Խորհրդային գաղափարախոսական մեքենան ամեն ինչ արել է, որպեսզի հին Երեւանի մասին հիշողություններ չպահպանվեն: Չկան ժամանակների շուքը կրող փողոցներ, ճարտարապետական հուշարձաններ եւ, ամենակարեւորը' անուններ, որ կապված են այդ կառույցների հետ: Եւ դա արվում էր համայն հայության համար միանգամայն նոր մայրաքաղաք ստեղծելու հավակնությամբ: Իսկ մինչ այդ, Երեւանը նեղ, ծուռումուռ ու փոշոտ փողոցներով, իրար գլխի լցված շուկաներով ու խանութներով բնակավայր էր, որը դժվար էր նույնիսկ քաղաք անվանել: Համենայնդեպս, այսպես էր ներկայացվում:
Որպեսզի հին Երեւանի մասին պատմող ոչ մի բան չլիներ, նրա պատմությունը հաճախ ջնջվում էր: Պողոս-Պետրոս եկեղեցին քանդելուց հետո նրա տեղում կառուցվեց Մոսկվա կինոթատրոնը, Գեթսեմանի մատուռի տեղում' Օպերայի շենքը, Մլեր գերեզմանատան ու մատուռի տեղում' Պանթեոնը:
| Պողոս-Պետրոս եկեղեցի | Գեթսեմանի մատուռ | Մլեր գերեզմանատուն ու մատուռ |
Վերջին վեց տարիներին Երեւանում սկսված քաղաքաշինական գործընթացը կրկին սկսեց ոչնչացնել մայրաքաղաքի պատմամշակութային շերտերը:
«Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի» բաժնի վարիչ Մարիետա Գասպարյանն այսպես է բացատրում. «Յուրաքանչյուր քաղաք քաղաք է այնքանով, որքանով մի քանի մշակութային շերտ ունի, որոնք քաղաքաշինորեն համադրված են: Դա հետաքրքիր է եւ տուրիստների համար, ովքեր գալիս են Երեւանում տեսնելու այն, ինչ չկա իրենց մոտ: Այսօր տուրիստները Երեւան են գալիս ու ասում՝ դուք էս ինչ եք քանդում, ինչ եք փոխարենը կառուցում»:
Ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը քաղաքաշինական հարցերում ավելի արմատական մոտեցումների կողմնակից է: «Թեեւ քաղաքին մշակութային տարբեր շերտեր անհրաժեշտ են, բայց այդ շերտերի պահպանության մեջ ծայրահեղությունների մեջ չպետք է ընկնել: Քաղաքը կենդանի օրգանիզմ է, եւ նրանից ժամանակ առ ժամանակ պետք է հեռացնել կենսագործունեությանը խանգարող մասերը»,-ասում է Երեւանի նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանը:
Որպես կանոնավոր հատակագիծ ունեցող քաղաք' Երեւանը ձեւավորվել է 20-րդ դարի սկզբում ճարտարապետ Ալեքսանդր Թամանյանի ու նրա դպրոցի շնորհիվ: Թամանյանական նոր ճարտարապետությունը նույնպես հակասության մեջ է մտել հին սկզբունքների հետ, սակայն այսօր այդ հակասությունը համարվում է բնական, քանի որ լուծումները ճաշակով են գտնված: Թամանյանը կարողացավ համադրել ազգային եւ մոդեռնիստական ճարտարապետության սկզբունքները:
Ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը անթույլատրելի է համարում միջամտությունը Թամանյանի նախագծով կառուցված շենքերին. «Մենք պետք է գուրգուրանքով վերաբերվեինք Թամանյանի ու նրա դպրոցի ճարտարապետությանը, բայց մասնավորը հասավ ու ավերեց: Կարապի լճի դիմաց հրաշալի ձեղնահարկերով կառույցներ ունեինք: Բայց ձեղնահարկերի մասին օրենք չունենք: Էդ պատճառով էլ ով հասավ, խեղաթյուրեց ձեղնահարկը: Եվ, ընդհանրապես, ամբողջ Երեւանում հին շենքերի վրա մեկ կամ մի քանի հարկ բարձրացնում են, եւ այդ նորը հնի ճարտարապետության հետ ոչ մի կապ չունի»,-ասում է Լ. Վարդանյանը:
Ս. Շահումյանի անվան հրապարակը Երեւանի քաղաքաշինական դեմքի խորհրդանշական համապատկեր է' խորհրդային ոչ վաղ անցյալ (Ս. Շահումյանի արձանը) , նորանկախ հանրապետության ներկա («Կոնգրես հյուրանոցը») , անկանխատեսելի պատկերով ապագա (քանդված «Սեւան» հյուրանոցը): Այս փոքրիկ հատվածը մայրաքաղաքի միակ բեկորն է, ուր կողք-կողքի կանգուն են 19-րդ, 20-րդ դարի խորհրդային եւ ետխորհրդային շրջանի կառույցները: Ուր որ է կհայտնվի 21 դարի շինությունը:
Եթե խորհրդային կառավարությունը եկեղեցու տեղում գաղափարական շահերից ելնելով որեւէ կոմունիստ առաջնորդի արձան էր կանգնեցնում , ապա մեր ժամանակներում դրդապատճառները զուտ ֆինանսական են' կառուցվում է այնպիսի շինություն, որը եկամտաբեր է, իսկ պատմամշակութային հուշարձանները ոչ միայն որեւէ եկամուտ չեն բերում, այլ, տեղակայված լինելով քաղաքի կենտրոնում, «խանգարում» են քաղաքաշինական գործընթացին: Վերջերս քանդվեց եւս մեկ պատմական շենք' «Սպայի տունը»: Իսկ շենքը կառուցվել էր 1842 թվականին, ուներ ոչ միայն ճարտարապետական, այլեւ պատմական արժեք:
Հուշարձանների պահպանության գործակալության Երեւանի տարածքային բաժնի պետ Կարո Այվազյանը վստահեցնում է, որ քանդված շենքը նույնությամբ կվերականգնվի.
| Սպայի տունը |
«Պաշտոնապես հայտնում եմ, որ շինարարությունից հետո այդ շենքը կամ իր տեղում, կամ մեկ այլ տարածքում կվերակառուցվի, սակայն պարզ է՝ այլ ֆունկցիոնալ նշանակությամբ: Իսկ հասարակության դժգոհությունը հուշարձանների քանդման վերաբերյալ արդարացի է, բայց մինչեւ 2004թ.-ը կատարվածի համար: Քանի որ 2004թ.-ին Կառավարության կողմից արդեն հաստատվել է Երեւան քաղաքի պատմության եւ մշակույթի հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակը, այդ հուշարձաններն այլեւս պետության խնամքի տակ են առնված եւ եթե նույնիսկ այս պահին քանդվում են, հետո անպայման կվերականգնվեն»,-ասում է Կ. Այվազյանը:
2000-2004թթ.-ին, երբ շինարարական բումը սկսվել էր, որեւէ հաստատություն իրավասու չի եղել միջամտել հուշարձանների քանդման գործընթացին, որովհետեւ չկար կառավարության կողմից հաստատված Երեւանի հուշարձանների պահպանության նոր ցուցակը: Դա մի ժամանակահատված էր, երբ Երեւանի քաղաքապետարանն իրականացնում էր քաղաքաշինական մի քանի ծավալուն ծրագրեր, մասնավորապես Հյուսիսային պողոտայի կառուցումը: Միայն այս հատվածում 5-ից ավելի պատմամշակութային հուշարձան է քանդվել:
| Գաբրիել Գաբրիելյանի տունը |
«Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոնի» բաժնի վարիչ Մարիետա Գասպարյանը հիշում է այս հարցում նախկին գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի վերաբերմունքը. «Հյուսիսային պողոտայի գլխավոր ճարտարապետը շատ հաճախ էր զարմանում, թե ինչպես այս կամ այն հուշարձան-շենքը քանդվեց: Պարզվում է' ինքը տեղյակ չի եղել այդ մասին: Աբովյան 1/4 հասցեում գտնվող Գաբրիել Գաբրիելյանի տունը քանդելու լուրը ստանալուց հետո ասաց՝ վայ, ես ուզում էի՝ դա մնա: Իսկ հետո առանց ամաչելու հայտարարեցին, թե այդ շենքը իրենք չեն քանդել, այլ քանդել են բոմժերը»:
Նարեկ Սարգսյանը հուշարձանների պահպանության մեկ այլ տարբերակ է առաջարկում. «Հուշարձան-շենքերի պահպանությունը քաղաքի համար լավ է, բայց եթե քաղաքաշինական ավելի կարեւոր խնդիր է լուծվում, ապա այդ շենքերը պետք է տեղափոխել: Ներկայիս Ալավերդյան փողոցի գրեթե բոլոր հին շենքերը տեղափոխված, այդտեղ կրկին կառուցված են, ո՞վ է դրա մասին հիմա հիշում»,-ասում է նա:
Երեւան քաղաքի հուշարձանների պահպանության պետական ցուցակում արձանագրված է 975 հուշարձան:
2004թ.-ից գոյություն ունի հուշարձանների տեղափոխման պետական ծրագիր, ու տեղափոխման ենթակա 14 հուշարձանների ցուցակ:
«Այդ ցուցակը կազմել են մի կողմից Հուշարձանների պահպանության գործակալությունը, մյուս կողմից՝ քաղաքապետարանը: Վերջինս այս գործընթացի մեջ խառնվելու որեւէ իրավասություն չուներ: Քաղաքապետարանը չի կարող մասնագիտորեն գնահատել, թե որ շենքը հուշարձան համարվի, որը՝ ոչ: Բացի այդ, նա ինչպե՞ս կարող է հանդես գալ հուշարձանների պահպանության օգտին, եթե խնդրի հակառակ կողմում է՝ կառուցապատող է: Դրա համար էլ թելադրում էր իր կարծիքը: Եթե հողի վրա հարմար մի գնորդ արդեն աչք ունի, ուրեմն պետք չի, որ էդ տարածքում գտնվող շենքը մտնի հուշարձանների ցուցակ»,-ասում է Մարիետա Գասպարյանը:
Տեղափոխվելիք հուշարձանների տեղն արդեն ընտրված է: Դրանք «կհամախմբվեն» Արամ-Բուզանդ-Կողբացի փողոցների միջեւ' «Սիլ Պլազայի» ետնամասում ընկած տարածքում: Հուշարձանային գոտու ստեղծումը մի կողմից փրկում է կառույցները վերահաս ոչնչացումից, մյուս կողմից զրկում է հուշարձաններին իրենց հատուկ պատմական միջավայրում գոյատեւելու հնարավորությունից:
«Այդ տարածքում վաղ, թե ուշ, սրճարաններ ու սննդի օբյեկտներ են գոյանալու, թող գոնե հուշարձաններ լինեն: Եթե նույնիսկ ժամանակի քննությունը չի բռնի, թող հետո սերունդները քանդեն»,-գտնում է ճարտարապետ Լեւոն Վարդանյանը:
Իսկ կառուցվող նոր շենքերի մասին Մարիետա Գասպարյանն ասում է. «Հաջորդ սերունդները կվերաբերվեն այս նոր շենքերին այնպես, ինչպես ժամանակակից ճարտարապետներն են վերաբերվում նախորդներին, այսինքն' նույն հաջողությամբ կքանդեն: Դա նշանակում է, որ երբեք ոչ մի պատմական շերտ չենք ունենա, մենք ուղղակի չենք հասցնի շերտ ունենալ, որովհետեւ բոլորը ջնջում ենք»:
Հին ու նոր Երեւանների բախման կետում կանգնած է ժամանակակից մի քանի սերունդ: Եվ ցանկացած մշակութային ժառանգության ճակատագիր գրվում է ոչ միայն քաղաքաշինական ծրագրերով, այլ սերնդի, կոնկրետ մարդու հոգեբանությամբ ու մտածելակերպով:
«Ժամանակակից հասարակությունը նեոլիբերալ հասարակություն է: Նա կոն ֆլիկտի մեջ է նախորդ՝ խորհրդային գաղափարախոսության հետ, որ ը թելադրում էր այդ դարաշրջանում ապրող յուրաքանչյուր մարդու կենսակերպը: Իսկ այդ մարդն այսօր' նոր հասարակարգի պայմաններում, հայտարարում է, որ այլեւս ես ինքս կձեւավորեմ իմ կենսակերպը, իմ փողոցը, իմ թաղամասը եւ հետո, այդ նույն մոտեցմամբ, կողքինիս կենսակերպը: Դա է պատճառը, որ նախորդ դարաշրջանի ճարտարապետության նկատմամբ վերաբերմունքը թշնամական է»,- ասում է արվեստաբան Ռուբեն Արեւշատյանը :
Ճակատագրի բերումով նոր Երեւանը կառուցողները նրանք են, ովքեր, կամա թե ակամա, ժխտում են հինը: Ովքեր ժամանակների բերումով ստացել են տնտեսական ու հոգեբանական ազատություն եւ ազատվում են այն ամենից, ինչը հիշեցնում է հին ժամանակները:

The Communist propaganda machine did all it could to wipe out memories of Old Yerevan. Streets that bore the mark of history have disappeared, as have architectural monuments and, most importantly, the names that were associated with all these structures. All this was done under the pretext of building a new capital for all Armenians. Until then, Yerevan, with its dusty and crooked streets, with shops and markets crowding each other, could not even be called a city. At least that's how it was presented.
To make sure that nothing was left to speak of Old Yerevan, its history was often erased. The Church of Poghos and Petros was demolished and the Moscow Cinema erected in its place. The Chapel of Gethsemane was replaced by the Opera. The Mler cemetery and chapel made way for the Pantheon.
The construction work under way in Yerevan for the past six years has once again managed to destroy old sections of cultural and architectural value in the capital.
| Church of Poghos and Petros | Chapel of Gethsemane | Mler cemetery and chapel |
Marietta Gasparyan, head of the Department for Scientific Research in Architectural and Cultural Heritage had the following explanation. "A city is a city due to the different cultural layers it holds, which are architecturally instilled next to each other. That is of interest to tourists visiting Armenia as well, who would like to see things here that they don't have back home. Tourists come to Yerevan today and say 'What are you tearing down here, and what will you build in its place?'"
Architect Narek Sargsyan took a more radical approach to such architectural issues. "Although different cultural layers are essential to a city, one shouldn't go to extremes to preserve them. A city is a living organism, and the parts that hamper its vital functions need to be removed from time to time," said former Head Architect of Yerevan Narek Sargsyan.
As a city with an established plan, Yerevan was shaped in the beginning of the twentieth century through Alexander Tamanyan and his school of architecture. Tamanyan's new architecture also went against old principles back then, but tasteful solutions were found, making everything look natural. Tamanyan succeeded in harmonizing the old Armenian style with principles of modern architecture.
Architect Levon Vardanyan considers it unforgivable to interfere in the fate of buildings erected through Tamanyan's plan. "We should be caring toward the architecture of Tamanyan and his school, but privatization has come and ruined everything. We had buildings with excellent attics across from Karapi Lich (Swan Lake). But we have no law regarding this specific type of attic. That is why everyone who got the opportunity manipulated the attics. And, in general, many new floors are being constructed on top of Yerevan's old buildings, and that new architecture has nothing in common with the old styles in which the buildings are fashioned," said Vardanyan.
Shahumyan Square is a symbolic panorama of Yerevan's architectural situation. It contains the recent Communist past (represented by the statue of Shahumyan statue), the present of the independent republic (Congress Hotel) and the unpredictable future (the demolished Sevan Hotel). This small area is the only section in the capital where structures from the 19th century and the Soviet and post-Soviet eras of the 20th century stand side by side. A 21st century structure should appear on it at any moment.
While the Soviet government had ideological reasons to erect statues of Communist leaders to replace churches, motivation in our days is purely financial - buildings that are lucrative are built, while cultural and historical monuments that do not bring anyone any profit end up "hampering" the construction process, occupying spots in the city center. Yet another historical building was recently demolished - the Officer's House. This building was constructed in 1842 and had great historical as well as architectural value.
Karo Ayvazyan, head of the Yerevan Regional Agency for Monument Protection, assured us that the demolished buildings would be erected again in exactly the same way. "I would like to announce officially that after the construction is over, these buildings will either be erected again in their old locations, or in other locations, but obviously with different functional significance. Public discontent with the destruction of monuments is justified, but only in cases before 2004. In 2004, the government finalized the state list for the preservation of Yerevan's cultural and historical monuments. Those monuments are now under the protection of the government and even if they are being torn down now, they will be put back up later," said Ayvazyan.
| Officer's House |
When the construction boom of 2000-2004 began, there was no institution with the authority to intervene in the destruction of monuments, because no list of Yerevan monuments had been finalized for preservation by the government. This was during a period of time when City Hall was realizing a number of huge construction programs, including the Northern Avenue project. More than five monuments were destroyed during this period alone. Marietta Gasparyan, head of the Department for Scientific Research in Architectural and Cultural Heritage, recalled the attitude of Narek Sargsyan, former Head Architect, towards that situation. "The Northern Avenue head architect would often be surprised how a monument or old building was destroyed. It turned out that he did not know about it. After learning that Gabriel Gabrielyan's house on Abovyan 1/4 was destroyed he said, 'Oh no, I'd wanted that to remain.' And then they shamelessly announced that they weren't the ones who had destroyed that building, it had been the homeless."
Narek Sargsyan had another proposal for the preservation of monuments. "It is good for a city to have monuments and old buildings, but if there is a greater architectural issue to be tackled, then those monuments need to be moved to a different location. All the old buildings now located on Alaverdyan Street were once moved from a different location and rebuilt there. Does anyone remember that now?" he said.
The list of monuments under state protection includes 975 structures. A state program for the relocation of monuments has been underway since 2004, and the list of monuments to be relocated contains fourteen.
| Gabriel Gabrielyan's house |
"That list was compiled by the Agency for Monument Protection on one hand and the Yerevan Mayor's Office on the other. The Mayor's Officer had no authority to intervene in this process. It cannot provide specialized assessment for buildings and decide which need to be considered monuments and which do not. Besides, how can they have a say in the preservation of monuments if they represent the other side - the builders? And their opinion was not their own, it was dictated to them. If a rich buyer had his eye on a piece of land, then they made sure that no monuments were registered on that land," said Marietta Gasparyan.
The location to which monuments will be moved has already been decided. They will be "united" in the area behind Sil Plaza, on Aram, Buzand and Koghbatsi streets. Creating this monument zone on one hand will rescue those structures from certain destruction, but on the other hand will deprive them of existence in their historical environment.
"Sooner or later cafes and other eateries will come up in that area. At least let there be a few monuments as well. If they don't stand the test of time, then let the generations to follow tear them down," said architect Levon Vardanyan.
Regarding the new buildings being constructed, Marietta Gasparyan said, "Future generations will treat these new buildings the same way that current architects are treating the old ones, i.e. they will demolish them. This means that we will never have a preserved historical layer in our city, we will destroy it as soon as it comes up."
A number of modern generations stand are caught up in the clash between Old and New Yerevan. The fate of any historical heritage is decided not only by construction plans, but also through human psychology and the mindset of the generations concerned.
"Today's society is neoliberal. It is in conflict with Soviet ideology, which dictated the lifestyle of everyone on its territory in that era. Today's citizen, finding himself in new social conditions, says 'From now on I will make decisions regarding my own lifestyle, my street, my part of town, and, also the lifestyle of my neighbor.' That is why there is a hostile attitude towards the architecture of the previous era," said art specialist Ruben Arevshatyan.
Fate is such that the builders of New Yerevan today are those who, whether they mean to or not, like it or not, have rejected Old Yerevan. They are the ones who have received economic and psychological independence and have broken free from memories of old times.