շտաբում էին կայացվում հետընտրական իրադարձությունների վերաբերյալ բոլոր որոշումները:
Հարցին՝ ճիշտ են արդյոք այն տեղեկությունները, որ Գևորգյանը եղել է այդ շտաբի անդամ, վերջինս պատասխանեց, որ ինքը նմանատիպ կառույցի մասին տեղեկություններ չունի:
«Սիրելի՛ բարեկամներ, մեկ անգամ ևս ուզում եմ ասել, որ գործը քննվում է դատարանում, երբ որ կավարտվի բոլոր անհրաժեշտ տեղեկությունները, պարզաբանումները իմ փաստաբանները կներկայացնեն: Այս պահի դրությամբ նախորդ իմ ասածներից որեւէ բան չունեմ ավելացնելու, ոչ պակասացնելու»,- ասաց Գևորգյանը:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 11-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի, սկսել և րոպեներ անց հետաձգել էր Արմեն Գևորգյանի գործով բողոքների քննությունը, և այն շարունակվում է այսօր:
2018-ի դեկտեմբերի 11-ին Գևորգյանին երեք նոր մեղադրանք էր առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացում, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալ և սահմանադրական կարգը տապալելուն օժանդակել, և նրան կալանավորելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան:
Դեկտեմբերի 14-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արման Հովհաննիսյանի, մերժել է նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանին կալանավորելու վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը:
Դատախազությունն այս որոշումը բողոքարկել է: Արմեն Գևորգյանի պաշտպանական կողմը ևս մասնակի բողոքարկել է առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:
Առաջին ատյանի դատարանը գտել է, որ Գևորգյանին մեղսագրվող երկու հոդվածների՝ սահմանադրական կարգի տապալմանն օժանադակելու և պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու դեպքում առկա չէ հիմնավոր կասկած, որ նա կատարել է իրեն վերագրվող արարքները, սակայն նրան մեղսագրվող 190-րդ հոդվածի՝ փողերի լվացման դեպքում արձանագրել է՝ հիմնավոր կասկածն այն մասին, որ Գևորգյանը կատարել է իրեն վերագրվող արարքն, առկա է, բայց չկան նրան կալանավորելու հիմքեր:
Այս վերջին հանգամանքն է, որը Գևորգյանի պաշտպանական կողմը վիճարկում է:
Վերաքննիչ բողոքով Գևորգյանի պաշտպանները դատարանից խնդրում են փոփոխել առաջին ատյանի դատարանի պատճառաբանությունը՝ կապված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածին, և կայացվող նոր դատական ակտով՝ հաստատված համարելով հանգամանքը, որ առկա չէ հիմնավոր կասկած առ այն, որ Արմեն Գևորգյանը կատարել է Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով իրեն մեղսագրվող արարքը:

Армен Геворкян – журналистам: “Пожелайте мне удачи”
Немрногим ранее в Апелляционном уголовном суде возобновилось рассмотрение апелляционных жалоб по делу бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна. Прибывший на заседание суда Геворкян не пожелал отвечать на вопросы журналистов, попросив вместо этого пожелать ему удачи.
Согласно опубликованным в прессе сведениям, в 2008 г. Армен Геворкян был членом секретного штаба, который действовал в резиденции президента на Баграмяна, 26. Именно в этом штабе принимались все решения по поствыборным процессам.
На вопрос о том, действительно ли он был членом этого штаба, Армен Геворкян сказал, что понятия не имеет о подобной структуре.
11 января в Апелляционном суде под председательством судьи Рузанны Барсегян началось и спустя несколько минут было отложено рассмотрение жалоб по делу Армена Геворкяна. Сегодня суд продолжил рассмотрение этого дела.
11 декабря 2018 г. Геворкяну было предъявлено три новых обвинения – в отмывании денег в особо крупном размере, получении взятки в особо крупном размере и содействии свержению конституционного строя. Кроме того, в суд было представленоо ходатайство об аресте бывшего вице-премьера.
14 декабря ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Армана Ованнисяна отклонил ходатайство Специальной следственной службы об аресте А.Геворкяна.
Прокуратура обжаловала это решение. Адвокаты тоже частично обжаловали решение суда первой инстанции, отметив, что во вменяемых Армену Геворкяну двух обвинениях – содействие свержению конституционного строя и получению должностным лицом взятки в особо крупном размере – отсутствует обоснованное подозрение в совершении этих деяний. Однако по части статьи об отмывании денег констатировано наличие обоснованного подозрения в совершении Геворкяном данного деяния и вместе с тем отсутствие оснований для его ареста. Именно последнее обстоятельство и оспаривают адвокаты бывшего вице-премьера.
В апелляционной жалобе сторона защиты просит суд считать доказанным отсутствие обоснованного подозрения в совершении Арменом Геворкяном деяния, предусмотренного ст.190 УК РА – отмывание денег.