Լիլիթն այսօրվանից տուն ունի
Այսօր 13.000 դոլարով Լիլիթի և նրա ընտանիքի համար Սիփանիկում ձեռք բերվեց տուն: Գործարքին մասնակցում էր նաեւ Լիլիթը` մոր ու մորաքրոջ հետ: Լիլիթի երեսին ժպիտ հայտնվեց, երբ նոտարը շնորհավորեց նրանց տուն գնելու կապակցությամբ: Տունն ընտրել են Լիլիթն ու մայրը: Այն գտնվում է Սիփանիկ գյուղում` հենց իրենց վագոն-տնակի հարեւանությամբ: Տանը որոշ շինարարական աշխատանքներ ավարտված չեն, եւ կարիք կլինի նրանց կրկին աջակցել վերանորոգման հարցում:
Հիշեցնենք, որ Արարատի մարզի Սիփանիկ գյուղում ապրող 11-ամյա Լիլիթ Սարգսյանի մասին առաջին նյութը «Հետքում» հրապարակվել է 2011թ. նոյեմբերին: Նշել էինք, որ աղջիկը մուկովիսցիդոզով հիվանդ է, եւ վագոն-տնակը, որտեղ նա ապրում է մոր, եղբոր եւ տատի հետ, խիստ վտանգավոր է Լիլիթի կյանքի ու առողջության համար: Ընթերցողները մեկնաբանություններով աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեցին:
Լիլիթին վագոն-տնակից տեղափոխելու նպատակով նոյեմբերի 28-ին երեխայի մոր` Կարինե Սարգսյանի անունով երեք փոխարժեքով հաշվեհամարներ բացվեցին: Հունվարի 26-ի դրությամբ հաշվեհամարներում հավաքվել էր 4 մլն 335 հազար դրամ, 1579 դոլար եւ 1005 եվրո, որով էլ գնվել է տունը, իսկ ավելացած գումարը փոխանցվել է Կարինեին:
«Հետքի» աշխատակազմը եւ Լիլիթի մայրիկը խորին շնորհակալություն են հայտնում այն հարյուրավոր քաղաքացիներին և կազմակերպություններին, որոնց ջանքերով Լիլիթն այսօր տուն ունի:

С сегодняшнего дня у Лилит есть дом
Сегодня для Лилит и ее семьи за 13.000 долларов в селе Сипаник был приобретен дом. Вместе с матерью и тетей в сделке участвовала также Лилит. Когда нотариус поздравила их с покупкой дома, на лице девочки появилась улыбка. Дом, выбранный Лилит и ее мамой, находится по соседству с их домиком-вагоничиком. В новом доме еще предстоит провести некоторые строительные работы, поэтому нужно будет еще раз помочь этой семье в вопросе ремонта.
Напомним, что первый материал о живущей в селе Сипаник Араратской области 11-летней Лилит Саркисян был опубликован в “Hetq”-е в ноябре 2011 г. Мы писали о том, что девочка больна муковисцидозом, а домик-вагончик, в котором она жила с матерью, братом и бабушкой, представлял угрозу для жизни и здоровья Лилит. Читатели в своих комментариях выразили готовность помочь девочке.
Для того, чтобы семья Лилит переехала из домика-вагончика в новый дом, на имя ее матери, Карине Саркисяны были открыты три банковских счета. По положению на 26 января было собрано 4 млн 335 тысяч драмов, 1579 долларов и 1005 евро. На эти деньги и был куплен дом, а излишек суммы передан Карине.
Редакция “Hetq”-а и мама Лилит выражают глубокую благодарность тем сотням граждан и организаций, усилиями которых сегодня у Лилит есть дом.