Կոռուպցիայի դեմ առայժմ պայքարում ենք հռետորությամբ
Հարցազրույց Տարածաշրջանային զարգացման կենտրոնի (Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-Հայաստան) նախագահ Ամալյա Կոստանյանի հետ
- Կոռուպցիան քրեորեն պատժելի արարք է: Սակայն, դատելով այն բանից, որ դրա դեմ պայքարը շոշափելի արդյունքներ չի տալիս, կարելի՞ է ենթադրել, որ Հայաստանում կոռուպցիան նաեւ մտածելակերպ է:
- Կոռուպցիայի' սեփական շահի համար իշխանության չարաշահումների ոչ բոլոր դրսեւորումներն են մեր երկրում համարվում քրեորեն պատժելի հանցագործություն: Շատ դեպքեր դասվում են վարչական եւ բարոյա-էթիկական նորմերի խախտումների շարքին: Սակայն, անկախ դրսեւորման ձեւերից, կոռուպցիան «սոցիալական չարիք» է, որի դեմ պետք է պայքարել:
Վերադառնալով Ձեր հարցին' կարող եմ ասել միայն մեկ բան. եթե քրեական հանցագործության դեմ պայքարը չի տալիս շոշափելի արդյունքներ, ապա կարելի է ենթադրել, որ այդ պայքարն արդյունավետ չէ: Եվ այդ անարդյունավետության պատճառներից մեկը շատ այլ պատճառների թվում կարող է լինել նաեւ մտածելակերպը, ընդ որում' եւ՛ նրանց մտածելակերպն է, ով պետք է պայքարի, եւ՛ նրանց, ում դեմ պետք է պայքարել:
Սակայն կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի համար անհրաժեշտ են ոչ միայն պատժիչ, այլեւ կանխարգելիչ եւ դաստիարակչական միջոցներ: Պետք է լինի բոլոր միջոցների ճիշտ հարաբերակցություն, որպեսզի ոչ միայն ընդունվեն կոռուպցիայի հնարավորությունները սահմանափակող օրենքներ, այլեւ ապահովվի դրանց կիրառումն ու բոլոր քաղաքացիների' օրենքի առաջ հավասարությունը, որպեսզի ոչ միայն պատժվեն մեղավորները, այլեւ խրախուսվեն արժանավորները, ոչ միայն ազնիվ կենսաձեւի կոչեր անեն ուրիշներին, այլեւ սեփական վարքով օրինակ ծառայեն: Սա վերաբերում է ոչ միայն Հայաստանին, այլեւ շատ այլ երկրների ինչպես մեր տարածաշրջանում, այնպես էլ հեռավոր արտասահմանում:
Մտածելակերպն ինքն իրեն չի ձեւավորվում, այլ կախված է հասարակության անդամների, պետության եւ քաղաքացիների, իշխանության ինստիտուտների փոխհարաբերություններից: Եթե այդ հարաբերություններում թույլատրվում է քրեորեն պատժելի հանցագործությունների աճ, եւ եթե դրանք նույնիսկ նպաստում են այդ աճին, ապա բնական է դրա անդրադարձը հասարակության մտածելակերպի վրա: Հասարակությունն այդ դեպքում առանձնահատուկ ռիսկի հետ չի կապում մարդու կամ մարդկանց խմբերի կոռումպացված գործողությունները: Գոյություն ունի մի տեսակետ այն մասին, որ մարդն այն աստիճանի է կոռումպացված, որքան թույլ է տալիս այն համակարգը, որտեղ նա «գործում է»:
Հետաքրքիր է, որ երբ մենք անց էինք կացնում հերթական սոցիոլոգիական հետազոտությունը, տարբեր ֆոկուս-խմբերի մասնակիցները, ի պատասխան նման հարցի, համաձայն չէին այն բանի հետ, որ կոռուպցիան մտածելակերպ է կամ Հայաստանում վարքի կուլտուրա: «Ավելի շուտ դա կարելի է համարել սովորույթ»,-այսպես պատասխանեց մասնակիցների մեծ մասը: Կարծում եմ' այդ կերպ նրանք փորձում էին ներկայացնել իրավիճակն ավելի շահեկան լույսի ներքո' համարելով, որ ցանկության դեպքում վատ սովորությունից, այնուամենայնիվ, կարելի է ազատվել, իսկ մտածելակերպ փոխելը շատ դժվար է: Ընդ որում' քննարկումների մասնակիցների մեծ մասն ասում էր, որ իրենց ստիպում են կաշառք տալ իշխանության ներկայացուցիչները, եւ որ իրենք ոչ մի այլ ելք չունեն իրենց խնդիրների լուծման համար:
Միաժամանակ, եթե ամեն ինչ բարդենք համակարգի վրա, ապա հարց է ծագում' իսկ ո՞վ է ստեղծում այդ հարաբերությունները, ո՞վ է այդ համակարգի բաղկացուցիչը դառնում: Եվ ի՞նչն է ավելի ճիշտ' հարմարվե՞լը, ոչ մի բան չձեռնարկե՞լը, մինչեւ պետական-քաղաքական կառավարման համակարգում տեղի չունենան որոշ դրական փոփոխություններ, մինչեւ երկրում չբարելավվի տնտեսական վիճակը, ինչի արդյունքում կփոխվի մտածելակերպը: Իսկ ինչպե՞ս կարող են տեղի ունենալ այդ փոփոխությունները, եթե կոռուպցիան քայքայում է իշխանության ինստիտուտները եւ հասարակության բարոյականությունը: Գուցե ավելի լավ է այլեւս անսահման համբերատարությամբ չվերաբերվե՞նք ինքներս մեզ եւ այն համակարգին, որի գոյությունը մենք էլ ապահովում ենք:
- 2004թ. վերջին Հայաստանի բնակչության շրջանում «Ռեգիոն» կենտրոնի անցկացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքներով' երկրի համար ամենաառաջին վտանգը հասարակությունը համարում է կոռուպցիան: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հանգամանքը, եւ ինչո՞ւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին ոգեւորված խոսում է ոչ թե բնակչությունը (այսինքն' նրանք, ովքեր պետք է ավելի շահագրգռված լինեն դրանով) , այլ իշխանավորները:
- Ես արդեն մասամբ պատասխանեցի այս հարցին: Մի կողմից, բնակչությունը համարում է, որ դա պետության գործն է, որ մենք բոլորս վատ համակարգի զոհեր ենք, եւ որ հասարակ քաղաքացին չի կարող ոչինչ փոխել: Կա համընդհանուր ֆրուստրացիա, ակնհայտ անվստահություն իշխանության ներկայացուցիչների ' կառավարական պաշտոնյաների, խորհրդարանի անդամների, կուսակցական գործիչների, դատական համակարգի եւ այլոց նկատմամբ: Քաղաքացիների քաղաքական պասիվությունը ոչ մի կերպ չի նպաստում այն բանին, որպեսզի բոլորը մեկ մարդու նման ելնեն կոռուպցիայի դեմ պայքարի, թեեւ բնակչությունը խոստովանում է, որ այն վտանգ է երկրի համար:
Մյուս կողմից էլ, իշխանավորները հիմնականում միայն «խոսում են» կոռուպցիայի դեմ պայքարի մասին, ոչ մի վճռական գործողություններ չեն ձեռնարկում այդ ուղղությամբ, սահմանափակվում են նոր օրենքների ընդունմամբ, որոնց կիրառումը երաշխավորված չէ ոչ քաղաքական կամքի առկայությամբ, ոչ պետական ապարատի ինստիտուցիոնալ հնարավորություներով: Սա առաջ է բերում քաղաքացիների է՛լ ավելի մեծ հիասթափությունը: Անցած տարվա ամռանը ամբողջ երկրում անցկացրած մեր հեռախոսային հարցախույզի արդյունքները վկայում են, որ 1500 հարցվածների միայն 0.9%-ն է կառավարության հակակոռուպցիոն գործողություններն արդյունավետ համարում, 50%-ն ունի հակառակ կարծիքը (որ այդ գործողություններն արդյունավետ չեն), եւ 49.1%-ը չկարողացավ պատասխանել այս հարցին:
Իշխանավորների ոգեւորությունը բխում է այն հանգամանքից, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մեր երկիրը միացել է միջազգային հակակոռուպցիոն մի շարք կոնվենցիաներին եւ ունի որոշակի պարտավորություններ միջազգային հանրության առջեւ: Սակայն դեռեւս դժվար է ասել, թե մինչեւ երբ թույլ կտրվի մեզ սահմանափակվել հռետորական ոգեւորությամբ եւ ինչ հանգամանքների բերումով կարող են մեզ առաջադրել ավելի խիստ պայմաններ: Շատ բան կախված է մեր տարածաշրջանում եւ նրա շուրջը տեղի ունեցող քաղաքական իրադարձություններից:
- Հայաստանի ո՞ր ոլորտներում են ավելի շատ դրսեւորվում կոռուպցիոն ռիսկերը, եւ ինչի՞ հետ է դա կապված:
- Մեր եւ այլ կազմակերպությունների անցկացրած մի շարք հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ քաղաքացիների, գործարարների ու փորձագետների կարծիքով' Հայաստանում ամենակոռումպացված ոլորտներ համարվում են դատարանները, դատախազությունը, ոստիկանությունը, մաքսային եւ հարկային ծառայությունները, պետական գնումների ոլորտը, առողջապահությունը, կրթությունը, ընտրական համակարգը, արտոնագրման, շինարարության թույլտվություններ տվող հիմնարկները եւ այլն:
Ուզում եմ հիշեցնել հետեւյալ պարզեցված սխեմայի մասին՝ «Ինչո՞ւ են կաշառք տալիս եւ վերցնում», այսինքն՝ ի՞նչ է «օրինական» եւ «հակաօրինական» կոռուպցիան: Առաջին դեպքում վճարում են այն բանի համար, որպեսզի ստանան (արագացնեն կամ հեշտացնեն) լեգալ (օրինական) ծառայությունները, սա «վճար է ծառայությունների համար»: Երկրորդ դեպքում, որը կապված է ավելի մեծ ռիսկի հետ, վճարում են անօրինական ծառայությունների եւ օրենքը խախտելու համար: Սխեման պարզեցվում է, քանի որ կոռուպցիան դրսեւորվում է ոչ միայն փողերի փոխանակման տեսքով, այլեւ ծառայությունների կամ գործողությունների (կամ, եթե ուզեք, նաեւ անգործության) տեսքով:
Այսպես կոչված «օրինական» կոռուպցիան ավելի ակնհայտ է եւ հեշտ ճանաչելի է հասարակ մարդկանց համար, քանի որ սրա հետ նրանք առնչվում են գրեթե ամեն օր: Ինչ վերաբերում է «անօրինական» կոռուպցիային, քանի որ սա կապված է ավելի մեծ ռիսկի հետ եւ, համապատասխանաբար, ավելի մեծ նյութական ծախսերի հետ, ապա այն ավելի քողարկված բնույթ ունի եւ ավելի դժվար ճանաչելի է:
Այդ պատճառով շատերի մոտ ձեւավորվում է այն կարծիքը, թե կոռուպցիան ավելի շատ տարածված է Պետավտոտեսչությունում, կրթական եւ առողջապահական ոլորտներում, իսկ, օրինակ, քաղաքական կոռուպցիայի մասին, առեւտրի ոլորտների եւ ծառայություների մոնոպոլացման, պետական գնումների հետ կապված չարաշահումների մասին քչերը գիտեն: Մինչդեռ, եթե գնահատենք կոռուպցիայի այսպիսի դրսեւորումներից հասցված նյութական, քաղաքական, սոցիալական եւ բարոյական վնասները, ապա դրանք ավելի ծանր հետեւանքներ են թողնում պետության եւ ազգի զարգացման վրա:
Ճիշտ է, հիմա մարդիկ ավելի շատ հակված են դեպի ընդհանրացված ընկալումները. «Բոլոր պետական կազմակերպությունները՝ նախարարությունները, ծառայությունները, կոմիտեները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները, հիմնարկները, կոռումպացված են»: Քանի որ քաղաքական եւ տնտեսական կառավարման լծակները կենտրոնացված են իշխանական ոչ մեծաթիվ «վերնախավի» ձեռքերում, ապա դժվար չէ հասկանալ, որ կոռուպցիան չէր կարող չվարակել ինչպես մասնավոր սեկտորը, այնպես էլ ոչ պետական այլ ինստիտուտներին:
Հետեւապես, ինչո՞ւ է որոշ բնագավառներին մյուսների համեմատ ավելի բնորոշ մեծ ռիսկը: Այս հարցն ունի մի քանի պատասխան. մասնավորապես, կոռուպցիան դրսեւորվում է այնտեղ, որտեղ կա «վաճառելու» եւ «գնելու» ինչ-որ բան, այնտեղ, որտեղ կա անառողջ մրցակցություն սահմանափակ ռեսուրսներից օգտվելու համար, այնտեղ, որտեղ օրենքներն ու արարողակարգերը կատարյալ չեն, եւ թույլատրվում է դրանց ազատ մեկնաբանությունը, այնտեղ, որտեղ քաղաքացիները չունեն տեղեկատվություն եւ չգիտեն իրենց իրավունքների եւ պարտականությունների մասին, այնտեղ, որտեղ չկան իշխանություններին վերահսկելու եւ զսպելու մեխանիզմներ, այնտեղ, որտեղ չի աշխատում արդարադատության համակարգը, այնտեղ, որտեղ իշխանության ներկայացուցիչները հաշվետվություն չեն տալիս իրենց գործողությունների համար, այնտեղ, որտեղ եւ՛ իշխանությունը, եւ՛ քաղաքացիները հանդուրժողաբար են վերաբերվում օրենքների եւ վարվեցողության կանոնների խախտումներին եւ այլն:
Իմ անձնական կարծիքով' կոռուպցիայի փակ շղթան սկիզբ է առնում եւ ավարտվում է ընտրությունների ժամանակ, քանի որ մնացած ամեն ինչ «ո՞ւմ ենք ընտրում, ինչպե՞ս եւ ինչի՞ համար ենք ընտրոմ» հարցերի արտացոլումն են: 2003 թվականից մեր կազմակերպությունն անց է կացնում Հայաստանում նախընտրական գործընթացների եւ ընտրությունների դիտարկում, եւ ես կարող եմ ասել, որ ամեն անգամ իրավիճակը վատթարանում է:
- Կա՞ն, արդյոք, տվյալներ վերջին տարիներին Հայաստանում կոռուպցիայի տարածման դինամիկայի մասին:
- 2005թ. ամռանն անցկացրած մեր հետազոտությունների տվյալների համաձայն, որոնց մասին ես արդեն մասամբ խոսեցի, հարցվածների 62.9%-ը համարում է, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում Հայաստանում կոռուպցիայի մակարդակը բարձրացել է, 4.5%-ի տեսանկյունից կոռուպցիան մնացել է նույն մակարդակի վրա, իսկ 17.1%-ը չկարողացավ պատասխանել այդ հարցին:
Համաշխարհային բանկի եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի անցկացրած հետազոտությունները ցույց տվեցին, որ մեր երկրում աշխատող գործարարները համարում են, որ վերջին երեք տարիների ընթացքում կոռուպցիան է՛լ ավելի մեծ խնդիր է դարձել իրենց ոլորտում, եթե ոչ օրինական վճարումների հաճախականությունը նվազել է, ապա դրանց ծավալը, հակառակը, մեծացել է: Ի պատասխան այն հարցին, թե մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներն ո՞ւմ եւ ինչի՞ համար են կաշառք տալիս, հարցվածները մատնանշել են հարկային եւ մաքսային ծառայությունները, դատարանները, թույլտվություններ եւ արտոնագրեր տվող, պետական պայմանագրերի համար պատասխանատու եւ հողահատկացումներ անող, նաեւ՝ շինարարության համար տարածքներ տվող հաստատությունները եւ այլն: Ամենից շատ մտահոգություն էին առաջացնում այն պատասխանները, որոնց համաձայն մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչները կաշառում են օրենսդիր իշխանությանը օրենքների ընդունման գործընթացի վրա ազդեցություն գործելու նպատակով:
Կոռուպցիայի ընկալման մասին «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի վերջին ինդեքսի համաձայն' 2005թ. մեր երկիրը 159 երկրների շարքում ստացել է 2.9 գնահատական 10-0 սանդղակով (10-ը' չկոռումպացված, 0-ն ամենակոռումպացված երկրներն են): Այս հետազոտության մեթոդաբանության համաձայն' «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի ազգային բաժանմունքները դրան չեն մասնակցում, տվյալները վերցվում են յուրաքանչյուր երկրում նվազագույնը երեք միջազգային կազմակերպությունների կողմից անցկացված անկախ ուսումնասիրություններից: Բացի այդ, այդ ինդեքսով չափվում են գործարարների եւ փորձագետների, բայց ոչ քաղաքացիների ընկալումները:
Եթե համեմատենք այս տվյալները 2003 եւ 2004 թվականների ինդեքսների հետ (համապատասխանաբար' 3.1 եւ 3.0), ապա կարելի է ասել, որ կոռուպցիայի ընկալման տեսանկյունից, ընդհանուր առմամբ, Հայաստանում դրական միտում չկա, եւ մենք առաջվա նման մնում ենք շատ բարձր մակարդակի կոռուպցիայով երկրների շարքում: Հասարակական կարծիքը փոխելը այդքան հեշտ բան չէ: Դրա համար պետք է ցույց տալ քաղաքական իրական կամք, ոչ թե խոսքով, այլ գործով պայքարելու պատրաստակամություն:
- Եթե համեմատենք միջազգային կազմակերպությունների անցկացրած հետազոտությունների տվյալներն ըստ տարբեր երկրների, ապա Հայաստանում իրավիճակն այդքան սարսափելի՞ չէ:
- Դա կախված է այն բանից, թե ում հետ ենք մենք մեզ համեմատում: Եթե Հաիթիի, Թուրքմենստանի, Բանգլադեշի եւ Չադի հետ, որոնք «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ»-ի ինդեքսի վերջին աստիճանի վրա են (1.8-1.7 ինդեքսներ), նաեւ' մեր անմիջական հարեւաններ Իրանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի հետ (2.9, 2.2 եւ 2.3), ապա, ինչպես Դուք եք ասում, գործերն այդքան սարսափելի չեն:
Իսկ եթե համեմատենք մեր մյուս հարեւանի' Թուրքիայի հետ (3.5), նաեւ «նախկին հարեւաններ» Էստոնիայի, Լիտվայի եւ Լատվիայի հետ (6.4, 4.8 եւ 4.2), ապա առանձնապես հպարտանալու բան չկա:
Ճիշտն ասած' ես այդքան էլ չեմ ողջունում այս բնագավառում մաթեմատիկական եւ աշխարհագրական համեմատությունները, քանի որ բավական պատկերավոր լինելով' դրանք, այնուամենայնիվ, հաշվի չեն առնում երկրի առանձնահատկությունը եւ այն կոնկրետ «գինը», որը նա վճարում է «իր» կոռուպցիայի համար, անկախ այն բանից, թե ինչ է տեղի ունենում այլ երկրներում: Իհարկե, մեզ համար շատ կարեւոր է, թե ինչ իրավիճակ է տիրում մեր հաեւանների եւ գործընկերների մոտ, ինչպես նաեւ այն պետություններում, որոնք որոշակի քաղաքական եւ տնտեսական շահեր ունեն մեր տարածաշրջանում: Դրանից է կախված եւ այն, թե երկրների միջեւ ինչ հարաբերություններ կարող են ձեւավորվել, եւ թե ինչ միջոցներ կգործադրվեն կոնկրետ նպատակների հասնելու համար:
Սակայն, կարծում եմ, որ մենք ոչ թե պետք է լացենք կամ ուրախանանք, որ ինչ-որ մեկն ավելի լավ է կամ վատ, այլ գիտակցենք, որ մեզ առաջին հերթին պետք է հուզի մեր հասարակությունում, համակարգում, մեր պետությունում տեղի ունեցողը: Մենք բոլորս ենք պատասխանատվություն կրում դրա համար եւ պետք է այսօր եղած դրականը, առաջադիմականը, արժեքավորը հիմք ընդունելով' ձերբազատվենք բացասականից, անառողջ, անբարոյական իրողություններից: Իրողություններ, որոնք իսկապես մեծ վտանգ են մեր երկրի եւ մեր երեխաների ապագայի համար:

It is Hard to Say How Long We Will be Allowed to Fight Corruption With Enthusiastic Rhetoric Alone
Interview with Amalia Kostanyan, Chairwoman, Center for Regional Development/Transparency International Armenia
Corruption is a criminal offense. However, considering the fact that the struggle against corruption has failed to provide tangible results, can we presume that corruption in Armenia is also a way of thinking?
In our country, not all the manifestations of corruption (abuse of power for private gain) are considered to be a criminal offense. There are also numerous instances of corruption which refer to administrative violations, as well as violations of moral values and ethical norms. Regardless of the form it takes, corruption is a social evil that needs to be combated.
Going back to your question, I can affirm only one thing: if the struggle against corruption does not lead to any tangible results, then it can be presumed that the struggle is ineffective. One of the reasons for this ineffectiveness, along with other factors, may be a certain way of thinking by those on both sides of the struggle.
An effective struggle against corruption includes not only punitive measures, but also measures of a preventive and educational nature. It is critical to balance those measures properly so that laws are adopted not only to reduce opportunities for corruption, but also to ensure law enforcement and equal legal liability for everyone; to not only punish the guilty, but also uphold the worthy; to not only call upon others to live properly, but also serve as a model of proper behavior. And this would refer not only to Armenia, but also to many other countries across the world.
A way of thinking, or mentality, is not an isolated process: it is largely conditional upon the relationships between the members of society, between the state and its citizens, between the institutions of power. If in any of these relationships criminal behavior is allowed or even promoted, then this reality is immediately reflected in the mentality of the people. In such circumstances the society does not see any substantial risk in corrupt practices by an individual or a group of individuals. There is a view that people are as corrupt as the system in which operate permits them to be.
It is interesting that in the course of one of our studies on corruption, the participants of various focus groups, when asked, did not agree that corruption is a way of thinking or a peculiar attribute of Armenian culture. "It is more of a habit," most responded. I believe this was an effort on their part to present the situation in a more favorable light, presuming that a bad habit can easily be overcome if there is the will, whereas changing a mentality is much more challenging. In addition, most of the focus group participants mentioned that they had been forced to offer bribes to the authorities and that they had no other alternative to resolve their problems.
In the meantime, if we keep blaming the system, another question will arise: Who creates this kind of relationship? Who is a constituent part of that system? Would it be appropriate to simply adjust ourselves to this reality and not take any action, in anticipation that positive changes will sooner or later occur in the system of governance, which will eventually improve the economic situation in the country and change the mentality? But how can any positive changes possibly come about in a situation where corruption damages the institutions of power and the public morals? Maybe it would be better to stop being so tolerant of ourselves and the system that we ourselves are cultivating.
According to the results of a survey by the Region Center at the end of 2004, the Armenian population believes that the foremost danger for this country is corruption. What would your comments be in that regard and why is it that the people who are most enthusiastic in talking about corruption are not average people (who should be more concerned about corruption), but those in power?
I have partly answered that question above. On one hand, the population believes that it is the responsibility of the state to fight corruption, that we all are victims of a bad system and that ordinary citizens cannot bring about any change. There is an overall frustration among the people, a clear mistrust towards the representatives of the state-government officials, members of parliament, party leaders, judges, etc. The political inactivity of the citizenry does not contribute to solidarity in fighting corruption, despite the fact that everybody acknowledges that corruption is a danger for the country.
The authorities, on the other hand, talk about corruption incessantly, without undertaking any decisive action to fight it. They limit themselves only to the adoption of new laws, the enforcement of which is guaranteed neither by political will nor by the institutional capacity of the state, leaving the citizens still more disillusioned. The results of a phone survey that our organization conducted in the summer of 2005 throughout the whole country demonstrated that out of 1,500 respondents, only 0.9% believe that the anticorruption activities of the government are effective. 50% of the respondents adhered to the totally opposite point of view, believing that the government's actions are not efficient, while 49.1% of the interviewed could not answer the question at all.
As to the enthusiasm of those in power, it is simply conditioned by the fact that recently our country has joined a number of international anticorruption conventions and has certain commitments to the international community. However, it is hard to say how long we will be allowed to fight corruption with enthusiastic rhetoric alone, and in what circumstances we will be presented with more strict requirements to adhere to our commitments. This will be dependent upon political developments across the region and around it.
In which areas are the dangers of corruption most obvious in Armenia and what are they conditional upon?
The results of a number of studies conducted by our organization and other organizations indicate that ordinary citizens, businessmen, and experts believe that the most corrupt sectors in Armenia are the courts, the prosecutor's office, the police, the customs and the tax service, state procurement, health, education, the election system, agencies responsible for issuing licenses and permits for construction, etc.
I would like to remind you of a simple scheme: "Why are bribes given and taken?" Or, to be more specific, what is corruption "according to the law" and corruption "against the law"? In the first case, people pay to get (expedite or facilitate) legal services, in other words, this is a service fee. In the second case, which is more risky, people pay for illegal services or for the breach of law. This is a simplified scheme since corruption manifests itself not only in the form of money exchange, but also exchange of favors or actions (or inaction, if needed).
The so-called "corruption according to the law" is more apparent and easily recognizable by ordinary citizens since they face it nearly every day. As for the "corruption against the law", it is associated with a higher level of risk and, accordingly, with larger material expenditures; therefore it is more hidden and harder to uncover.
This is why many people think that corruption is more common in the system of the traffic police, education and health, and have no idea whatsoever about, for instance, political corruption, monopolization of trade and services, abuses associated with public procurement, and so on. Incidentally, if we try to assess the material, political, social and moral damage from the second category of manifestations of corruption, we will distinguish that they have far more serious repercussions for the development of the state and the nation.
Nowadays people are more inclined to draw generalized conclusions like "All government organizations (ministries, committees, municipalities, and agencies) are corrupt." However, taking into consideration the fact that political and economic power is concentrated in the hands of a small but powerful elite, corruption cannot be kept out of the private sector and all other non-government institutions.
So why there is more corrupt opportunity in some spheres and less in others? This question has several answers: corruption becomes apparent where there is something to sell and to buy; where there is an unhealthy competition for access to limited resources; where the laws and procedures are imperfect and their 'free' interpretation is tolerated; where the citizens have insufficient information and are unaware of their rights and responsibilities; where there are no check and balance mechanisms; where justice is not ensured; where the state representatives are not accountable for their actions; where both citizens and authorities tolerate breaking the law and violating behavioral norms, and so on and so forth.
In my perspective, the vicious circle of corruption begins and ends during the elections. All the rest is the consequence of whom, how, and why we elect. Our organization has been monitoring and analyzing pre-election campaigns and elections in Armenia since 2003. I would say that the situation is worsening with every passing year.
Do you have any information about the dynamics of the expansion of corruption in Armenia in recent years?
As per the results of our 2005 study mentioned earlier, 62.9% of the citizens asked believe that the level of corruption in Armenia has substantially increased in the past three years. 4.5% of the respondents think that the level of corruption remains unchanged, and 17.1% could not provide an answer to that question.
The results of a survey by the World Bank and the European Bank for Reconstruction and Development revealed that in the perspective of the businessmen working in our country, in the course of the past three years, corruption has become a more critical problem. While the frequency of illegal payments has decreased, the size of such payments has increased. To the question "Who and for what are bribes given?" the representatives of private business pointed to the tax service and customs, the courts, the agencies responsible for licensing and permits, public contracts, and allocation of land (including land for construction purposes), etc. The answers that cause the greatest concern describe how the representatives of private business bribe the legislature with the purpose of affecting the process of adopting laws.
According to Transparency International's 2005 Corruption Perception Index, among 159 countries across the world, our country received the rank of 2.9 on a scale of 10 (the most uncorrupted) to 0 (the most corrupted). Here is the methodology employed: the national chapters of Transparency International do not take part in the survey. The data are retrieved from the results of at least three independent surveys conducted by other international organizations in each country. This index reflects the perception of businessmen and experts, but not the citizens of a given country.
Should those data be correlated with the indices of 2003 and 2004 (3.1 and 3.0), it would become evident that the perception of corruption in Armenia does not exhibit a positive trend of development; therefore we continue to be among the countries with rampant corruption. Affecting public opinion is not an easy task. It would require the manifestation of true political will and willingness to fight not with words, but with action.
Nonetheless, if we compare the data for different countries, can we conclude that the situation in Armenia is not all that bad?
Well, that would depend upon who we compare ourselves with. If we take Haiti, Turkmenistan, Bangladesh and Chad, countries that occupy the last horizontal in Transparency International's Corruption Perception Index for the last year (1.8 - 1.7), as well as our neighbors, Iran, Azerbaijan, and Georgia (2.9; 2.2; and 2.3 correspondingly), then as you said, the situation is not as bad.
However, if we compare ourselves to another neighboring country, Turkey, with an index of 3.5, as well as with our "former neighbors", Estonia, Latvia and Lithuania (6.4; 4.8; and 4.2 correspondingly), we will see that there is nothing to pride ourselves upon.
Frankly speaking, I am not very enthusiastic about quantitative and geographic comparisons in this particular area. The thing is that as illustrative as such comparisons may be, they still do not take into account the specifics of each country and the particular price that each country pays for its own corruption, regardless of the fact what goes on in other countries. No doubt, we take a considerable interest in the developments within our neighboring countries and partner states. We also take an interest in the countries pursuing certain political and economic interests in our region, because that would determine the relationships that may be established between various countries, as well as the approaches and means that would be deployed to achieve specific goals.
In the light of the above, we should neither rejoice nor lament over the fact that some countries are in a worse or better situation than we are. Instead, we must realize that we should be first of all concerned with what is going on within our society, our system, our country. We are all responsible for that, and must rid ourselves of all the negative, unhealthy and immoral trends that represent a real hazard for our country and the future of our children, and secure all the positive, progressive and valuable assets that we possess today.