Հակասություններ Մինսկի խմբում
Երեւանը եւ Վաշինգտոնը, ի տարբերություն Մոսկվայի, «սառեցված» հակամարտությունները մեկ հարթության վրա չեն դիտում
Չնայած ղարաբաղյան կարգավորման միջազգային միջնորդների, հեղինակավոր կազմակերպությունների, ինչպես նաեւ հակամարտության մեջ ներքաշված կողմերի շարունակական պնդումներին, թե համանախագահող պետությունները' Ռուսաստանը, Մ. Նահանգները եւ Ֆրանսիան, միասնական են աշխատում, անցնող շաբաթվա ընթացքում ակնհայտ դարձավ, որ ԱՊՀ տարածքում «սառեցված» հակամարտությունների (Լեռնային Ղարաբաղ, Հարավային Օսիա, Աբխազիա, Մերձդնեստր) եւ Կոսովոյի կարգավորման հարցերում առնվազն հակասություններ կան Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի միջեւ:
Մարտի 7-ին Վաշինգտոնում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի եւ ԱՄՆ պետքարտուղար Կոնդոլիզա Ռայսի միջեւ տեղի ունեցած հանդիպումից հետո Լավրովը լրագրողներին ասել էր, որ տեղական տարբեր հակամարտությունների կարգավորման հարցում Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի հայացքներն այնքան էլ չեն համընկնում:
Շատ ավելի կտրուկ էր Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Դենիել Ֆրիդի հայտարարությունը, որը նա արել էր Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ընթացքում:
«Մոսկվայում ոմանք Վաշինգտոնի հարաբերությունները Ռուսաստանի հարեւանների եւ եվրասիական այլ երկրների հետ ընկալում են մեկ խաղի համատեքստում, որում կարող է հաղթել միայն մեկ կողմը (zero-sum game): Մենք ռուսներին հրապարակավ եւ մասնավոր կերպով ասել ենք, որ ընկալման այս մոդելը սխալ է: Մենք ձգտում ենք աշխատել Ռուսաստանի եւ այլ երկրների հետ' Հարավային Օսիայում, Մերձդնեստրում, Աբխազիայում եւ Լեռնային Ղարաբաղում առկա վտանգավոր եւ հյուծիչ հակամարտությունների լուծման համար: Մենք հույս ունենք, որ Ռուսաստանը կգիտակցի Հարավային Օսիայի հակամարտության խաղաղ կարգավորման Վրաստանի առաջարկների առավելությունը եւ կաշխատի այնպիսի լուծման ուղղությամբ, որը միաժամանակ կհարգի Վրաստանի տարածքային ամբողջականությունը եւ Հարավային Օսիայի շահերը»,-ասել էր Ֆրիդը:
Իսկ Մ. Նահանգների պետքարտուղարության խոսնակ Շոն ՄքՔորմաքը ամենշաբաթյա ասուլիսում մեկնաբանելով Ռուսաստանի նախագահի խոսքերն այն մասին, որ Կոսովոյին անկախության տրամադրումը կարող է նախադեպ ստեղծել հետխորհրդային հակամարտությունների կարգավորման համար, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հարավային Օսիայի հակամարտություններն ունեն իրենց առանձնահատկությունները, եւ դրանք պետք է ընկալել որպես «առանձին հարցեր»:
Նկատենք, որ հակասություններ կան ոչ միայն Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի, այլեւ ռազմավարական դաշնակիցներ համարվող Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ: Մարտի 1-ին Վլադիմիր Պուտինի արտահայտած կարծիքին ի պատասխան, թե Կոսովոյի ապագա կարգավիճակը պետք է ունիվերսալ բնույթ կրի, Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Համլետ Գասպարյանն ասել էր. «Ինձ չվերապահելով այլ պետության նախագահի հայտարարությունները մեկնաբանելու իրավունք՝ այնուամենայնիվ, ուզում եմ եւս մեկ անգամ նշել, որ Հայաստանը հակամարտությունները մեկ հարթության վրա չի դիտում»: Պաշտոնական Երեւանը կարծում է, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն ունի իր պատճառները, պատմական եւ իրավական հիմքերը, որոնք թելադրում են ուրույն տրամաբանություն եւ կարգավորման ուղիներ:
Հայաստանի նախագահը մարտի 2-ի հեռուստաասուլիսում Մինսկի խմբի համանախագահների միջեւ «որեւէ հակասություն, իրարից նախաձեռնություն խլելու երեւույթ, փորձ» չէր նկատել: «Նման բան չկա առնվազն վերջին 7-8 տարիների ընթացքում, ոչ թե վերջին 1-2 տարվա մասին է խոսքը: Գուցե սա է նաեւ պատճառը, որ մենք, այնուամենայնիվ, չնայած դժվարություններին, բավական մեծ ճանապարհ անցել ենք: Այդ է նաեւ պատճառը, որ կար Քի Վեսթը, երբ բավական մոտ էինք, եւ կար Ռամբույեն, երբ իրականում նույնպես բավական մոտ էինք»,-ասել էր Ռոբերտ Քոչարյանը:
Մյուս կողմից, Հայաստանի արտգործնախարարը չի բացառում, որ համանախագահող տերությունների միջեւ ապագայում կարող են ինչ-որ բարդություններ առաջանալ: Վարդան Օսկանյանը մարտի 10-ին «Շանթ» հեռուստաընկերության եթերում ասաց նաեւ, որ չի կարծում, թե «Մ. Նահանգների կողմից կա նախաձեռնությունը վերցնելու փորձ, եւ միգուցե այդ տպավորությունը ստեղծվել է ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյաների վերջին հաճախակի այցերով Հայաստան. Մեթյու Բրայզան էր Երեւանում, առաջիկա օրերին սպասվում է Դենիել Ֆրիդի եւ Սթիվեն Մանի այցելությունը Երեւան եւ Բաքու»: «Համանախագահների գործողություններում հակասություններ չեմ նկատել, միգուցե ապագայում կարող են ինչ-որ բարդություններ առաջանալ»,-ասաց նա:
Լեռնային Ղարաբաղի խորհրդարանի Արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Վահրամ Աթանեսյանն ընդունում է, որ հակամարտության չկարգավորվածության գլխավոր պատճառներից մեկը կողմերի հակադիր դիրքորոշումն է. հայերը չեն կարող ընդունել ԼՂ-ի վերադարձը Ադրբեջանի կազմ, ադրբեջանցիները չեն հաշտվում ԼՂ-ի եւ հարակից տարածքների կորստի հետ: «Բայց ակնհայտ է նաեւ, որ հակասություններ կան Մինսկի խմբի համանախագահող տերությունների, մասնավորապես Ռուսաստանի եւ Մ. Նահանգների միջեւ: Եթե Մոսկվայի միջնորդությամբ է 1994թ. հրադադար հաստատվել, ապա ինչու պետք է Ռուսաստանը նախաձեռնությունը զիջի խնդրի քաղաքական կարգավորման հարցում»,-ասաց Աթանեսյանը:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին ֆինն համանախագահ (մինչեւ 1994թ. Մինսկի խումբն ուներ մեկ նախագահող երկիր ի դեմս Իտալիայի, ապա ձեւավորվեց համանախագահությունը. նախ Ռուսաստանի եւ Շվեդիայի, ապա Ռուսաստանի եւ Ֆինլանդիայի մասնակցությամբ, իսկ 1997թ.-ից գործում է եռանախագահության ձեւաչափը' Ռուսաստան, Ֆրանսիա, Մ. Նահանգներ-Թ.Հ.) Հեյկի Տալվիտիեն Մոսկվայի, Վաշինգտոնի եւ Փարիզի միջեւ հնարավոր հակասությունների մասին ասում է, որ եթե Երեւանն ու Բաքուն գտնեն լուծում, ապա եռանախագահող տերությունները եւ միջազգային հանրությունը կհամաձայնեն դրան:
«Եթե վերցնենք Ռուսաստանը, Մ. Նահանգները եւ Ֆրանսիան, ամենայն հավանականությամբ, այս երկրները տարբեր գաղափարներ ունեն' ինչպե՞ս պետք է կարգավորվի հակամարտությունը: Բայց եթե վերցնենք համանախագահներին, նրանք միասին են աշխատում, որպեսզի կողմերի համար գտնեն ընդունելի լուծում: Ըստ էության, համանախագահներն աշխատում են հետեւյալ կերպ. Հայաստանին եւ Ադրբեջանին հարցնում են, թե ո՞րն է հնարավորը, եւ եթե տեսնում են լուծման հնարավորություն, նրանք կարգավորման նախագիծ են ներկայացնում»,-ասաց Տալվիտիեն:
Նկատենք, որ չնայած Ռամբույեի բանակցությունների ձախողմանը, Մ. Նահանգները, ի տարբերություն Ռուսաստանի, չի կորցրել լավատեսությունը 2006 թվականին ղարաբաղյան հակամարտությունը կարգավորելու հնարավորությունների հարցում:
Մասնավորապես, Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով Մ. Նահանգների պետքարտուղարի փոխտեղակալ Մեթյու Բրայզան Երեւանում մարտի 7-ին տված ասուլիսում ասաց. «Ես չեմ համաձայնի նրանց հետ, ովքեր կարծում են, որ Ռամբույեն ձախողվեց, որ գործընթացը փակուղի է մտել, կամ էլ այն մարդկանց հետ, ովքեր կարծում են, որ Մինսկի խումբը իրեն սպառել է: Ռամբույեում ճեղքում չեղավ, բայց դա չի նշանակում ձախողում: Կողմերը չափազանց մոտ են համաձայնությանը կամ ժամանակավոր համաձայնությանը, սակայն վերջին մի քանի քայլերն են, որոնք կարեւոր եւ դժվար են»:
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Դենիել Ֆրիդը, ով առաջիկա օրերին ամերիկացի համանախագահ Սթիվեն Մանի հետ այցելելու է Երեւան եւ Բաքու, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարներին հորդորել է «բաց չթողնել պահը եւ վերջ դնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները մարտի 7-8-ը Վաշինգտոնում կայացած խորհրդատվություններից հետո տարածել են համատեղ հայտարարություն, որով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ են արել քայլեր ձեռնարկել «իրենց ժողովուրդներին խաղաղության, եւ ոչ թե պատերազմի նախապատրաստելու»: Համանախագահների հաջորդ հանդիպումը նախատեսված է մարտի 20-ին Ստամբուլում:
Ի դեպ, բրիտանական «Էկոնոմիստ» հանդեսի վերլուծաբանների խումբը բավական հոռետեսորեն է գնահատում ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը տեսանելի ապագայում: Ըստ «Էկոնոմիստի»՝ 2006-2007 թվականներին հարցի լուծման հավանականությունը նվազել է, քանի որ 2007 թվականից Հայաստանում եւ Ադրբեջանում նախատեսված են ընտրություններ, ինչը կդժվարացնի իշխանությունների՝ ղարաբաղյան հարցի փոխզիջումային լուծման անհրաժեշտությունը հիմնավորելու գործը:

Contradictions within the Minsk Group
Despite continuing assertions by the international mediators in the Nagorno Karabakh settlement, the authoritative international organizations, and the parties involved in the conflict that the co-chairs of the OSCE Minsk Group - Russia, the United States and France - act in unison, it has become evident over the past week that there are contradictions between Moscow and Washington, at least in relation to the settlement of the "frozen" conflicts within the CIS area (Nagorno Karabakh, South Ossetia, Abkhazia, Transnistria) and the issue of the status of Kosovo.
On March 7 th Russian Foreign Minister Sergey Lavrov told journalists after his meeting with US Secretary of State Condoleeza Rice that Moscow and Washington differ on the methods of settlement of various local conflicts.
Daniel Fried, Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs, was harsher during his
testimony before the House International Relations Committee on March 8 th .
"We do not shy from the areas of disagreement. U.S. relations with Russia's neighbors and other countries in Eurasia seem to be viewed by some in Russia in zero-sum terms, a model that we have both publicly and privately told the Russians is false. We seek to work with Russia and others to resolve dangerous and debilitating conflicts in places like South Ossetia, Transnistria, Abkhazia, and Nagorno-Karabakh. We hope that Russia will take advantage of Georgia's proposals for a peaceful settlement of the South Ossetia conflict and work toward a solution that respects both Georgia's territorial integrity and the interests of the people of South Ossetia," Fried said.
And during his regular briefing, State Department Spokesman Sean McCormack, commenting on Russian President Vladimir Putin's warning that granting independence to Kosovo might set a very dangerous precedent for ongoing conflicts in the former Soviet Union, including
Nagorno-Karabakh and South Ossetia, said, "Each of those have unique characteristics that
need to be dealt with on their own merits, and that's how we view the issue."
It is worth noting that contradictions exist not only between Moscow and Washington but also between Armenia and Russia, which are considered to be strategic partners. In response to the view President Putin expressed on March 1 st that the future status of Kosovo should be of a universal nature, Armenian Foreign Ministry Spokesman Hamlet Gasparyan said, "Without permitting myself to comment on statements by a president of a foreign country, I would, however, like to stress once again that Armenia does not view these conflicts on the same plane." Official Yerevan believes that each conflict has its own causes, and historical and legal bases that dictate specific logic and methods of settlement.
During his March 2 nd televised interview with the state-controlled TV channels of Armenia and Nagorno Karabakh, President Robert Kocharyan said he hadn't noticed "any contradiction, any attempt to take the initiative away from each other" among the Minsk Group co-chairs. "There has been no such thing for at least the last seven or eight years, let alone the last one or two years. Perhaps this is also one of the reasons that despite the difficulties, we have, nevertheless, come a very long way. This is also a reason that the Key West negotiations took place, where we were very close to a settlement, and the Rambouillet meeting took place, where again we were quite close to a settlement," Kocharyan said.
On the other hand, Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian doesn't rule out that in the future some difficulties may arise among the co-chairs. During his interview with Shant TV last Friday, Oskanian said that he didn't believe that "there is an attempt on the part of the United States at taking the initiative and, maybe such an impression has emerged because of the recent frequent visits to Armenia by high-level US officials-Matthew Bryza was in Yerevan, in the coming days we are expecting Daniel Fried and Stephen Mann in Yerevan and Baku.I haven't noticed contradictions in the activity of the co-chairs; perhaps in the future some difficulties may arise," he said.
The head of the Standing Commission on External Relations of the NKR Parliament, Vahram Atanesyan, admits that one of the main reasons that the conflict had not been settled is the diametrically opposed positions of the parties: Armenians cannot accept the return of Nagorno Karabakh to Azerbaijan, Azerbaijanis cannot become reconciled to the loss of the territories adjacent to Nagorno Karabakh. "But it is also obvious that there are contradictions among the co-chairing countries of the Minsk Group, in particular, between Russia and the United States. If the cease-fire was established in 1994 thanks to Russian mediation, why then should Russia yield the initiative vis-à-vis the political settlement?" Atanesyan said.
Former Finnish chairman of the OSCE Minsk Group (before 1994 the Minsk Group had one chairing country - Italy; then the institute of co-chairmanship was introduced - first with Russia and Sweden chairing, then with Russia and Finland; since 1997 the format of trilateral co-chairmanship has been in place with Russia, France and the United States chairing) Heikki Talvitie said in relation to potential contradictions among Moscow, Washington, and Paris that if Yerevan and Baku find a solution, the co-chairs and the international community will accept it.
"If you take Russia, the US, and France, most probably those countries have different ideas how the conflict should be solved. But if you take the co-chairs, they have worked together, so they have to find solutions which are attractive to the presidents of Armenia and Azerbaijan. Basically, the co-chairs work in a way that they ask Armenia and Azerbaijan what might be possible and they draft something and see whether it is possible. If Armenia and Azerbaijan find a solution, then everybody will accept it. The international community will accept it," Talvitie said.
In spite of the failure of the Rambouillet negotiations, the United States, unlike Russia, has not lost optimism regarding the possibility of settling the Nagorno Karabakh conflict in 2006.
Thus, Deputy Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs Matthew Bryza said during his March 7 th press conference in Yerevan, " I wouldn't characterize Rambouillet as a failure or agree with anyone who would argue that the process has stopped or that the Minsk Group has run its course. There was no breakthrough in Rambouillet, but that does not mean a failure. The sides are very close to an agreement or interim agreement. But it's always the last few steps that are the most difficult."
Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs Daniel Fried, who together with American co-chairman of the Minsk Group Stephen Mann will visit Yerevan and Baku later this week, has urged Armenian and Azerbaijani leadership "to seize the moment and help bring the Nagorno-Karabakh conflict to a close."
Following consultations held in Washington on March 7-8, the co-chairs of the Minsk Group issued a joint statement calling "upon the Government of each country to take steps with their publics to prepare them for peace, and not for war." The next meeting of the co-chairs is scheduled for March 20, 2006 in Istanbul.
A group of analysts from authoritative British weekly The Economist has assessed the Karabakh settlement process pessimistically for the foreseeable future. According to The Economist, the probability of resolving the conflict in 2006-2007 has decreased, since elections are scheduled in both Armenia and Azerbaijan for 2007 and this will make it harder for the authorities to make their case for the necessity of a compromise resolution of the Karabakh conflict.