Հրաժե՞շտ «Ֆանտաստիկ դեսպանին»
Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի փոխտեղակալ Մեթյու Բրայզան թեեւ Երեւանում «ֆանտաստիկ դեսպան» որակումը տվեց Հայաստանում ամերիկյան դիվանագիտական առաքելության ղեկավար æոն Էվանսին, վերջինիս ետ կանչելու հավանականության մասին խոսակցությունները չեն դադարում: Մարտի 7-ին Երեւանում հրավիրած ասուլիսում Բրայզան ասաց, որ նման տեղեկություններ չունի: «Նա ֆանտաստիկ դեսպան է: Նա, ինչպես մենք բոլորս, ծառայում ենք Մ. Նահանգների նախագահին: Որոշում կայացնելը նախագահի գործն է: Բայց ես ուզում եմ ասել, որ դեսպան Էվանսն այստեղ հիանալի թիմ է հավաքել»,-ասաց Բրայզան:
Ասուլիսի ընթացքում դեսպան Էվանսը ոչ հերքեց, ոչ էլ հաստատեց իրեն ետ կանչելու լուրերը: «Իմ կարծիքով՝ որեւէ դեսպան հավերժ չի մնում: Ես չգիտեմ, թե երբ եմ հեռանալու Հայաստանից եւ իմ՝ աշխատանքից դուրս գալու փաստաթղթերը չեմ ներկայացրել»,-ասաց նա:
Դեսպան Էվանսին ետ կանչելու մասին տեղեկություններն արդեն մեկ տարի շրջանառության մեջ են, եւ կան մեկնաբանություններ, որ դրա պատճառը մոտ մեկ տարի առաջ նրա արտահայտած տեսակետներն են ամերիկահայերի հետ Սան Ֆրանցիսկոյում կայացած հանդիպման ընթացքում: 2005թ. փետրվարի 19-ին Էվանսը «ցեղասպանություն» էր որակել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված Հայոց Մեծ եղեռնը: «Այսօր ես կանվանեմ դա Հայոց ցեղասպանություն»,-ասել էր նա՝ հավելելով, որ խորհրդակցել է Մ. Նահանգների պետքարտուղարության իրավաբանի հետ, որը հաստատել է, որ 1915թ. իրադարձությունները «ձեւակերպմամբ ցեղասպանություն էին»: Էվանսը նշել էր, որ չնայած ամերիկյան վարչակազմի ներկայացուցիչները խուսափում են «ցեղասպանություն» տերմինն օգտագործելուց, նրանցից ոչ ոք չի ժխտել այն»: Մյուս կողմից, դեսպանը նկատել էր, որ ամերիկացիներին հարիր չէ բառախաղով զբաղվել: «Հայոց ցեղասպանությունն առաջին ցեղասպանությունն էր 20-րդ դարում... Մենք շատ սխալներ գործեցինք Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո»,-ասել էր նա:
Կալիֆոռնիայի Բերքլիի համալսարանում ամերիկահայերի հետ հանդիպմանը Էվանսը պնդել էր նաեւ, որ չնայած Մ. Նահանգների վարած պետությունների տարածքային ամբողջականության ճանաչման քաղաքականությանը, «բոլորը հասկանում են, որ Ղարաբաղը չի կարող վերադարձվել Ադրբեջանին, քանի որ դա աղետալի քայլ կլինի»: Մեկնաբանելով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամլո ծառայության ղեկավար Ռամիզ Մելիքովի այն հայտարարությունը, թե «25 տարի անց քարտեզի վրա Հայաստան չի լինի», դեսպան Էվանսը զայրացուցիչ էր անվանել այդ խոսքերը եւ հայտարարել, որ «այն հետ է բերել հայերի բոլոր վատ հիշողությունները»:
Ընդամենը մի քանի օր անց, արդեն Երեւանում, Էվանսը սրբագրեց իր խոսքերը՝ ասելով. «Չնայած ես նշել եմ, որ Մ. Նահանգների քաղաքականությունը հայկական ողբերգության վերաբերյալ չի փոխվել, սակայն օգտագործել եմ «ցեղասպանություն» բառը, որն արտահայտում էր իմ անձնական տեսակետը: Սա, թերեւս, տեղին չէր»: Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ դեսպան Էվանսը նկատել էր, որ «ԱՄՆ կառավարությունը պաշտպանում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ կարծում, որ ԼՂ կարգավիճակի հարցը պետք է լուծվի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ բանակցությունների միջոցով»: Հայտարարության վերջում դեսպան Էվանսը «խոր ափսոսանք էր հայտնել իր մեկնաբանությունների արդյունքում ձեւավորված թյուրըմբռնումների համար»:
Էվանսի հայտարարություններից հետո Արտաքին քաղաքականության ամերիկյան ասոցիացիան որոշեց Հայաստանում Մ. Նահանգների դեսպանի խիզախությունը գնահատել եւ նրան շնորհել «Քրիսթիան Ա. Հերթեր» կամ «Կառուցողական այլախոհ» մրցանակը: Սակայն կարճ ժամանակ անց ասոցիացիան վերանայեց իր որոշումը եւ Էվանսին զրկեց մրցանակից, որը շնորհվում է ամերիկացի այն պաշտոնյաներին, ովքեր արտահայտում են ամերիկյան քաղաքականությունից տարբերվող տեսակետ: 2005թ. հունիսի 9-ին հեղինակավոր «Washington Post»-ը բացահայտեց, որ Էվանսը մրցանակից զրկվել է «Պետքարտուղարության շատ լուրջ անձանց ճնշման տակ»:
Մ. Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Շոն ՄքՔորմաքը նախորդ շաբաթ մամուլի ասուլիսում ասաց, թե տեղյակ չէ Էվանսին ետ կանչելու լուրերից. «Տեղյակ չեմ, որ մենք որեւէ մեկին ետ ենք կանչել: Կարծում եմ, որ նա դեռեւս ծառայում է իբրեւ դեսպան Հայաստանում»:
Անցած շաբաթ Կոնգրեսի լսումների ընթացքում Կալիֆոռնիայից կոնգրեսական Գրեյս Նապոլիտանոն պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով խորհրդական Դենիել Ֆրիդին գրավոր հարց է ուղղել՝ փորձելով պարզել' արդյո՞ք ճիշտ է, որ Էվանսը ետ է կանչվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու համար, եւ եթե դա այդպես չէ, ինչո՞ւ է դեսպանի ծառայության ժամկետը Հայաստանում կարճվում: Ինչպես հաղորդում է Վաշինգտոնի Հայ դատի հանձնախումբը, կոնգրեսականը Ֆրիդին հարցրել է նաեւ. «Արդյո՞ք պետքարտուղարության աշխատակիցներին պաշտոնապես արգելվում է 1,5 միլիոն հայերի կոտորածը ցեղասպանություն որակել»:
Հայկական «Կալիֆոռնիա կուրյեր» շաբաթաթերթի հրատարակիչ եւ խմբագիր Հարութ Սասունյանը պարբերականի վերջին համարում գրել էր, որ առաջիկայում Էվանսին ետ են կանչելու, իսկ Հայաստանում Մ. Նահանգների դեսպանի նոր հավանական թեկնածուն Ռիչարդ Հագլանդն է, ով ներկայումս Մ. Նահանգների դեսպանն է Տաջիկստանում: Սասունյանը իր տեղեկությունները ստացել է Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից, ում Էվանսը տեղեկացրել է առաջիկայում Հայաստանին հրաժեշտ տալու մասին:
Ի դեպ, մարտի 10-ի երեկոյան հայկական «Շանթ» հեռուստաընկերության ուղիղ եթերից Հայաստանի արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը դեսպան Էվանսին ետ կանչելու մասին հարցին ի պատասխան ասաց. «Ոչ ուզում եմ հաստատել, եւ ոչ էլ հերքել: Ես իրավունք չունեմ դրա մասին խոսել»:
Եթե Էվանսն, իրոք, ետ կանչվի, ապա նա կլինի Հայաստանում Մ. Նահանգների բոլոր դեսպաններից առաջինը, որի դիվանագիտական առաքելության ժամկետը տեւում է երեք տարուց պակաս: Էվանսը դեսպան է նշանակվել 2004թ. ամռանը: Ամերիկյան մյուս դեսպանները' æոն Օրդուեյը ( 2001-2004 ) , Մայքլ Լեմոնը ( 1999-2002 ) , Փիթեր Թոմսոնը ( 1996-1998 ) , Հարրի Գիլմորը ( 1993-1995 ) , Երեւանում մնացել են երեք տարի: Սթիվեն Մանը, ով այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկյան համանախագահն է, եղել է Հայաստանում Մ. Նահանգների առաջին դեսպանը, ավելի ճիշտ' ժամանակավոր հավատարմատարը (1992-1993):

Farewell to a "Fantastic Ambassador"?
Though during his March 6-8 visit to Yerevan Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Matthew Bryza characterized the head of the American diplomatic mission to Armenia, John Evans, as a "fantastic ambassador", rumors of Evans' recall persist. At a press conference on March 7, Matthew Bryza said that he had no such information. "He is a fantastic ambassador. He, like all of us, serves at the pleasure of the President of the U. S. It is up to the President to make his own decision. But I'd like to say that Ambassador Evans has built a wonderful team at this Embassy," Bryza said.
At the press conference, Ambassador Evans neither confirmed nor denied information regarding his recall. " I hope nobody expects any ambassador to stay forever. I do not know when I will be leaving Armenia and I have not submitted my retirement papers," he said.
Rumors of Ambassador Evans' recall have been in circulation for a year now, as have been speculations that the cause is his remarks made at a public gathering in San Francisco hosted by the Bay Area Armenian-American community last year. At the February 19, 2005 meeting, John Evans used the word "genocide" to describe the Armenian massacres and deportations in the Ottoman Empire. " I will today call it the Armenian Genocide... I think we, the U.S. government, owe you, our fellow citizens, a more frank and honest way of discussing this problem. Today, as someone who has studied it .there's no doubt in my mind [as to] what happened. I think it is unbecoming of us, as Americans, to play word games here. I believe in calling things by their name," he said. Ambassador Evans also disclosed that he had consulted with a legal advisor at the State Department who had confirmed that the events of 1915 were "genocide by definition". Referring to the Armenian Genocide as "the first genocide of the 20th century" he added: " We made many mistakes after WWI."
At the gathering, John Evans also insisted that "although the US follows a policy of territorial integrity of nations, everybody realizes that Karabakh can't be given back to Azerbaijan. That would be a disastrous step." Commenting on a statement by Ramiz Melikov, head of the Press Service at the Defense Ministry of Azerbaijan, who had said that there would be no Armenia left in 25 years, Evans said, "This was an outrageous, bellicose statement, and it brought all the bad memories of Armenians back."
But just a few days later, back in Yerevan, John Evans corrected himself by stating, "Although I told my audience that the United States policy on the Armenian tragedy has not changed, I used the term 'genocide' speaking in what I characterized as my personal capacity. This was inappropriate." Referring to the Nagorno Karabakh conflict, Ambassador Evans noted, " The US government supports the territorial integrity of Azerbaijan and holds that the future status of Nagorno Karabakh is a matter of negotiations between Armenia and Azerbaijan." At the end of his statement Evans said, "I deeply regret any misunderstanding caused by my comments."
Later last year, the American Foreign Service Association (AFSA), in recognition of his honesty and commitment to principle, chose to honor Ambassador Evans with the Christian A. Herter Award for "constructive dissent". But soon afterwards AFSA withdrew its award recognizing creative thinking and intellectual courage within the Foreign Service. O n June 9 th , 2005 the Washington Post revealed that the award had been withdrawn following pressure from "very serious people from the State Department".
A few days ago, responding to a reporter's question at a State Department briefing, spokesperson Sean McCormack said, "I'm not aware that we have recalled anybody. I believe that he's still serving as ambassador in Armenia."
Last week Congresswoman Grace Napolitano (D-CA) submitted a series of questions to Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Daniel Fried during his testimony before the U.S. House International Relations Committee - including a pointed question about reports that the U.S. Ambassador to Armenia is being recalled due to his public acknowledgment of the Armenian Genocide, reported the Armenian National Committee of America (ANCA). As a follow-up question, the congresswoman asked for a clarification of any restrictions placed on State Department officials concerning the use of the word "genocide" when discussing the extermination of 1.5 million Armenians that began in 1915.
Harut Sassounian, the publisher and editor-in-chief of the English language California Courier weekly, wrote in his most recent editorial, "After months of uncertainty, it now appears that the rumors about his possible dismissal have finally become reality. The State Department recently finalized the decision to recall him. According to reliable Armenian governmental sources, Ambassador Evans informed high-ranking Armenian officials last week about his departure in the coming months, pending the Senate approval of his likely successor, Richard E. Hoagland, who is currently the U.S. Ambassador to Tajikistan."
Last Friday, during a live interview with Shant TV, Armenian Foreign minister Vartan Oskanian said in response to a question about Ambassador Evans' recall, "I don't want to either confirm or deny the information. I don't have the right to talk about it."
If John Evans is indeed being recalled he will be the first US Ambassador to Armenia whose diplomatic term will last less than three years. Evans assumed the post of the US Ambassador in the summer of 2004. The other US Ambassadors John Ordway (2001-2004), Michael Lemmon (1999-2002), Peter Tomsen (1996-1998), and Harry Gilmore (1993-1995) all served in Yerevan for three years. Stephen Mann, who is now the American co-chairman of the OSCE Minsk Group, was the first American Chargé d'Affaires in Armenia in 1992-1993.