Էլեկտրոնային Հայաստան. երազը իրականություն դարձնելու ճանապարհին
Արդեն տասը տարի «արդարություն» եւ «ժողովրդավարություն» բառերը նորից ու նորից վերաձեւակերպվում եւ վերախմբագրվում են տասնյակ ծրագրերում, որոնք կոչված են Հայաստանում իրականություն դարձնելու էլեկտրոնային կառավարության վառ երազը: Բայց դրանից առանձնապես բան չի փոխվում: Նոր ծրագրերը հնարավորություն են տալիս շրջանառության մեջ դնել հսկայական գումարներ (ընդ որում` վարկ կամ դրամաշնորհ)` նոր լիցքեր հաղորդելով ժողովրդավարության եւ արդարության պատկերացումներին ու հերթական «կարեւոր գործի» պատրանքը ստեղծելով:
Այսպիսով` տասը տարիների ընթացքում Հայաստանում գործող տարբեր միջազգային կազմակերպություններ օժանդակել, իսկ հաճախ էլ նախաձեռնել ու իրականացրել են պետական կառավարման համակարգում տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ներդրման տարբեր նախագծեր։ Բայց արդյունքում ... «Այն գումարներով, որոնք մինչ այժմ ծախսվել են Հայաստանում էլեկտրոնային կառավարման համակարգ ստեղծելու համար, կարելի էր ստեղծել մի քանի էլեկտրոնային կառավարություն»,-ասում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը:
Հիմա էլ Եվրամիության նախաձեռնությամբ պատրաստվող «Հայաստանի էլեկտրոնային կառավարման ռազմավարության մշակում» նոր փաստաթուղթը հավակնում է ամբողջացնել, միացնել ու լրացնել այն, ինչ արդեն արված է: Նորից սկսում ենք նույն շրջապտույտը ...
Եվ այդպես՝ տասը տարի շարունակ ...
«Հայաստանում այս տեսակի ծրագրերի մասին խոսում էին դեռեւս 1997 թվականից, համարյա տասը տարվա պատմություն ունենք, բայց դրանք դատարկ պտույտի տարիներ են, որովհետեւ գրեթե ոչինչ չփոխվեց»,- ասում է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հիմնադրամի նախագահ Հրաչ Բայադյանը:
Փորձ առաջին
ՀՀ կառավարության 1999 թվականի մարտի 16-ի թիվ 152 որոշումը բովանդակում էր «Պետական տեղեկատվական միասնական համակարգի ստեղծման եւ ներդրման հիմունքները»: Որոշման համաձայն՝ միջգերատեսչական հանձնաժողովը մշակել էր ծրագիր, որով հաշվարկվել եւ գնահատվել էին Հայաստանում էլեկտրոնային միջոցները կառավարման համակարգում ներդնելու առկա հնարավորությունները: Սակայն այս բավական ծավալուն փաստաթղթին, որը 2001թ.-ին ներկայացվել էր Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման աջակցության խորհրդի քննարկմանը, բացասական գնահատական էր տրվել: Ծրագիրը շատ ծախսատար էր: Եվ նույնիսկ այն հանգամանքը, որ հեղինակները հետագայում կրճատեցին նախատեսված ծախսերը՝ 100 մլն դրամից հասցնելով 26 մլն-ի, էականորեն չփոխեց ծրագրի գործունակության մասին գնահատականները:
2000թ.-ից սկսած՝ էլեկտրոնային կառավարության ծրագրերը ստեղծվում էին աննկարագրելի ոգեւորվածությամբ: Կառավարության սեղանին մեկը մյուսի ետեւից դրվում էին «Էլեկտրոնային Հայաստան» անվանումով ծրագրեր, որոնցից յուրաքանչյուրի արժողությունը 10-50 հազար ԱՄՆ դոլար էր: Ամեն մի նոր ծրագրի հետեւում էին հերթական քննարկումները, միջազգային փորձն ուսումնասիրելու առաջարկները, հնչում էին նոր գաղափարներ, մշակվում հայեցակարգեր, նոր ոգեւորությամբ ու ներշնչանքով խոսվում էր նոր աշխատանքային խմբերի, վերահսկող կառույցների ու նոր պաշտոնների ստեղծման անհրաժեշտության մասին: Որոշ ծրագրեր ընթացք էին ստանում, մյուսները` դուրս մնում տարբեր հիմնավորումներով: Սակայն աշխատանքների արդյունքները մնում էին աղոտ եւ թերի:
Փորձ երկրորդ
ՄԱԿ-ի Զարգացման Ծրագրի գրասենյակը (UNDP) ՀՀ կառավարության հետ նախաձեռնել եւ իրականացրել է լայնածավալ նախագիծ` «Է-Կառավարման (էլեկտրոնային կառավարման) համակարգ տարածքային վարչարարության համար» (2002-2004թթ.):
Սեղծվել է Հայաստանի տարածքային կառավարման էլեկտրոնային համակարգ (www.region.am): www.region.am-ը համակարգչային (վեբ սերվերների) ցանց է, որը կապում է Տարածքային կառավարման նախարարությունը մարզկենտրոնների, հետագայում՝ միգուցե նաեւ որոշ քաղաքների հետ։ Յուրաքանչյուր մարզ ունի իր կայքն Ինտերնետում։ Այստեղ կարելի է գտնել տվյալներ ու տեղեկություններ մարզի ու մարզպետարանի մասին, կարդալ օրենքներ ու որոշումներ, գրանցվելով՝ նամակ ուղարկել որեւէ տեղական պաշտոնյայի։ Սա հնարավոր դարձնելու համար մարզերում հիմնվել են Ինտերնետի մատչելիության կենտրոններ, իրականացվել դասընթացներ բնակիչների համար։ Ծրագրի իրականացման համար Շվեյցարիայի Զարգացման եւ համագործակցության գործակալությունը տրամադրել է 525 հազար ԱՄՆ դոլար եւ 300 հազար շվեյցարական ֆրանկ:
Սակայն շուտով պարզվեց, որ ոչ բոլոր մարզերում եւ ոչ միշտ են լուրջ եւ պատասխանատու վերաբերվում արված գործին: Լավագույն դեպքում մարզային կայքերում միայն հատուկենտ եւ ընտրովի որոշումներ, կարգադրություններ եւ հաշվետվություններ են տեղադրվում: Օրինակ՝ Լոռու www.lori.am կայքում «Որոշումներ, իրավական ակտեր» բաժնի «ՀՀ օրենքներ» հատվածում վերջին թարմացումը «Էլեկտրոնային փաստաթղթի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին» օրենքի տեսքով արվել է 2004թ.-ին:
Կոտայքի տարածքային կառավարման համակարգի այս բաժնում տեղադրված են դեռեւս 2004թ.-ին ընդունված օրենքներ, կառավարության որոշումներ եւ ծրագրեր: Վայոց Ձորի կայքում էլ տեղադրված է ընդամենը ՀՀ կառավարության 2005թ.-ին կայացրած 4 որոշում եւ մեկ հաշվետվություն:
Արմավիրի մարզի տարածքային կառավարման համակարգի պատասխանատու Մարինե Հովակիմյանի խոսքերով` իրենց կայքի համապատասխան բաժնում թարմացումներն արվում են քարտուղարության պետի եւ աշխատակազմի ղեկավարի ընտրությամբ, եւ տեղադրվում են այն որոշումներն ու կարգադրությունները, որոնք, նրանց ենթադրությամբ, կարող են հետաքրքրել մարզի բնակիչներին:
2005թ.-ին Տարածքային կառավարման նախարարի միջնորդությամբ ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որոշմամբ մարզպետարաններին հատկացվեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաները համակարգողի հաստիք, բայց սա, այնուամենայնիվ, չփոխեց կայքերի բովանդակությունը:
Ստացվում է, որ էլեկտրոնային կառավարումն իր խոստումներով մի բան է, իրականությունը՝ մեկ այլ։ Փորձը հաստատում է, որ է-կառավարման ցանկացած նախաձեռնություն, որում չեն գործում քաղաքացին ու պետական կառույցի աշխատակիցը, գրեթե ինքնանպատակ մի բան է։ Հիմա բոլորովին չի երեւում, որ արդեն իսկ քիչ թե շատ արդյունավետությամբ գործող համակարգն ինչ-որ ձեւով փոխել է պաշտոնյա-քաղաքացի հարաբերությունները: Գրեթե անհնար է պատկերացնել, որ որեւէ մարզի բնակիչ Ինտերնետով նամակ ուղարկի պաշտոնյային եւ հույս ունենա ճանապարհով կարգավորել իր գործը:
Ակնհայտ է, որ այսօրվա կառավարման գրասենյակներում աշխատող մարդիկ էլ առանձնապես շահագրգռված չեն նոր ձեւով աշխատել: Ստացվում է, որ կառավարությունը ոչ մի դերակատարում չունի իր համակարգի բարեփոխման գործում։ Ուստի արդեն պարզ է, որ միջազգային կազմակերպությունների օժանդակությամբ իրականացվող հանրային ծրագրերը հաճախ դուրս են պետական քաղաքականության, պատասխանատվության եւ վերահսկողության տիրույթներից: Սա երեւում է հենց մարզերի կայքերից:
ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի գնահատման գրասենյակի կողմից պատրաստված եւ է-կառավարմանը նվիրված «Հիմունքներ» պարբերականում (15 ապրիլի, 2004թ.) գրված է. «Առանց հստակ միջնաժամկետ եւ հեռաժամկետ ազգային քաղաքականության եւ դրան կցված մանրամասն կարճաժամկետ գործողությունների պլանի, կառավարության ոչ պաշտոնական աջակցությունը բավարար չէ Հայաստանի կայուն տեխնոլոգիական զարգացման համար։ Այս նվազ, քան խրախուսական պայմաններում տարբեր խմբերի եւ կազմակերպությունների, ներառյալ միջազգային համայնքի աջակցությամբ իրականացվող ցանկացած նախաձեռնություն համակարգված չի լինի...»։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացմանն աջակցող խորհրդի նիստերում շատ է քննարկվել այս հարցի վերահսկողության համար նոր կառույց ստեղծելու խնդիրը, սակայն ՀՀ վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանը մերժել է նոր միջնախարարական կառույցի ստեղծման առաջարկը՝ նշելով, որ նման կառույցներ արդեն իսկ գործում են. «Այսօր մենք ունենք կառավարական երկու կառույց` ՀՀ Տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունում «Հեռահաղորդակցության գործակալությունը» եւ Հայկական զարգացման գործակալության «Էլեկտրոնային Հայաստան» հիմնադրամը: Ի՞նչ իմաստ ունի այս մի ծրագրի համար ստեղծել երրորդը»: Իհարկե, ի՞նչ իմաստ ունի, ի՞նչ կարող են անել գործակալություններն ու հիմնադրամները, եթե չկա հստակ պետական քաղաքականություն եւ հատուկ պատասխանատու կառույց:
«Այդ դեպքում հարց է առաջանում` ինչի՞ համար են գրվում այս ծրագրերը, ո՞ւմ է պետք այս ամենը: Համակարգերի օրինակներ կան, բայց դրանք պետք չեն ո՛չ քաղաքացուն, ո՛չ էլ իշխանավորին: Ի վերջո, մենք կարոտ չենք եղել այս ամենին, բայց ծրագրեր համառորեն շարունակում են գրվել եւ իրագործվել: Սա պարտադրված ուղի է, աշխարհն այս ճանապարհով է գնում եւ մեզ էլ տանում այս ուղղությամբ: Առայժ սա պետք է ձեւական մի բան լինի, որը հետո իր համար քիչ-քիչ ճանապարհ կհարթի թե՛ մարդկանց մտքում, թե՛ կյանքում: Այնպես չէ, որ տեխնոլոգիաները ներդրվելուց հետո մարդիկ սկսում են խանդավառված կիրառել դրանք: Գուցե մի քանի տարի հետո սա իրոք անհրաժեշտ լինի: Բայց դա չի նշանակում, որ հիմա պետք է անիմաստ ժամանակ կորցնել, ինչն արվել է մինչ այժմ: Պետք է գործել՝ մտածելով, որ դա ավելի բարեկեցիկ կդարձնի մարդկանց կյանքը, որ մեր երկիրը գոնե որոշակի համեմատության եզրեր կունենա զարգացած երկրների հետ»,-ասում է Հրաչ Բայադյանը:
Փորձ երրորդ
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունում IT.am ծրագրի շրջանակներում ներկայումս անցկացվում է էլ-կառավարման համակարգի եւ էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության ծրագրի փորձարկում, որը իրականացվում է Եվրամիության տրամադրած 1,2 մլն եվրո դրամաշնորհով: Բոլոր ծրագրերի ձեւակերպումները հիմնականում նույնն են` տեխնիկական հագեցվածություն, մասնագետների վերապատրաստում, փաստաթղթաշրջանառության ձեւերի մշակում, հետո` ժողովրդավարություն, թափանցիկ կառավարում եւ այլն: Ի դեպ, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունում 2002 թվականից գործում է Ինտերնետով վիզա տրամադրելու համակարգը, ինչը նույնպես էլ-կառավարման մի հանգույց է: Այս ծառայությունը մատուցվում է նախարարության կայքից (www.armeniaforeignministry.com): Նշված նախագիծը, ինչպես եւ մյուսները, հավակնում է օրինակ դառնալ «Էլեկտրոնային Հայաստան» երազի իրականացման ճանապարհին:
Սա, իհարկե, էլեկտրոնային Հայաստան ստեղծելու մեր վերջին փորձառությունը չէ: Կարելի է անվերջ շարունակել: Այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ գերատեսչություններ տարբեր կազմակերպությունների ֆինանսական օժանդակությամբ եւ վարկերի շնորհիվ որոշ չափով բարելավել են իրենց գրասենյակային պայմանները` կահավորել նոր համակարգիչներով, ավելի ներկայանալի լինելու համար` բացել կայքեր, որոնք չեն նորացվում, օն-լայն ռեժիմով ծառայություններ չեն մատուցում, քաղաքացիների հետ ընդհանրապես ոչ մի կապ չունեն, բացարձակապես հարցեր չեն լուծում եւ կամ ուղղակի դատարկ են: Բայց այս ընթացքում շարունակում են խոսել էլեկտրոնային կառավարության եւ կառավարման մասին եւ նոր խանդավառությամբ ողջունում հերթական ծրագիրը ...

Electronic Armenia: On the Path to Realizing the Dream
For ten years now the words "justice" and "democracy" have been reformulated and reedited over and over again in dozens of projects intended to make the vivid dream of e-governance in Armenia a reality. But nothing much has changed as a result. New projects offer an opportunity to put into circulation huge amounts of money (in the form of grants or credits), giving renewed impetus to the notions of democracy and justice and creating the illusion of yet another important cause.
In the last ten years, various international organizations accredited to Armenia have supported and have often initiated and implemented diverse projects introducing information and communication technologies into the public administration system of Armenia.
"The amounts spent so far in Armenia on creating e-governance infrastructure would have been enough to develop several e-governments," said Armen Grigoryan, secretary of the Information Technologies Development Support Council.
And now the European Union is undertaking a pilot e-governance initiative aimed at developing an e-governance strategy and summarizing, integrating, and building upon the work that has been done so far in this field. The same circle again.
"They began talking about these projects in Armenia back in 1997. It's been almost ten years now. But the engine's just been idling all that time, since almost nothing has changed," said Hrach Bayadyan, chairman of the NGO Information Technologies Fund.
First attempt
A commission for the development of a "Unified State Information System" was set up in accordance with Government Decision # 152 of March 16, 1999, made up of representatives of ministries and government agencies, public organizations, and scientific institutions. The commission developed an action plan describing the scope of work and responsibilities of governmental institutions in relation to the creation of the System. However, when this fairly bulky document was presented to the I nformation Technologies Development Support Council for consideration in 2001, it received a negative review.
From 2000, there was indescribable enthusiasm surrounding the development of various e-governance projects. One proposal after another, each called Electronic Armenia and each worth between $10,000 and $50,000 - was placed on the government table. Each new proposal was followed by lengthy discussions and suggestions to draw on international experience. The necessity of creating new working groups and offices was discussed with ardor. Some projects were approved and others turned down for various reasons.
Second attempt
The United Nations Development Programme (UNDP) and the Government of Armenia initiated and implemented a large-scale project called E-Governance System for Territorial Administration (2002-2004).
Thus, an electronic system for territorial administration was set up (www.region.am), a network of web servers connecting the Ministry of Territorial Administration with the provincial centers. Each marz (province) has its own website, where visitors can access information about the province and the local administration, read laws and the administrative decisions, or send letters to local officials. To implement the project, Internet Access Centers in the marzes were established and training courses for local residents organized. T he Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC) provided US $525,000 and 300,000 Swiss Francs for the project.
But soon it became clear that not all the marzes were in earnest about the project. The decisions, instructions, and reports contained on the regional websites are selective at best. For example, the "Laws of Armenia" subsection of the "Decisions, Legal Acts" section of the Lori provincial website (www.lori.am) was last updated in 2004. The same section of the Kotayk website contains only the laws, government decisions, and programs adopted in 2004. The Vayots Dzor website contains only four government decisions and one report posted in 2005.
In 2005, following the intercession of the Minister of Territorial Administration, a new post of Coordinator of Information Technologies was created in the provincial administrations by decree of Prime Minister Andranik Margaryan. However, this hasn't yet translated into improved websites.
Experience shows that any e-governance initiative that does not truly involve citizens and employees of state agencies becomes something like an end in itself. What has passed absolutely unnoticed is that this more or less efficient system could have changed the relationship between officials and their constituents. It is highly improbable that any citizen of any province has thought to send a letter to an official over the Internet hoping to put something right.
The employees presently working in the administrative offices do not appear to be particularly interested in this new way of working, either. The social projects implemented with the assistance of international organizations are often beyond the realm of state policy and control, as can be seen on the provincial websites.
The Evaluation Report of UNDP Armenia ICT-for-Development Program published in April 2005 states: "Without a clear mid- to long-term National Information Society Policy (NISP) and attached to it a detailed short-term Action Plan the government's informal commitment is not sufficient for the sustainable advancement of Armenia technologically. In these less-than-encouraging circumstances any initiatives supported by various groups and organizations, including those from the international community, will suffer from the lack of vision and poor coordination, which will ultimately prevent from the fast replication of best practices and successful projects across different sectors and as a result form creating for economies of scale."
The Information Technologies Development Support Council has repeatedly discussed the issue of creating a new structure for supervising ongoing projects, but Prime Minister Andranik Margaryan has turned down the proposal to create another interagency institution. "At present we have two governmental departments - the Telecommunications Agency within the Ministry of Transport and Communications and the E-Armenia Foundation of the Armenian Development Agency. There is no point in creating a third one for this project," the prime minister said.
"The question then arises - why are these projects designed, who needs all this?" said Hrach Bayadyan. "There are models of systems, but neither citizens nor officials need them. This is a path imposed on us-the world is moving in this direction and taking us along. For the time being it should be something formal, which later on will carve its way both into people's minds and into real life. It is not the case that after the technologies are introduced, people will begin enthusiastically to implement them. Perhaps in few years this will indeed become a necessity. But it doesn't imply that we have to senselessly waste time, which is what has been done so far. We have to act in well-thought-out ways, in order to make people's lives better, so that our country has at least certain edges of comparison with the developed countries."
Third attempt
With a grant in the amount of 1.2 million Euros, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia is presently implementing a pilot project on e-governance within the framework of the European Union's IT development project. The formulations in all the projects are the same: sufficiency in technical equipment, training of employees, democracy, transparent governance, etc. The Ministry of Foreign Affairs has been issuing e- visas as a first step in the Virtual Consulate program since 2002. This service is available on-line on the Ministry's website (www.armeniaforeignministry.com). This and other projects aspire to become models on the path to realizing the E-Armenia dream.
This, of course, will not be our final attempt at creating an electronic Armenia. We can go on endlessly. In recent years, with financial assistance and credits from various organizations, many agencies have to some extent improved their working conditions - furnished themselves with new computers, and, in order to become more presentable, created websites which, however, are not updated, don't provide on-line services, have no feedback from citizens, solve no problems, or are simply empty. Nevertheless, we keep talking about e-governance and enthusiastically welcoming each new project.