«Ընդերքօգտագործողների իրական սեփականատերերին գաղտնազերծելը կօգնի նաև բացահայտել հանցավոր կապերը և փողերի լվացման դեպքերը»
Հայաստանում օգտակար հանածոյի արդյունահանման իրավունքով 16 կազմակերպության տրված է ոսկու և ոսկի-բազմամետաղների հանքավայրերի արդյունահանում իրականացնելու թույլտվություն: Սակայն ոսկու արդյունահանման աշխատանքներ իրականացնում է ընդամենը 4 ընկերություն՝ «Մեղրաձոր գոլդ» ՍՊԸ-ն, «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն, «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ն և «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն:
«Հետք»-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ այս տեղեկությունները տրամադրել է ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունը: Սակայն հարցին, թե ինչու արդյունահանում չեն իրականացնում մյուս 12 ընկերությունները, որոնք ևս ընդերքօգտագործման իրավունք ունեն, նախարարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանը չի պատասխանել հետևյալ պատճառաբանությամբ.
«Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը (ԱՃԹՆ) ՀՀ-ի միանալու նախապայմաններից էր ոլորտի վերաբերյալ տարեկան ազգային զեկույցի կազմումը և հրապարակումը: Վերոնշյալ ազգային առաջին զեկույցում զետեղված են 2016-2017թթ. ՀՀ պետական մարմինների և ընդերքօգտագործող ընկերությունների կողմից ներկայացված հաշվետվությունները և դրանց համադրման արդյունքները»,- բացատրել էր փոխնախարարը՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ ազգային առաջին զեկույցը հրապարակվելու է մինչև հունվարի 30-ը:
Այսօր այն հրապարակվեց, և դրա շնորհանդես-համաժողովին կառավարության անդամներ ու բարձրաստիճան հյուրեր էին հրավիրված: Սակայն մեր հարցադրման պատասխանն այս զեկույցում ևս չգտանք:
ԱՃԹՆ-ի առաջին ազգային զեկույցը ներկայացնում է 2016-2017 թվականներին Հայաստանում մետաղական հանքարդյունաբերության ոլորտը։ Հայաստանում արդյունահանվող հիմնական մետաղական օգտակար հանածոներն են պղինձը, մոլիբդենն ու ոսկին։ Օգտակար հանածոների հանքավայրերի պետական կադաստրում հաշվառված է հաստատված պաշարով օգտակար հանածոների ավելի քան 850 հանքավայր, ներառյալ` 42 մետաղական: Դրանցից, ըստ զեկույցի, շահագործվում է շուրջ 400-ը, այդ թվում` 28 մետաղական հանքավայր:
Համաձայն հրապարակված տվյալների՝ Գեղարքունիքի մարզի Սոթքի ոսկու հանքավայրը շահագործող «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունը 2017թ. 143,533 տոննա արտահանում է իրականացրել Շվեյցարիա, որի արժեքը կազմել է 147 մլն դոլար (70,775 մլն դրամ):
Կոտայքի մարզի Մեղրաձորի հանքավայրը շահագործող «Մեղրաձոր գոլդ» ՍՊԸ-ն նույնպես Շվեյցարիա է արտահանել իր արդյունահանած ոսկին՝ 1,419 տ, որի արժեքը կազմել է 1,7 մլն դոլար (794 մլն դրամ):
Լոռու մարզի Մղարթի հանքավայրը շահագործող «Մուլտի գրուպ կոնցեռն» ՍՊԸ-ն արտահանել է 80 տոննա ոսկի՝ 0,26 մլն դոլար (125 մլն դրամ) արժեքով: Այս ընկերությունը ևս ոսկին արտահանել է Շվեյցարիա:
Շահումյանի ոսկի-բազմամետաղային հանքավայրը շահագործող «Կապանի լեռնահարստացման կոմբինատ» ՓԲԸ-ն 2017-ին ոսկի չի արտահանել:
Ոսկու արտադրության մեջ առաջատարը կրկին «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությունն է:
Ներքին իրացման դաշտում առաջատարը «Մեղրաձոր գոլդ»-ն է: Սակայն հետաքրքիրն այն է, «Մեղրաձոր գոլդ»-ը իր արդյունահանածը վաճառել է «ԳեոՊրոՄայնինգ գոլդ» ընկերությանը:
«Հետք»-ը էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարությունից անցյալ տարի խնդրել էր տրամադրել Հայաստանում ոսկու հանքավայրերը շահագործող ընկերությունների սեփականատերերի մասին տեղեկություններ: Դա նույնպես չէր տրամադրվել՝ պատճառաբանելով նույն ԱԹՃՆ ստանդարտի շրջանակներում դրա ապագա հրապակայնությունը:
Այսօրվա խորհրդաժողովին այդ մասին ևս անդրադարձ եղավ: Զեկույցը կազմող «Էրնսթ ընդ Յանգ» ընկերության փորձագետները նշեցին, որ ՀՀ-ում տեղեկատվությունը սեփականատերերի մասով հասանելի է միայն ՍՊԸ-ների դեպքում: Սակայն վերջնական շահառուն կարող է թաքնված լինել ՓԲԸ-ի կամ օֆշորային այլ ընկերությունների հետևում: Արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը հստակեցրեց, որ նախատեսված օրենսդրական փաթեթի փոփոխությունների շրջանակներում 2019-ից այդ հարցը ևս կարգավորվելու է, և նոր օրենսդրական փաթեթի ընդունմամբ՝ ընդերքօգտագործման մեջ ներգրավված ընկերությունները պարտավորվում են բացահայտել իրենց վերջնական շահառուներին կամ բաժնետերերին: Օրենսդրական փաթեթը պատրաստ է և ներկայացվելու է ԱԺ առաջիկայում:
Սուրեն Քրմոյանը նշեց, որ առաջին փուլում այն վերաբերելու է մետաղական հանքավայրեր շահագործող ընկերություններին, որոնք հաշվառվելու են պետռեգիստրում: Հետագայում այն կարող է ընդլայնվել:
«Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի իրավաբանական դեպարտամենտի ղեկավար Պերճ Խաչատրյանը նշեց, որ իրական սեփականատերերի հրապարակումը միայն դրական ազդեցություն կունենա ընկերության համար ևս ինչպես ազգային, այնպես էլ միջազգային տիրույթում: Դա կբարձրացնի հանրության վստահությունը ընկերության նկատմամբ, ինչպես նաև վարկեր ներգրավելու դեպքում ընկերությունն ավելի համարձակ կդառնա:
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը նշեց, իր համար զարմանալի էր կառավարության շահագրգռվածության դրսևորումը` իրական սեփականատերերին բացահայտելու գործում: Սակայն միայն մետաղական հանքավայրերի շահագործող ընկերությունների մասին ինֆորմացիան չպետք է բաց լինի, այլ ակնկալում է, որ իրավաբանական անձանց ռեգիստրում սեփականատերերի մասին տվյալները հասանելի դառնան բոլոր ընկերությունների համար:
«Շատ կարևոր է, որպեսզի տվյալները հասանելի լինեն անվճար հիմունքներով, ինչն այս պահին վճարովի է»,- նշեց Սոնա Այվազյանը: Ինֆորմացիան, ըստ Այվազյանի, պետք է հասանելի լինի բոլորին և անվճար: Ավելին, պետք է ներդրվեն նաև ստուգման մեխանիզմներ:
«Քաղհասարակության համար կան ակնկալիքներ, որ ընկերությունը, որը հանրության ռեսուրսը շահագործելու արտոնություն է ստացել, պետք է նաև հաշվետու լինի,- ավելացրեց Սոնա Այվազյանը,- իրական սեփականատերերին բացահայտելը կօգնի նաև հանցավոր կապերը, փողերի լվացման դեպքերը բացահայտել»:
Անդրադառնալով պատասխանատու հանքարդյունաբերությանը՝ բնապահպանության փոխնախարար Իրինա Ղափլանյանը նշեց, որ պատասխանատու հանքարդյունաբերության կարևոր պայմանը քաղաքական կամքն է: Դրա առկայության պայմաններում բոլոր գործընթացները պատշաճ կիրականացվեն:
ԱԹՃՆ ստանդարտի ներդրմամբ մի շարք փաստաթղթեր են հրապարակվել, այդ թվում՝ ընդերքօգտագործման պայմանագրերը, երկրաբանահետախուզական աշխատանքների փաստաթղթերը, հանքերի անձնագրերը, ընդերքօգտագործողների արդյունահանման ծավալների, արտահանումների և հարկերի մասին տեղեկությունները:
«ԳեոՊրոՄայնինգ» ՍՊԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վահե Վարդանյանը կարծում է, որ ընդերքօգտագործման վերաբերյալ հրապարակային տվյալները կարող են օգտակար լինել նաև ներդրողների համար, եթե նրանք որևէ տարածքի նկատմամբ նկրտումներ ունեն և դրա վերաբերյալ տեղեկություններ են ուզում քաղել: Հիմա դա առանց մարդկային գործոնի կարող են անել հրապարակված փաստաթղթերից, օրինակ, երկրաբանական ուսումնասիրությունների արդյունքների մասին կարող են օնլայն տեղեկանալ: Եվ այդ ներդրողը կարող է տեսնել, թե տվյալ տարածքը ով է զբաղեցնում, գուցե գործընկերային հարաբերություններ հաստատեն տվյալ ընկերության հետ և ներդրումներ անեն:

“Рассекречивание данных собственников месторождений поможет выявить преступные связи и случаи отмывания денег”
В Армении разрешение на добычу золота и полиметаллов получили 16 организаций, однако этой деятельностью занимаются лишь четыре компании: ООО “Меградзор голд”, ЗАО “Капанский горнообогатительный комбинат”, ООО “Мульти групп концерн” и ООО “ГеоПроМайниннг голд”.
Эти сведения в ответ на запрос Hetq.am предоставило Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов. Однако на вопрос, почему остальные 12 компаний, также имеющих право на недропользование, не осуществляют добычу, замминистра Вардан Геворкян ответил так: “Одним из условий присоединения Республики Армения к Инициативе прозрачности добывающих отраслей было составление и опубликование ежегодного национального доклада. В первый национальный доклад включены представленные государственными органами РА и компаниями-недропользователями отчеты и результаты их сопоставления”. Замминистра, сообщил, что первый национальный доклад будет опубликован до 30 января.
Сегодня состоялись презентация доклада и конференция, на которую были приглашены члены правительства и высокопоставленные гости. Однако и в этом докладе мы не нашли ответ на наш вопрос.
В первом национальном докладе ИПДО представлена ситуация в сфере металлической горнодобывающей промышленности в 2016-2017 гг. В Армении из металлических полезных ископаемых добываются в основном медь, молибден и золото.
Согласно опубликованным данным, в 2017 г. компания “ГеоПроМайнинг голд”, эксплуатирующая Соткское месторождение золота в Гегаркуникской области, экспортировала в Швейцарию 143,533 тонн золота на общую сумму 147 млн долларов (70,775 млн драмов).
ООО “Меградзор голд”, эксплуатирующее Меградзорское месторождение в Котайкской области, также экспортировало в Швейцарию 1,419 тонн золота, стоимость которого составила 1,7 млн долларов (794 млн драмов).
В Лорийской области ООО “Мульти групп концерн” эксплуатирует Мгартское месторождение. Компания экспортировала 80 тонн золота на сумму 0,26 млн долларов (125 млн драмов). Экспорт золота в Швейцарию осуществляло также ООО “Мульти групп концерн”.
Эксплуатирующее Шаумянское золото-полиметаллическое месторождение ЗАО “Капанский горнообогатительный комбинат” в 2017 г; не осуществило экспорт золота.
В прошлом году Hetq.am попросил Министерство энергетических инфраструктур и природных ресурсов предостаквить сведения о владельцах компаний, занимающихся в Армении добычей золота. Эта информация также не была предоставлена со ссылкой на будущий доклад ИПДО.
На сегодняшней конференции этот вопрос был затронут. Составиввшие доклад эксперты компании “Эрнст энд Янг” отметили, что доступна информация только о владельцах ООО. Однако конечный бенефициар может скрываться за ЗАО или другими офшорными компаниями.
Заместитель министра юстиции Сурен Крмоян уточнил, что в рамках предусмотренных законодательных изменений с 2019 г. этот вопрос также будет отрегулирован, и с принятием законодательного пакета действующие в сфере недропользования компании обязаны будут указывать своих конечных бенефициаров или акционеров. В ближайшее время пакет законодательных изменений будет передан в Национальное Собрание.
По словам С.Крмояна, на первом этапе в госсреестре будут зарегистрированы компании, эксплуатирующие металлические месторождения. В дальнейшем этот список может быть расширен.
Руководитель юридического департамента ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” Перч Хачатрян отметил, что обнародование имен реальных владельцев будет иметь положительное воздействие на деятельность компаний не только внутри страны, но и на международном уровне.
Исполнительный директор общественной организации “Антикоррупцимонный центр “Транспаренси Интернешнл” Сона Айвазян отметила, что ее удивила заинтересованность правительства в рассекречивании имен реальных владельцев. Однако доступной, по словам С.Айвазян, должна быть информация не только о компаниях, эксплуатирующих металлические месторождения, но и о собственниках, зарегистрированных в реестре юридических лиц.
“Очень важно, чтобы данные можно было получить бесплатно. Сегодня они предостаавляются за плату”,- отметила Сона Айвазян.
По словам исполнительного директора “Транспаренси Интернешнл”, выявление реальных собственников позволит выявить преступные связи и случаи отмывания денег.
Генеральный директор ООО “ГеоПроМайнинг” Ваге Варданян подчеркнул, что публикация данных, касающихся сферы недролользования, может быть полезна для инвесторов, имеющих притязания в отношении к какой-либо территории и желающих получить о ней необходимую информацию. В этом случае инвестор может узнать, кто занимает данную территорию, установить сотрудничество с этой компанией и осуществить инвестиции.