Վանաձորի համաժողովի ընթացքում ներկայացվել են տարբեր ներդրումային ծրագրեր. վարչապետը շրջայց է կատարել տեխնոլոգիական կենտրոնում
Նիկոլ Փաշինյանը Վանաձորում «Իմ քայլը հանուն Լոռու մարզի» ներդրումային բիզնես համաժողովի շրջանակում մի խումբ գործարարների հետ քննարկել է տարբեր ներդրումային ծրագրեր, որոնք իրականացվելու են տնտեսության առանձին ճյուղերում: Գործարարները կառավարության ղեկավարին են ներկայացրել իրենց նախաձեռնությունները, որոնք միտված են նոր արտադրությունների հիմնմանն ու աշխատատեղերի ստեղծմանը: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի աշխատակազմի լրատվական ծառայությունը։
Ն․ Փաշինյանը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստ է իր գործիքակազմերի շրջանակում օժանդակություն ցուցաբերել ծրագրերի արդյունավետ իրականացման գործում:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը ներկա է գտնվել համաժողովի շրջանակում ներկայացված ներդրումային ծրագրերի քննարկմանը: Ծրագրերը նախատեսվում են իրականացնել գյուղատնտեսության, մեքենաշինության, զբոսաշրջության, ենթակառուցվածքների ոլորտներում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շրջայց է կատարել Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում՝ ծանոթացել ծրագրավորման ու ինժեներիայի ուսումնական լաբորատորիաների և սկսնակ ընկերությունների գործունեությանը: Մասնավորապես, վարչապետին են ներկայացվել High-Tech Gateway, Omni Code,
ArchiDutch ընկերությունների աշխատանքները` վեբ, միկրոէլեկտրոնայի ծրագրավորման, ճարտարապետական նախագծերի մշակման ուղղությամբ: Կառավարության ղեկավարը եղել է նաև ինժեներական լաբորատորիաներում, համակարգչային լաբորատորիաներում:
Տեղեկացվել է, որ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում ՏՏ ոլորտի մասնագետների համար անցկացվում են մեկամյա դասընթացներ, որոնց արդեն իսկ մասնակցել է մի քանի հարյուր մասնագետ, նրանց մի մասն աշխատանքի է անցել հայտնի ընկերություններում, այդ թվում՝ Վանաձորի մասնաճյուղերում: Դասընթացներ են կազմակերպվում այլ թիրախային խմբերի, մասնավորապես, դպրոցականների համար (10-14 տարեկան), իրականացվում են նաև համակարգչային ինժեներական նախագծման դասընթացներ:
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է տեխնոլոգիական կենտրոնի գործունեությունը և հորդորել այնտեղ տեղակայված սկսնակ ընկերություններին ներկայացնել արդյունավետ ծրագրեր, որոնց իրականացմանը կառավարությունը պատրաստ է ցուցաբերել անհրաժեշտ օժանդակություն:

В рамках форума в Ванадзоре представлены разные инвестиционные программы
Премьер-министр Никол Пашинян в Ванадзоре в рамках инвестиционного бизнес-форума “Мой шаг во имя Лорийской области” обсудил с группой предпринимателей ряд инвестиционных программ в разных сферах экономики. Предприниматели представили главе правительства свои инициативы, направленные на создание нового производства и рабочих мест. Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство Армении готово в рамках своего инструментария оказать содействие в эффективной реализации программ.
Затем глава правительства присутствовал на обсуждении представленных в рамках форума инвестиционных программ. Программы планируется реализовать в сфере сельского хозяйства, машиностроения, туризма, инфраструктур.
Премьер-министр Никол Пашинян посетил Технологический центр Ванадзора, ознакомился с деятельностью учебных лабораторий по программированию и инженерии, деятельностью стартапов. В частности, премьер-министру были представлены работы компаний High-Tech Gateway, Omni Code, ArchiDutch по веб-программированию, микроэлектронному программированию и разработке архитектурных проектов. Глава правительства посетил также инженерные и компьютерные лаборатории.
Было отмечено, что в Ванадзорском технологическом центре проводятся тренинги для ИТ-специалистов, в которых уже приняли участие несколько сотен специалистов, некоторые из которых начали работать в известных компаниях, в том числе в ванадзорских филиалах. Тренинги также организуются для других целевых групп, в частности, для школьников (10-14 лет), также проводятся курсы по компьютерному инженерному проектированию.
Премьер-министр Пашинян отметил важность деятельности технологического центра и призвал стартапы представить эффективные программы, для реализации которых правительство готово оказать необходимое содействие.