Մինչև տարեվերջ կգույքագրվեն Երևանի բոլոր ծառերը, և կտնկվի մոտ 30 հազար նոր ծառ ու թուփ
Երևանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ ստեղծվել է մասնագիտացած աշխատանքային խումբ, որը կգույքագրի մայրաքաղաքում առկա կանաչ տարածքներն ու կհամարակալի ծառերը՝ կանաչ գոտիների պահպանման և ընդլայնման նպատակով:
Այս ուղղությամբ գործնական առաջին քայլերն արդեն արվել են, որոնց շրջանակում, մասնավորապես, գույքագրվել և համարակալվել են Գլխավոր պողոտայի Մարգարյանի անվան «Մոր և մանկան առողջության պահպանման» ԳՀԿ-ի հարակից տարածքի բոլոր ծառերը:
Տարոն Մարգարյանի հանձնարարությամբ աշխատանքային խումբը մինչև տարեվերջ պետք է գույքագրի մայրաքաղաքի կանաչ տարածքներն ու համարակալի ծառերը, ինչի հիման վրա կկազմվի առկա ծառերի և կանաչ գոտիների մասնագիտական քարտեզ:
Քարտեզը հնարավորություն կընձեռի վերահսկել մայրաքաղաքի կանաչ գոտիները, այդ թվում նաև տնտեսական գործունեություն իրականացնող ընկերությունների կողմից տվյալ տարածքներում ծառերի և թփերի նկատմամբ խնամքն ու դրանց պահպանումը:
Հատկապես վերջինի մասով կդրվի նաև պայմանագրային խիստ պահանջ, համաձայն որի՝ ծառերի ու կանաչ գոտիների նկատմամբ չնախատեսված կամ ոչ մասնագիտական յուրաքանչյուր միջամտության դեպքում տվյալ ընկերությունը կպատժվի օրենքով սահմանված կարգով:
Աշխատանքային խմբի ղեկավար, քաղաքապետարանի աշխատակազմի բնապահպանության վարչության պետ Ավետ Մարտիրոսյանի հավաստմամբ՝ աշխատանքային խումբը նաև կգույքագրի և քաղաքապետին կներկայացնի առաջարկներ բոլոր այն տարածքների վերաբերյալ, որտեղ հնարավոր կլինի կանաչապատման և անտառվերականգնման ծրագրեր իրականացնել:
Երևանի քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ այս տարի մայրաքաղաքում նախատեսվում է տնկել շուրջ 10 հազար մշտադալար ծառ ու թուփ, ավելի քան 20 հազար դեկորատիվ ծառ: Բացի դրանից՝ նախատեսվում է վարչական շրջաններում անցկացնել 20 հազար գծամետր ոռոգման ցանց, ավելի քան 1 մլն 700 հազար տարատեսակ ծաղիկներով ավելացնել ծաղկային տարածքները՝ դրանք հասցնելով 5,5 հեկտարի:

До конца года в Ереване будет проведена инвентаризация всех деревьев и кустов
По поручению мэра Еревана Тарона Маргаряна создана специальная рабочая группа, которая с целью сохранения и расширения зеленых зон пронумерует деревья и проведет инвентаризацию всех имеющихся в столице зеленых территорий.
Первые практические шаги в этом направлении уже делаются. В частности, пронумерованы и инвентаризированы все деревья, находящиеся на территории, сопредельной с Научно-исследовательским центром охраны здоровья матери и ребенка им.Маркаряна на Главном проспекте столицы.
Кроме того, до конца года рабочая группа проведет в столице инвентаризацию зеленых территорий и пронумерует деревья, на основе чего будет составлена карта деревьев и зеленых зон Еревана. Карта позволит взять под контроль зеленые зоны, в частности, следить за тем, как действующие на данной территории хозяйствующие субъекты осуществляют уход за деревьями и кустами.
По последнему вопросу в договор будет включено жесткое требование: в случае любого непредусмотренного или непрофессионального вмешательства в зеленую зону компания будет наказана в установленном законом порядке.
По словам руководителя рабочей группы, начальника управления по экологии столичной мэрии Авета Мартиросяна, на основе результатов инвентаризации рабочая группа представит мэру столицы предложения по тем территориям, где можно провести работы по озеленению и реализации лесовосстановительных программ.
В этом году в Ереване планируется посадить около 10 тысяч вечнозеленых деревьев и кустов и более 20 тысяч декоративных деревьев. Кроме того, в административных районах столицы предусмотрено провести оросительную сеть протяженностью 20 тысяч метров, расширить до 5,5 га территории, засаженные цветами. Об этом сообщает пресс-служба мэрии.
Семенов
Надо бы еще все пилы и топоры измерить и пронумеровать. А то это всё, право, хренотень какая-то6 имитация заботы о народе....