Բացվել է Արմաշի պոմպակայանը, Ավշար-Այգևանինը դեռ կառուցվում է
Այսօր ԱՄՆ «Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի» (ՀՄԿ) գլխավոր գործադիր տնօրեն Դանիել Յոհանեսը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը և ԱՄՆ դեսպան Մարի Յովանովիչը մասնակցեցին Արմաշի պոմպակայանի բացման արարողությանը: «Հազարամյակի մարտահրավեր հիմնադրամ-Հայաստան» (ՀՄՀ-Հայաստան) ծրագրի շրջանակներում վերականգնված պոմպակայանը գտնվում է Արարատի մարզում:
ՀՄՀ-Հայաստանի ներդրումն այս պոմպակայանում կազմում է 2,892,000 ԱՄՆ դոլար, արված աշխատանքները ներառում են բոլոր պոմպերի և շարժիչների (9 միավոր), էլեկտրասարքերի և մալուխների փոխարինում, պոմպակայանի շենքի և ջրընդունիչի հիմնովի վերականգնում, ավազորսիչի տեղադրում:
Արմաշի պոմպակայանը ոռոգման ջուր է մատակարարում Արարատի մարզի Արմաշ և Սուրենավան համայնքներին' չորս խողովակաշարից ոռոգելով 1,481 հեկտար հողատարածք: Հանդիսավոր բացման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել խորհրդանշական ծառատունկ:
Այցելության հաջորդ կետը Ավշար-Այգևանի պոմպակայանն էր, որտեղ շինարարական աշխատանքները դեռևս ընթացքի մեջ են: Այստեղ ՀՄՀ-Հայաստանը կառուցել է պոմպակայանի նոր շենք' հին ժամանակավոր կառույցի փոխարեն, որտեղ ավելի քան 30 տարի տեղադրված էին հին պոմպերը: ՀՄՀ-Հայաստանի ներդրումը Ավշար-Այգևանի պոմպակայանի վերականգնման գործում կազմում է 1,383,000 ԱՄՆ դոլար: Այն ոռոգում է 1,300 հեկտար հող Եղեգնավան, Ավշար և Այգևան համայնքներում:
Ծրագրի ավարին ՀՄԿ ընդհանուր ներդրումը Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի,
Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում տեղակայված 17 պոմպակայանում կկազմի 41 միլիոն դոլար: Արարատի մարզում, որտեղ գտնվում են Արմաշի և Ավշար-Այգևանի պոմպակայանները, ՀՄՀ-Հայաստանի շրջանակներում արված ներդրումը կազմում է շուրջ 13 միլիոն' ոռոգման ենթակառուցվածքների վերականգնման և ջրից դեպի շուկա բաղադրիչների մասով:
ՀՄՀ-Հայաստան ծրագրի ավարտին' 2011թ. սեպտեմբերի 30-ին, ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորած «Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի» ներդրումը Հայաստանի գյուղատնտեսության և ոռոգման համակարգերում կկազմի շուրջ 180 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

Today Chief Executive Officer of the Millennium Challenge Corporation (MCC) Daniel W. Yohannes, accompanied by RA Prime Minister Tigran Sargsyan, RA Deputy Prime Minister Armen Gevorgyan and U.S. Ambassador Marie L. Yovanovitch, was present at the opening of Armash pumping station in Ararat marz. The pumping station was constructed and rehabilitated by the MCA-Armenia program.
MCA-Armenia's investment in this pumping station totals USD 2,892,000 and includes replacement of all pumps and motors (9 units), electrical equipments, and cables. MCA-Armenia also fully rehabilitated the intake and the pumping station building and constructed a sand catcher.
Armash irrigates 1,481 hectares of land in four zones through four supply pipelines, delivering water to Armash and Surenavan villages. After the ribbon-cutting ceremony a symbolic tree-planting event took place.
The second stop of the visit was Avshar-Aygevan pump station, where works are still in progress. Here MCA-Armenia constructed a new pump station building to replace the old temporary building in which the pumps were located for more than 30 years.
MCA-Armenia's overall investment in the rehabilitation of Avshar-Aygevan pumping station is USD 1,383,000. It irrigates 1,300 hectares of land in Yeghegnavan, Avshar, and Aygevan villages.
MCC's total investment in Armenia's 17 pumping stations in Ararat, Armavir, Aragatsotn, Gegharkunik and Syunik marzes will equal USD 41 million by the end of the Program. In Ararat, where Armash and Avshar-Aygevan pump stations are located, MCA-Armenia's overall investment is about USD 13 million both for Irrigation Infrastructure and Water-to-Market projects.
The U.S. government's Millennium Challenge Corporation's total investment in Armenia's agricultural and water sector is expected to reach around USD 180 million by the program's completion in September 2011.