Վարչապետը և Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահը քննարկել են միջխորհրդարանական կապերի սերտացման հարցեր
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն այցի շրջանակում այսօր Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեին:
Ինչպես տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը, Բունդեսթագի նախագահ Վոլֆգանգ Շոյբլեն նշել է, որ մեծ պատիվ է Գերմանիայում հյուրընկալել Հայաստանի վարչապետին և քննարկել երկու երկրների միջև համագործակցության հարցերը:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է մեր երկրում տեղի ունեցող գործընթացները` ընդգծելով, որ 2018 թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններով ավարտվել է հեղափոխության առաջին փուլը Հայաստանում, և այժմ տնտեսական հեղափոխության ժամանակն է: «Հայաստանի համար ժողովրդավարությունն անշրջելի է: Քաղաքական փոփոխություններից հետո պետք է իրականացնենք տնտեսական փոփոխություններ, քանի որ հեղափոխությունը հաջողելու հաջորդ կարևոր բաղկացուցիչը տնտեսական զարգացումն է», - նշել է վարչապետը:
Զրուցակիցները բարձր են գնահատել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության մակարդակը և հայ-գերմանական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում կարևորել միջխորհրդարանական կապերի սերտացումն ու խորացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանն անցում է կատարել լիարժեք խորհրդարանական կառավարման համակարգի, և այս առումով Գերմանիայի՝ որպես կայացած խորհրդարանական ավանդույթներ ունեցող երկրի փորձն օրինակելի է, իսկ գերմանացի խորհրդարանականների հետ շփումների ակտիվացումը՝ կարևոր։ Վոլֆգանգ Շոյբլեն իր հերթին նշել է, որ Հայաստանը կարևոր գործընկեր է Գերմանիայի համար, և Գերմանիան պատրաստ է կիսվել խորհրդարանական կառավարման ոլորտում իր կուտակած փորձով և հաջողություններով:
ՀՀ վարչապետը և Բունդեսթագի նախագահը քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն փոխգործակցության ամրապնդման հեռանկարները, որը ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո նոր փուլ է մտել: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է հնարավորինս սեղմ ժամկետներում ԵՄ անդամ-երկրների կողմից համաձայնագրի վավերացման կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել հայ-գերմանական փոխգործակցության հետագա ընդլայնման, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին վերաբերող հարցերի շուրջ:
Վարչապետ Փաշինյանը բարձր է գնահատել 2016 թ. Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունումը:

Премьер-министр Армении и председатель Бундестага Германии обсудили вопросы расширения межпарламентских связей
В рамках визита в Федеративную Республику Германия премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня встретился с председателем Бундестага Германии Вольфгангом Шойбле.
Председатель Бундестага Вольфганг Шойбле отметил, что для него большая честь принимать премьер-министра Армении в Германии и обсудить вопросы сотрудничества между двумя странами.
Никол Пашинян представил происходящие в нашей стране процессы, подчеркнув, что состоявшимися 9 декабря 2018 года парламентскими выборами завершился первый этап революции в Армении, и сейчас настало время экономической революции. “Демократия необратима для Армении. После политических изменений мы должны провести экономические изменения, потому что следующим важным компонентом успеха революции является экономическое развитие”, - сказал премьер-министр.
Собеседники высоко оценили уровень политического диалога между двумя странами и подчеркнули важность углубления и сближения межпарламентских связей в контексте развития армяно-германских межгосударственных отношений. Никол Пашинян отметил, что Армения перешла к полноценной системе парламентского правления, и в этом отношении опыт Германии как страны с состоявшимися парламентскими традициями является образцовым, и очень важна активизация контактов с немецкими парламентариями. Вольфганг Шойбле в свою очередь отметил, что Армения является важным партнером для Германии, и Германия готова поделиться своим опытом и успехами в сфере парламентского правления.
Премьер-министр Армении и председатель Бундестага обсудили перспективы сотрудничества Армения-ЕС, которое вступило в новый этап после подписания Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и ЕС. Никол Пашинян подчеркнул важность ратификации соглашения странами-членами ЕС в максимально короткие сроки.
Стороны обменялись мнениями о дальнейшем расширении армяно-германского сотрудничества, развитии отношений Армения-ЕС, Соглашении о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.