ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում դադարեցրել են ծրագրերը
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի նոր ներկայացուցիչ Կոնսուելլո Վիդալը, որն աշխատանքի է անցել 2005 թ.-ի նոյեմբեր ամսին, սառեցրել է որոշ ծրագրեր եւ աշխատակիցների հիմնական մասին ուղարկել է երկամսյա արձակուրդի: Նա հայտարարել է, որ ծրագրերի հետագա ընթացքի, այսինքն' շարունակելիության մասին կխոսի միայն դրանց մանրամասնորեն ծանոթանալուց հետո, այնուհետեւ նոր չափանիշներով կընտրվեն մասնագետները: Ներկայումս աշխատանքի են ներկայանում, գրասենյակի տերմինաբանությամբ, միայն «պորտֆելյու մենեջերները», որոնք մի քանի ծրագիր են համակարգում, եւ որոշ ծրագրերի ղեկավարներ: ՄԱԿ-ի նոր ներկայացուցիչը փետրվարի սկզբներին է վերադարձել Սուրբ ծննդյան արձակուրդներից, սակայն դեռեւս ակտիվ գործունեության չի անցել:
ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի աշխատակիցների կարծիքով' տիկին Վիդեալն իրենց համար անակնկալ որոշումը կայացրել է 2005 թ.-ի դեկտեմբերի 14-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի' ՄԱԿ-ի երեւանյան ներկայացուցչության գրասենյակ կատարած այցից հետո: Հանդիպման առիթը, ինչպես նշվում է պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, ՄԱԿ-ի 60-ամյակն էր: Հանդիպմանը գրասենյակի ղեկավարությունից բացի մասնակցել են նաեւ ծրագրերի պատասխանատուները: Հանդիպման մասնակիցներից տեղեկացանք, որ ՀՀ նախագահն իր դժգոհությունն է հայտնել ՄԱԿ-ի զեկույցների բովանդակությունից, որոնք տարբերվում են կառավարության տեսակետներից: Նրանց ասելով' պրն Քոչարյանը չի թաքցրել նաեւ փորձագետների հետ կապված իր դժգոհությունը' ասելով, թե հայտնի չէ' ինչ չափանիշներով են ընտրվում նրանք:
Այս հանդիպումից հետո տիկին Վիդալը սառեցրել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գրասենյակի ծրագրերից չորսը, որոնց թվում' հակակոռուպցիոն եւ մարդու իրավունքների ծրագրերը: Մեր տեղեկությունների համաձայն' ՀՀ նախագահի դժգոհությունը վերաբերել է հատկապես հակակոռուպցիոն ծրագրին: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի տեղեկատվության հարցերի պատասխանատու Արամազդ Ղալամքարյանը «ծրագրերը սառեցնել» արտահայտությունը ճիշտ չի համարում: Ըստ նրա' Զարգացման ծրագրի գրասենյակում, իրոք, խնդիրներ կան, սակայն դրանք վարչարարական բնույթ են կրում: Վերջինս պնդում է, որ հակակոռուպցիոն ծրագրի տեւողությունը 1 տարի 8 ամիս է եղել եւ դեկտեմբերին ավարտվել է: Բացի այդ, ինչպես հայտնեց նա, հավանաբար այս ծրագիրը հայեցակարգային փոփոխության ենթարկվի, եւ ներկայումս միջազգային փորձագետի են սպասում, որը կվերանայի ծրագիրը: Ինչ վերաբերում է մարդու իրավունքների ծրագրին, Ա. Ղալամքարյանը հայտնեց, որ այն ֆինանսավորել են Շվեդիան ու Նորվեգիան, եւ հիմա հիմնական դոնորի' Շվեդիայի հետ բանակցում են ծրագրի շարունակելիության համար:
Նշենք, որ նախորդ տարում ՀՀ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդը քննարկել է հակակոռուպցիոն ծրագրի մեթոդաբանությունը եւ հավանության արժանացրել, որից հետո ծրագրի պատասխանատուները պատրաստել են մանրամասն ծրագիր, մշակել միջոցառումների ցանկ: Այդ իսկ պատճառով անհավանական է թվում, որ հակակոռուպցիոն ծրագիրն ընդհատելու պատճառը այն հայեցակարգային փոփոխության ենթարկելն է: Լավատեղյակ աղբյուրները պնդում են, որ հիշյալ ծրագրերը սառեցնելն անձնավորված բնույթ ունի, մասնավորապես շեշտվում է, որ ծրագրերի ղեկավարները աշխատակազմը համալրել էին ոչ մասնագետներով:
Այդուհանդերձ, ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչն իրոք որոշել է կառուցվածքային փոփոխություններ իրականացնել գրասենյակում՝ կրճատել որոշ ծրագրեր, ազատվել ուռճացված հաստիքներից ու ոչ մասնագետներից, ձեռնամուխ լինել նոր աշխատակազմի ձեւավորմանը մրցութային կարգով եւ նոր չափանիշներով: Դա վերաբերում է անգամ գրասենյակի երկարամյա աշխատակիցներին, որոնք արդեն տեղեկացվել են ընդհանուր հիմունքներով մրցույթին մասնակցելու մասին:

The UN's Armenian Office Is Shut Down
The new UN Resident Coordinator in Armenia, Consuelo Vidal, who started working here in November 2005, has frozen some UN programs and sent the majority of the staff on a two-month vacation. She announced that she would decide the continuity of the programs only after studying them in detail, after which new standards would be implemented to choose experts. The only staff members at work nowadays are the "portfolio managers" - to use UN terminology - who coordinate a number of programs, as well as some program managers. The new UN representative returned from her Christmas vacation in early February but has yet to start work in earnest.
According to members of the staff at the UN Armenia office, Ms. Vidal came to this unexpected decision on December 14, 2005, after a visit by President Robert Kocharyan to the UN representation in Yerevan. The official press release stated that the visit was on the occasion of the 60 th anniversary of the United Nations. During the visit, both office management and individuals responsible for the programs were present. According to those who were there, the president expressed dissatisfaction with the UN reports, the content of which contradicts the official government stance. They also said that the president did not hide his discontent with the experts either, saying that it was not clear what standards were used to choose them.
After the President's visit, Ms. Vidal froze four UNDP programs, including those dealing with corruption and human rights. Our sources have told us that the president was especially dissatisfied with the anti-corruption program. UNDP information associate Aramazd Ghalamkaryan disapproved of the phrase "freezing the program". He admitted that there were problems at the UNDP office, but claimed that they were of an administrative nature. He insisted that the anti-corruption program had had a duration of one year and eight months and concluded in December. Besides that, he said that the program might be subjected to major changes, and an international expert is currently expected to review the program. As for the human rights program, Ghalamkaryan said that it had been funded mainly by two Scandinavian countries, Sweden and Norway, and that negotiations were currently on with the main donor, Sweden, aiming at the continuity of the program.
It should be noted that the anti-corruption council had discussed the methodology of the anti-corruption program and approved it, after which program officers prepared the program details and set up a list of events. This is why it seems unlikely that the anti-corruption program has been interrupted in order to subject it to major changes. Well-informed sources suggest that the suspension of the program was due to personnel factors, especially emphasizing that program managers had hired non-expert staff members.
Nevertheless, the UN Resident Coordinator in Armenia has decided to introduce structural changes to the office - to limit some programs, combat overstaffing and remove non-expert staff members, and to be involved in the formation of the new staff through tenders and the introduction of new standards. This includes even long-time workers at the office, who have already been informed that they will be required to participate in this tender on par with new candidates.