Մոսկվայում քննարկվեց Թեղուտի անտառների ոչնչացման խնդիրը. Հայաստանը կկորցնի 15,4 մլրդ դոլար
Հունվարի 27-ին, հայ երիտասարդների կանչին ի պատասխան, ռուսաստանաբնակ երիտասարդները հավաքվեցին՝ քննարկելու Թեղուտի անտառների ոչնչացման հարցը: Էկոլոգիական ակցիան, ի պաշտպանություն հիասքանչ անտառի, բացառիկ և վերացող բուսատեսակների, կենդանատեսակների, չէր կանխատեսում ոչ լեփ-լեցուն դահլիճ, ոչ առանձնապես սուր հարցեր և բանավեճեր:
Բացի դրանից՝ կազմակերպիչները հայտարարեցին, որ կողմ են անտառի պաշտպանությանը, ոչ թե դեմ են ինչ-որ մեկին, ու որևէ քաղաքական պահանջ առաջ չեն քաշում, առավել ևս թույլ չեն տա վիրավորանքներ հնչեցնել Հայաստանի իշխանությունների հասցեին:
Նկատի ունենալով դեմագոգների սերը՝ վերածել կառուցողական քննարկումը ֆարսի և անտեղի քաղաքականացման՝ կազմակերպիչները նախապես կազմել էին ելույթների ծրագիրը, նախապատրաստել էին փաստաթղթերից մեջբերումներ, տեսանյութեր և լուսանկարներ:
Պարզվեց՝ այդ ամենն ապարդյուն չէր արված: Առաջին անակնկալը մասնակիցների կազմն էր: Խնդրին արձագանքեց ոչ միայն Մոսկվայի հայ երիտասարդությունը, այլև ռուսներ ու տարիքով մեծ հայեր, որոնք հիմնականում պասիվ են նման միջոցառումների նկատմամբ:
Երկրորդ անակնկալը. կային ներկայացուցիչներ բոլոր հայկական երիտասարդական կազմակերպություններից, իսկ կազմակերպությունների ղեկավարները չկային՝ միջոցառումը համարելով ոչ այնքան կարևոր: Ավելին, նրանք արգելել էին հրապարակել միջոցառման հրավերն իրենց սոցիալական ցանցերի էջերում:
Երրորդը. զարմացրեց Թեղուտի հանքավայրը շահագործող ընկերության ներկայացուցչի հայտնվելը: Ավելի ճիշտ՝ այն մարդու, որն իրեն այդպես ներկայացրեց և հայտարարեց, թե ինքը «պետք է ելույթ ունենա»:
Երիտասարդը, չգիտես ինչու, շատ երկար չէր հասկանում, որ կա ելույթ ունենալու կարգուկանոն, որ նա պետք է հարգի միջոցառման ծրագիրը և քաղաքակիրթ աշխարհում հայտնի վարքագծի կանոները: Սակայն նրան կվերադառնանք ավելի ուշ:
Չորրորդ՝ ամենատհաճ անակնկալը հավաքվածների համար դարձավ Թեղուտում տիրող իրավիճակը: Ներկայացված նյութերը ոչ միայն ցնցում էին էկոլոգիական վտանգների մասշտաբով, քանի որ ոչնչացված անատառի տեղում առաջարկում են սեյսմիկ անկայուն գոտում կառուցել պոչամբար՝ 500 մլն տոննա զանգված ունեցող հեղուկ թունավոր թափոններով և 600 մլն տոննա այլ թափոններով, այլև ծագեց այդ ամենի դիմաց ֆինանսական օգուտի հարցը:
Հանքարդյունահանողները Թեղուտում ծրագրել են արդյունահանել միայն մոլիբդեն և պղինձ, մինչդեռ 17 մլն տոննա ծծումբ և 14,76 մլն տոննա երկաթ շլակի տեսքով պետք է թափվեն պոչամբար: Այսպիսով, մասնագետների կանխատեսումներով, Հայաստանի Հանրապետությունը կկորցնի 15,4 մլրդ ամերիկյան դոլար:
Դահլիճը սկսեց վրդովվել, և այստեղ Թեղուտի հանքը շահագործող ընկերության ներկայացուցիչը նոր անակնալ մատուցեց: Դուրս պրծնելով դահլիճի կենտրոն՝ նա սկսեց ակտիվ ժեստիկուլյացիայով, գոռգոռոցով և հայոց լեզվով մեղադրել կազմակերպիչներին և Թեղուտի պաշտպանության խմբի ակտիվիստներին սուտ խոսելու համար:
Գոռգռալուց հետո «ճշտախոսը» որոշեց հպարտ հեռանալ, սակայն կազմակերպիչները և դահլիճը նրան խնդրեցին մնալ: Ավելին, տեղեկացրին, որ նա կարող է մասնակցել քննարկմանը՝ համաձայն միջոցառման ծրագրի: Սակայն նրա հիստերիկ պահվածքը դժվար թե անկեղծ էր, իսկ դահլիճը լքելը, ընդհակառակը, շատ արդարացված, քանի որ եթե կազմակերպիչները ստում էին, ապա ՄԱԿ-ի՝ Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի կազմում գտնվող Օրհուսի կոնվենցիայի համապատասխանության կոմիտեն նույնպես ստել է:
Թեղուտի հանքավայրի շահագործման վերաբերյալ տրված փաստաթղթերն անվավեր ճանաչելու մասին Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած հռչակագրում առաջ քաշված պահանջները ևս դասվում են նույն շարքին: Ստախոսներ են նաև ոչ արդյունավետ տեխնոլոգիաների կիրառմամբ կուսական անտառը ոչնչացնող ծրագրի դեմ իրենց վրդովմունքն արտահայտող ԵԽԽՎ անդամները:
Սուտասաններ են նաև Սերժ Թանկյանը, Վարդան Պետրոսյանը, Ռուբեն Հախվերդյանը, ովքեր սատարում են Թեղուտի պաշտպանության խմբին: Այս և նմանատիպ այլ հարցերին պատասխանելուց խուսափելու համար հանքարդյունաբերող կազմակերպության ներկայացուցիչը միջոցառման կեսից դիմեց փախուստի:
Մինչ հեռանալը նա գոռաց իրենց էլեկտրոնային հասցեն, սակայն այդ կայքում, իհարկե, ոչինչ չկար ասված բնապահպանների, իրավապաշտպանների, միջազգային կազմակերպությունների արտահայտած վրդովմունքի մասին: Բացի դրանից՝ այնտեղ ներկայացված տվյալներից պարզ դարձավ, որ Թեղուտի հանքավայրի շահագործումը ծրագիր է, որն առաջնորդվում է «ազգային գաղափարով»:
Հատկապես զարմացրեց այն, որ կոմբինատի կառուցողները ուզում են ստեղծել էկոլոգիապես և տեխնոլոգիապես առաջատար արտադրություն և միևնույն ժամանակ վստահեցնում են, որ ստեղծում են աշխատանքային պայմաններ հատուկ Թեղուտ և Շնող գյուղերի բնակիչների համար:
Հետաքրքիր է՝ այդ ի՞նչ ժամանակակից ավտոմատացված արտադրություն է, որտեղ աշխատում են ոչ թե բարձրագույն կրթություն ունեցող մասնագետներ, այլ սովորական գյուղի բնակիչներ: Թե՞ այս գյուղերի բնակիչներն ավարտել են տեխնիկական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ: Իրենց սովորական աշխատանքի փոխարեն գյուղացիներին, առանց այլընտրանքի հնարավորության, կառաջարկեն կատարել ցածր վճարվող ոչ մասնագիտական աշխատանք: Հակառակ դեպքում նրանք ստիպված կլինեն լքել տարածքը:
Սակայն վերադառնանք անակնկալներին: Քննարկումից հետո համացանցում հայտնվեցին տարօրինակ հաղորդագրություններ: Անակնկալն այն էր, որ փորձ էր արվում Թեղուտի անտառների պաշտպանի հետ հանդիպումը վերածել քաղաքական միջոցառման: Իհարկե, ոմանց ձեռնտու է ամեն ինչ հենց այդպես ներկայացնել և կոծկել մեր ազգի բնությանը և պատմամշակութային արժեքներին վերաբերող հարցը:
Հատկապես տարօրինակ են Թեղուտի անտառների պաշտպանության խմբի ակտիվիստ Եղիա Ներսեսյանին սևացնելու փորձերը: Եվ իսկապես, ո՞վ է այդ Եղիան և ինչպե՞ս է համարձակվել խախտել ավանդույթները: Եկել է Մոսկվա, ոչ մեկի վրա ցեխ չի շպրտում, ապրիլ ամսին, Ցեղասպանության թեման օգտագործելով, համերգներ չի կազմակերպում գումարներ վաստակելու համար, «աստղերի» հետ ռեստորաններում չի հանդիպում, այլ երիտասարդությանն առաջարկում է հավաքվել և միավորվել մեր Հայրենիքի ազգային ժառանգության գաղափարի շուրջ: Այդ Հայրենիքի ցավը և այն պաշտպանելու խնդրանքն էր նա բերել Հայաստանի իր ընկերներից:
Ի դեպ, Եղիան հայրենադարձ է, ով թողել է իր տունը Սիրիայում, որպեսզի ընտանիքով բնակվի Հայրենիքում: Իսկ Մոսկվա գալով՝ նա Ռուսաստանի երիտասարդությանը ծանոթացրեց Հայաստանի երիտասարդության հետ: Ամեն օր երիտասարդները շփվում էին սկայպի միջոցով և հասկանում՝ որքան միասնական է իրենց սերը դեպի Հայրենիքը:

В Москве обсудили проблему уничтожения Техутского леса: Армения потеряет 15,4 млрд. долларов
27 января российская молодежь в ответ на призыв молодежи Армении собралась, чтобы обсудить проблему уничтожения Техутского леса. Экологическая акция в защиту прекрасного леса, реликтовых растений, животных не предвещала ни полного зала, ни особой остроты споров, к тому же организаторы заявили, что они за сохранение леса, а не против кого-то и никаких политических требований не выдвигают, а тем более не допустят ругани в адрес властей Армении.
Зная любовь демагогов превращать конструктивное обсуждение в фарс и политиканство, организаторы предварительно составили программу выступлений, были подготовлены выдержки из документов, видеоматериалы и фотографии. И, оказалось, не зря.
Первым сюрпризом был состав пришедших – откликнулась не только армянская молодежь Москвы, но и русские ребята, и взрослые армяне, обычно пассивные в таких мероприятиях.
Вторым сюрпризом было то, что из армянской молодежи были представители всех молодежных организаций, кроме их лидеров, посчитавших мероприятие не важным и запретивших даже публиковать приглашения на своих страничках в социальных сетях.
В-третьих, поразило появление представителя компании-разработчика месторождения в Техуте, точнее человека, так представившегося и заявившего, что он «сейчас будет выступать». Молодой человек почему-то очень долго не понимал слов о порядке выступления, о том, что он должен уважать программу встречи и прочие знакомые цивилизованному миру нормы поведения. Однако вернемся к нему попозже.
Четвертым и самым неприятным сюрпризом стала для собравшихся ситуация в Техуте. Материалы не только поражали масштабом экологической угрозы (на месте уничтоженного леса предлагают в сейсмически нестабильном регионе строить хвостохранилище объемом 500 млн. тонн жидких ядовитых и 600 млн. иных отходов), но и встал вопрос финансовой выгоды.
Разработчики месторождения в Техуте планируют добывать только молибден и медь, в то время как 17 млн. тонн серы и 14,76 млн. тонн железа будут как шлак отправлены в хвостохранилище. Таким образом, Республика Армения по прогнозам ученых потеряет 15,4 млрд. долларов США.
Зал начал возмущаться, и тут назвавшийся представителем разработчиков месторождения в Техуте выкинул новый сюрприз. Вырвавшись в центр зала, он начал активно жестикулировать и выкрикивать на армянском обвинения во лжи в адрес организаторов и защитников Техутского леса.
После выкриков «правдоруб» решил гордо удалиться, хотя организаторы и зал просили его остаться. Более того, его предупредили, что он может принять участие в обсуждении согласно программе в конце мероприятия.
Однако его истерика вряд ли была искренней, а уход, напротив, был вполне оправданным: потому как, если организаторы врали, то и Комитет по соответствию Орхусской конвенции Европейской Экономической Комиссии ООН тоже.
И в резолюции, принятой в Страсбурге Парламентской Ассамблеей Совета Европы, выдвинуты неверные требования об аннулировании документов по эксплуатации техутского месторождения. Члены ПАСЕ, возмущенные неэффективной технологией проекта и уничтожением девственного леса, тоже лжецы.
Лжец и Серж Танкян, и Вардан Петросян, и Рубен Ахвердян, поддержавшие защитников Техута. Чтоб не отвечать на эти и многие другие вопросы, представитель разработчиков сбежал с середины встречи.
Однако он прокричал электронный адрес разработчиков, на котором, как он заявлял, можно узнать «всю правду». И тут всех ждал новый сюрприз. На сайте, конечно же, ничего не оказалось о возмущении экологов, правозащитников, международных организаций, зато из представленной там организации выяснялось, что разработка Техутского месторождения – это проект, движимый «национальной идеей».
Особо удивило, что строители комбината хотят построить экологически и технологически передовое производство, и в то же время уверяют, что создают рабочие места именно для жителей сел Шнох и Техут.
Интересно, что это за современное автоматизированное производство, на котором работают не специалисты с высшим образованием, а жители деревень? Или жители этих деревень закончили технические вузы? Вместо своей привычной работы крестьянам безальтернативно предложат работать низкооплачиваемыми разнорабочими? В противном случае им придется покинуть регион.
Однако вернемся к сюрпризам. После обсуждения в сети появились странные сообщения. Сюрпризом стали попытки превратить встречу с защитником Техутского леса в политическую акцию. Конечно, выгодно представить всё таким образом и замять вопрос об уничтожении природного и исторического достояний нашего народа.
Особенно странны попытки очернить активиста движения по защите Техутского леса Егии Нерсесяна. И вправду, кто такой этот Егия и как он посмел нарушить традиции? Приехал в Москву, не льёт ни на кого грязь, не устраивает концерты в апреле, чтобы заработать на теме Геноцида, не встречается в ресторанах с «звездами», а предлагает молодежи собраться, объединиться вокруг идеи сохранения национального наследия нашей Родины, боль которой и просьбу о защите которой он принес от своих товарищей из Армении.
Кстати, Егия – репатриант, оставивший свой дом в Сирии, чтобы переехать с семьей на Родину. А во время своего приезда в Москву Егия познакомил российскую молодежь с молодежью Армении. Каждый день ребята общались через скайп и понимали, как они едины в своей любви к Родине.