Առաջարկվում է մինչև 7 տարեկան երեխաների փոխադրումը իրականացնել մանկական պահող համակարգերի միջոցով
Արդարադատության նախարարությունը իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում՝ e-draft.am-ում, հրապարակել է կառավարության որոշումներում փոփոխություն կատարելու նախագիծ:
Դրանով նախարարությունն առաջարկում է՝ արգելել մինչև 12 տարեկան երեխաներին փոխադրել մոտոցիկլի հետևի նստատեղին, ինչպես նաև բեռնատար ավտոմոբիլի թափքում (բացառությամբ ֆուրգոն թափքով ավտոմոբիլի):
Առաջարկվում է նաև մինչև 7 տարեկան երեխաների փոխադրումը թեթև մարդատար ավտոմոբիլում, բեռնատար ավտոմոբիլի խցիկում իրականացնել միայն մանկական պահող համակարգերի (car seat) միջոցով:
Այդ որոշման նախագծով՝ 7-12 տարեկան երեխաների փոխադրումը նույն տեսակի ավտոմեքենաներում պետք է իրականացվի երեխայի քաշին և հասակին համապատասխանող մանկական պահող համակարգերի (car seat) միջոցով կամ անվտանգության ամրագոտիների օգտագործմամբ: Իսկ թեթև մարդատար ավտոմոբիլի առջևի նստատեղում՝ փոխադրել միայն մանկական պահող համակարգերով:

Предлагаются новые правила перевозки детей до 7 лет
На сайте проектов правовых актов Министерства юстиции РА e-draft.am размещен проект изменений в решения правительства, которым предлагается запретить перевозку детей до 12 лет на заднем сиденье мотоцикла и в кузове грузового автомобиля (за исключением автомобилей-фургонов).
Предлагается также осуществлять перевозку детей до семи лет в легковых автомобилях и кабине грузового автомобиля только с использованием детских удерживающих систем (car seat).
То есть, согласно проекту решению, перевозка детей в возрасте от 7 до 12 лет в автомобилях указанного типа должна осуществляться с использованием автокресел, соответствующих весу и росту ребенка, либо ремней безопасности, а на переднем сиденье легковых автомобилей – только с использованием детских удерживающих систем.