«Ա1+»-ն ու «Նոյյան տապան»-ը այս տարի սպասում են Եվրադատարանի վճռին
Չորս տարի առաջ' 2002թ. ապրիլի 2-ին, «Ա1+» հեռուստաընկերությունը զրկվեց եթերից: Հայաստանի դատական ատյաններում հեռուստաընկերությունը փորձեց պաշտպանել իր իրավունքները, սակայն որեւէ արդյունքի չհասավ: 2003-ին «Ա1+»-ը դիմեց Եվրադատարան:
Հարցազրույց Եվրադատարանում «Ա1+» եւ «Նոյյան տապան» հեռուստաընկերությունների շահերի ներկայացուցիչ, իրավաբան Արա Ղազարյանի հետ:
- Պրն Ղազարյան, ի՞նչ ընթացքում է «Ա1+»-ի գործը:
- «Ա1+»-ի երկու գործ կա Եվրոպական դատարանում. առաջինը, որտեղ վիճարկվում է 2002թ. ապրիլի 2-ի լիցենզավորման մրցույթը, ներկայացվել է 2003-ի հունվարի 30-ին, իսկ երկրորդը, որտեղ վիճարկվում են մնացած 7 մրցույթները, ներկայացվել է 2004-ի սեպտեմբերին: Երկուսն էլ ընթացքի մեջ են: Իհարկե, առաջին դիմումն ավելի առաջ է անցել, այսինքն' դատարանը կազմել է պալատ (3-րդ բաժանմունքի պալատը) իր դատավորներով, եւ գործը քննվել է ըստ էության, ծանուցվել է Հայաստանի կառավարությանը: Իսկ երբ գործը ծանուցվում է կառավարությանը, նշանակում է դատարանը նկատել է իրավունքի եւ փաստերի վերաբերյալ կարեւոր հարց: Որոշակի հարցադրումներ են արվել կառավարությանը, որոնց նա պատասխանել է: Մենք կառավարության փաստարկներին պատասխանել ենք հակափաստարկներով, որից հետո դատարանը կողմերին հարցեր է ուղղել անցյալ տարի ապրիլին: Հետագայում դատարանում մտքերի փոխանակման համար երկու կողմերն էլ նախընտրել են բանավոր տարբերակը: Դրանից հետո ոչինչ չենք լսել «Ա1+»-ի առաջին գործից:
Երկրորդ գործի մասին, որն ավելի ծավալուն է, ես կասեի' ավելի ուժեղ է, դեռ ոչինչ չենք լսել Եվրոպական դատարանից: Իմ կարծիքով' դատարանը երկրորդ գործը ուսումնասիրում է եւ, վերջ ի վերջո, երկու գործերը միացնելու է: Բայց այս ընթացքում «Ա1+»-ից դատարանում երկու առանձին դիմում է գտնվում:
Երկրորդ գործը 2003-ի մայիս-հունիս ամիսների լիցենզավորման մրցույթների մասին է' 37, 25, 31, 39, 51, 63, 56 հաճախությունների համար: Երկրորդ գործում երկու հիմնական հարց է' լիցենզավորման մրցույթները բոլոր յոթ հաճախություններով, եւ առանձին վիճարկվում է «Արմնյուզի» հետ կապված սկանդալային պատմությունը, երբ այդ հեռուստաընկերությունը որպես ԶԼՄ գրանցված չէր Արդարադատության նախարարությունում, բայց մրցույթին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել այլ ԶԼՄ-ի' «Սինեմաքս»-ի փաստաթղթերով եւ հաղթել:
Ընդհանուր առմամբ' «Ա1+»-ը վիճարկում է լիցենզավորման ութ մրցույթ:
- Ինչու՞ եք կարծում, որ երկրորդ գործն ավելի ուժեղ է:
- Մի շարք հանգամանքներ կան. յոթ լիցենզավորման մրցույթներն ինքնին գործի ծավալը մեծացնում են: Այնուհետեւ, երբ Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովը սկսեց ավելի շատ մրցույթների անդրադառնալ, մեր հարցումներին պատասխանել, ավելի շատ խճճվեց իրավունքի եւ փաստերի լաբիրինթոսում: Եվրոպական դատարանին տված նրանց պատասխաններից մենք օգտվում ենք:
Օրինակ' երկրորդ փաթեթի վերաբերյալ մի դրվագ կա. դիմել ենք Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի ազգային հանձնաժողովին' խնդրելով որոշ փաստաթղթեր, որոնք իրականում հանրային փաստաթղթեր են, այսինքն' դա տեղեկություն ստանալու մեր իրավունքն է, հանձնաժողովը պատասխանել է' այո, կարող եք ստանալ այդ փաստաթղթերը, բայց դրա համար դուք պետք է բերեք ձեր տեխնիկական միջոցները, որպեսզի պատճենահանեք: Ստացվում է, որ մենք պատճենահանման սարքը պետք է վերցնենք, գնանք հանձնաժողով: Իսկ ավելի լուրջ խնդիրներ են, օրինակ, «Լիցենզավորման մասին», «Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» օրենքների, «Կարգ թիվ 4»-ի մեկնաբանությունները: Մնացած յոթ մրցույթների ժամանակ ավելի էական դարձան խախտումները:
Բացի այդ, առաջին մրցույթի ժամանակ' 2002-ի ապրիլի 2-ին, Մարդու իրավունքների եւ ազատությունների Եվրոպական կոնվենցիան դեռ վավերացված չէր, այսինքն' իրավախախտումները տեղի ունեցան մինչ Կոնվենցիան վավերացնելը, որը Եվրոպական դատարանում գործերի ընդունելության չափանիշներից մեկն է:
Թեեւ դատաքննությունները ապրիլի 2-ից հետո եղան, այս իմաստով գործը, կարծես թե, կիսվում էր: Պատասխանող կողմը օգտագործում է այս փաստարկը, որպեսզի գործն անընդունելի համարի, որովհետեւ Կոնվենցիայի նախադեպերով, եթե իրավախախտումը մինչեւ Կոնվենցիան վավերացնելն է եղել, ապա դատարանի իրավազորությունը չի տարածվում: Այս եւ մի քանի այլ հանգամանքներն են, որ «Ա1+»-ի երկրորդ գործն ավելի ուժեղ են դարձնում փաստերի եւ փաստարկների առումով: Բայց իրավունքի վերաբերյալ հարցը երկու դիմումներում էլ նույնն է: Այսինքն' ազատ խոսքը, ազատ արտահայտվելու իրավունքը սահմանափակվել է, որովհետեւ լիցենզավորման մրցույթ է անցկացվել, որտեղ ընթացակարգային խախտումները բազմաթիվ էին, եւ այնպիսի գործողություններով, որոնք խախտում էին մի շարք ներպետական օրենքներ:
- Կառավարությունը Եվրադատարանին ի՞նչ փաստարկներ է ներկայացրել:
- Օրինակ' կառավարությունը 42-րդ կետով պատասխանել է, որ Հանձնաժողովի որոշումների բուն էությունը դատական վերահսկողության ենթակա չէ, եթե որոշում կայացնելու ընթացքում խախտում է եղել, ապա նոր այդ խախտումը կարելի է բողոքարկել դատարանում: Այսինքն' ստացվում է, որ պետական, հանրային մարմնի որոշումը ենթակա չէ դատարանում բողոքարկման, իսկ դա աբսուրդ է:
- Եվրոպական դատարանը գործը քննելու ժամկետի առումով սահմանափակված չէ՞:
- Նախ' Եվրոպական դատարանը վաղուց սկսել է իր հիմնական փաստաթղթի' Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածը խախտել ժամկետների առումով. դա դատաքննության ողջամիտ ժամկետն է: Եթե առաջ գործի քննությունը 6-7 տարի էր տեւում, ապա այսօր միջինը 3-4 տարի: Բայց, մյուս կողմից, դատարանը ելք չունի. սա այնքան արդյունավետ դատարան է դարձել, որ դիմումների քանակը, հատկապես ԱՊՀ երկրների միանալուց հետո, մի քանի անգամ աճել է: Ես դատարանին չեմ մեղադրում ժամկետները խախտելու համար, ընդհակառակը' գործը համեմատած արագ է գնում, որովհետեւ դատարանը եւ ' գործի ընդունելության վերաբերյալ հարցը, եւ ' ըստ էության քննությունը միասին է անում, այսինքն' երկու վարույթները միացրել է իրար: Եթե որոշում կայացվի ընդունելության մասին, նույն փաստաթղթի մեջ վճիռն էլ կլինի: Եթե առաջ ընդունելության մասին որոշումից հետո պետք է անցներ 1-1.5 տարի, հիմա անմիջապես է կատարվում: Դա դատարանի բարեփոխումների արդյունք է: Ընդհանուր առմամբ վերցրած' արդեն 3 տարի է «Ա1+»-ի գործը դատարանում է, բայց արդեն ոչինչ չի մնացել անելու, կողմերը սպառել են բոլոր ընթացակարգային փուլերը: Միակ հարցը, որ մնում է, փոխհատուցման հարցն է: Այդ իմաստով «Նոյյան տապանը» մեկ քայլ առաջ է, նրա վերաբերյալ մասնակի ընդունելության որոշում է կայացվել, դիմումատուին դատարանը խնդրել է ներկայացնել փոխհատուցման իր պահանջը: Իսկ «Ա1+»-ին դեռ չի խնդրել փոխհատուցման պահանջ ներկայացնել: Իմ կարծիքով' պատճառն այն է, որ ծավալով «Ա1+»-ը մի քանի անգամ ավելի մեծ գործ է:
-«Նոյյան տապան»-ը արդեն ներկայացրե՞լ է փոխհատուցման մասին իր պահանջը:
- Այո, ներկայացրել է եւ ստացել պետության նկատառումները դրա վերաբերյալ: Ե ' վ «Նոյյան տապան»-ը, եւ ' «Ա1+»-ը սպասում են դատարանի որոշմանը:
- Հայցապահանջների բավարարման դեպքում, բացի ֆինանսական փոխհատուցումից, ենթադրվու՞մ է, որ տեղի ունեցած լիցենզավորման մրցույթները անվավեր կճանաչվեն եւ Հանձնաժողովին կպարտավորեցնեն նոր մրցույթներ անցկացնել:
- Դա կախված է դատարանից: Դատարանը կողմերին առաջարկել է իր միջնորդությունը, որպեսզի հաշտվեն, այսինքն' բարեկամական կարգավորում: Կողմերը' եւ ' «Նոյյան տապան»-ը, եւ ' «Ա1+»-ը, պատասխանել են: Ցավոք, չեմ կարող ասել, թե ինչ պատասխան են տվել: Սովորաբար բարեկամական կարգավորման ժամանակ է, որ կողմերը որոշում են' ինչպիսին պետք է լինի հաշտության պայմանագիրը: Այդ ժամանակ, ասենք, դիմումատուն կարող է առաջարկել նորից մրցույթ անցկացնել եւ այլն: Բայց նման հարցեր դեռ չեն շոշափվել: Իսկ դատավճիռը պետք է լինի կամ միայն դատավճիռ (ես սա ասում եմ նախադեպերի վրա հիմնվելով) ենթադրենք «Ա1+»-ի կամ «Նոյյան տապան»-ի օգտին, կամ կարող է լինել դատավճիռ եւ գումարային' նյութական կամ ոչ նյութական փոխհատուցում, որ պատասխանող երկիրը պետք է երեք ամսում տրամադրի, իսկ փոխհատուցման չափը կախված կլինի դիմումատուի ներկայացրած փաթեթից, կամ էլ կլինի կես քայլ առաջ, ինչպես դատարանը սկսել է վերջերս անել: Այսինքն' դատավճիռ, գումարային փոխհատուցման պահանջի բավարարում եւ կոչ երկրին' խախտումների վերացման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու մասին: Օրինակ' Օջալանի դեպքում Եվրադատարանը կոչ արեց նոր դատաքննություն կազմակերպել: Ճիշտ է, Թուրքիան դա համարեց միջամտություն իր ներքին գործերին, բայց դատարանը կես քայլ առաջ է անում: Նա չի կարող պահանջել, կարող է միայն կոչ անել: Եթե մեր դեպքում նման կոչ արվի, դա նշանակում է նորից անցկացնել լիցենզավորման մրցույթ:
- Ի՞նչ պարտավորվածություն ունի ԵԽ անդամ երկիրը' հետեւելու Եվրոպական դատարանի կոչին:
- Եթե ընդունվում է Եվրոպական կոնվենցիայի իրավազորությունը որպես պարտադիր, նշանակում է Եվրադատարանի դատավճիռն էլ է պարտադիր: Հիմա մշակվում է Հայաստանի դատական օրենսգիրքը, որտեղ կետ կա, որ Եվրոպական դատարանի որոշումները պարտադիր են: Բայց դա ակնկալվում է, նույնիսկ եթե դա չլինի, ակնկալվում է, որ Եվրադատարանի որոշումները պարտադիր են: Պետությունը նաեւ բարոյական պարտավորություն է ստանձնում. եթե պարտվել է Եվրոպական դատարանում, ապա պետք է վճռի պահանջները կատարի:
Իմ կարծիքով' կլինի դատավճիռ եւ փոխհատուցում: «Ա1+»-ը դիմել է Եվրադատարան Կոնվենցիայի 6-րդ հոդվածով' արդար դատաքննություն, 10-րդ հոդվածով' ազատ խոսք, եւ 1-ին Արձանագրության 1-ին հոդվածով' իր տարածքից եւ գույքից ազատ օգտվելու իրավունք' դա այն մասով, երբ առանց թույլտվության մտել էին իր տարածք եւ հոսանքազրկել էին: «Նոյյան տապան»-ի դեպքում դատարանը թողել է միայն 10-րդ հոդվածի պահանջը եւ դա է ծանուցել ՀՀ կառավարությանը: «Ա1+»-ի մասով դեռ չգիտենք, բայց այստեղ ամենաուժեղը 10-րդ հոդվածն է, որովհետեւ կառավարությանն ուղարկված գրեթե բոլոր հարցերը 10-րդ հոդվածին էին վերաբերվում' ազատ խոսք, ազատ արտահայտվելու իրավունք: Այսինքն' ամբողջ լիցենզավորման մրցույթի օրինականությունը: «Ա1+»-ի գործում կարելի է ակնկալել, որ փոխհատուցման պահանջը մեծ է լինելու, որովհետեւ վնասները մեծ են:
Իմ կարծիքով' այս տարի գոնե «Նոյյան տապան»-ի մասով Եվրադատարանը կկայացնի իր վճիռը, «Ա1+»-ի պարագայում դժվար է ասել, որովհետեւ գործը ծավալուն է:
- Նման նախադեպ եղե՞լ է Եվրադատարանում:
- Այն հիմքով, որ «Ա1+»-ն է ներկայացրել, ոչ: Մոտ տասը գործ կա լիցենզավորման վերաբերյալ ( դրանք 90-ականների կեսերին են եղել ) , բայց իրավունքի առնչությամբ հարցերն այլ են: «Ա1+»-ի գործը բնութագրվում է հետեւյալ կերպ' խտրականորեն արված լիցենզավորում: Նման հիմքով գործ չկա:
- «Ա1+»-ի եւ «Նոյյան տապան»-ի գործը քննող պալատում ընդգրկված է նաեւ Հայաստանի դատավորը: Կարո՞ղ է նա Եվրադատարանում պաշտպանել պետության շահը եւ ազդել գործի քննության վրա:
- Տարածված կարծիք չէ, որ եթե Եվրադատարանում տվյալ պետության դատավորը լինի, ապա նա պետության շահերը կպաշտպանի: Գործի փաստերը բոլորին պարզ են, այդքան էլ բարդ գործեր չեն: Լավ հաստատված միջազգային նորմեր կան. վերցնենք վիճարկվող հարցերից մեկը' մենք գտնում ենք, որ Հանձնաժողովը անկախ մարմին չէ, որովհետեւ նրա անդամներին նշանակելու կարգը հակասում է միջազգային նորմերին: «Արտիկլ 19» բրիտանական կազմակերպությունը հետազոտություն է արել, Եվրախորհուրդը ժամանակին ընդունել է հանձնարարական, որտեղ նշված է, որ անդամների գոնե կեսը պետք է նշանակվեն Աժ-ի, կեսը' Նախագահի կողմից, այն, ինչ, վերջ ի վերջո, բարեփողվեց Սահմանադրությում: Բայց երբ տեղի ունեցան բոլոր այդ իրավախախտումները, հանձնաժողովը նշանակվում էր Նախագահի կողմից: Հիմա եթե մենք դա որպես փաստարկ ներկայացնում ենք' հղում կատարելով միջազգային նորմերին եւ այլ երկրների պրակտիկային, իսկ «Արտիկլ 19»-ը, որը հեղինակավոր կազմակերպություն է, արձանագրում է, որ եթե Հանձնաժողովի մեկ անդամ էլ նշանակվում է Նախագահի կողմից, արդեն խախտում է, ապա Հայաստանի դատավորը չի կարող Եվրադատարանի կարծիքի վրա ազդել, որովհետեւ բոլոր փաստարկները պարզ են:
- Դուք միայնա՞կ եք աշխատել «Ա1+»-ի եւ «Նոյյան տապան»-ի հայցերի վրա:
- Չորս իրավաբան է ներգրավված այս գործում. երկուսը Հայաստանից' ես եւ Տիգրան Տեր-Եսայանը, երկուսը Անգլիայից' Մարկ Մյուլլերը եւ Քերիմ Ուիլդիզը: Աշխատանքը հետեւյալ կերպ է կազմակերպվել' մենք կատարել ենք հետազոտությունը, սակայն հայցը գրել ենք մեր անգլիացի գործընկերների հետ միասին, ովքեր Եվրադատարանի հետ աշխատելու փորձ ունեն: Նրանք Անգլիայի Ուելսի Փաստաբանների միության' մարդու իրավունքներով զբաղվող փորձագետներն են եւ այս ծառայությունը մեզ մատուցում են անվճար: Ես եմ նրանց առաջարկել ներգրավվել այս գործում, երկուսն էլ արդեն մի քանի անգամ եղել են Հայաստանում եւ ծանոթ են գործի բոլոր հանգամանքներին:
- Ճի՞շտ եք համարում «Ա1+»-ի եւ «Նոյյան տապան»-ի' առանձին հայցերով Եվրադատարան դիմելը:
- Այո, ճիշտ եմ համարում, որովհետեւ «Ա1+»-ը եւ «Նոյյան տապան»-ը տարբերվում են իրենց հետեւողականությամբ: Եթե կարդաք «Նոյյան տապան»-ի հայցի մասնակի ընդունելության մասին Եվրադատարանի որոշումը, կտեսնեք, որ գործը մեծ մասով մերժվեց, որովհետեւ «Նոյյան տապան»-ը հետեւողական չէր: Այսինքն' եթե լիցենզավորման մեկ մրցույթի վերաբերյալ նա անցել էր ներպետական բոլոր դատական ատյաններով, ապա մյուս երեք մրցույթների վերաբերյալ սպասել էր, մինչեւ «Ա1+»-ի գործը դատարանում լուծվի: Երբ մենք «Նոյյան տապան»-ի ղեկավարությանն ասում էինք' գնացեք դատարան, որովհետեւ դա Եվրադատարանում պետք է, ասում էին' ոչ, կարիք չկա, տեսնենք «Ա1+»-ինը ո՞նց կվերջանա, նոր: Արդյունքում Եվրադատարանը նշեց' այն, որ նման հիմքով մեկ այլ գործ ընթացքի մեջ էր Հայաստանի ներպետական դատարաններում, չի նշանակում, որ եթե դուք դիմեիք, ապա նույն որոշումը կկայացվեր: Այս պատճառով «Նոյյան տապան»-ի փաթեթի մի մասը մերժվեց: Սա' մեկ օրինակ: Երկրորդ' փաստացի հիմքերը տարբեր են: Ճիշտ է, իրավունքի հարցերը նույնն են, թեեւ ոչ ամբողջովին, բայց փաստացի հիմքերը տարբեր են: Եթե մենք միասին դիմեինք, ապա դատարանն ինքը կառանձնացներ, ինչպես արեց «Ա1+»-ի դեպքում: Մենք մնացած յոթ լիցենզավորման մրցույթների մասին փաստաթղթերը դատարան էինք ուղարկել որպես առաջին մրցույթի վերաբերյալ հայցի շարունակություն, սակայն դատարանը դրանք իր նախաձեռնությամբ առանձնացրեց եւ ընդունեց որպես առանձին դիմում:

A1+ and Noyan Tapan Expect European Court Verdicts This Year
Four years ago, on April 2, 2002 the A1+ TV Company was taken off the air. The company's attempts to defend its rights in the courts of Armenia were unsuccessful. In 2003 A1+ appealed to the European Court of Human Rights.
The following is an interview with lawyer Ara Ghazaryan who is representing A1+ and Noyan Tapan TV Companies in the European Court.
Mr. Ghazaryan, what is the status of the A1+ case?
There have been two applications lodged by A1+ TV with the European Court of Human Rights. The first application, challenging the results of the April 2, 2002 tender on licensing, was submitted on January 30, 2003, and the second, challenging the seven subsequent tenders, was submitted in September 2004. Both are under consideration by the court. Of course, the first application is at a more advanced stage - the Chamber (of seven judges) has considered the case in essence, and the application has been communicated to the government of Armenia. Which means that the Chamber determined both the admissibility and merits of the case. The government was invited to submit written observations, we submitted our counterarguments to the government's arguments, and in April 2005 the court made inquiries to the parties regarding whether they would prefer to make representations at a hearing or in writing. Both parties informed the court that they would prefer a hearing. Since then, we haven't heard from the court about the first case.
On the second case, which is more extensive, I would say, or stronger, we haven't heard from the court as of yet. I think that the court is considering the second application and will eventually combine both cases. But as of now, there are two separate applications from A1+ at the court. The second application relates to the tenders on licensing for broadcasting on the 37, 25, 31, 39, 51, 63, and 56 d ecimeter frequencies. There are two main issues disputed in the second case - the results of the tenders on all seven frequencies, and, separately, the scandalous story concerning ArmNews, where the TV Company, although it wasn't registered with the Ministry of Justice as a media organization, took part in the tender, presenting the necessary documents under the name of another organization, Cinemax, and won the tender.
In all, A1+ is contesting the results of eight frequency tenders.
It has been three years now since the A1+ case was submitted to the court. There is nothing else we can do-the parties have gone through all the procedural stages. The only remaining issue is the question of compensation. In this regard, Noyan Tapan TV Company is a step ahead - a decision on admissibility has in part been taken in its case. The court has requested that the applicant submit its request for compensation. But A1+ has not reached this stage yet. In my opinion, the reason is that the A1+ case is much more extensive.
Why do you think that the second case is stronger?
There are a number of reasons. First, the consideration of the results of seven tenders increase the volume of the case. Then, the more the National Council on Television and Radio (NCTR) held frequency tenders, the more it had to address our inquiries, and the deeper it got entangled in the maze of rights and facts. We are taking advantage of their responses to the European Court.
For example, there is an episode related to the second package: we appealed to the NCTR requesting certain documents which, in fact, are public documents, in other words we exercised our right to obtain information, and the commission responded that we could get those documents if we took our own technical equipment to copy them there. So we were supposed to take a Xerox machine to the commission office to copy the documents. More serious problems are, for example, related to the Law on Licensing, the Law Television and Radio, the comments on Procedure #4. The violations became more substantial in the course of these seven tenders.
Besides, when the first tender was held - on April 2, 2002 - the European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms had not yet been ratified by Armenia. Thus, the violations were committed before the convention came into force, which is one of the criteria for case processing by the European Court. Though the court's examination began after April 2, 2002, the case was in a sense bisected. The respondent party used this argument to claim the application was inadmissible, arguing that the Convention has no retroactive force. This and some other circumstances make the second application stronger from the point of view of facts and arguments. But from the point of view of rights, the applications are identical. That is to say, freedom of speech, freedom of expression were restricted through the holding of licensing tenders with numerous procedural violations and though actions that broke a number of domestic laws.
Were there any absurdities in government's written observations submitted to the court?
Yes, there were. Paragraph 42 of the government response states that the Commission decisions are not subject to judicial review; only if a violation took place in the process of making a decision can it be appealed in court. In other words, a decision by a public institution is not a subject to an appeal in the court, which is absurd.
Has Noyan Tapan TV presented its request for compensation yet?
Yes it has, and it has received the government observations related to the request. Both Noyan Tapan and A1+ are waiting for the court ruling.
In the event that the applications are granted, is it presumed that in addition to compensation, the results of the tenders will be declared invalid and the NCTR will be obligated to hold new tenders?
It depends on the court. During the procedure on the merits, the court offered negotiations aimed at securing a friendly settlement to be conducted through the Registrar. Both Noyan Tapan and A1+ have responded to the offer. Unfortunately, I cannot say what their responses were. Usually it is during friendly settlement that the parties decide what a reconciliation agreement should look like. In this case the applicant, for instance, might suggest holding a new tender, etc. But such issues have not been addressed yet. The ruling will either be a verdict (I say this based on precedents), say, in favor or A1+ or Noyan Tapan, or it might be a verdict and compensation - material or not - that the respondent party will have to render within three months, with the amount of compensation depending on the package presented by the applicant, or it will be a half measure such as the court has been employing lately. That is to say, a verdict satisfying the demand for compensation and calling upon the government to take measures at eliminating the infringements of the law. For example, in the Abdullah Ocalan case, the European court called upon the government to hold a new trial. Though Turkey considered the ruling to be interference in its internal affairs, the court took half a step forward. It cannot demand, it can only issue an appeal. If such an appeal is made in our case it will imply holding a new licensing tender.
Does a state member of the Council of Europe have an obligation to follow a call by the European Court?
If the jurisdiction of the European Convention is accepted as mandatory, it means that a European Court verdict is binding. At present the new draft Judicial Code of Armenia is under consideration and it is envisaged to make European Court decisions mandatory. The state also accepts moral responsibility - if it loses the case in the European Court it has to fulfill the requirements of the verdict.
In my opinion there will be a verdict and compensation. A1+ has applied in accordance with Article 6 of the European Convention, the Right to a Fair Trial, Article 10, Freedom of Expression , and Article 1 of the First Protocol to the Convention, Protection of Property, in relation to the unlawful entry into its property and deprivation of its offices of electricity. In the Noyan Tapan case, the court only considered and communicated to the government of Armenia the demand in accordance with Article 10. As regards A1+, we don't know the attitude of the court, but the strongest point is Article 10, since all the questions submitted to the government dealt with freedom of expression and freedom of speech, in other words, with the lawfulness of the licensing tender. One might expect that A1+'s demands for compensation will be greater since the damage incurred was greater.
I think that the European court will render its verdict this year at least vis-à-vis the Noyan Tapan case. As for A1+, it's hard to say, since the case is voluminous.
Have you been working on the A1+ and Noyan Tapan cases alone?
There are four lawyers involved in these cases: two from Armenia - Tigran Ter-Yesayan and myself, and two from England - Mark Muller and Kerim Yildiz. We have divided our responsibilities in the following way - we did the inquiry but we prepared the application with our British colleagues who have the experience of working with the European Court. They are members of the Human Rights Committee of the Bar of England and Wales and are working with us free of charge. I asked them to get involved in this case; they've both been to Armenia several times and are familiar with all aspects of the case.
Do you think it was right thing to do to appeal to the European Court with separate applications for A1+ and for Noyan Tapan?
Yes, I think it was right thing to do because A1+ and Noyan Tapan differ in terms of consistency. If you read the court decision on partial admissibility of the Noyan Tapan case, you'll see that it was turned down on many points since Noyan Tapan had not been consistent. That is to say, that though it went through the entire court system in Armenia appealing against the results of the first tender, it didn't do the same with regard to other three tenders, and just waited to see what would happen to the A1+ applications. When we suggested to the Noyan Tapan management to go to court, they told us. "There is no need, let's see what happens at the A1+ trials and then act." As a result, the European court noted that the fact that another similar case was being considered in the Armenian courts didn't mean that Noyan Tapan would get the same verdict if it appealed. That is why a part of Noyan Tapan's package was turned down. This is just one example. Second, the actual grounds were different. True, the legal aspects are the same, though not entirely, but the actual grounds were different. If we submitted a joint application, the court itself would separate them, as it did in the A1+ case. We submitted our appeal to the court against seven subsequent tender results as the continuation of our appeal against the first tender, but the court separated the application on its own initiative and accepted it for consideration as an individual application.