Վարչապետն այցելել է Երևանի արտադրական ձեռնարկություններ
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այցելել է Երևանի «365 գրուպ» և «Մուրադ սար» ձեռնարկություններ: Կառավարության ղեկավարը ՀՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարներ Տիգրան Դավթյանի և Սերգո Կարապետյանի ուղեկցությամբ ճանաչողական շրջայց է կատարել ձեռնարկություններում՝ ծանոթացել վերջիններիս արտադրական գործընթացներին և առաջիկա ծրագրերին:
«365 գրուպն» արտադրում է խաղողի, նռան, սերկևիլի, մոշի, բալի և այլ մրգային գինիներ, ինչպես նաև «Passion de Pineau» 2-ից 10 տարի հնեցմամբ թնդեցված գինիներ: Այն ՀՀ-ում մրգային գինիներ արտադրող առաջատար ընկերություններից մեկն է և գործող «Passion de Pineau» գինու միակ արտադրողը: Ընկերության արտադրանքների հիմնական արտահանման շուկաներն են Ռուսաստանը և Գերմանիան:
Հայաստանում գյուղական տարածքների տնտեսական զարգացման հիմնադրամի (ՖՐԵԴԱ) ներդրումային կոմիտեի հաստատած ներդրումային ծրագրով և ընդհանուր 200 մլն դրամ ներդրումային գումարով ընկերությունն իրականացրել է արտադրական միջոցների վերազինման աշխատանքներ՝ ներկրելով արտադրության համար անհրաժեշտ սարքավորումներ և գինենյութի պահպանման տարաներ Իտալիայից, Բուլղարիայից և Վրաստանից:
Պարենի արտադրության միջազգային ստանդարտների ներդրման և համապատասխանեցման համար ընկերությունը հիմնանորոգել է արտադրական ու հարակից պահեստային, ինչպես նաև գրասենյակային տարածքները՝ համապատասխանելով ISO 22000:2005 սերտիֆիկատի պահանջներին:
2011 թ. ընթացքում «365 գրուպը» մթերել է 440 տոննա խաղող և այլ մրգեր՝ հասցնելով արտադրական ներուժը տարեկան շուրջ 500 հազար շշի՝ նախկին 100 հազար շշի փոխարեն: 2011-ին ընկերության արտադրանքի զուտ իրացման աճը 2010-ի համեմատ կազմել է 195 տոկոս, իսկ արտահանման ծավալը կազմել է 69,1 մլն դրամ՝ նախորդ տարվա 33,7 մլն դրամի փոխարեն:
Ընթացիկ տարում ընկերությունը նախատեսում է իրացման ծավալներն ավելացնել 43, իսկ արտահանումը՝ 25 տոկոսով: Ներկայում ընկերությունն ունի 30 աշխատող: Վերազինման և վերանորոգման աշխատանքները նախատեսվում է ավարտել այս տարվա ընթացքում:
Կառավարության նախաձեռնությամբ հանրապետությունում պոնիվինիլքլորիդի հիմքի վրա արտադրատեսակների արտադրությունը խթանելու և պատրաստի արտադրատեսակների ներմուծումը տեղականով փոխարինելու նպատակով 2011-ի դեկտեմբերին փոփոխություն է կատարվել «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ՀՀ օրենքում: Դրանով՝ պոնիվինիլքլորիդի պոլիմերների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների հաշվարկած ԱԱՀ-ի գումարները պետական բյուջե վճարման ժամկետը հետաձգվում է հայտարարագրման օրվանից մեկ տարի ժամկետով:
«Մուրադ սար» ընկերությունը մասնագիտացված է պոնիվինիլքլորիդային հումքից մետաղապլաստե պրոֆիլների, ինչպես նաև դրանց հիմքի վրա՝ դռների ու պատուհանների արտադրությամբ: Հումքը ներկրվում է Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Գերմանիայից, Հարավային Կորեայից, իսկ Ավստրիայում վերապատրաստված մասնագետների շնորհիվ արտադրվում է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան արտադրանք:
Վրացական և իրանական շուկա մուտք գործելու շնորհիվ 2011-ին ընկերության արտադրանքի ծավալները կրկնապատկվել են՝ հասնելով մինչև 2000 տոննայի: «Մուրադ սարը» նախորդ տարի թողարկել է 932 մլն դրամի արտադրանք, որն ավելի քան 2,3 անգամ գերազանցում է 2010-ի ցուցանիշները:
Իրան և Վրաստան արտահանման ծավալները կազմել են 339 մլն դրամ: Արդեն իսկ Վրաստան է առաքվել 150 տոննա պրոֆիլների առաջին խմբաքանակը: Նախատեսվում է մինչ տարեվերջ ընդլայնել վրացական շուկայում ներկայացվածությունը, ինչի նպատակով ԱՄՆ-ից ներկրվել է 2000 տոննա պոլիվինիլքլորիդի բարձրորակ հումք:
Ընկերությունում աշխատում է 37 մարդ: Միջին աշխատավարձը կազմում է 170 հազար դրամ:
Արտադրության զարգացման նպատակով 2011-ին ձեռք են բերվել 296 հազար եվրո արժողությամբ հոսքագիծ և անհրաժեշտ սարքավորումներ, ինչպես նաև իրականացվել է 9,7 մլն դրամի շինարարական աշխատանք: Այս միջոցառումների շնորհիվ ընկերությունը 2012-ին կանխատեսում է իրացման ծավալների 20 տոկոսանոց աճ:
Ձեռնարկությունն ունի հավելյալ էլեկտրաէներգիայի խնդիր: Կառավարության կայքի հաղորդմամբ՝ վարչապետը պատկան մարմիններին հանձնարարել է գտնել խնդրի լուծման տարբերակներ:

Prime Minister Tigran Sargsyan visited today 365 Group and Murad Sar enterprises in Yerevan. Accompanied by Minister of Economy Tigran Davtyan and Minister of Agriculture Sergo Karapetyan, the head of government toured the entities getting acquainted with production processes and development programs.
365 Group produces grape, pomegranate, quinces, blackberry, cherry and other fruit wines as well as Passion de Pineau 2-10-year old strong wines. 365 Group is among Armenia’s leading fruit wine making companies. It is the only producer of Passion de Pineau wine in our country. The main export markets are Russia and Germany.
AMD 200mn worth refurbishments have been made under a program supported by the Investment Committee of the Fund for Rural Economic Development in Armenia (FREDA): the company has imported requisite equipment from Italy, Bulgaria and Georgia.
The production units and office premises have been upgraded in a bid to meet ISO 22000:2005 international standards applicable in the field of food production.
During 2011, 365 Group purchased 440 tons of grapes and other fruits taking its output capacity from 100 thousand to 500 thousand bottles of wine produced annually. Last year’s net sales growth was 195%, with the exports standing at AMD 69,1mn against 33,7mn in 2010.
This year overall sales are expected to grow by 43% and exports - by 25%. Currently the company has 30 employees. Refurbishments and upgrades will have been completed by this yearend.
In an effort to substitute imports with equivalent exports, last December the government initiated amendment of the law on VAT allowing a one-year deferment on VAT payments for imports of polyvinylchloride-based polymers.
Murad Sar Ltd is specialized in the production of doors and windows on the basis of polyvinylchloride-based polymers. The raw materials are imported from France, Belgium, Germany and South Korea. The company boasts highly-qualified staff as trained in Austria.
The company doubled output to 2000 tons in 2011 due to new sales outlets in Georgia and Iran.
Murad Sar had AMD 932mn-worth turnover last year, 2.3 times as much as in 2010. Exports toward Iran and Georgia amounted to 339 million drams. The first lot of profiles (150 tons) has already been shipped to Georgia. The Georgian outlet is due to be expanded by yearned for which 2000 tons of high quality PVC-based raw materials have been imported from the United States.
The company employs 37 people with an average salary of AMD 170 thousand.
Euro 296 thousand-worth production units and necessary equipment were procured with AMD 9.7mn-worth building activities carried out in 2011 to ensure a 20% growth in the level of sales.
The web-site of the government reports that as the enterprise faces energy-related bottlenecks, the Prime Minister instructed the agencies concerned to find ways of addressing the problem.