Մենք մեզանից պաշտպանելու կարիք ունենք
Հայերեն տառերը քարերի կտորների վրա շաղ են եկել գետնին: Տապանաքարի փշուրներ են: Իրարից քիչ հեռու՝ հսկա տապանաքարերի երկու կույտ:
Չէ, այս տեսարանը ազատագրված Քելբաջարում չէ, եւ ոչ էլ' Նախիջեւանում:
Սա Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանում է, 2006թ.ապրիլին: Այգեգործների փողոցում է այս շինհրապարակը, Նորքի զանգվածից Նոր Նորք տանող ճամփեզրին:
«Տեսնես ո՞վ է սրա տերը»,-հարցնում է որդիս: Նրան տարել էի հետս, որ տեսնի, թե ինչպես ենք հայերս վարվում մեր մշակութային արժեքների հետ:
«Ի՞նչ կարեւոր է, թե ով է տերը»,-պատասխանում եմ:
Տապանաքարերն այստեղ են բերել ինչ-որ վայրից: Հավանաբար դրանք մեկին այնտեղ խանգարել են, նա էլ «ազատել է» տարածքը եւ որոշել օգտագործել դրանք որպես շինանյութ: Ոչ մեկը չի փորձել կանխել տապանաքարերի տեղահանումը, ջարդը:
Տապանաքարերի ճիշտ մեջտեղում՝ հավերժության նշանների արանքում, սատկած մի շուն կար, քիչ այն կողմ' խաչի պոկված մի կտոր:
Տապանաքարերի տեսքը, նրանց վրայի քանդակները հուշում են, որ դարերի պատմություն ունեն, մշակութային արժեքներ են:
Մենք' հայերս, մեր նախնիների տապանաքարերով հերթական ռեստորանը կամ հյուրանոցն ենք կառուցում: Քելբաջարում մեր քանդված եկեղեցիների քարերով, խաչքարերով ադրբեջանցիները տներ էին սարքում: Այնտեղ տասնյակ գյուղերում այդպիսի տներ կան: Երեւանում նույն բանը մենք ենք անում:
Ողջ հայությունն այսօր համախմբվել եւ բողոքում է Նախիջեւանում ադրբեջանցիների կողմից հայկական խաչքարերի բարբարոսական ջարդի դեմ:
Հայերիս դեմ այստեղ ո՞վ պետք է բողոքի ու պայքարի: Գուցե դիմե՞նք միջազգային տարբեր կառույցներին եւ խնդրենք, որ գան, մեզանից պաշտպանեն մեր իսկ մշակութային արժեքները:
Ձեզ թվում է, թե այս պատկերները տեսնելուց հետո մշակույթի նախարարը, դատախազը, կամ մեկ այլ պաշտոնյա գնալու, զբաղվելո՞ւ է այս հարցով:
Իհարկե, ոչ, նրանք ավելի կարեւոր գործեր ունեն. մեկը գալիք համահայկական մշակութային միջոցառումն է ծրագրում, մյուսը ծառ է տնկում, երրորդը հյուրանոց է կառուցում, չորրորդը' էլիտար շենք Երեւանի կենտրոնում, հինգերորդը կոռուպցիայի դեմ պայքարի շոու է կազմակերպում Ազգային ժողովում, եւ այսպես շարունակ ...

We Need to Defend Ourselves from Ourselves
Stone fragments with Armenian letters inscribed on them were scattered on the ground. Two huge heaps of headstones not far from each other. No, this scene was not in liberated Kelbadjar, nor in Nakhidjevan.
It was in Yerevan, the capital of the Republic of Armenia, in April 2006. This construction site was on Aygegortsneri Street, on the road between the Nork and Nor Nork districts.
"I wonder who the owner of this is," my son said. I had taken him along with me to show him how we Armenians treat our national treasures. "What difference does it make who the owner is?" I said.
The headstones had been brought here from somewhere else. Apparently they had been in someone's way, and he or she "liberated" the territory and decided to use them as building materials. No one had tried to prevent the dislocation, the carnage of headstones.
There was a dead dog lying right between the piles of headstones, next to the symbols of eternity, and, a few steps away, a broken piece of a cross.
The appearance of the headstones, their engravings, suggested that they were centuries-old, cultural treasures.
We Armenians are now building one more restaurant or hotel using our ancestors' headstones. In Kelbadjar, Azerbaijanis used stones from our demolished churches to build houses. There are such houses in dozens of villages there. We are doing the same thing here in Yerevan.
Armenians everywhere have closed ranks to protest against the barbarous destruction of Armenian khachkars by Azerbaijanis in Nakhidjevan. But who will protest, who will fight against us, here at home?
Perhaps we should appeal to various international organizations and ask them to come and protect our treasures from ourselves?
Do you think that after seeing these pictures the minister of culture or the prosecutor general or some other official will take this matter up? Of course not-they have more important things to do. One is planning an upcoming pan-Armenian cultural event, another is planting trees, a third is building a hotel, or putting up an "elite" apartment building in the center of Yerevan, or staging a show about fighting against corruption in the National Assembly.