Մանվել Գրիգորյանը նորից կկալանավորվի. Վերաքննիչ դատարանը հրապարակեց որոշումը
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանը կրկին կկալանավորվի: Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Արսեն Նիկողոսյանի, քիչ առաջ հրապարակեց Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը:
Գրիգորյանին կալանավորելու որոշման մասին դատարանում գտնվող լրագրողներին ասաց դատախազ Վահան Մուրադյանը: Նշենք, որ Մանվել Գրիգորյանը մեղադրվում է ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու և յուրացման եղանակով իրեն վստահված գույքը հափշտակելու մեջ: 2018 թվականի հունիսի 16-ին Գրիգորյանին պատկանող տարածքներում խուզարկություն է արվել, որի արդյունքում հայտնաբերվել է զենք- զինամթերք, «զինվորի բաժին» գրությամբ պահածոներ և այլ իրեր:
Օրենքով սահմանված կարգով Գրիգորյանը զրկվել է պատգամավորական անձեռնմխելիությունից, նրան մեղադրանք է առաջադրվել, ապա դատարանի որոշմամբ խափանման միջոց ընտրվել կալանավորումը: 2018 թվականի դեկտեմբերին, այն բանից հետո, երբ Գրիգորյանի խափանման միջոց կալանավորման ժամկետը հերթական անգամ երկարացվել էր, նրա պաշտպանները Գրիգորյանի նկատմամբ գրավ կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն են ներկայացրել դատարան, և առաջին ատյանի դատարանի դատավոր Դավիթ Բալայանը բավարարել է միջնորդությունն ու Գրիգորյանին 25 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել:
Դատարանի այս որոշումը դատախազությունը բողոքարկել է, և տևական ժամանակ Վերաքննիչ քրեական դատարանը քննում էր բողոքը:
Բացի դրանից, Մանվել Գրիգորյանի փաստաբանները բողոքարկել են մինչև գրավի կիրառումը Գրիգորյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու դատարանի որոշումը, և Վերաքննիչ դատարանը, դարձյալ նույն դատավորի՝ Արսեն Նիկողոսյանի նախագահությամբ, քննում էր նաև այս բողոքը, որը, փաստորեն, մերժվել է: Գրիգորյանի խափանման միջոցի գործով բողոքների վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար դատարանը խորհրդակցական սենյակ էր հեռացել հունվարի 18-ին:

Манвела Григоряна вновь арестуют
Бывший депутат Национального Собрания, генерал Манвел Григорян вновь будет арестован. Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Арсена Никогосяна немногим ранее огласил решение по делу об избрании меры пресечения М.Григоряну.
Отметим, что Манвел Григорян обвиняется в незаконном хранении оружия и боеприпасов, хищении вверенного ему имущества в крупном размере. 16 июня 2018 г. на принадлежащих генералу территориях были проведены обыски, в результате которых было обнаружено оружие, боеприпасы, консервы с надписью “Солдатский паек” и другие предметы.
В установленном законом порядке Григорян был лишен депутатской неприкосновенности, после чего суд вынес решение о его аресте. В декабре 2018 года, после того, как в очередной раз истек срок пребывания Манвела Григоряна под стражей, адвокаты представили ходатайство об освобождении их подзащитного под залог. Судья суда первой инстанции Давид Бабаян удовлетворил ходатайтсво, и Григорян был освобожден под залог в 25 млн драмов.
Прокуратура обжаловала это решение. В Апелляционном суде жалоба рассматривалась довольно долго. Кроме того, адвокаты Манвела Григоряна обжаловали решение суда о продлении срока пребывания Григоряна под арестом. Эту жалобу рассматривал тот же судья Апелляционного суда Арсен Никогосян, который фактически отклонил ее. 18 января суд удалился в совещательную комнату для принятия решения по жалобам, представленным в рамках дела об избрании меры пресечения Манвелу Григоряну.