Վարչապետը և ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրենը քննարկել են համագործակցության հնարավորությունները
Վարչապետի պաշտոնական կայքը տեղեկացնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր խորհրդի տնօրեն Ռիչարդ Դորնբոշին, ով ներկայացնում է Հայաստանը ԱՄՀ-ում:
Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը կարևորում է ԱՄՀ հետ շարունակական համագործակցությունը և շահագրգռված է կառուցողական գործընկերության հետագա խորացմամբ:
ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրենի խոսքով՝ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի համար, և ԱՄՀ-ն պատրաստակամ է օժանդակություն տրամադրել ՀՀ կառավարությանը՝ տարբեր ուղղություններով նախաձեռնած բարեփոխումները հաջողելու համար:
Զրուցակիցները քննարկել են համագործակցության ընդլայնման և զարգացման հեռանկարները:
Վարչապետն անդրադարձել է ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգին՝ խոսելով տնտեսության կառուցվածքում բարձր տեխնոլոգիաների խթանման, Հարկային օրենսգրքի բարեփոխման, միկրոբիզնեսի ստեղծման, բիզնես միջավայրի համար կարգավորումների դյուրացման, պետական կառավարման և կրթության համակարգերի բարեփոխման, հակակոռուպցիոն քաղաքականության շրջանակում տարվող աշխատանքների մասին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ տնտեսության կառուցվածքի փոփոխությամբ և տարբեր ճյուղերում բարձր տեխնոլոգիաների կիրառման խթանմամբ կառավարությունը նպատակ ունի Հայաստանը դիրքավորել որպես տեխնոլոգիական երկիր և, հաշվի առնելով ՏՏ ոլորտում առկա մեծ ներուժը, արտահանմանը միտված տնտեսություն ձևավորել: Վարչապետի խոսքով՝ կառավարության խնդիրը Հայաստանում հնարավորությունների ստեղծումն է և նախաձեռնողականության խթանումը, որպեսզի յուրաքանչյուր ոք կարողանա իրացնել իր ներուժը և նպաստել երկրի զարգացմանը:
Ընդգծելով բարեփոխումների հաջողման գործում ինստիտուցիոնալ և փորձագիտական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը՝ կառավարության ղեկավարը կարևորել է այդ համատեքստում միջազգային գործըկեր կառույցների, այդ թվում՝ ԱՄՀ-ի համապատասխան օժանդակությունը:
Ռիչարդ Դորնբոշը նշել է, որ ԱՄՀ-ն պատրաստ է քննարկել ՀՀ վարչապետի նշած ոլորտներում բարեփոխումների իրականացմանը աջակցություն տրամադրելու հնարավորությունները:
Վերահաստատելով համագործակցության պատրաստակամությունը՝ վարչապետ Փաշինյանն առաջարկել է պատկան գերատեսչությունների ղեկավարների հետ համատեղ քննարկել կոնկրետ անելիքները:

Премьер-министр Пашинян и директор исполнительного совета МВФ обсудили возможности сотрудничества
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня принял директора исполнительного совета Международного валютного фонда Ричарда Дорнбоша, который представляет Армению в МВФ.
Премьер-министр отметил, что правительство Армении придает большое значение продолжительному сотрудничеству с МВФ и заинтересовано в дальнейшем углублении конструктивного партнерства.
По словам директора исполнительного совета МВФ, Армения является надежным партнером Международного валютного фонда, и МВФ готов помочь правительству Армении в успешной реализации реформ в различных направлениях.
Собеседники обсудили перспективы расширения и развития сотрудничества.
Премьер-министр коснулся повестки реформ правительства Республики Армения, говоря о стимуляции высоких технологий в структуре экономики, реформе Налогового кодекса, создании микробизнеса, регулировании бизнес-среды, реформировании систем государственного управления и образования, а также работах в рамках антикоррупционной политики. Никол Пашинян отметил, что изменением структуры экономики и стимуляцией использования высоких технологий в различных сферах правительство стремится позиционировать Армению как технологическую страну и, учитывая огромный потенциал в сфере информационных технологий, сформировать ориентированную на экспорт экономику. По словам премьер-министра, задача правительства состоит в создании возможностей в Армении и стимулировании инициативности, чтобы каждый гражданин мог реализовать свой потенциал и внести свой вклад в развитие страны.
Подчеркнув необходимость развития институционального и экспертного потенциала для успешной реализации реформ, глава правительства отметил в этом контексте важность соответствующей поддержки международных партнерских структур, в том числе МВФ.
Ричард Дорнбош отметил, что МВФ готов обсудить возможности предоставления помощи в реализации реформ в сферах, отмеченных премьер-министром Республики Армения.
Подтвердив готовность к сотрудничеству, премьер-министр Пашинян предложил совместно с руководителями полномочных ведомств обсудить конкретные шаги.