2011-ին նախորդ տարվա համեմատ անչափահասներն ավելի շատ հանցանքներ են գործել
2010 թվականի համեմատ 2011-ին ավելացել են անչափահասների կողմից կատարված հանցագործությունները: Եթե 2010-ին 452 անչափահաս կատարել է 509 հանցագործություն, ապա 2011-ին 453 անչափահասի կողմից կատարված հանցագործությունների թիվը հասնում է 527-ի:
«2010 թվականին անչափահասների կողմից սպանության 3 դեպք է գրանցվել, իսկ 2011-ին նման դեպք չի եղել»,- այսօր անչափահասների հանցագործությունների վերաբերյալ վիճակագրական տվյալներ հայտնեց ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Նելլի Դուրյանը:
Նախորդ տարի համեմատաբար մեծ է եղել նաև թրաֆիքինգի ենթարկված անչափահասների թիվը: 2010-ին գրանցվել է նման 3 դեպք, իսկ 2011թ. այս ցուցանիշն ավելացել է 2-ով՝ հասնելով 5-ի:
Անչափահասների նկատմամբ կատարված սեռական բռնություններն իրականում ավելի շատ են, քանի հայտնի դարձող դեպքերը, քանի որ բարձրաձայնվում է միայն դրանց մի մասը: Պատճառն այն է, որ սեռական բռնության ենթարկված երեխաների ծնողներն այդ հարցը համարում են ներընտանեկան:
«Մեր ժողովուրդը չի ուզում, որ նման խնդիրները տնից դուրս գան»,- ասաց Նելլի Դուրյանը: 2011 թ. գրանցվել է անչափահասներին սեռական բռնության ենթարկելու 54 դեպք՝ նախորդ տարվա 60-ի համեմատ:
Մուրացկանությունը կամ գումար վաստակելը հանցագործություն չի համարվում: Այսօր մայրաքաղաքում կան երեխաներ, ովքեր ծաղիկներ, նկարներ վաճառելով, գումար են վաստակում: Ոստիկանություը տեղյակ է այդ երեխաների մասին և շատ անգամ այդ թեմայով զրուցել է թե երեխաների, թե նրանց ծնողների հետ:
«Երեք եղբայրներ են նրանք, որոնք իրենց նկարներն են վաճառում իրենց ամենօրյա կարիքները հոգալու համար: Նրանք ներկայացել են ոստիկանության կենտրոնական բաժին: Նրանց հետ երկար զրույց ենք ունեցել: Մեզ համար կարևոր է, որ այդ երեխաները հաճախեն դպրոց և դա չանեն իրենց դասերի հաշվին»,- ասաց Նելլի Դուրյանը:
Ինքնասպանության փորձեր հիմնականում կատարում են 16-17 տարեկան դեռահասները: Դրանցից ամենափոքր երեխան եղել է 14 տարեկան: 2011 թ. ինքնասպանության փորձ կատարել է 45 դեռահաս՝ 9 մահվան ելքով, իսկ 2010-ին՝ 41: Նրանց մեծ մասը իգական սեռի ներկայացուցիչ է:

В 2011 году несовершеннолетние совершили больше преступлений, чем в 2010-ом
В 2011 г., по сравнению с 2010-ым, число преступлений, совершенных подростками, увеличилось. Если в 2010 г. на 452 несовершеннолетних пришлось 509 преступлений, то в 2011-ом эти показатели составили соответственно 453 и 527.
«В 2010 году было зарегистрировано 3 убийства, совершенных лицами несовершеннолетнего возраста, в 2011-ом таких случаев не было»,- сообщила сегодня на пресс-конференции заместитель начальника главного управления по уголовному розыску полиции РА, полковник Нелли Дурян, представляя показатели преступности среди несовершеннолетних.
В прошлом году большое число составили также несовершеннолетние, подвергшиеся траффикингу: если в 2010 году было зарегистрировано 3 таких случая, то в 2011-ом – 5.
Случаев сексуального насилия в отношении несовершеннолетних на самом деле больше, чем сообщается официально. Причина в том, что о таких фактах не всегда становится известно, так как родители подвергшихся сексуальному насилию детей считают этот вопрос внутренним делом семьи.
«У нас люди не хотят, чтобы о подобных случаях узнавали все»,- отметила Нелли Дурян. В 2011 г. было зарегистрировано 54 случая сексуального насилия в отношении несовершеннолетних против 60-ти в 2010-ом.
Попрошайничество или зарабатывание денег не считается преступлением. Сегодня в столице есть дети, которые зарабатывают продажей цветов и рисунков. Сотрудники полиции знают о них и даже беседовали с этими детьми и их родителями. «Для нас главное, чтобы они посещали школу и не занимались этим делом за счет уроков»,- отметила Нелли Дурян.
Попытки суицида совершают в основном 16-17-летние подростки. Самому младшему из них было 14 лет. Если в 2010 была зарегистрирована 41 попытка самоубийства, то в 2011 г. – 45, при этом в 9-ти случаях со смертельным исходом. Отметим, что на такой шаг идут в основном девочки.