Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի, քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի խափանման միջոցի գործով որոշում կայացնելու: Այսօր նշանակված էր խափանման միջոցի գործով դատական նիստ, որը րոպեներ տևեց:
Հիշեցնենք, որ Արմեն Գևորգյանը Մարտի 1-ի գործի շրջանակներում մեղադրվում է սահմանադրական կարգը տապալելու, խոշոր չափերով փողերի լվացման և խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ: Առաջին ատյանի դատարանը մերժել է նրան կալանավորելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը, որը Դատախազությունը բողոքարկել է:
Առաջին ատյանի դատարանի որոշումը մասնակի բողոքարկել է նաև Գևորգյանի պաշտպանական կողմը, քանի որ դատարանը գտել է, որ Գևորգյանին փողերի լվացման դրվագով առաջադրված մեղադրանքի դեպքում առկա է հիմնավոր կասկած, որ նա կատարել է իրեն վերագրվող արարքը: Դատարանի այս դիրքորոշման հետ պաշտպանական կողմը համամիտ չէ:

Cуд удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу о мере пресечения бывшему вице-премьеру РА
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Рузанны Барсегян немногим ранее удалился в совещательную комнату для принятия решения по делу об избрании меры пресечения бывшему вице-премьеру Армену Геворкяну. Назначенное на сегодня судебное заседание продлилось несколько минут.
Напомним, что в рамках дела о событиях 1-2 марта 2008 г. в Ереване Армену Геворкяну предъявлено обвинение в свержении конституционного строя, отмывании денег в особо крупном размере и получении взятки в особо крупном размере. Суд первой инстанции отклонил ходатайство следователя об аресте Геворкяна, однако прокуратура обжаловала это решение.
Частично решение суда первой инстанции обжаловали также защитники Геворкяна, поскольку суд посчитал, что в отношении эпизода с отмыванием денег существует обоснованное подозрение в совершении этого этого деяния бывшим вице-премьером. Адовкаты не согласились с позицией суда.