Վարչապետն ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի պաշտպանության նախարար Լևան Իզորիային: Այս մասին տեղեկլացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը։
Վարչապետը ողջունել է Վրաստանի պաշտպանական գերատեսչության պատվիրակության այցը Հայաստան՝ կարևորելով երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում եղբայրական հարաբերությունների սերտացումը և զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է այս տարվա հունվարին Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի հետ Բոլնիսիում կայացած հանդիպմանը՝ նշելով, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև առկա ներկայիս բարեկամական, աշխատանքային մթնոլորտը լավագույնս կխթանի համագործակցության ընդլայնումը և նոր մակարդակի կբարձրացնի այն: Այս համատեքստում ՀՀ վարչապետն ընդգծել է երկու երկրների միջև բարձրաստիճան հաճախակի փոխայցերի և տարբեր մակարդակներով քաղաքական կոնսուլտացիաների անցկացման կարևորությունը:
Նշելով, որ ուրախ է պաշտոնական այցով գտնվել Հայաստանում՝ Լևան Իզորիան կարևորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի հետ այսօրվա հանդիպումը և դրա արդյունքներով պաշտպանության ոլորտում երկկողմ համագործակցության 2019թ. ծրագրի ստորագրումը: Նրա խոսքով՝ Վրաստանը շահագրգռված է ամրապնդելու և խորացնելու բարեկամ Հայաստանի հետ հարաբերությունները և պատրաստ է շարունակել արդյունավետ փոխգործակցությունն այդ ուղղությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-վրացական պաշտպանական համագործակցության օրակարգին վերաբերող հարցեր՝ վերահաստատելով ինչպես ընթացիկ գործընկերությունն ամրապնդելու, այնպես էլ նոր նախաձեռնություններ իրականացնելու փոխադարձ պատրաստակամությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման, հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման հարցերի շուրջ և երկուստեք ընդգծել այդ ուղղությամբ փոխադարձ ջանքերի կարևորությունը: Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է երկկողմ հավասարակշռված դիրքորոշումը տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման գործում: Վրաստանի պաշտպանության նախարարը նշել է, որ Վրաստանը կարևորում է տարածաշրջանային բարիդրացիական հարաբերությունների հաստատումը և սատարում է հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:

Премьер-министр принял министра обороны Грузии
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял находящегося с официальным визитом в Армении министра обороны Грузии Левана Изория.
Премьер-министр приветствовал визит делегации министерства обороны Грузии в Армению, подчеркнув важность сближения и развития братских отношений между двумя странами в различных сферах. Никол Пашинян коснулся встречи с премьер-министром Грузии Мамукой Бахдадзе в январе этого года в селе Болнис, отметив, что нынешняя дружеская, рабочая атмосфера между Арменией и Грузией наилучшим образом будет способствовать расширению сотрудничества и поднимет его на новый уровень. В этом контексте премьер-министр подчеркнул важность частых визитов на высоком уровне между двумя странами и политических консультаций на разных уровнях.
Отметив, что рад официальному визиту в Армению, Леван Изория подчеркнул важность сегодняшней встречи с министром обороны Армении и подписания программы двустороннего сотрудничества в сфере обороны на 2019 год. По его словам, Грузия заинтересована в укреплении и углублении отношений с дружественной Арменией и готова продолжать эффективное сотрудничество в этом направлении.
Собеседники обсудили вопросы повестки армяно-грузинского сотрудничества в сфере обороны, а также подтвердили обоюдную готовность укреплять текущее партнерство и реализовывать новые инициативы.
Стороны обменялись мнениями о вопросах региональной безопасности и обеспечения стабильности, мирного урегулирования конфликтов и двусторонне подчеркнули важность совместных усилий в этом направлении. Премьер-министр Пашинян подчеркнул важность двусторонней сбалансированной позиции в урегулировании региональных конфликтов. Министр обороны Грузии отметил, что Грузия придает большое значение установлению добрососедских отношений в регионе и поддерживает усилия по мирному урегулированию конфликтов.