ԱԺ պատգամավորներ այցելելեն հացադուլի մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալին
Հունվարի 30-ից «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում հացադուլի մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալ Վաղարշակ Ավետիսյանին այսօր ԱԺ երկու պատգամավորներ են այցելել։ Այս մասին «Հետք»-ին ասաց Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի վարչության պետ Նոնա Նավիկյանը։ Վերջինիս խոսքով՝ Ավետիսյանին այցելել են նաև ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներ։
Վաղարշակ Ավետիսյանը, սակայն, չի դադարեցրել հացադուլը և գտնվում է բժիշկների հսկողության ներքո:
Նշենք, որ Ավետիսյանը ազատազրկված է 2008 թվականից: Մեղադրվել և դատապարտվել է նույն թվականի մարտի 16-ին Գորիսի ճանապարհին տաքսու վարորդի սպանության գործով:
Նա չի ընդունել և առ այսօր չի ընդունում մեղքն իրեն վերագրվող արարքում, պնդում է, որ դատապարտվել է մեկ անձի ցուցմունքի հիման վրա։ Նշենք, որ նախկինում՝ 2018-ի օգոստոսի 1-ին ևս Ավետիսյանը հացադուլ էր հայտարարել, ինչպես նաև ինքնավնասման փորձ կատարել:

Депутаты НС посетили проводящего голодовку пожизненно заключенного
Двое депутатов Национального Собрания сегодня посетили пожизненно заключенного Вагаршака Аветисяна, который с 10 января проводит голодовку в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир”. Об этом Hetq.am сообщила начальник отдела общественных связей управления по уголовно-исполнительным учреждениям Министерства юстиции РА Нона Навикян. По ее словам, с Аветисяном встретились также представители офиса Защитника прав человека.
Несмотря на это, Вагаршак Аветисян не прекратил голодовку и находится под наблюдением врачей.
Аветисян был осужден в 2008 г. по делу об убийстве водителя такси на Горисской автотрассе 16 марта того же года.
Он не признал предъявленного ему обвинения и настаивает на том, что был осужден на основании показания одного лица. Голодовку Вагаршак Аветисян объявлял и ранее – 1 августа 2018 г., предпринимал также попытку членовредительства, однако после встречи с министром юстиции Артаком Зейналяном он прекратил акцию протеста.