Վերաքննիչ դատարանում վերսկսվեց Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցի գործով քննությունը. օր 4-րդ
Վերաքննիչ քրեակամ դատարանում վերսկսվեց երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ բողոքի քննությունը: Այսօր արդեն չորրոդ օրն է, որ դատարանը քննում է այս բողոքը: Քոչարյանը նույնպես մասնակցում է բողոքի քննությանը: Նա նախորդ դատական նիստին երկու ժամ ելույթ է ունեցել: Այսօր մեղադրող դատախազները կշարունակեն ներկայացնել բողոքի վերաբերյալ իրենց առարկությունները:
Հիշեցնենք, որ առաջին ատյանի դատարանը հունվարի 18-ի որոշմամբ բավարարել է Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի միջնորդությունը՝ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելու ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ և մերժել պաշտպանների միջնորդությունը Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանքն այլընտրանքային խափանման միջոց գրավով փոխարինելու մասին: Դատարանի այս որոշման դեմ պաշտպանական խումբը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել:
Դեկտեմբերի 7-ին դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Ռուբիկ Մխիթարյանի, որոշել էր ուժի մեջ թողնել Քոչարյանին կալանավորելու վերաբերյալ 1-ին ատյանի դատարանի որոշումը, որից հետո Քոչարյանը կալանավորվել է և առ այսօր կալանքի տակ է:

В Апелляционном суде возобновилось рассмотрение дела об избрании меры пресечения Роберту Кочаряну
В Апелляционном уголовном суде возобновилось рассмотрение жалобы на продление срока пребывания под арестом второго президента РА Роберта Кочаряна. Сегодня четвертый день судебного следствия по данному делу. На заседании присутствует и экс-президент. На предыдущем заседании Кочарян выступил с двухчасовой речью. Сегодня обвинители продолжают высказывать свои возражения по жалобе.
Напомним, что 18 января суд первой инстанции принял решение удовлетворить ходатайство следователя Специальной следственной службы о продлении срока ареста Роберта Кочаряна и отклонил ходатайтство защитников о применении к их подзащитному альтернативной меры пресечения.
Адвокаты подали апелляционную жалобу на решение суда.
15 ноября Кассационный суд отменил решение Апелляционного суда об освобождении Роберта Кочаряна и направил дело для проведения нового следствия.
7 декабря суд под председательством Рубика Мхитаряна принял решение оставить в силе решение суда первой инстанции об аресте Кочаряна, после чего экс-президент был заключен под стражу.