Գերմանիայի նախագահն ընդունել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին
Շարունակվում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցը Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն: Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ ԳԴՀ կանցլերի և Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպումներից հետո Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ԳԴՀ նախագահական նստավայրում` Բելվյու ամրոցում, ընդունել է Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ Վալտեր-Շթայնմայերը:
Ֆրանկ Վալտեր-Շթայնմայերը կարևորել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը Գերմանիա, որը Հայաստանի և Գերմանիայի միջև թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ համագործակցության խորացման հեռանկարները քննարկելու լավ առիթ է: Նախագահ Շթայնմայերն ընդգծել է` երկու երկրների միջև առկա է բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսություն, որը պետք է շարունակաբար ամրապնդել և օգտագործել այլ ուղղություններով ևս համագործակցությունը զարգացնելու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի համար Գերմանիան կարևոր գործընկեր է, և ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է շարունակել ակտիվ միջպետական երկխոսությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-գերմանական գործընկերության ընդլայնմանը, Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին և այդ համատեքստում Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, տարածաշրջանային ու միջազգային օրակարգին վերաբերող հարցեր:

Президент Германии принял премьер-министра Армении Никола Пашиняна
Продолжается официальный визит премьер-министра Республики Армения в Федеративную Республику Германия. После встречи с канцлером Германии и председателем Бундестага премьер-министра Армении Никола Пашиняна в резиденции президента, дворце Бельвю, принял президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер.
Подчеркнув важность официального визита премьер-министра Республики Армения в Германию, Франк-Вальтер Штайнмайер отметил, что данный визит является хорошей возможностью для обсуждения перспектив углубления двустороннего и многостороннего сотрудничества. Президент Штайнмайер подчеркнул, что между двумя странами существует политический диалог на высоком уровне, который необходимо и далее укреплять и использовать для развития сотрудничества и в других областях.
Выразив благодарность за теплый прием, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что Германия является важным партнером для Армении, и правительство Армении готово продолжать активный межгосударственный диалог.
Собеседники обсудили вопросы расширения армяно-германского партнерства, отношений Армения-ЕС, Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве, а также вопросы региональной и международной повестки.