Վարչապետը մասնակցել է ոստիկանության կոլեգիայի ընդլայնված նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր մասնակցել է ՀՀ ոստիկանության կոլեգիայի ընդլայնված նիստին, որի շրջանակում ամփոփվել են ՀՀ ոստիկանության ծառայությունների և տարածքային մարմինների 2018 թ. օպերատիվ-ծառայողական գործունեության արդյունքները:
Վարչապետի մամուլի գրասենյակը տեղեկացնում, որ Ոստիկանության պետ Վալերիյ Օսիպյանը նախ ներկայացրել է 2018 թ. հասարակական կարգի և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները: Նրա խոսքով՝ 2018 թ., ունենալով ներքաղաքական առումով պայմանավորված ծանրաբեռնված օրակարգ, ոստիկանությունն ընդհանուր առմամբ կատարել է իր առջև դրված խնդիրները. օրենքով վերապահված լիազորությունների շրջանակում ձեռնարկված միջոցառումների շնորհիվ վերահսկել է ընդհանուր օպերատիվ իրավիճակը:
Ապրիլ-մայիս ամիսներին ոստիկանության գրեթե բոլոր ստորաբաժանումները ներգրավված են եղել ներքաղաքական զարգացումների ընթացքում հասարակական կարգի պահպանության և հասարակական անվտանգության ապահովման աշխատանքներում: Բացի այդ, պատկան մյուս գերատեսչությունների հետ համատեղ ոստիկանության ծառայողները ներգրավված են եղել նաև 2018 թ. համապետական և միջազգային նշանակության զանգվածային միջոցառումների պատշաճ կազմակերպման և անցկացման աշխատանքներում: Ոստիկանության զորքերի ծառայողները 2018 թ. օգոստոսից ներգրավվել են մարտական հերթապահության ՀՀ պետական սահմանի պահպանության գործում:
Ոստիկանապետը զեկուցել է 2018 թ. հանրապետությունում օպերատիվ իրավիճակի, հանցավորության շարժընթացում առկա հիմնական միտումների, հանցագործությունների բացահայտման վիճակի և աշխատանքների արդյունավետության, այդ նպատակով ներդրված նոր մեխանիզմների, ինչպես նաև ոստիկանությունում օրինականության պահպանման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի վերաբերյալ:
Վ. Օսիպյանը նշել է, որ ոստիկանությունը, հաշվի առնելով հանցավորության շարժընթացում առկա խնդիրները, հանդես է գալու գողությունների, այդ թվում՝ բնակարանային, կանխարգելման և բացահայտման աշխատանքների բարելավմանն ուղղված համալիր ծրագիր մշակելու նախաձեռնությամբ՝ քննարկումներում ներգրավվելով բոլոր գերատեսչությունները: Ծրագիրը վերջնական տեսքի բերվելուց հետո կներկայացվի կառավարության քննարկմանը:
Վարչապետ Փաշինյանը ներկայացրել է իր դիտարկումները ոստիկանության վերջին ամիսների աշխատանքի վերաբերյալ. «Ընդհանուր առմամբ կարող եմ ասել, որ ոստիկանությունը կատարում է իր առջև դրված խնդիրները, և կարող ենք արձանագրել մի քանի արդյունքներ, որոնք տեղի են ունեցել այդ թվում ոստիկանության կարևոր մասնակցությամբ.
Առաջին՝ մայիսից այս կողմ Հայաստանում տեղի ունեցած ընտրությունների և ընտրական գործընթացների բացառիկ որակը, և պետք է արձանագրեմ, որ այս հարցում իսկապես ոստիկանությունը շատ կարևոր դերակատարում է ունեցել, մասնավորապես, ընտրակաշառքների մեխանիզմի հնարավոր կանխարգելման գործում: Մենք չգիտենք՝ 100 տոկոսով ենք այդ խնդիրը լուծել, թե ոչ, բայց որ որպես համակարգային պրոբլեմ մեզ հաջողվել է հաղթահարել ընտրակաշառքի միջոցով և ընդհանրապես ընտրական գործընթացում քաղաքացիների կամքի աղավաղումը, դա փաստ է և այդտեղ ոստիկանության դերը չափազանց մեծ է:
Երկրորդ՝ ոստիկանության զորքերի ծառայությունը աջակցությունը Հայաստանի զինված ուժերին պետական սահմանի պահպանության գործում: Ես սա իսկապես համարում եմ հեղափոխական նշանակության փոփոխություն և ուզում եմ ևս մեկ անգամ հատուկ շնորհակալություն հայտնել ոստիկանության զորքերին, այն ծառայողներին, ովքեր ստանձնել են հայրենիքի սահմանները պաշտպանելու, պահպանելու այդ կարևոր պարտականությունը:
Կարծում եմ, որ ոստիկանության և հանրության հարաբերություններում հսկայական տեղաշարժեր են տեղի ունեցել, և հանրության վերաբերմունքը նաև այս գործընթացների արդյունքում կարող ենք գնահատել որպես դրական», - նշել է կառավարության ղեկավարը:
Խոսելով համակարգային խնդիրների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխությունները շոկային ազդեցություն ունեցան նաև ոստիկանության համակարգի վրա, և նոր իրավիճակում, նոր Հայաստանում ոստիկանության դերը, գործառույթները, պահվածքի և վարվելակերպի կանոնները պետք է հստակեցվեն:
«Կցանկանայի ընդգծել 2 սահման՝ Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը չի կարող լինել սեփական քաղաքացիների նկատմամբ բիրտ ուժ կիրառող մարմին, մյուս կողմից՝ ոստիկանությունը չի կարող դիտորդի նման հետևել, թե ինչպես են տեղի ունենում իրավիճակներ, երբ քաղաքացիների իրավունքները սահմանափակվում են: Այստեղ հստակ բանաձևեր չկան, բայց հանրային քննարկումների արդյունքում պետք է հասնենք մի իրավիճակի, որտեղ ոստիկանությունը լինի հստակ իրավակարգի երաշխավորը, և դրանում չլինի քաղաքական կողմնակալության որևէ էլեմենտ: Շատ կարևոր է իրավապահ համակարգի կայունության որոշակի երաշխիքներ ստեղծելը», - ընդգծել է վարչապետը: Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարը կարևորել է ոստիկանության կարգավիճակի հարցը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ համակարգային լուրջ փոփոխություններից է ՃՈ-ում նախատեսվող ռեֆորմը. «Առաջիկայում մեր ամենակարևոր բարեփոխումներից մեկը Ճանապարհային ոստիկանության բարեփոխումն է՝ Պարեկային նոր ծառայության հիմնադրումը, որը բազմաֆունկցիոնալ կլինի: Դա շատ կարևոր բարեփոխում է, որը հսկայական ֆինանսական միջոցներ է պահանջում, բայց մենք որոշել ենք գնալ այդ ճանապարհով, քանի որ բարեփոխումները կիսատ-պռատ չպետք է լինեն. պետք է լավագույն տեխնիկական և կազմակերպչական ապահովվածություն լինի, որպեսզի բարեփոխումն իր նպատակին ծառայի»: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է նաև ոստիկանության ծառայողների վարձատրության համակարգում այս տարի նախաձեռնված փոփոխությունների կարևորությունը: «Այս հարցի հետ կապված տարբեր տեսակետներ և կարծիքներ կարող են լինել հանրության, փորձագիտական շրջանում, սոցիալական ցանցերում, բայց կարծում եմ՝ սա հստակ և ճիշտ ճանապարհ է, որովհետև եթե մենք հանցավորության և կոռուպցիայի դեմ պայքարում ցանկանում ենք երկարատև արդյունքներ ունենալ, պետք է գնանք այդ թվում նաև ոստիկանության ծառայողների վարձատրության չափերի շարունակական աճի ճանապարհով: Ընդ որում՝ այդ աճն իրենց վրա պետք է զգան առաջին հերթին շարքային կազմի ծառայողները, որոնք, ըստ էության, հանցավորության դեմ պայքարի առաջնագծում են: Հույս ունեմ, որ այն փոփոխությունները, որ մենք այս առումով ձեռնարկում ենք, իրենց դրական արդյունքը կտան», - նշել է վարչապետը՝ միաժամանակ կարևորելով կառուցվածքային բարեփոխումների իրականացումը, ինչը թույլ կտա բարձրացնել ոստիկանության գործունեության արդյունավետությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումը անկյունաքարային նշանակություն ունի երկրի հետագա զարգացման համար:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ ամենակարևոր առաջնահերթությունն արտաքին և ներքին առումով անվտանգության ապահովումն է: «Ընդ որում ներքին անվտանգություն ասելով մենք չենք հասկացել երբեք ու երբևէ չենք հասկանալու քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների սահմանափակում, ընդդիմության գործունեության սահմանափակում և այդպես շարունակ: Անվտանգություն ասելով նկատի ունենք իրավակարգը՝ բառիս բուն իմաստով, և կարծում եմ, որ վերջին 9 ամիսները ցույց են տվել, որ մեր կառավարությունն ամենևին ոչ միայն հակված չէ, որպեսզի Հայաստանի զինված ուժերը, ոստիկանությունը, մյուս իրավապահ մարմինները ներքաշվեն քաղաքական գործընթացների մեջ և դառնան քաղաքական իրադարձությունների կողմ, այլ, հակառակը, կարողացել ենք ապահովել, որ նման բան տեղի չունենա, և սա ամենակարևոր արձանագրումն է:
Ընդհանուր առմամբ, ոստիկանության առջև դրվող խնդիրը կարելի է ձևակերպել հետևյալ կերպ. ոստիկանությունը պետք է լինի ուժեղ, պետք է գործի օրենքի տառին համապատասխան, և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները պետք է համոզված լինեն, որ ոստիկանության ծառայության միակ նպատակը իրենց իրավունքները, անվտանգությունը և ազատությունները ապահովելն է: Շատ կարևորում եմ ոստիկանության ուժեղ լինելու հանգամանքը, բայց ուզում եմ ընդգծել, որ ուժեղ չի նշանակում բիրտ, ապօրինություններ, ամենաթողություն գործող, ուժեղ նշանակում է քաղաքացիների նկատմամբ հարգալից, օրենքի նկատմամբ խիստ և քաղաքացիների իրավունքների նկատմամբ հավասարակշռված վերաբերմունք ցույց տվող:
Հայաստանի Հանրապետության բոլոր քաղաքացիները միջազգայնորեն ազատ, արդար, ժողովրդավարական և օրինական ճանաչված ընտրություններով ձևավորված կառավարություն ունեն, և այդ կառավարության թիվ մեկ պատասխանատվությունն է երկրում բնականոն կյանքն ապահովելը և մարդկանց ազատությունները և իրավունքները ապահովելը: Մարդիկ կարող են իրենց կարծիքները բարձրաձայնել, Հայաստանում խոսք անգամ լինել չի կարող հավաքների, երթերի, ցույցերի ազատության սահմանափակման վերաբերյալ, բայց դա չի նշանակում, որ ով ում հետ ինչ խնդիր ունի, պետք է միջպետական մայրուղիներ փակեն, մաքսակետեր փակեն: Այսինքն՝ մարդիկ մաքսանենգություն իրականացնելու իրենց իրավունքը պաշտպանելու համար ճանապարհ են փակում, ասում են՝ մեզ չեք թողնում, որ մենք մաքսանենգությամբ զբաղվենք: Իհարկե, չենք թողնում և չենք թողնելու», -շեշտել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այս համատեքստում կառավարության ղեկավարն անդրադարձել է ժողովրդավարական կառավարման վերաբերյալ ձևավորված կարծրատիպին. «Շատերին թվում է, թե ժողովրդավարությունն այն է, որ ով երբ ինչ ուզում է՝ պետք է անի: Ժողովրդավարությունն ամենախիստ իրավակարգ ունեցող համակարգն է, որովհետև օրենքի գերակայությունը ժողովրդավարության առանցքային պայմաններից է. այնտեղ, որտեղ չկա օրենքի գերակայություն, չի կարող լինել ժողովրդավարություն, այնտեղ, որտեղ չկա օրենքի գերակայություն, ժողովրդավարության տանիքի ներքո մենք շատ արագ կբախվենք ամենաթողության հետ:
Մենք այս ուղերձը պետք է շատ հստակ հղենք, ՀՀ քաղաքացիների և ոստիկանության հարաբերությունները պետք է լինեն բարձր մակարդակի վրա, պետք է ունենանք փոխադարձ վստահության աճող դինամիկա, բայց մյուս կողմից որևէ մեկը չպետք է մտածի, որևէ մեկի մտքով չպետք է անցնի, թե ժողովրդավարությունը թուլություն է. այն չէ և չի կարող լինել թուլություն, առավել ևս՝ այսօրվա Հայաստանում: Սրանք շատ կարևոր արձանագրումներ են, և հույս ունեմ, որ իրական կյանքում դրանց արտահայտումը շատ արագ կտեսնենք, ինչի արդյունքը կլինի ոստիկանության և հանրության փոխադարձ ըմբռնման, իրավակարգի, անվտանգության մակարդակի բարձրացումը, հանցավորության մակարդակի նվազումը, բացահայտումների բարձր և բարձրացող մակարդակը և դինամիկան»:
Վարչապետն ընդգծել է նաև՝ կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարը շարունակական է լինելու. «Ուզում եմ շատ հստակ արձանագրենք, որ կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ լինելու է զրո հանդուրժողականություն: Հույս ունեմ, որ ոչ ոք չի մտածում, թե մենք կարող ենք այդ ցիկլի մեջ մտնել, որ մեկ, երկու, երեք ամիս հետո ամեն ինչ կվերադառնա ի շրջանս յուր: Ոչ մի բան ոչ մի տեղ չի վերադառնալու, մենք գնալու ենք առաջ»:

Премьер-министр принял участие в расширенном заседании Коллегии полиции
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял участие в расширенном заседании Коллегии полиции, в ходе которого были подведены итоги работ полицейской службы Армении и оперативно-служебной деятельности территориальных органов в 2018 году.
Начальник полиции Армении Валерий Осипян сначала представил проведенные в 2018 году работы по обеспечению общественного порядка и безопасности. По его словам, в 2018 году была напряженная повестка, связанная с внутриполитическими событиями, однако полиция в целом выполнила поставленные перед ней задачи: благодаря предпринятым в рамках предусмотренных законом полномочий мероприятиям общая оперативная ситуация была под контролем. Во время внутриполитических событий в апреле-мае 2018 года почти все полицейские подразделения были вовлечены в соблюдение общественного порядка и общественной безопасности. Кроме того, вместе с другими полномочными ведомствами сотрудники полиции также были вовлечены в работе по организации и проведении массовых мероприятий национального и международного значения. Служащие полицейских войск с августа 2018 года участвовали в боевом дежурстве по охране государственной границы Республики Армения.
Начальник полиции Армении доложил о текущей оперативной ситуации в республике, основных тенденциях динамики преступности, состоянии раскрытия преступлений и эффективности работ, внедренных для этих целей новых механизмах, а также о шагах, предпринятых в полиции для соблюдения законности. Валерий Осипян отметил, что полиция, учитывая существующие в динамике преступности проблемы, инициирует разработку комплексной программы, направленной на улучшение масштабов раскрытия краж, в том числе ограблений, профилактики и раскрытия преступлений. В обсуждения программы будут вовлечены все ведомства. Программа будет представлена правительству после ее окончательной доработки.
Премьер-министр Пашинян представил свои замечания в связи с работой полиции за последние месяцы. “В целом, могу сказать, что полиция выполняет поставленные перед ней задачи, и мы можем зафиксировать некоторые результаты, которые были достигнуты в том числе при важном участии полиции.
Во-первых, речь идет об исключительном качестве выборов и избирательных процессов в Армении. Должен констатировать, что полиция действительно сыграла очень важную роль в этом отношении, в частности, в предотвращении возможных механизмов подкупа избирателей. Мы не знаем, решена проблема на 100% или нет, но то, что нам удалось устранить искажение воли граждан путем избирательных взяток в ходе выборов и избирательных процессов как системную проблему, является фактом, и велика роль полиции в этом деле.
Во-вторых, полицейские войска поддерживают Вооруженные силы Армении в защите государственной границы. Я действительно считаю это революционным изменением и хочу еще раз выразить особую благодарность полицейским войскам, тем служащим, которые взяли на себя эту важную ответственность по защите границ родины.
Думаю, что произошел огромный сдвиг в отношениях полиции и общественности, и отношение людей в результате этих процессов можно оценить как позитивное”, - отметил глава правительства.
Говоря о системных проблемах, Никол Пашинян отметил, что политические изменения в Армении шокировали также полицейскую систему, и в новой ситуации, в новой Армении необходимо уточнить роль, функции и правила поведения полиции. “Хотел бы подчеркнуть две грани: полиция Республики Армения не может быть органом, который применяет жесткую силу в отношении своих граждан; с другой стороны, полиция не может в качестве наблюдателя следить за тем, как ограничиваются права граждан. Здесь нет четких формул, но в результатÐ µ общественных обсуждений мы должны прийти к такой ситуации, когда полиция является гарантом правопорядка, и в этом не должно быть никаких элементов политической предвзятости. Очень важно создать определенные гарантии стабильности правоохранительной системы”, - подчеркнул премьер-министр. В этом контексте глава правительства подчеркнул важность статуса полиции.
По словам Никола Пашиняна, одним из основных системных изменений является предусмотренная в дорожной полиции реформа: “Одной из наших важнейших реформ в ближайшее время является реформа дорожной полиции - создание новой патрульной службы, которая будет многофункциональной. Это очень важная реформа, которая требует огромных финансовых ресурсов, но мы решили пойти по этому пути, потому что реформы не должны быть частичными: должна быть лучшая техническая и организационная обеспеченность, чтобы реформы служил и своей цели”.
Глава правительства также подчеркнул важность изменений, инициированных в этом году в системе зарплат полицейских. “В общественных, экспертных кругах, социальных сетях могут быть различные взгляды и мнения по этому вопросу, но я думаю, что это четкий и правильный путь, потому что если мы хотим долгосрочных результатов в борьбе с преступностью и коррупцией, то должны пойти по пути продолжительного роста зарплат сотрудников полиции. В то же время этот рост должны в первую очередь почувствовать рядовые сотрудниÐ �и, которые, по сути, находятся на авангарде борьбы с преступностью. Надеюсь, изменения, которые мы начали осуществлять в этом направлении, дадут свои положительные результаты”, - сказал премьер-министр, подчеркнув важность проведения структурных реформ, которые позволят повысить эффективность деятельности полиции. Никол Пашинян подчеркнул, что повышение эффективности системы государственного управления является краеугольным камнем дальнейшего развития страны.
Глава государства подчеркнул, что важнейшим приоритетом является обеспечение внешней и внутренней безопасности. “Вместе с тем, говоря о внутренней безопасности, мы никогда не подразумевали и не будем подразумевать ограничения прав и свобод граждан, ограничения деятельности оппозиции и так далее. Говоря о безопасности, мы имеем в виду правопорядок, и думаю, что последние 9 месяцев показали, что наше правительство не только не склонно вовлекать вооруженные силы, полицию и другие правоохранительные органы АрмеÐ �ии в политические процессы и делать их частью политических событий, а, наоборот, нам удалось добиться того, чтобы этого не произошло, и это самое важное достижение.
В целом, поставленную перед полицией задачу можно сформулировать следующим образом: полиция должна быть сильной, должна действовать в соответствии с законом, и граждане Республики Армения должны быть уверены в том, что единственной целью полицейской службы является обеспечение их прав, безопасности и свобод. Я придаю важность тому факту, чтобы полиция была сильной, но хочу подчеркнуть, что это не означает, что она должна быть жестокой, совершать незаконности и действовать в условиях вседозволенности. Быть сильнÑ �м значит быть уважительным к гражданам, строгим к закону и иметь сбалансированное отношение к правам граждан.
Все граждане Республики Армения имеют правительство, сформированное в результате проведенных на международном уровне, свободных, справедливых, демократических и законных выборов, и обязанностью номер один этого правительства является обеспечение нормальной жизни граждан в стране и обеспечение прав и свобод людей. Люди могут свободно высказывать свое мнение, в Армении и речи быть не может об ограничении свободы собраний, шествий или демонстраций, но это не означает, что любой, у кого есть с кем-то проблемы, должÐ �н закрывать межгосударственные дороги и таможенные пункты. Т.е., люди закрывают дороги, чтобы защитить свое право на контрабанду, говорят, что им не позволяют заниматься контрабандой. Конечно, мы не позволяем и не позволим этого”, - подчеркнул премьер-министр Пашинян.
В этом контексте глава правительства коснулся стереотипов о демократическом управлении: “Многим кажется, что демократия означает вседозволенность. Демократия - это система с самым строгим правопорядком, потому что одним из ключевых ее условий является верховенство закона. Там, где нет верховенства закона, не может быть демократии, там, где нет верховенства закона, под видом демократии мы быстро столкнемся с анархией.
Мы должны направить четкий посыл о том, что отношения между гражданами Армении и полицией должны быть на высоком уровне, у нас должна быть растущая динамика взаимного доверия, но, с другой стороны, никто не должен думать, не должен допустить и мысли о том, что демократия является слабостью: она не является и не может быть слабостью, особенно в сегодняшней Армении. Это очень важные констатации, и я надеюсь, что мы очень скоро увидим их проявление в реальной жизни, и в результате мы достигнем повышения уровня взаимопонимания между полицией и общественностью, увеличения уровня правопорядка и безопасности, снижения уровня преступности, повышения уровня раскрываемости преступлений”.
Премьер-министр также подчеркнул, что будет продолжаться борьба с коррупцией: “Я хотел бы очень четко заявить, что не будет никакой терпимости к коррупции. Я надеюсь, что никто не думает, что мы можем войти в этот цикл, что через один, два или три месяца все вернется на круги своя. Ничто и никуда не вернется, мы будем идти вперед”.