Նիկոլ Փաշինյան․ «Համոզված եմ, որ հայկական քաղաքական հրաշքին կհաջորդի հայկական տնտեսական հրաշքը»
Նիկոլ Փաշինյանը Վանաձորում մասնակցել է «Իմ քայլը հանուն Լոռու մարզի» ներդրումային բիզնես համաժողով-ցուցահանդեսին, որին մասնակցում են նաև Հայաստանի ու արտերկրի մեծաթիվ գործարարներ ու ներդրողներ: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հիմնական հարցը, որ այսօր կախված է օդում` հետևյալն է, կարող է արդյոք Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունենալ տնտեսական հեղափոխություն և կարող են արդյոք կառավարությունն ու ժողովուրդը հասնել մի արդյունքի, որը միջազգայնորեն ընդունված է համարել տնտեսական հրաշք: Այս հարցի պատասխանը ակնհատ է. այն ժողովուրդը, որն ի վիճակի է հասնել մի արդյունքի, որը կարող ենք անվանել քաղաքական հրաշք, ուրեմն տնտեսական հրաշքը նույնպես մեր հասանելիության տիրույյթում է: Տնտեսական հեղափոխությունը մեր կարևորագույն առաջնահերթությունն է, բայց պետք է հասկանանք, թե որոնք են դրա պարամետրերը. դրանք նոր աշխատատեղերն են, եկամուտների նոր մակարդակը, բարեկեցության նոր մակարդակը»: Վարչապետն ավելացրել է, որ տնտեսական հեղափոխության արգասիքն առաջին հերթին բարեկեցության նոր մակարդակն է:
«Բայց ո՞վքեր են ստեղծում դա, տնտեսության մեջ, ո՞վ է որևէ արդյունքի հեղինակը: Այդ արդյունքի հեղինակը մարդն է, բացառապես մարդը, և մենք ուզում ենք մարդուն քաջալերել, խրախուսել, աջակցել, որ նա ստեղծի այն, ինչը ստեղծելն իր հնարավորությունների տիրույթում է: Ինչպե՞ս ենք քաջալերելու, այո՛, նաև խոսքով: Ցավոք, մեր իրականության մեջ ընդունված է թերագնահատել խոսքը և դրա արժեքը: Որպես Քրիոստոնեությունն առաջինն ընդունած ժողովուրդ, մենք պետք է արձանագրենք, որ ի սկզբանե բանն էր, այսինքն բանը` խոսքն է, ամեն ինչ սկսվում է խոսքից, մտքերից: Բայց արդյոք միայն խոսքով, իհարկե` ոչ: Հաջորդ ամենակարևոր ուղղությունը մեզ համար իրական տնտեսական գործունեության հնարավորություններ ստեղծելն է` կարգավորումների, մենաշնորհների, կոռուպցիայի բացառման, օրենսդրության բարեփոխումների ու կատարելագործման ճանապարհով»,- ասաց վարչապետը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` քաղաքական հեղափոխությունը տեղի ունեցավ, երբ ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի որոշեց, որ ինքն իրենով պետք է փակի այն փողոցները, որոնցով հոսում է կոռուպցիան և ամենաթողությունը:
«Տնտեսական հեղափոխությունը Հայաստանի Հանրապետության ամեն քաղաքացի պետք է իրականացնի: Ամեն մեկը պետք է իր գործունեությամբ փակի պայմանական փողոցները, որտեղով հոսում է աղքատությունը, խեղճությունը: Մենք պետք է պայմանավորվենք, որ մենք իրար հետ պետք է անենք տնտեսական հեղափոխությունը, որովհետև փոփոխությունների մեթոդաբանությունը պետք է պահենք նույնը: Իրականում սա հեշտ չէ: Պետք է խոստովանել, որ տնտեսական կոռուպցիոն համակարգը երբեմն ունի պարզություններ, օրինակ, եթե որևէ բիզնես «փայ է» որևէ բարձրաստիճան պաշտոնյայի հետ, նշանակում է, որ պատասախանատվության կեսը կիսված է, և երբ ահազանգ լինի, որ ինչ-որ բան բիզնեսին սպառնում է, կարելի է հարկայինին միջամտել, անհարմար մրցակցի շարքից հանել: Նոր իրավիճակը տարբերվում է նրանով, որ նման ապօրինի երաշխիքներ չկան, երախիքները բոլորի համար հավասար են և ամեն մեկն իր բիզնեսի պատասխանատվությունը չի կարող կիսել իշխանության հետ: Որևէ մեկը նրա համար արհեստական խոչընդոտ չի կարող ստեղծել»,- շեշտել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով` տնտեսական հեղափոխության պատասխանատվությունը կարող են իսկապես կրել դուխով մարդիկ, դուխով գործարարները, ովքեր վստահ են իրենց աշխատասիրության, ազնվության, սկզբունքայնության վրա և գիտեն, որ տեսակով հաղթող են:
«Գիտեմ, որ Հայաստանում կան հաղթող բիզնեսմեններ: Իսկապես տնտեսական հեղափոխությունը դուխով մարդկանց աշխատանք է, ովքեր հավատում են իրենց մտքին, ուժերին, տաղանդին: Ուզում եմ արձանագրել, որ այսքան մարդկանց այստեղ բերել է հավատը ոչ թե իշխանության, այլ սեփական ուժերի նկատմամբ: Հավատում եմ, որ այստեղ նստած ամեն մարդ գիտի, որ ինքը հաղթող է, գիտի հարստանալ և հարստացնել: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել առաջին հերթին պատրաստակամության համար, ինչը շատ մեծ գրավական է: Համոզված եմ, որ հայկական քաղաքական հրաշքին կհաջորդի հայկական տնտեսական հրաշքը: Ուզում եմ ևս մեկ անգամ հռչակել տնտեսական հեղափոխության կարգախոսը` հերիք է ինչքան նստեցինք տեղներս, վեր կենանք ու քայլեք»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Բիզնես համաժողովի ընթացքում ներկայացվում են Լոռու մարզում տուրիզմի, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և մի շարք այլ ոլորտների զարգացմանն ուղղված ներդրումային ավելի քան 50 ծրագրեր, որոնք կարող են դառնալ շահութաբեր բիզնեսի հավակնոտ առաջարկներ՝ ներդրողների համար։ Համաժողովի շրջանակում կազմակերպվում են ոլորտային քննարկումներ:
Բացվել է նաև տեղական արտադրանքի EXPO ցուցահանդես՝ շուրջ 40 ընկերությունների մասնակցությամբ։ Վարչապետ Փաշինյանը շրջել է ցուցահանդեսով` ծանոթացել ներկայացված արտադրանքին:
Լոռիում անցկացվող բիզնես համաժողովը բացվել է Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարության և մարզպետարանների նախաձեռնությամբ, ՓՄՁ ԶԱԿ հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացվող այս տարվա մարզային բիզնես ֆորումների շրջանակում։ 2019 թվականին կիրականացվեն մարզերի տնտեսության ու համայնքների զարգացման ուղղված ևս 8 համաժողովներ հանրապետության մյուս մարզերում։

Убежден, что после армянского политического чуда произойдет армянское экономическое чудо: Никол Пашинян на бизнес-форуме в Ванадзоре
Премьер-министр Никол Пашинян в Ванадзоре принял участие в инвестиционном бизнес-форуме “Мой шаг во имя Лорийской области”, в котором приняли участие также многочисленные предприниматели и инвесторы из Армении и из-за рубежа.
Приветствуя участников форума, Никол Пашинян отметил: “Главный вопрос сегодня – может ли в Республике Армения произойти экономическая революция, и могут ли правительство и народ Армении добиться такого эффекта, который принято в мире называть экономическим чудом. Ответ на этот вопрос очевиден: народ, который оказался в состоянии достичь такого результата, который можно назвать политическим чудом, может осуществить и экономическое чудо. Экономическая революция является для нас важнейшим приоритетом, но мы должны понимать также, каковы ее параметры: это новые рабочие места, новый уровень доходов, новый уровень благосостояния”. Премьер-министр добавил, что итогом экономической революции является в первую очередь новый уровень благосостояния.
“А кто создает это все, кто автор любого результата в экономике? Автор этого результата - человек, исключительно человек, и мы хотим поощрять и содействовать человеку в создании того, что находится в сфере его возможностей. Как мы можем поощрять? Да, в том числе и словом. К сожалению, в нашей действительности принято недооценивать слово и его ценность. Как народ, который первым в мире принял христианство, мы должны отметить, что в начале было слово, и все начинается со слова, с идеи. Но одним лишь словом? Конечно же, нет. Следующее важное направление - создание возможностей для реальной экономической деятельности посредством правовых регулирований, исключения монополий и коррупции, реформы и совершенствования законодательства”, - сказал премьер.
По словам главы правительства, политическая революция произошла тогда, когда каждый гражданин Армении решил, что он должен перекрыть те улицы, по которым протекают коррупция и вседозволенность.
“Экономическая революция должна быть осуществлена каждым гражданином Республики Армения. Каждый гражданин должен своей деятельностью перекрыть условные улицы, по которым протекают бедность и отчаяние. Мы должны договориться, что вместе мы должны осуществить экономическую революцию, потому что должны придерживаться одной методологии изменений. На самом деле это непросто. Нужно признать, что система экономической коррупции иногда упрощает, например, если какой-либо чиновник входит в «долю» какого-либо бизнеса, это означает, что ответственность разделена, и когда поступит сигнал о том, что что-то угрожает бизнесу, то можно подключить налоговую, устранить нежелательного конкурента. Новая ситуация отличается тем, что нет таких незаконных гарантий, гарантии равны для всех и никто не может разделить ответственность своего бизнеса с властями. Никто не может создать для него искусственных препятствий”, - подчеркнул Никол Пашинян.
По словам главы правительства, ответственность за экономическую революцию могут нести смелые люди, смелые предприниматели, которые уверены в своем трудолюбии, честности, принципиальности и знают, что являются победителями по своей натуре.
“Я знаю, что в Армении есть бизнесмены-победители. Действительно, экономическая революция - это работа смелых людей, которые верят в свои идеи, силы и таланты. Я хочу отметить, что такое количество людей привела сюда вера не во власть, а в свои силы. Думаю, что каждый сидящий здесь человек знает, что он победитель, умеет обогащаться и обогащать. Я хотел бы прежде всего поблагодарить за готовность, которая является гарантом успеха. Уверен, что после армянского политического чуда произойдет армянское экономическое чудо. Я хочу еще раз объявить девиз экономической революции: хватит сидеть на месте, встанем и пойдем действовать”, - сказал Никол Пашинян.
На бизнес-форуме были представлены более 50 инвестиционных проектов, направленных на развитие туризма, сельского хозяйства, промышленности, информационных технологий и других сфер в Лорийской области, которые могут стать амбициозными бизнес-предложениями для инвесторов. В рамках форума проходят также отраслевые дискуссии.
Также состоялось открытие выставки местной продукции с участием более 40 компаний. Премьер-министр Пашинян осмотрел выставку и ознакомился с представленной продукцией.
Бизнес-форум в Лорийской области состоялся по инициативе министерства территориального управления и развития и областных муниципалитетов в рамках региональных бизнес-форумов, проводимых Национальным центром развития малого и среднего предпринимательства. В 2019 году в разных областях будут проведены еще 8 форумов, посвященных развитию экономики областей и общин.